Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 9 بهمن 1392 / 10:19|کد خبر : 335|گروه : اخــبــار اســتــان

پیاده روهای سنندج، ویترین دستفروشان

پیاده روهای سنندج، ویترین دستفروشان

خیابان‌های شهر پر است از دستفروشان دوره گردی که از کبریت و دستمال آشپرخانه گرفته تا بیسکوئیت و... می‌فروشند و آنقدر بر تعداد آنها افزوده شد که لحظه‌ ای نمی توان به آسودگی در خیابان‌های شهر قدم زد .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، سد معبر همانطور که از نامش پیداست به معنی محل عبور می‌باشد و اصطلاحاً به محلی اطلاق می‌گردد که از آن برای عبور و مرور استفاده می‌شود این روزها با ورود به مرکز سنندج شاهد وجود تعداد زیادی دستفروش، رمال، فال‌گیر و ... هستیم که حضور آن‌ها در سطح شهر باعث نازیبا جلوه دادن سطح شهر و معابر شده است.


اما آنچه در اینجا مطرح است این است که وجود مشکلات زیرساختی و عدم توسعه کارآفرینی و اشتغال زایی موجب گردیده است که تعداد کثیری از شهروندان جهت تهیه نیازهای اولیه خود از جمله خوراک، پوشاک و مسکن برای خانواده‌های خود به سوی شغل‌های کاذب و دستفروشی سوق داده شده‌اند.


خود ما بارها از خویش پرسیده‌ایم که واقعا با  کسبه‌ ای که جای جای شهر را به مکانی برای کسب و کار و خرید و فروش تبدیل کرده‌اند ونیز دست فروشان، چه باید کرد؟
مدیران شهری برخورد با دستفروشان را به یکی از برنامه‌های ثابتشان تبدیل کرده‌اند اما به واقع آیا با کسانی که فضاهای عمومی شهر را قبضه می‌کنند و کسی جرات اعتراض به آنها را ندارد برخوردی می‌شود و اگر مدیران معتقدند که اینگونه هست، گشت‌های نامحسوس و محسوس آنها در شهر با متخلفان برخورد می‌کنند یا خیر؟
با چشمانی باز و نگاهی عمیق اگر شهر را بنگریم مشکلات ناشی از سد معبر کسبه در بازارهای دور و نزدیک یا دستفروشانی که خیابان‌ها و دیگر اماکن عمومی را به محل کار و کاسبی‌شان تبدیل کرده‌اند، بیشتر دیده می‌شود.


تصاحب پیاده روهای شهر سنندج توسط همین دستفروشان در بعضی از روزها خصوصاً روزهای جمعه در خیابان های سیروس و چهارباغ سبب ترافیک عابرین پیاده در مسیر میدان انقلاب و حوالی آن شده است .


بی‌شک اگر مسئولان مربوطه اعم از انتظامی، شهرداری، فرماندار و دیگر مسئولان سری به مرکز شهر بزنند و به دید یک مسئول به وضعیت کنونی در میدان انقلاب و سه راه نمکی و خیابان چهار باغ سنندج نگاه کنند و اهتمامی نسبت به تغییر و ساماندهی هرچه بهتر دست‌فروشان در سطح شهر داشته باشند، وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود.


خیابان‌های شهر پر است از دستفروشان دوره گردی که از کبریت و دستمال آشپرخانه گرفته تا بیسکوئیت و... می‌فروشند و آنقدر بر تعداد آنها افزوده شد که لحظه‌ ای نمی توان به آسودگی در خیابان‌های شهر قدم زد یا حتی پشت چراغ‌های قرمز ایستاد گویا وضعیت کنونی آنها در سطح شهر سنندج مناسب و زیبنده شهری با نام طبیعت زیبا و بکر نیست.


واقعیت این است که بر خلاف اظهارات مدیران شهری در برخورد جدی با دستفروشان تجربه عینی بسیاری از شهروندان و از جمله خود ما نشان می‌دهد بسیاری از دستفروشان در خیابان‌ها و بازارها برای خود جای ثابتی دارند.


ممکن است بسیاری از ما در شمار این شهروندان معترضی باشیم که برای خودشان حقی قایلند و ممکن است در شمار افرادی که برای دستفروشان دلسوزی می‌کنند. حتی اگر دستفروشان از سر بیکاری هم به این شغل پناه آورده باشند نمی‌توان از پیامدهای اجتماعی رواج چنین فرایندی در جامعه چشم‌پوشی کرد.
البته راست می‌گویند با وضعیت کنونی کسی که مسئول و یا کارمند جایی نباشد باید به طریقی بتواند درآمد‌زایی برای خود و خانواده ایجاد کنند؛ به هر حال  افرادی که در این مکان ها مشغول انگار تعهد خاصی به زندگی دارند.


وجود این دستفروشان در برخی نقاط شهر مخصوصا خیابان سیروس سبب نامنظم جلوه دادن شهر و برخی معضلات ازجمله ترافیک شهری شده است.


آیا نیروی انتظامی تنها باید از ورود کالاها به سطح شهر جلوگیری کند و یا شهرداری تنها زمانی که کودکی در گرمای تابستان و سرمای زمستان مشغول به دست‌فروشی‌ است با آن برخورد شود؟ چرا باید نظارت که نه ولی جمع‌آوری و تذکرات در زمان و فصول خاصی به دست‌فروشان فروش انواع محصولات در سطح شهر باشد؟


چرا مسئولان ما چاره‌ای بهتر به جز جمع‌آوری و برخورد با دست‌فروشان به فکر ساماندهی هرچه بهتر آن‌ها نیستند؟ به امید روزی که مسئولان توجه‌ای به این موضوع مهم اجتماعی داشته باشند.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel