Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 2 دی 1395 / 09:18|کد خبر : 3346|گروه : اخــبــار زنــان

زندگی هایی که بوی دود می دهد/ سیکل؛ میانگین تحصیل زنان معتاد در کردستان

زندگی هایی که بوی دود می دهد/ سیکل؛ میانگین تحصیل زنان معتاد در کردستان

زندگیشان به سمت سیاهی می رود، نفسشان بوی دود می دهد، وجودشان را غباری از دود سیگار و مواد گرفته است، اینها تنها بخشی از حکایت زنانی است که امروزه در کردستان دامنگیر اعتیاد شده اند ...

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، زندگیشان به سمت سیاهی می رود، نفسشان بوی دود می دهد، چهره ای سیاه با عجله بودن هایی که در رفت و امدنشان پیداست نشان از دلهره هایی دارند اما وجودشان را غباری از دود سیگار و مواد گرفته است، ابتدا تصور نمی کردند که روزی دامنگیر اعتیاد شوند اما امروزه به قول خودشان روزگار این چنین کرد، غافل از آنکه این روزگار را خود سرنوشتشان قرار دادند.


شادی کاذب، سرخوشی و سرحالی اولیه، رهایی از غم های روزانه، فضای سرد خانواده، بی‌محبتی و بی‌مهری والدین و ... به گفته ی معتادین زن تنها بخشی از روی آوردنشان به اعتیاد است.


در این هیاهو، زندگی مردان و زنانی نرم‌نرمک در زیر پوست غمگین شهر جاری است که ما انسان‌ها روزانه بی‌اعتنا از چهره عبوس و نگاه‌های خسته آنان عبور می‌کنیم و در کانون گرم خانواده می‌خزیم؛ بدون این‌که اندک تاملی کنیم که در پس این سیماهای ملول و چشمان بی‌رمق مردان و زنان آلوده به اعتیاد چه رنج‌ها و مشقت‌هایی نهفته است.


آری اعتیاد زنان، زنان خانواده ای که یا مادر خانواده اند یا روزی ستون خانواده خواهند شد اما چرا و به چه دلیل ، زندگی غم زده ای را در پوست ضخیم شهر این چنین برای خود رقم زدند؟


همکلام‌شدن با معتادان سکنی گزیده در قبرستان تایله سنندج تنها می‌تواند بخشی از رنج و مشقت‌های خانماسوز این قشر را بازنمایی کند، وگرنه همیشه در فرآیند تولید گزارش‌های اجتماعی پرده از کشف و شهود حقیقت‌ها برنمی‌افتد.


درگوشه‌ای از این قبرستان ، زنی با هویت «مریم» سر درگریبان تنهایی فرو برده و هنگام نزدیک‌شدن  افراد، اورکت کِرِمی چرکین را برسر می‌کشد و چهره نهان می‌کند و هرچه می‌گوییم را عامدانه نمی‌شنود و لب به سخن با ما نمی‌گشاید؛ اما یکی از دوستانش می‌گوید که مریم به دلیل آلودگی شوهرش معتاد شده و او ٥‌سال است که شب‌ها همراه با ما در این گورستان سر بر بالین سنگ‌مزارهای ناشناخته می‌گذارد و از دوری دو فرزند چهره‌اش هر روز فرتوت‌تر می‌شود.


استان کردستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و بافت اجتماعی و فرهنگی و باورهای مذهبی مردم در مقایسه با سایر استان های دیگر بیشتر در مسیر ترانزیتی عبور مواد مخدر قرار گرفته است .


در گذشته نه چندان دور آمار معتادین و میزان آلودگی مواد مخدر کم بوده ولی در سال های اخیر استان کردستان نیز به موازات سایر استان های کشور آماج اهداف شوم و خانمان سوز باندها و شبکه های مافیای مواد مخدر واقع گشته است تا حدی که پدیده ی شوم اعتیاد و مواد مخدر روند رو به رشدی داشته و به عنوان معضل اجتماعی درآمده است .

 

قدیم‌تر‌ها خانواده با حضور زن ایرانی معنا می‌شد. چه بسیار مردانی که با اعتیاد خود بر تن خانواده زخم می‌زدند و درمقابل زنان همچنان بنیان خانواده را حفظ می‌کردند. اما زمانه عوض شده است.


 وجود 21 هزار معتاد در کردستان
سلیم کریمی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل اظهار کرد: آمار معتادین استان کردستان 21 هزار نفر برآورد شده است که از این تعداد معتادین موجود در استان، کمتر از 9 درصد را بانوان بین سنین 20 تا 40 سال تشکیل می دهد .


وی گفت: با تمامی این آمار ها خوشبختانه تعداد معتادان کردستان نسبت به میانگین کشوری پایین است ولی باید با اقدامات بهتر زمینه برای کاهش این میزان در استان کردستان فراهم شود.


وی با بیان اینکه میانگین تحصیل زنان معتاد در کردستان سیکل است افزود: گفت: تریاک و شیشه ، حشیش و هروئین بیشترین میزان مصرف مواد مخدر در میان زنان معتاد در کشور است.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان اظهار کرد: همسایگی استان کردستان با برخی استان های آلوده به مواد مخدر، بیکاری، حاشیه نشینی ، رشد سکونتگاه های غیر رسمی در استان، سرخوردگی های اجتماعی و مشکلات بعد از جنگ برخی از عوامل مهم افزایش گرایش به مواد مخدر در کردستان است .


بنابراین تقویت سازمان های مردم نهاد در استان یکی از اولویت های کاری شورهای مبارزه با مواد اعتیاد آور است است که باید هر چه سریعتر فعال شوند تا شاهد کاهش اعتیاد در میان مردم خصوصاٌ زنان باشیم.

 

گزارش از مهوش رحیمی

انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

Kindsey [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 13:52] پاسخ

I was really confused, and this answered all my qusistone.

Trudy [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 14:13] پاسخ

This is just the pecfert answer for all forum members

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel