Aftabedel Print Banner
دوشنبه 31 خرداد 1395 / 08:58|کد خبر : 3317|گروه : اخــبــار زنــان

باز ماندن از سواد عادی، در دنیایی با انواع سوادها / هفت ساله هایی شبیه پدر بزرگ های قدیمی؛ بی سواد!

باز ماندن از سواد عادی، در دنیایی با انواع سوادها / هفت ساله هایی شبیه پدر بزرگ های قدیمی؛ بی سواد!

تحصیل وفراگیری علم و دانش یکی از نیازهای اولیه هر فردی است. با توجه به آمارهایی که در زمینه ترک تحصیل و وداع دانش آموزان با دفتر و مدرسه در استان اعلام شده است می‌توان از آن به عنوان یک تهدید یاد کرد، زیرا غیبت و ترک تحصیل دانش آموزان می‌تواند زنگ خطری باشد و موجب بالا رفتن آسیب‌های اجتماعی در استان شود.

به گزارش آفتاب دل، مقام معظم رهبری و سایر بزرگان دینی درباره بی سوادی و مقابله با آن تأکیدات فراوانی کرده‌اند. به همین دلیل مسئولان باید اقدام‌های لازم را برای ریشه کن کردن بی‌سوادی در استان انجام دهند تا شاهد رشد شاخص‌های فرهنگی، اخلاقی ومعنوی باشیم.

 

تحصیل وفراگیری علم و دانش یکی از نیازهای اولیه هر فردی است. با توجه به آمارهایی که در زمینه ترک تحصیل و وداع دانش آموزان با دفتر و مدرسه در استان اعلام شده است می‌توان از آن به عنوان یک تهدید یاد کرد، زیرا غیبت و ترک تحصیل دانش آموزان می‌تواند زنگ خطری باشد و موجب بالا رفتن آسیب‌های اجتماعی در استان شود.

 

رفع بی سوادی در استان بیش از هر چیز به فعالیت فرهنگی نیاز دارد تا خانواده‌ها، حتی محروم ترین آنها به این باور برسند که سواد هم می‌تواند تولید ثروت کند و آدم‌ها را از فقر نجات دهد و هم می‌تواند افراد را مقابل آسیب‌ها محافظت کند.مشکل فضاهای آموزشی در کردستان
مدیرکل آموزش و پرورش کردستان می‌گوید: استان از نظر آمار باسوادی یکی از 6 استان آخر کشور است ودر حال حاضر 60 هزار کردستانی در سنین10-49 ساله بی سواد هستند. آموزش و پرورش کردستان موظف است که طی برنامه‌ای 4 ساله این افراد را پوشش دهد. 

 

«رشید قربانی» تصریح می‌کند: در حال حاضر 274 هزار و 116 دانش آموز در کردستان مشغول به تحصیل هستند که 51/08 درصد از آنها را پسر و 48/92 درصد را دختران تشکیل می‌دهند. 

 

وی درباره سهم هر یک از دوره‌ها   عنوان می‌کند : از کل دانش آموزان استان سهم مقطع ابتدایی 7/24 درصد، متوسطه اول 53/39 درصد، دانش آموزان رشته‌های فنی و حرفه‌ای ‌5/31 درصد و سهم رشته‌های عمومی متوسطه دوم 11/99 درصد است. 

 

این مسئول با اشاره به این‌که کردستان در پوشش تحصیلی مقاطع پیش دبستانی وابتدایی جزو استان‌های برتر کشور است، می‌افزاید: در سال تحصیلی جاری 1285 نفر از دانش آموزان اول دبیرستان که به مقطع دوم دبیرستان راه پیدا می‌کردند، انصراف داده و ترک تحصیل کرده‌اند. 

 

قربانی به وضع نامناسب استان در بخش سوادآموزی اشاره می‌کند و می‌گوید: رفع این مشکل و پوشش دادن کلیه بی سوادان نیازمند همکاری وکمک سایر ارگان‌ها ست.

 

وی با اشاره به چالش فضای آموزشی در کردستان، خاطرنشان می‌کند : در حال حاضر 109 پروژه در حوزه آموزش و پرورش استان نیاز است که انجام همه آنها نیازمند 97/5 میلیارد تومان اعتبار است.

 

 جذب کودکان بازمانده از تحصیل
مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج می‌گوید: منظور از کودک بازمانده از تحصیل آن گروه سنی از جمعیت است که در سنین مدرسه یعنی بین 6تا 18 سال باید در طول سال تحصیلی در چرخه آموزشی کشور حضور داشته باشند، اما به هر دلیلی وارد چرخه آموزش نشده اند یا بعد از مدت کوتاهی از آن خارج شده اند.

 

«ابراهیم سلیمانی» با اشاره به آمار کودکان بازمانده از تحصیل شناسایی شده به تفکیک جنسیت توضیح می‌دهد: قطعا بدون دستیابی به آمار صحیح کودکان بازمانده از تحصیل درهر منطقه و به تفکیک جنسیت نمی‌توان به ارزیابی درست از وضع آموزش و پرورش پرداخت. در کل تعداد بازماندگان از تحصیل دوره اول متوسطه در سال تحصیلی 95-94 در شهرها 19 دختر و 14 پسر و در روستاها 11 دختر و 8 پسر هستند، به طوری که در کل در این دوره 52نفربازمانده از تحصیل داریم.

 

وی تأکید می‌کند : در آموزش و پرورش همواره جذب کودکان بازمانده و تارک تحصیل، از دغدغه‌ها و اولویت‌های کاری این مجموعه بوده و برنامه‌هایی در این زمینه نیز در نظر گرفته شده است، به طوری که بر اساس آن بتوان کودکان بازمانده از تحصیل را شناسایی وجذب کرد و آنها را به کلاس‌های درس برگرداند.

 

موانع و مشکلات بازماندگان از تحصیل
این مسئول با اشاره به موانع و مشکلاتی که موجب بازماندن کودکان به ویژه دختران از تحصیل شده است، می‌گوید: موانع متعددی موجب بازماندن کودکان از تحصیل می‌شود که در این جا به چند علت مهم اشاره می‌کنم. فقر اقتصادی خانواده ها، بیکاری تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها که موجب بی انگیزگی دانش آموزان به ادامه تحصیل شده است، پراکندگی روستاهای استان و آمار پایین دانش آموزان، ممانعت اولیا از حضور دانش آموزان دختر در مدارس شبانه‌روزی، ازدواج زود هنگام دانش آموزان دختر در روستاها، منع ثبت نام دانش آموزان لازم‌التعلیم روستایی در مراکز آموزش از راه دور، نبود امکان حمایت مالی از دانش آموزان مدارس شبانه روزی، مشکل ایاب و ذهاب دانش آموزان، ملال آور بودن محیط آموزشی، نبود برنامه‌های متنوع علمی، پژوهشی و تفریحی در مدارس، توجه نکردن به حیطه شناختی، تفاوت‌های فردی و یکنواخت بودن برنامه‌ها و فضای آموزشی که منجر به فرار دانش آموزان شده است، نیاز خانواده‌ها به کار اقتصادی برخی از دانش آموزان و وجودشغل‌های کاذب از عوامل ترک تحصیل دانش‌آموزان است.

 

گزارش از غریبه رحیمی

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

Wimpy [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 13:24] پاسخ

Thanks guys, I just about lost it loiokng for this.

Eddi [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 13:26] پاسخ

That's a sharp way of thniking about it.

Marni [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 13:34] پاسخ

I din'dt know where to find this info then kaboom it was here.

Cathleen [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 13:48] پاسخ

Times are chniagng for the better if I can get this online!

Karcy [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 13:51] پاسخ

That's not just the best aneswr. It's the bestest answer!

Micheal [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 13:58] پاسخ

Susinprirgly well-written and informative for a free online article.

Deon [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 14:00] پاسخ

This inst'higs just the way to kick life into this debate.

Xantara [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 14:11] پاسخ

With the bases loaded you struck us out with that anewrs!

Berlynn [پنجشنبه 31 تیر 1395 | 14:12] پاسخ

We codul've done with that insight early on.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel