Aftabedel Print Banner
شنبه 16 آذر 1392 / 10:10|کد خبر : 329|گروه : اخــبــار زنــان

مناطق محروم کردستان خالي از پزشكان متخصص!

مناطق محروم کردستان خالي از پزشكان متخصص!

كمبود امكانات و تجهيزات پزشكي در استان کردستان به گونه‌اي است كه داد بيماران را در آورده است و از سوي ديگر پول‌هاي فراواني در تب بيماران مي سوزد .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، يكي از مشكلات اساسي مراكز درماني و بيمارستان‌هاي کردستان نداشتن نيرو و تجهيزات كافي است كه مسئولان اين مراكز را با مشكل خدمات‌رساني نامطلوب مواجه كرده است. با يك مراجعه كوتاه به اين مراكز شاهد صف‌هاي طويلي خواهيد بود كه در انتظار شرف‌يابي به حضور پزشك هستند يا منتظر رسيدن نوبتشان براي دارو نشسته‌اند.


داستان اين همه مراجعه‌كننده و امكانات كم و خدمات‌رساني ضعيف پرسنل، رنجي مضاعف بر رنج بيماري است. طي‌كردن هفت‌خان رستم براي گرفتن تاييد از سازمان بيمه براي كاهش قيمت دارو يا دريافت سهم سازمان بيمه مربوطه از يك عمل جراحي نيز از مشكلاتي است كه خيلي از بيماران با آن مواجه هستند. كمبود تخت‌هاي بيمارستاني و اينكه مسئولان بخش گاهي مجبور مي‌شوند براي نجات بيمار، او را در راهرو يا بخش غيرمرتبط بستري كنند نيز يكي از اين داستان‌هاي تكراري است. «اگر پول نداري بيمارت را بستري نمي‌كنيم» يا «تا مراحل اداري طي نشود از پذيرش و بستري‌كردن بيمار معذوريم» هم جملات آشناي ذهن خيلي از ماست. حتي در سال‌هاي اخير خبرهاي تلخ‌تر از اين، مبني بر جان‌باختن بيماران در بيمارستان‌ها بر اثر بي‌احتياطي و گاه بي‌توجهي مسئولان و كاركنان نيز در رسانه‌ها منتشر مي‌شود.


در حال حاضر خدمان ارائه شده در شهرستان های استان کردستان نتوانسته جوابگوي بيماران باشد.
 يكي از بارزترين مشكلات استان كردستان از گذشته تاكنون، نارسايي در بخش بهداشت و درمان و به‌ويژه كمبود پزشك متخصص بوده است.

این روزها هنگام مراجعه به بیمارستان ها و مراکز تخصصی، شاهد خیل عظیمی از بیماران هستیم که از شهرستان های استان به شهر سنندج برای درمان مریضیشان به پزشکان متخصص مراجعه می کنند که گاهی اوقات به دلیل تعداد زیاد بیماران این افراد مجبور هستند که شب ها را در پارک ها بگذرانند، برای اینکه بتوانند در اسرع وقت به متخصص و مراکز درمانی مراجعه کنند و بیماریشان را درمان کنند.

یکی از دغدغه های اصلی بیماران شهرستان های استان کردستان کمبود پزشک متخصص و دستگاه های پزشکی مانند سی تی اسکن و ... در مراکز درمانی است و تعداد پزشكان به‌ويژه پزشكان متخصص در اين شهرستان ها محدود است و مردم در اكثر روستاها و شهرها با اين مشكل مواجه هستند.

کمبود پزشك متخصص و پزشک زن در شهرستان‌هاي استان کردستان، مردم اين شهرستان‌ها را با مشكلات عديده ای درحوزه بهداشت و درمان مواجه ساخته است. روستاهاي اين شهرستان‌ها با اينكه از امكان درمانگاه برخوردار هستند اما به دليل کمبود و یا نبود پزشك متخصص ازسرويس دهي به بيماران معذور بوده و مردم اين روستاها از اين مسئله رنج مي‌برند.

بنابراین کمبود پزشک متخصص یکی از بزرگ‌ترین مراکز خدمات درمانی شهرستان های استان کردستان است.محبوبه ویسی یکی از بیماران سرطانی که از روستایی در نزدیکی مریوان به شهر سنندج آمده بود در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت: كمبود پزشك عمده‌ترين مشكل در شهرستان های استان كردستان است و نسبت تعداد پزشكان به بيماران بسيار قابل توجه است و باید برای درمان خود بیش از یک ماه در این شهرستان برای گرفتن نوبت معطل باشیم تا پزشک متخصص ما را ویزیت کند و همچنین باید چند روزی را در نوبت دستگاه های سی تی اسکن باشیم و بعضی اوقات با توجه به ازدحام جمعیت و کمبود پزشک متخصص موفق به دریافت نوبت نمی شویم و باید بدون نتیجه بازگردیم در نتیجه مجبور هستیم که به شهر سنندج یا استان های همجوار مراجعه نمائیم.


 وی گفت: البته وقتی به مراکز درمانی شهر خودمان هم مراجعه می کنیم برای یکی دو ماه نوبت برای ما می گذرانند و با توجه به بیماریهایی که داریم توان این همه درد را برای دو ماه نداریم و مجبوراٌ یا باید راه طولانی را دست خالی به روستای خود برگردیم و یا برای درمان بیماریمان  به شهر سنندج مراجعه کنیم.


وی افزود: مراکز درمانی تامین اجتماعی شهرستان ها خدماتی مشابه با کیفیت و کمیت خدمات بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی را به مردم ارایه می‌دهند ولی متاسفانه از نعمت پزشک متخصص محروم است.


در مقابل این کمبودها مردم نزدیک به 10 شهر دیگر استان مجبور به عزیمت به مرکز استان برای دستیابی به پزشکان متخصص هستند که تبعات این امر افزایش هزینه ها، ترافیک جاده ها و درنتیجه افزایش تصادفات و تلفات جانی، افزایش زمان انتظار همه بیماران به خدمات درمانی و بسیاری از این قبیل است اما نیاز باعث می شود تا مردم هم خطرات این سفرها را به جان بخرند و هم ضررهای مادی ناشی از آن را نادیده بنگارند.


با این وجود بعد  از گذشت چندین سال هنوز شهرستان های استان کردستان همواره با مشكل  تامين نيروي انساني متخصص دست به گريبان  بوده است . هر چند  در دو سال اخير تعداد محدوي از پزشكان متخصص در شهرستان ها حضور پيدا كرده اند ولي حضور اين افراد به علت عدم سكونت دائمي كمرنگ بوده و نتواسته است پاسخگوي نياز هاي درماني بيماران باشد.


بيماران اين شهرستان با  وجود دستگاه سونوگرافي در بيمارستان مجبورند براي انجام سونوگرافي به  استان های مجاور مسافرت كنند ، عدم حضور متخصص ارتوپدي باعث شده است بيماران براي درمان كوچكترين شكستگي  به بيمارستانهاي ديگر شهرها اعزام شوند .


وقوع سوانح رانندگي موجب می شود  عدم حضور  پزشكان متخصص بیشتر احساس شود در چنين مواقعي مصدومان بعد از انجام مقدمات پزشكي به شهرستان هاي مجاور براي رسيدگي بيشتر و احيانا انجام عمل هاي جراحي لازم  اعزام مي شوند ولي در اين ميان  تعدادي از مصدومان با توجه به شدت صدومات وارده داراي وضع وخيم جسماني بوده  و نيازمند عمل هاي جراحي  اورژانسي  مي باشند  كه اين امر به علت عدم وجود پزشكان متخصص در بيمارستان امكان پذير نمي باشد و در برخي موارد باعث وارد آمدن ضايعه هاي جبران ناپذير يا فوت مصدوم می شود.


در شهرستان های استان کردستان  بيماراني هستند كه بواسطه نوع بيماري يا تكميل روند درماني همواره بايد تحت نظر پزشك متخصص باشند لذا مجبور هستند  علاوه بر تحمل درد و رنج بيماري مشقات و سختي سفر را نيز قبول كرده و علاوه بر تامين هزينه هاي سنگين درماني هزينه هاي مضاعف اياب و ذهاب و احتمالا اسكان در شهر هاي ديگر را نيز تقبل كنند و نظر به اينكه شاید اكثر قريب به اتفاق مردم شهرستان ها از اقشار كم درآمد جامعه مي باشند ، تامين هزينه هاي مذكور براي آنها بسيار دشوار مي باشد لذا حضور پرسنل پزشكي متخصص در شهرستان های این استان مي تواند سهم به سزايي در كاهش هزينه درماني بيماران اين شهرستان و همچنين تسریع بهبودي و بهبود روند درمانی  آنها داشته باشد كه اين امر مستلزم پيگيري مسئولين محترم شهرستان و نظر مساعد مسئولين دانشگاه علوم پزشكي استان مي باشد.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel