Aftabedel Print Banner
سه شنبه 27 مرداد 1394 / 07:49|کد خبر : 319|گروه : اخــبــار اســتــان

بازی با مرگ؛ تفریح این روزهای جوانان کُردستانی / سواد دانشگاهی به سواد اجتماعی تبدیل شود

بازی با مرگ؛ تفریح این روزهای جوانان کُردستانی / سواد دانشگاهی به سواد اجتماعی تبدیل شود

امروزه در سنندج تفریح‌های دوستانه برخی جوانان با دود قلیان عجین شده است و درچند سال اخیر مصرف قلیان به صورت فزاینده ای در كردستان و به‌ویژه سنندج افزایش یافته است .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، امروزه در سنندج تفریح‌های دوستانه برخی جوانان با دود قلیان عجین شده است و درچند سال اخیر مصرف قلیان به صورت فزاینده ای در كردستان و به‌ویژه سنندج افزایش یافته است.


در گوشه و كنار این شهر علاوه بر وجود قلیانسراهایی كه با نبود مدیریت مسئولان روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود، شاهد پهن كردن بساط افرادی هستیم كه در كابین عقب وانت‌شان درمكان‌های عمومی و مراكز این شهر مانند میدان گاز و آبیدر به‌عنوان شغل، به عرضه قلیان می‌پردازند.

 

 اگر روزهای تعطیل گذری به مكان‌های تفریحی سنندج داشته باشیم، می‌بینیم كه جمعی از دوستان گرد قلیانی نشسته‌اند و شیلنگ آن را دست به دست می‌چرخانند.

 

ساختار شكنی در جامعه
كشیدن قلیان دیگر سن و جنس نمی‌شناسد و همه رده‌های سنی را می‌توان دراین حلقه‌های دوستانه دید. دختر یا پسر بودن هم فرقی نمی‌كند و می‌توان پشت فرمان خودرو، در پارك‌ها و اماكن عمومی هركسی را درحال قلیان‌كشیدن مشاهده كرد؛ گویی قبح این موضوع شكسته است.

 

درچند سال اخیر با تبلیغات گسترده سعی شده است از قبح قلیان كاسته شود. تولیدكنندگان مواد دخانی نیز از این فرصت‌ها استفاده می‌كنند و با بیان اینكه كشیدن قلیان، تفریحی سالم درمیان خانواده‌هاست، جوانان را به مصرف این ماده دخانی ترغیب می‌كنند.

 

 امروزه مصرف دسته جمعی قلیان در میان جوانان نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است، زیرا عده ای از آنها به بهانه تفریح در دشت و صحرا بساط قلیان را فراهم كرده‌اند و تفریحی مصرف كردن آن را نیز دلیل بر اعتیاد نمی‌دانند، اما واقعیت این است كه همین مصرف‌های تفننی زمینه‌ساز اعتیاد می‌شود.

 

افزایش قلیانسراها
 یك جوان 22 ساله در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب دل اظهار می‌كند: متأسفانه بیشتر متقاضیان قلیان در كردستان از قشر جوان و تحصیلكرده جامعه هستند و هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

 

«سام وفایی نژاد» ادامه می‌دهد: برخی از بانوان كردستانی نیز با دیدن این قلیان‌های رنگارنگ به مصرف آن وسوسه شده‌اند و اگر این روند ادامه یابد، سلامت زنان به‌عنوان نیمی از جمعیت این استان به خطر می‌افتد.

 

وی با اشاره به تغییرات فرهنگی در استان می‌گوید: امروز شاهد رواج مدرنیته‌ای هستیم كه به صورت ناقص در استان پدید آمده است و البته بیشتر در حوزه فرهنگی دچار مشكل هستیم.


این شهروند سنندجی با تأكید بر لزوم آگاه سازی خانواده‌ها نسبت به مصرف سیگار و قلیان اضافه می‌كند: بیشتر خانواده‌ها فقط به دلیل چشم وهم چشمی، به مصرف این مواد رو می‌آورند و نتیجه‌این می‌شود كه بیشتر جوانان آلوده می‌شوند.

 

لزوم آگاه سازی خانواده‌ها
جوان 25ساله ای كه مشغول كشیدن قلیان است نیز اظهار می‌كند: درواقع قلیان بیشترین مصرف مواد دخانی را درمیان جوانان دارد و حتی این روزها برخی دختران نیز درجمع خانواده‌های خودشان قلیان مصرف می‌كنند.


«رضا باغبانی» ادامه می‌دهد: سفره‌خانه‌های سنتی و مراكز تفریحی هر روز شلوغ تر از گذشته می‌شوند و جوانانی را  در این سفره‌خانه‌ها می‌بینیم كه مشغول كشیدن قلیان هستند.

 

وی تصریح می‌كند: بیشتر جوانانی كه در سفره‌خانه‌های سنتی اوقات خود را می‌گذرانند، به كشیدن سیگار و قلیان رو می‌آورند، چراكه تفریحی ارزان است و اعتیادآور هم نیست.

 

باغبانی همچنین می‌گوید: در استان ما شیوه برخورد با پدیده‌های فرهنگی درست نیست. اگر می‌خواهیم با كشیدن قلیان مقابله كنیم، باید از راه‌هایی درست‌تر وارد شویم.

 

وی ادامه می‌دهد: آگاه كردن خانواده‌ها باید در اولویت قرار گیرد تا بتوانیم شاهد ریشه كنی مصرف قلیان و سیگار در استان باشیم.

 

باغبانی اضافه می‌كند: برخی جوانان فكر می‌كنند با كشیدن قلیان كلاس اجتماعی بالاتری پیدا می‌كنند و به اصطلاح درحال پیروی از مد روز هستند. با توجه به اینكه میزان قلیان‌كشیدن میان جوانان بیشتر از گذشته شده است، این موضوع زنگ خطری برای آینده جوانان ‌ما محسوب می‌شود.

 


عادی شدن قلیان‌كشی
یكی دیگر از شهروندان سنندجی نیز اظهار می‌كند: مصرف قلیان درمیان جوانان در فرهنگ جامعه و استان ما ناپسند و مذموم است، اما چرا مصرف آن بلای بسیاری از جوانان و حتی دختران شده و برای آنها كشیدن قلیان به موضوعی عادی تبدیل شده است؟

 

«حسین فریدی» ادامه می‌دهد: امروزه مصرف قلیان در جامعه افزایش چشمگیری پیدا كرده است و مكان‌های تفریحی به پرتگاه‌های خطرناكی تبدیل شده‌اند كه جوانان در این مکان‌ها با دود كردن سیگار و تنباكو، به دام اعتیاد گرفتار می‌شوند.

 

وی اضافه می‌كند: باید مسئولان علاوه بر برخورد قاطعانه، نظارت بیشتری بر قلیانسراها و مكان‌هایی از این دست، داشته باشند.

 

مصرف قلیان ربطی به سنت‌ها ندارد
یكی دیگر از شهروندان سنندجی كه درحال پیاده‌روی در كوه آبیدر است اظهار می‌كند: هر‌هفته كه به آبیدر می‌آیم، می‌بینم جوانانی به بهانه تفریح، مشغول كشیدن قلیان هستند. این قشر با دوستانشان یكی دو ساعتی بساط قلیان را برپا می‌كنند و بعدهم می‌روند بدون اینكه از این مناظر طبیعی و هوای پاك لذت ببرند.

 

 «مهین آریان نژاد» ادامه می‌دهد: با وجود نقدهایی كه در این زمینه وجود دارد، برخی مصرف قلیان را نشانه علاقه و رغبت مردم كرد به حفظ سنت‌های قومی و بومی خود و حراست از این سنت‌ها می‌دانند، درحالی كه هیچ توجیه عقلی برای حفظ عرف و سنت ناصحیح وجود ندارد و حفظ سلامتی شهروندان از حفظ سنت‌های ناصحیح مهم تر به نظر می‌رسد.

 

وی ادامه می‌دهد: آنچه امروزه بیش از هر‌زمان دیگری آزاردهنده به نظر می‌رسد، خطر تبدیل این معضل به موضوعی پذیرفته شده درجامعه است، چراكه نگاه‌های منفی به این پدیده به سرعت درحال كاهش است و چنین موضوعی می‌تواند زنگ خطری برای افراد و خانواده‌ها باشد. پس تا دیر نشده مسئولان باید فكری به حال آن بكنند، زیرا چنین موضوعی نیازمند كار فرهنگی و زیرساختی كارآمد است.

 


ضرورت مقابله با باورهای غیرمنطقی
یك عضو هیأت علمی دانشگاه كردستان اظهار می‌كند: باید سواد دانشگاهی به سواد اجتماعی تبدیل شود و نهادهای مربوط در این زمینه همه همت خود را به كار گیرند.

 

«احمد امانی» می‌افزاید: باورهای غیرمنطقی نهادینه شده در افراد سبب توانایی پذیرش ناهنجاری‌های اجتماعی در آنها و زخم‌های دوران كودكی و نوجوانی زمینه‌ساز افزایش بیش از پیش مصرف مواد دخانی میان آنها می شود و جوانان را به این سمت سوق می‌دهد.

 

 وی با اشاره به تأثیر فضای حاكم بر خانواده در هدایت افراد به سمت مصرف مواد دخانی از جمله قلیان تصریح می‌كند: ترسیم مراتب ارزش در خانواده‌ها سبب ایجاد بسترهای لازم برای عارضه اعتیاد در جوامع می‌شود.

 

این عضو هیأت علمی دانشگاه كردستان با بیان اینكه برخی افراد زندانی باورهای خود هستند، می‌گوید: پیشنهادهای ارائه شده ازسوی دوستان مبنی بر مصرف مواد دخانی، نخستین دلیل گرایش و سوق داده شدن آنها به مصرف این دسته از مواد است.

 

امانی با بیان اینكه مدیریت هیجان از گرایش افراد به اعتیاد جلوگیری می‌كند، می‌افزاید: برای كاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش جو هیجانی مثبت در جامعه اهمیت بسزایی دارد.

 گزارش از غریبه رحیمی


انتهای پیام/

 برچسب ها :

احمد امانیاستاد دانشگاهمصرف قلیان بین جوانان کردستانی

نظرات کاربران :

ناشناس [سه شنبه 27 مرداد 1394 | 11:32] پاسخ

برید جلوی بقیه ی اعتیادها رو بگیرید کم بگید قلیان قلیان

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست