Aftabedel Print Banner
شنبه 8 خرداد 1395 / 07:58|کد خبر : 3127|گروه : اخــبــار زنــان

کردستان؛ نگین ارزشمند کشور در حوزه خودکفایی/ واگذاری کار به خانم ها با شناسایی منابع بومی محلی

کردستان؛ نگین ارزشمند کشور در حوزه خودکفایی/ واگذاری کار به خانم ها با شناسایی منابع بومی محلی

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: کردستان بهترین استانی است که با وجود ظرفیت ها و منابع و استعدادهای خودش می تواند در صورت ایجاد هم افزایی داخلی، خود را به یک نگین ارزشمند در حوزه خودکفایی در کشور تبدیل کند.

سردار نعمان غلامی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار آفتاب دل اظهار کرد: وضعیت تحولات منطقه و نوع راهبرد دشمن به جمهوری اسلامی ایران به صورت مستمر ادامه دارد  چرا که در حوزه دفاع مقدس جنگ نظامی بود و امروزه هم همواره جنگ فرهنگی ادامه دارد .


وی گفت: در جنگ اقتصادی که دشمن به شدت بر روی آن سرمایه گذاری می کند این است که با ایجاد فشار در حوزه اقتصادی به کشور و ایجاد یک نوع فضایی که مشکلات مردم دیرتر حل شود و به نوعی شکاف بین آنها و نظام حاکم ایجاد شود لذا لازم است که در حوزه اقتصادی به موقعیتی برسیم که مشکلات ما حل شود و نظام ما به عنوان یک الگو در دنیا مطرح شود. چون نظام ما در دنیا جای خود را باز کرده و مستضفین به این نظام علاقمند هستند و نظامی منطبق بر فطرت  انسان ها و ارزش های الهی است و ارتباط با فطرت انسانها بیشتر است.


مردم لازمه ی تحقق اقتصاد مقاومتی
وی با بیان اینکه اگر این نظام به موقعیتی برسد که مشکلات اقتصادی مردم و نظام اقتصادی را براساس آرمان های الهی منطبق دهیم باعث حجم فشار بر آنها خواهد شد افزود: راهبرد مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی برای خنثی کردن فشار دشمنان یک مسیر نورانی و ارزشمند برای حفظ حرکت انقلاب است چون دشمن به دنبال این است که از لحاظ اقتصادی ما را با مشکل مواجه کند و به این وسیله مسیر حرکت انقلاب را کند کنند؛ اقتصاد مقاومتی مسیری است که علی رغم این فشار و این جبهه دشمن به دنبال این هستیم که مشکلات مردم با منابع داخلی حل شود و علی رغم فشارهای اقتصادی ،رونق تولید و اشتغالزایی تحقق یابد لذا لازمه ی ورود به اقتصاد مقاومتی با حضور مردم تحقق خواهد یافت.

 

سردار غلامی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی با اشاره دولت و با سخنرانی و سمینار محقق نمی شود و باید بستر را برای آمدن مردم در حوزه اقتصاد فراهم کرد.


به گفته ی وی مردمی کردن اقتصاد، یک راهبرد اختصاصی است که بسیج با توجه به اینکه به عنوان یک ظرفیت نظام در سازماندهی مردم در ایجاد شبکه های مردمی تجربه و نقش دارد و امروزه بزرگترین شبکه تشکیلاتی در اختیار این پایگاه است. شبکه ی بسیار کسترده که دسترسی تا نقاط مختلف کشور وجود دارد و می توانیم به دولت در وارد کردن مردم در حوزه اقتصاد مقاومتی کمک کنیم و اعتقاد داریم که می توانیم با شبکه گسترده در عملی کردن کشاورزی در ترویج علوم مربوط به حوزه های کشاورزی و دامی به دولت کمک کنیم زیرا میانگین تولید افزایش و یا بی نیاز از واردات و موفق در حوزه صادرات خواهیم شد.


وی اظهار کرد: در طول 3 سال کذشته که به این حوزه ورود داشتیم دسترسی به منابع ارزان قیمت وجود نداشت ولی همیشه بر این اعتقاد خواهیم بود که لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی در گام اول منابع خود مردم را به حوزه تولید جلو ببریم و در این راستا دو هدف محقق خواهد شدو آن این است که
منابعی در اختیار مردم هست که هم برای دولت اشتغال ایجاد می کند و هم تورم کاهش خواهد یافت چون پول ها به سمت تولید می آیند.


تشکیل صندوق های قرض الحسنه پایگاه محوربا 40 میلیون سرمایه برای هر فرد
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: هر چه واحدهای تولید و مشاغل خانگی را رونق دهیم و هر چه منابع ارزان تر باشد فرد به یک مهارت می رسدو اگر به چالشی برخورد کردند ما اعتقاد داریم  که در برنامه سال 95 هدف براین است که به کمک پایگاه های مقاومت بسیج صندوق های قرض الحسنه پایگاه محور را ایجاد کنیم که در این صندوق ها پایگاه ها تلاش کنند که از منابع داخلی و خیرین 10 میلیون تومان و بسیج سازندگی هم 30 میلیون تومان قرار خواهد داد لذا با 40 میلیون تومان صندوق های قرض الحسنه پایگاه محور ایجاد و برای حل مشکلات مردم و برای تولیدهای کوچک محلات قرار دهند.


تقویت ایجاد قطب های صنایع تبدیلی
وی به برنامه ریزی و سیاست های کلی این سازمان در برنامه سال 95 شاره کرد و ادامه داد:  تقویت ایجاد قطب های صنایع تبدیلی یکی از این برنامه های در دست کار است زیرا محصولات باغی 30 درصد ضایعات دارد و مردم متضرر می شوند و لازم است که در این حوزه کارهایی صورت گیرد.


هر شهر قطب تولید محصولات خود شوند

وی به یکی از محصولات شاخص استان کردستان اشاره کرد و گفت: عسل در کردستان به وفور یافت می شود اما بسته بندی وجود ندارد اگر ما بسته بندی و برندها را ایجاد کنیم و محصولات ما به جای خام فروشی با یک ارزش افزوده ای  دیگر در بازار به فروش برسد مسلما خریدار و فروشنده از این نوع کار راضی خواهند بود و دیگر لازم نیست محصول جایی با بسته بندی و نام دیگر به نفع شهر دیگری به فروش برسد.


 
بنابراین تمرکز امسال ما بر این است که بتوانیم در این حوزه کمک کنیم و زمینه ای را فراهم کنیم تا در هر محله و شهر با ایجاد واحدهای کوچک و تکثیر محلی آنها. شهر قطب تولید محصولات خودشان شوند.


تسهیلات اعطایی به کارآفرینان 16 درصد است
سردار غلامی با بیان اینکه در بحث اشتغال بیشترین گیر در کارهای تولیدی متاسفانه منابع نیست بلکه آموزش است و مهارت و مدیریت فرد برای عرصه ی تولید، مجوزها و ضوابط قانونی برای تولید است افزود: تسهیلات اعطایی به کارآفرینان 16 درصد است در حالی که وام سود بانکی 25 درصد است که مابه التفاوت را سازمان بسیج سازندگی پرداخت خواهد کرد تا منابع ارزان و قرض الحسنه ای را ایجاد کنیم.


شروع ، حرکت آرام و کار و توسعه عامل موفقیت کارآفرینی
وی تصریح کرد: ترویج ، فرهنگ سازی و ایجاد اعتماد به نفس لازمه ی ورود به حوزه ی کارآفرینی است و باید این را بدانیم که کارهای بزرگ با صنایع کم باید شروع بشود چون نمی توان یک دفعه ای گام بزرگی را برداریم پس همیشه در ابتدای کار باید شروع ، حرکت آرام و کار و توسعه ادامه دهنده ی موفقیت در حوزه ی کاری باشد .

 

زئیس سازمان بسیج سازندگی کشور تاکید کرد: با توجه به ظرفیت هایی که در استان کردستان از لحاظ زمین آب و هوای خوب وجود دارد برای رونق اقتصادی کشور و ایجاد اشتغال مهم است  لذا ضروری است تا منابع و سرمایه گذاری محلی در پایه گذاری جریان صنعت وارد کنیم تا مردم متوجه شوند که می توان در این استان صنعت ایجاد شود.


مشکل اشتغال مشکل اعتبار نیست
وی با اشاره به اینکه مشکل اشتغال مشکل اعتبار نیست بلکه مشکل شناسایی آدم ها و استعدادها و آموزش هاست گفت: اعتبارات استان کردستان در سال گذشته 12 میلیارد بود که امسال به 20 میلیارد افزایش یافت.


واگذاری کار در حوزه بانوان با شناسایی منابع بومی محلی
وی با اشاره به اینکه در جامعه ما بسیاری از خانم ها وجود دارد که با کمترین اعتبار بهترین توانمندی در حوزه تولید نهفته است خاطر نشان کرد: جهت گیری ما باید به سمت افراد باشد و همیشه بر این اعتقاد هستیم که هر کجا خانم ها در هر موضوعی ورود پیدا کنند به دلیل سازماندهی و انضباط پذیری توانسته اند موفق عمل کنند.

 

هر 5 میلیون تومان کالای خارجی، یک بیکاری برای ایرانی ها و یک اشتغال برای خارجی ها
سردار غلامی در پایان با بیان اینکه انگیزه در یک تحرک مهمترین مصداق کارآفرینی است. زیرا هیچ کاری کوچک نیست بلکه حرکتی بزرگی برای اشتغالزایی در جامعه است گفت: اگر ما واردات بی رویه را مهار نکنیم و مسله ی قاچاق سامان نیابد، نمی توانیم به تولیدات داخلی جهت دهیم . زیرا هر 5 میلیون تومان کالای خارجی، یک بیکاری برای ایرانی ها و یک اشتغال برای خارجی ها فراهم خواهد کرد.


انتهای پیام/

 



برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel