Aftabedel Print Banner
دوشنبه 26 مرداد 1394 / 07:59|کد خبر : 309|گروه : اخــبــار اســتــان

ماهواره و تأثیر آن بر امنیت اجتماعی

ماهواره و تأثیر آن بر امنیت اجتماعی

اغلب شبکه های ماهواره ای چه فارسی زبان و چه غیر فارسی زبان با ظاهری فریبنده وارد ذهن مخاطبانشان می شوند و کم کم عقاید و الگوهای رفتاری خاصی را به مخاطب تزریق می کنند. چون کودکان و نوجوانان به درستی قدرت تشخیص خوب و بد را ندارند و با دیدن برنامه هایی که مخصوص بزرگسالان ساخته و پخش می شود با موضوعاتی چون پرخاشگری، رفتارهای جنسی، مصرف مواد مخدر و الکل آشنا می شوند.

به گزارش آفتاب دل به نقل از کردپرس، امروزه ماهواره که محصول جامعه مدرن است، به سرعت وارد زندگی مردم شده و به صورت رسانه ای تأثیرگذار بر ذهن و اندیشه مردم درآمده است با راه اندازی شبکه های ماهواره ای و رشد روزافزون آن در میان خانواده ها افراد، بیشتر وقت خود را صرف تماشای این شبکه ها می کنند و به این طریق از هدفشان که همان مسائل بنیادین و اساسی زندگی است دور می شوند اغلب شبکه های ماهواره ای چه فارسی زبان و چه غیر فارسی زبان با ظاهری فریبنده وارد ذهن مخاطبانشان می شوند و کم کم عقاید و الگوهای رفتاری خاصی را به مخاطب تزریق می کنند.

 

 آنها با عادی جلوه دادن روابط غیرشرعی میان زن و مرد در سطح جامعه سعی در تغییر الگوهای رفتاری دارند الگوهایی که بر مبنای اخلاقیات و یا عرف جامعه دینی تعریف نشده اند اکثر کشورهای غربی نیز با تکیه بر موضوعاتی چون روابط آزاد و بی قید و بند و بی توجهی به تعهد خانوادگی در قالبهای مختلف و نیز نبود حجاب، می خواهند تصویری ساختگی از غرب و مردم آن به خورد جهانیان دهند.
 
ماهواره به مهاجمان فرهنگی و دشمنان آداب، سنن، فرهنگ و عقاید ملت های مستقل این امکان را داده است که بتوانند در خارج از مرزها بدون هرگونه کنترلی هویت آنها را مورد هجوم قرار دهند و برای آنها برنامه ریزی کنند.
 
اهمیت و ضرورت
دشمن از هر وسیله و رسانه ای برای مورد حمله قرار دادن فرهنگ مسلمانان بهره برداری و ماهواره نیز یکی از این وسیله ها و ابزارهاست، در سال های اخیر، شبکه های ماهواره ای راه اندازی شده توسط دولت های غربی، تلاش فراوانی نموده اند تا با انواع روش ها، فرهنگ دینی جامعه را زیر سوال ببرند و این حربه را گاهی با ایجاد شبهه، گاهی با تحقیر، گاهی با تخریب اساس مذهب و گاهی با سخت جلوه دادن اعمال مذهبی یپش می برند. این شبکه ها هیچ ابائی ندارند که حتی خیلی آشکارا به مقدسات مردم توهین نموده، یا آن ها را مسخره نمایند بر همین اساس یکی از دلایلی که باعث می شود ماهواره به عنوان فناوری منفی تعریف شود تأثیری است که در بی ثباتی خانواده ها می گذارد. براساس آمار به دست آمده در بسیاری از موارد دیده شده که طلاق و جدایی و اختلافات بین زوجین در خانواده هایی که از ماهواره استفاده می کنند بیشتر از دیگر خانواده هاست. برنامه های نامناسب و غیراخلاقی شبکه های ماهواره ای باعث می شود که روابط عاطفی میان زن و شوهر در خانواده کاهش یابد و در نتیجه در طولانی مدت اثرات منفی را به همراه دارد. از دیگر اثرات منفی ماهواره اثراتی است که بر نوجوانان و کودکانی می گذارند، چون کودکان و نوجوانان قدرت تشخیص خوب و بد را ندارند و با دیدن برنامه هایی که مخصوص بزرگسالان ساخته و پخش می شود با موضوعاتی چون پرخاشگری، رفتارهای جنسی، مصرف مواد مخدر و الکل آشنا می شوند.
 
نتیجه گیری
از آنجا که ماهواره یکی از پازلهای اصلی و جنگ نرم دشمن برای به زانو در آوردن و استحاله فرهنگی می باشد پس بایسته است به رویکردهای پشتگیرانه اهتمام و توجه خاصی شود. همچنین تأکید بر لزوم کار فرهنگی و فرهنگ سازی در بین جامعه و همچنین تقویت جبهه خودی در این مبارزه نرم باید در رأس برنامه ها باشد به این معنی که باید از لحاظ محتوا و نرم افزار مجهز شویم و وابستگی های سخت افزاری خود را در زمینه ماهواره به کشورهای دیگر کاهش دهیم همچنین ارتقا کیفیت و تعداد سایت های مجاز داخلی یکی دیگر از عوامل کاهش مخاطبان ماهواره می باشد و سایت هایی که برنامه های مستند پخش می کنند در صورتی که برنامه هایی با کیفیت و متنوع ربا پخش کنند، ابزارهای بسیار مناسبی برای کاهش گرایش مردم به سمت توجه به تماشای برنامه های ماهواره می باشد.
 
پیشنهادها و راهکارها
1- ارتقا کیفیت برنامه های صدا و سیما بخش مهمی از مبارزه همه جانبه با این پدیده محسوب می شود زیرا آمارها نشان می دهد در ساعاتی که برنامه های جذاب از رسانه ملی پخش می شود آمار بازدید مردم از کانال های ماهواره کاهش می یابد.
 
2- ارتقا کیفیت و تعداد سایت های مجاز داخلی می تواند در کاهش مخاطبان ماهواره مثمرثمر باشد.
 
3- توجه مضاعف تر به آسیب های اجتماعی ماهواره در قوانین و مقررات.
 
4- خانواده و افراد آن، سهم بسزایی در شکل گیری اجتماع دارند، که توجه به این امر مهم در جوامع اسلامی، منجر به شکل گیری و تحقق تمدن اسلامی می گردد. اما دشمن که به اهمیت این کانون پرمهر یعنی خانواده، به خوبی پی برده است، در جهت عفت زدایی از جوامع دینی و اسلامی، دست به تدوین و انتشار فیلم های نامناسب نموده است تا با تبلیغات گسترده، دامان همه آحاد جامعه را بگیرد پس شایسته است اهتمام و توجه مضاعفی به این نهاد تأثیرگذار اجتماعی مبذول گردد.
 
5- از آنجا که تلاشهای شبکه های ماهواره ای، ایجاد فرهنگ جایگزین به جای فرهنگ ایرانی، زندگی با مدل غربی و یا الگوهای شرقی نزدیک به غرب می باشد، بایسته است نهادهای متولی فرهنگ در این حیطه اقدامات خود را پررنگ تر از گذشته و از اقدامات حاشیه ای و موازی کاری در این راستا تا حد ممکن پرهیز نمایند که اگر این مهم به نحو مناسب صورت پذیرد جامعه با آسیب کمتری مواجه خواهد شد.
 
6- ایجاد همسویی بین ارگان ها و نهادهای فرهنگی و تبلیغی تا بتوانند در راستای ارزش های جامعه فعالیت هماهنگ و همسویی داشته باشند و بالعکس در مقابل ارزش های منفی جبهه گیری یکسانی داشته باشند.
 
*عبدالله فاتحی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کردستان


برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel