Aftabedel Print Banner
یکشنبه 25 مرداد 1394 / 12:50|کد خبر : 305|گروه : اخــبــار زنــان

روزی برای دختران / دختران امروزی درگیر تناقض‌های میان سنت و مدرنیته

روزی برای دختران / دختران امروزی درگیر تناقض‌های میان سنت و مدرنیته

در تقویم كشور روزهای خاصی را به مناسبت‌های ملی و مذهبی نامگذاری كرده‌اند؛ روزهایی كه نشان از مقام و منزلت آن در فرهنگ مردم ایران زمین دارد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، در تقویم كشور روزهای خاصی را به مناسبت‌های ملی و مذهبی نامگذاری كرده‌اند؛ روزهایی كه نشان از مقام و منزلت آن در فرهنگ مردم ایران زمین دارد. امروز سالروز ولادت حضرت معصومه(س)، از فرزندان بزرگوار حضرت امام موسی بن جعفر(ع) است كه با عنوان« روز دختر» نامگذاری شده است؛ روزی كه در آن از مقام شامخ دختران تجلیل می‌شود.


امروزه دختران در جامعه ما دغدغه‌ها زیادی از مشكلات اقتصادی گرفته تا مشكلات فرهنگی دارند كه تعدادی از این مشكلات، نشأت گرفته از رفتار فرد و بخشی نیز نشأت گرفته از اجتماع و شرایط اجتماعی است.


دختران نوجوان و جوان با توجه به سن، تجربه، تحصیلات و جایگاه اجتماعی، اقتصادی و وضع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی خانواده، شهری و روستایی بودن و شبكه حمایتی و مسائل مختلف، دغدغه‌های مختلفی دارند. به بهانه روز دختر سری به میان دختران زدیم و مشكلات آنان را جویا شدیم.


مشكل تجرد گرایی
یك دختر سنندجی اظهار می‌كند: امروزه میزان تجردگرایی و زندگی‌های تك نفری درمیان دختران جامعه ما به دلایلی از جمله فرار ازمسئولیت، مشكلات مالی و آموزش ناصحیح افرایش یافته است. «مریم طهماسبی» كه دانشجوی كارشناسی ارشد در یكی از مراكز علمی استان است، ادامه می‌دهد: اصولاً انسان‌ها به‌عنوان موجوداتی اجتماعی، نیازمند زیستن در كنار یكدیگرند و افرادی كه به صورت مجرد زندگی می‌كنند، بیشتر درگیر مشكلات روحی و روانی ناشی از تنهایی و تجردگرایی می‌شوند. وی اظهار می‌كند: هدفمندی این افراد در زندگی و همچنین علاقه مندی‌های آنان دچار چالش می‌شود. بنابراین چنین جوانانی نسبت به دیگران بیشتر مستعد انواع اختلال‌های روانپزشكی مانند افسردگی، كسالت و اضطراب هستند. این موضوع درحالی است كه در كردستان كه از قدیم برای خانه و خانواده احترام ویژه ای قائل بوده‌اند، شاهدیم كه تجردگرایی دختران درحال افزایش است.


این دختر سنندجی با تبریك روز دختر به همه دختران به‌ویژه دختران سنندجی می‌افزاید: روز دختر فرصت خوبی است كه مشكلات دختران را مطرح كنیم و برای آنها راهكارهای مناسبی ارائه دهیم.


طهماسبی كه بیشتر مشكلات را در حوزه چالش‌های اقتصادی می‌داند، اظهارمی‌كند: در جامعه‌ای كه بیشتر شهروندان فقط به  مسائل اقتصادی خانواده خود فكر می‌كنند، موضوع‌های عاطفی در حاشیه قرار می‌گیرد و همین موضوع سبب تضعیف حقوق شهروندی افراد جامعه می‌شود.حقوق شهروندی رعایت نمی‌شود
یكی دیگر از دختران سنندجی نیز با تبریك فرار رسیدن روز دختر اظهار می‌كند: در جامعه ما به طوركلی حقوق شهروندی كمتر رعایت می‌شود و در این میان، قشر بزرگی از جامعه كه دختران هستند نیز از این قضیه جدا نیستند.


«عاطفه سلامتی» با اشاره به مشكلات موجود ادامه می‌دهد: یكی از مشكلات اساسی كه امروز دختران ما و خانواده‌ها با آن درگیرند و شاید بتوان آن را در برخی مناطق و طبقات یك معضل دانست، موضوع ازدواج است. وی عنوان می‌كند: ناآگاهی برخی از جوانان و خانواده‌های آنان به موضوع‌ها و جزئیات دخیل در امر ازدواج، ترویج سنت‌ها و آداب غیرمعقول و‌گاه خلاف شرع، مشكلات اقتصادی و اجتماعی، نبود توجه كافی به نهاد خانواده و موضوع رشد صحیح و منطقی جمعیت و عواملی از این دست، روز به روز ازدواج جوانان را با مشكلات بیشتری مواجه می‌كند تا جایی كه برخی از جوانان و خانواده‌های آنان ترجیح می‌دهند با به تأخیرانداختن ازدواج یا تصمیم به ازدواج نكردن، از مواجهه با این مشكلات خودداری كنند.


سلامتی می‌افزاید: بالا رفتن سن ازدواج در دختران می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از مشكلات برای آنان باشد و امیدواریم این مشكل كه اكنون نه تنها شهر ما، بلكه تمام كشور را فرا گرفته است، سریع‌تر رفع شود.مسئولان تصمیم‌های سازنده بگیرند
یكی دیگر از دختران جوان سنندجی اظهار می‌كند: نامگذاری و اختصاص روزی به دختران جای قدردانی دارد، اما توجه مسئولان باید بر گرفتن تصمیم‌های سازنده برای دختران نوجوان و جوان و راهنمایی آنها متمركز شود كه مادران آینده و هسته مركزی خانواده هستند.

 

«فریبا كوثر زاده» ادامه می‌دهد: نامگذاری یك روز بدون حركت واقعی برای اصلاح و تقویت ساختارهای فرهنگی و جامعه‌شناختی متناسب با مدرنیته و تكنولوژی و تغییر سلایق ناشی از آن، احتمالاً بیشتر درحد حرف است، نه عمل. بنابراین فایده‌ای ندارد. وی تصریح می‌كند: در جامعه‌ای زندگی می‌كنیم كه رفتارهای سنتی هنوز زنده است؛ رفتارهایی كه به این سادگی‌ها تغییر نمی‌كند. البته فرهنگ ما بسیار غنی است، اما در پاره‌ای از موارد از جمله حضور زنان در اجتماع مشكلاتی وجود دارد كه باید در این زمینه نیز فعالیت‌هایی انجام شود.


این جوان سنندجی با اشاره به نحوه برخورد خانواده‌ها در امور دختران و جوانان می‌افزاید: امروز برخی جوانان به اسباب بازی پدر و مادرها تبدیل شده‌اند و این مشكل امروز به معضل تبدیل شده است و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از این نوع رفتار سرچشمه می‌گیرد. وی اضافه می‌كند: روز دختر، روزی است كه دختران باید به فرهنگ و اصالت خود احترام بگذارند و سعی كنند مغلوب فرهنگ غرب نشوند.


درگیری سنت و مدرنیته
یكی دیگر از دختران سنندجی نیز اظهار می‌كند: بعضی از دختران امروزی درگیر تناقض‌های میان سنت و مدرنیته هستند. دختران جامعه ما امروزه آگاه هستند و نیازهایشان را می‌شناسند و می‌خواهند به امكانات رفاهی بیشتری دست یابند.


«آزاده بنی اردلان» ادامه می‌دهد: این دختران خواستار آن هستند كه استقلال مالی داشته و توانمند باشند تا سالم تر زندگی كنند. دختران امروزی تحصیلات دانشگاهی وهمچنین آگاهی‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دارند.


وی اظهار می‌كند: این سطح از آگاهی نیازهای بیشتری را برای دختران ایجاد می‌كند كه با واقعیت جامعه در تضاد است و‌گاه دختران مورد حمایت‌های مادی، شغلی، اقتصادی و بیمه‌های مناسب قرار نمی‌گیرند.


بنی اردلان ادامه می‌دهد: در واقع مشكلات فعلی كه در جامعه با آن روبه‌رو هستیم از همین تضادهایی كه وجود دارد حاصل می‌شود. پیامدهای تضادهای اجتماعی و نبود امكانات اجتماعی و حمایتی مسئولان سبب ایجاد مشكلات جامعه می‌شود.


وی اضافه می‌كند: از آنجا كه در جامعه‌ای زندگی می‌كنیم كه زنان نیمی از جمعیت را تشكیل داده‌اند و نقش‌های تربیتی زیادی دارند، پس مشكلات و كمبود امكانات، سبب افزایش رفتارهای بیمارگونه در جوامع می‌شود. حاصل این رفتارها نیز تهدید خانواده، افزایش فقر و تبعیض جنسیتی، بی‌بند و باری و نبود امنیت و درنتیجه، مصرفی شدن بیشتر زنان و جامعه می‌شود.دختران باحیا؛ مایه افتخار جامعه
نماینده ولی‌فقیه در كردستان با اشاره به گرامیداشت سالروز ولادت باسعادت حضرت معصومه(س) و روز دختر اظهار می‌كند: دختران باید مواظب رفتارهای خود باشند و برای جامعه و خانواده خود، افتخار و سربلندی بیافرینند، چراكه دختران باحیا، مایه افتخار خانواده و جامعه خود هستند.


حجت‌الاسلام والمسلمین «سید محمد حسینی‌شاهرودی» با بیان اینكه انسان باید پاك و باخدا باشد، می‌افزاید: خدمت‌رسانی به مردم و موثر بودن در جامعه نیز موضوعی است كه دختران جامعه ما با حضور در صحنه‌ها و تلاش برای رشد و ترقی فرهنگی خود و جامعه، می‌توانند افراد موثری برای جامعه باشند.


وی عنوان می‌كند: آزمایش‌ها و سختی‌های زیادی برسر راه زندگی هر‌انسانی وجود دارد، اما آنچه می‌تواند تحمل سختی‌ها و پیروزی در آزمایش‌های زندگی را آسان كند، صبر است.

 

نماینده ولی‌فقیه در كردستان اظهار می‌كند: امروز افرادی كه افتخارآفرینان این مرز و بوم شده‌اند، در دامان دختران دیروز و مادران امروز پرورش یافته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌شاهرودی با بیان اینكه بسیاری از جوانان ما در طول دفاع مقدس و جنگ تحمیلی جان خود را از دست دادند و شهید شدند، می‌گوید: ثمره خون این عزیزان، آرامش و امنیتی است كه امروز جامعه ما به‌ویژه دختران مشاهده می‌كنند. وی تصریح می‌كند: باید قدر این فرصت‌ها را دانست و برای رشد و اعتلای خود و جامعه دینی و اسلامی‌، بیش از پیش تلاش كرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌شاهرودی همچنین با اشاره به پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در عرصه علمی می‌افزاید: رشد علمی ایران در سال گذشته 11 برابر متوسط دنیا بوده و این از افتخاراتی است كه ازسوی جوانان این مرز و بوم كسب شده است.


نماینده ولی‌فقیه در كردستان همچنین پاكدامنی، ایمان، تدین و تقوا را لازمه تعالی و ترقی می‌داند و خواستار توجه به این مهم ازسوی دختران می‌شود.

گزارش از غریبه رحیمی

انتهای پیام/برچسب ها :

روز دخترمدرنیته و سنتیکردستان

نظرات کاربران :

ارزو [یکشنبه 25 مرداد 1394 | 13:55] پاسخ

روز دختر را تبریک می گویم به همه ی دختران و جا دارد از دوستانی که در عرصه ی انعکاس مشکلات دختران تلاش می کنند نهایت سپاس گذاری را داشته باشم.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel