Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 22 مرداد 1394 / 11:32|کد خبر : 288|گروه : اخــبــار زنــان

فروش لباس‌های فله ای، یک ظرفیت یا تهدید؟

فروش لباس‌های فله ای، یک ظرفیت یا تهدید؟

این روزها كردستان را به عنوان مركز خرید و فروش لباس‌های فله ای یا تاناكورا می‌شناسند و بسیاری از هموطنان از سراسر كشور فقط به قصد بازدید از بازار تاناكورا و خرید، به كردستان سفر می‌كنند كه این موضوع هم می‌تواند برای این استان یك ظرفیت باشد و هم یك تهدید محسوب می‌شود.

به گزارش آفتاب دل، این روزها كردستان را به عنوان مركز خرید و فروش لباس‌های فله ای یا تاناكورا می‌شناسند و بسیاری از هموطنان از سراسر كشور فقط به قصد بازدید از بازار تاناكورا و خرید، به كردستان سفر می‌كنند كه این موضوع هم می‌تواند برای این استان یك ظرفیت باشد و هم یك تهدید محسوب می‌شود.


چند دهه است كه در كردستان، شغلی به نام تاناكورافروشی ایجاد شده است؛ صنفی كه تعداد زیادی از جوانان در آن اشتغال پیدا كرده‌اند، زیرا با توجه به كاهش فعلی قدرت خرید مردم، افزایش روزافزون بهای البسه نو در بازار و همچنین پایین بودن قیمت لباس‌های فله ای، مردم بیشتر به خرید این البسه‌ رغبت پیدا كرده‌اند.

فروشگاه‌های شیك
امروز عرضه این نوع البسه در استان، رنگ و بوی ویژه‌ای به خود گرفته است و حتی گاه فروشگاه‌هایی لوكس و تجملی به آن اختصاص یافته و می‌تواند هر رهگذری را به خود جذب كند. تعداد این فروشگاه‌ها در كردستان به ویژه سنندج به نسبت استان‌های همجوار بسیار زیاد است، به‌طوری كه در سنندج، یك خیابان و همچنین بازارچه‌هایی به عرضه این لباس‌ها اختصاص یافته‌اند.


روز به روز نیز تعداد این بازارچه‌ها و مغازه‌ها رو به افزایش است و با توجه به شرایط اقتصادی بسیاری از مردم، برخی از قشرها به مراكز خرید تاناكورا مراجعه و نسبت به تهیه پوشاك مورد نیاز اقدام می‌كنند. شاید بتوان گفت از دلایل مهم و اصلی رونق فروشگاه‌های تاناكورا تنوع طلبی و قیمت‌های بسیار بالای لباس‌های نو است.

 

مشكل فرهنگی
 یك شهروند سنندجی در گفت وگو با همشهری درباره این موضوع اظهارمی كند: وضع اقتصادی مردم مناسب نیست و همین موضوع ممکن است سبب شود كه برخی از شهروندان به خرید این نوع اجناس دست دوم رغبت پیدا كنند.


«فراست تقوی» كه درحال عبور از بازار تاناكورای سنندج است، می‌افزاید: امروز استفاده از لباس‌های دست دوم به عنوان یك فرهنگ در جامعه نهادینه شده است و این موضوع می‌تواند یك تهدید فرهنگی باشد. وی ادامه می‌دهد: مسئولان فرهنگی استان نباید از این موضوع غافل باشند، زیرا با ورود این نوع لباس‌ها فرهنگ كشورهای غربی نیز وارد كشور و استان می‌شود. امروز در بعضی مواقع شاهد كم رنگ شدن موضوع حجاب در جامعه هستیم، چون بیشتر جوانان پوشش خود را از لباس‌های دست دوم انتخاب می‌كنند.


این شهروند سنندجی عنوان می‌كند: كشورهای اروپایی با این نوع پوشش می‌خواهند فرهنگ خود را به ما غالب كنند. پس باید در این مورد برنامه‌های فرهنگی مناسبی را درنظر گرفت.

 

واردات البسه‌ دست دوم
اكنون این پرسش مطرح می‌شود كه با توجه به اینكه این نوع البسه جزوكالاهای قاچاق محسوب می‌شود، واردات آن به چه صورتی انجام می‌شود كه اكنون در بازارهای كردستان و استان‌های غربی شاهد افزایش این نوع اجناس در بازار هستیم.


ورود پوشاك‌های دست دوم به بازار، سبب ناامنی در زمینه سلامت و بهداشت فردی در جامعه می‌شود، زیرا استفاده از این نوع اجناس دست دوم سبب ایجاد بیماری‌های عفونی و پوستی می‌شود و در فصل گرما و به ویژه تابستان این موضوع از اهمیتی دوچندان برخوردار است.


 یكی دیگر از شهروندان در این زمینه می‌گوید: بارها از رسانه‌ها شنیده‌ام كه ورود البسه دست دوم ممنوع است، اما جالب است كه ما به وفور شاهد واردات این نوع لباس‌ها هستیم و نظارتی هم در این زمینه وجود ندارد.


«شیروان حمدی» با اشاره به بوی نامطبوع این لباس‌ها می‌افزاید: یكبار برای تهیه كفش به بازار تاناكورای سنندج رفتم به دلیل بوی بد البسه دست دوم، مدت‌ها از نظر تنفسی دچار مشكل شده بودم. چرا كسی به این موضوع رسیدگی نمی‌كند؟


وی می‌گوید: آیا از نظر بهداشتی علاوه بر این كه ورود این البسه‌غیرقانونی است نظارتی بر آن انجام می‌شود؟ و چرا مسئولان مربوط در این زمینه هشدار و آگاهی‌های لازم را به شهروندان ارائه نمی‌دهند.

 

تنوع طلبی
یكی از شهروندان سنندجی نیز كه درحال خرید از این مغازه‌های تاناكورا بود، اظهارمی كند: سال‌هاست كه لباس‌های تاناكورا جایگزین لباس نو شده است.


«شیما الهی» با اشاره به نامرغوب بودن بیشتر لباس‌های ایرانی می‌افزاید: لباس‌های ایرانی بعد از دوبار شست و شو دیگر قابل استفاده نیستند، اما لباس‌های تاناكورا از دوام و استحكام خوبی برخوردارند.


وی با اشاره به خوبی‌های این نوع لباس‌ها در بازار می‌گوید: با توجه به قیمت مناسب این لباس‌ها در زمینه پوشاك تنوع ویژه ای ایجاد می‌كند و این موضوع از نظر روان‌شناسی هم بسیار مهم و ارزشمند است.


الهی می‌افزاید: كالاهای خارجی برای مردم یعنی دوام و استحكام و خانواده‌ها هم ترجیح می‌دهند كالای محكم و بادوام خریداری كنند تا اینكه مبلغ فراوانی بابت خرید پوشاك نو با تولید داخل، اما بدون دوام پرداخت كنند.

قیمت بالای البسه نو در كردستان
یكی از فروشندگان لباس‌های دست دوم  نیز در این زمینه می‌گوید: بیشتر مشتریان ما از قیمت‌های سرسام‌آور لباس‌های نو به ستوه آمده‌اند و به محض مراجعه به مغازه، قیمت لباس‌ها را جویا می‌شوند.


«علی بهرام پور» نبود نظارت دولت بر قیمت پوشاك و البسه را عامل اصلی استقبال نكردن مردم از لباس نو می‌داند و می‌افزاید: نظارت بر قیمت‌ها به ویژه لباس و پوشاك مصرفی مردم در استان انجام نمی‌شود و مغازه‌داران با ارائه فاكتورهای تقلبی به میل خود، قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.


وی لباس‌های تاناكورا را به صرفه‌تر از لباس نو عنوان می‌كند و می‌گوید: خود و خانواده‌ام فقط در روزهای سال نو، اقدام به خرید لباس نو می‌كنیم كه آن هم به ندرت اتفاق می‌افتد درغیر این صورت، باید برای 2 فرزند دختر و 2فرزند پسر هرسال هزینه‌های فراوانی را پرداخت كنم.

 

استفاده از كفش تاناكورا ممنوع است
مدیر سلامت محیط دانشگاه علوم پزشكی كردستان نیز در این زمینه می‌گوید: استفاده از لباس‌های زیر و كفش تاناكورا ممنوع است و ازنظر بهداشتی نباید از آنها  استفاده شوند.


«كریم جوانمردی» می‌افزاید: به دلیل ضدعفونی نكردن كفش و لباس زیر استفاده كردن آنها ممنوع است.


 وی می‌افزاید: بعضی افراد به دلیل حساسیت‌های فردی نمی‌توانند از این نوع لباس استفاده كنند و بسیاری هم بر این عقیده‌اند كه این لباس‌ها ایجاد بیماری‌های پوستی می‌كند.

 

احتمال ایجاد حساسیت پوستی
یك كارشناس بهداشت محیط  درباره میزان آلودگی این لباس‌ها می‌گوید: امروزه خرید این گونه لباس‌ها در كشور ما رواج یافته است و استفاده از لباس‌های دست دوم خارجی در میان مردم بسیار عادی است. این موضوع درحالی است كه خطر ابتلا به بیماری‌های پوستی و حساسیتی از طریق این گونه لباس‌ها وجود دارد. همچنین ممكن است در فرایند شست وشو و ضدعفونی كردن لباس‌ها از موادی استفاده شود كه سبب ابتلا به انواع آلرژی‌ها و حساسیت‌های پوستی شود.

«مرتضی علیمردانی» ادامه می‌دهد: مهم‌ترین بیماری‌هایی كه از راه لباس منتقل می‌شوند عفونت‌های قارچی لایه خارجی پوست است كه به ویژه در فصل تابستان از طریق لباس‌های آلوده انتقال پیدا می‌كند. خیلی از این قارچ‌ها با شستن از بین نمی‌روند و نیاز به جوشاندن دارند.

وی علائم ابتلا به عفونت‌های قارچی را از طریق لباس، خارش و التهابات پوستی و عفونت‌های مزمن مانند تاول، پوسته ریزی و زخم‌های عمیق پوستی می‌داندو می‌افزاید: در موارد حاد، باكتری‌ها می‌توانند سبب عفونت‌های پوستی شوند.

روناک کنعانیانبرچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel