Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 22 مرداد 1394 / 07:45|کد خبر : 278|گروه : اخــبــار اســتــان

کمبود آب شرب زندگی حاشیه نشین ها را مختل کرد/تعداد تانكر جوابگوی تأمین نیاز آب نایسر نیست

کمبود آب شرب زندگی حاشیه نشین ها را مختل کرد/تعداد تانكر جوابگوی تأمین نیاز آب نایسر نیست

نایب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج گفت: 5 دستگاه خودرو درحال ارائه خدمت و آبرسانی به ساكنان نایسر هستند ولی این تعداد تانكر جوابگوی تأمین نیاز آب نایسر نیست و درحال رایزنی با اداره‌های مختلف هستیم تا خودروهایی برای ارائه خدمت بیشتر به ساكنین این شهرك در اختیار ما قرار دهند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، 94، سال بحران آب و تنش آبی است و كردستان نیز یكی از استان‌های كشور محسوب می‌شود كه با مشكل كمبود و بحران آب مواجه است. امسال شهرهای بیجار و قروه به عنوان شهرهای تشنه استان معرفی شده‌اند، هرچند تلاش‌هایی نیز برای رفع مشكل كم‌آبی این استان انجام شده است.


 از این تلاش‌ها می‌توان به انتقال آب سد «آزاد» به سد «قشلاق» سنندج اشاره كرد كه به این‌ترتیب، مشكل سنندج كه در مرز خط قرمز ازنظر كم‌آبی قرار گرفته بود، رفع شد.


اكنون دیگر سنندجی‌ها از دردسر كم‌آبی و جیره‌بندی آب نجات پیدا كرده‌اند، اما این روزها شهرك «نایسر» گرفتار بحران كم‌آبی شده است و این مشكل، بسیاری از فعالیت‌های روزمره را در این شهرك مختل كرده است.


هرسال با فرا رسیدن فصل تابستان معضل كم‌آبی و بی‌آبی در برخی از محله‌های سنندج به چشم می‌آید و این وضع، از یك سو به دلیل كاهش نزولات جوی درچند سال اخیر، افزایش میزان تقاضای مصرف كننده‌ها، گسترش محدوده‌شهر و شمار مشتركان و ازسوی دیگر نبود امكان توسعه‌زیرساخت‌های فعلی تأمین آب آشامیدنی شهر هرسال بیشتر از سال قبل نمود می‌یابد.


نایسر در چند كیلومتری سنندج، از مناطق حاشیه نشین این شهر است كه به دلیل افزایش جمعیت، كمبود مسكن و زمین‌های مسكونی و همچنین بالا بودن اجاره بهای مسكن در محله‌های مختلف سنندج، جمعیت بسیاری را به خود جذب كرده است؛ شهركی كه می‌توان نام شهر را بر آن نهاد، چراكه جمعیتی درحدود 60هزار نفر دارد.


زندگی مردم در این مناطق سخت است، اما خودشان این زندگی ساده و زیبا را با همه سختی‌هایش دوست دارند. هراز گاهی مشكلات و كمبودها بر این زندگی ساده و زیبا سایه می‌اندازد. در روزهای گرم مرداد، زندگی در این منطقه به سختی سپری می‌شود و دلیل آن هم كم‌آبی و كلافگی ناشی از آن است.

 

صف طولانی برای آب
یك شهروند ساكن نایسر در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهارمی كند: مردم این منطقه از كمبود آب رنج می‌برند و باید در طول روز چند ساعت را در صف آب بایستند تا شاید بتوانند از طریق تانكرهای آبرسانی، آب آشامیدنی و سالم را فراهم كنند.


«رضا بابایی» با انتقاد از عملكرد برخی مدیران استان در زمینه رفع مشكلات ادامه می‌دهد: مسئولان سنندج به جای اینكه مشكل همشهریان را برای همیشه رفع كنند، تصمیم گرفته‌اند با تانكرهای آبرسانی، آب را به مناطقی كه مشكل دارند، بفرستند و اهالی، از طریق این تانكرها آب آشامیدنی مورد نیاز خود را تهیه كنند.


وی عنوان می‌كند: زنان به دلیل اینكه در روز شوهرانشان سركارند و بیشتر هم به كارگری مشغولند، ناچارند همراه با بچه‌هایشان با دبه‌های پلاستیكی، آب مورد نیاز خود را تأمین كنند و حتی از بطری‌های نوشابه نیز برای این كار استفاده می‌كنند.


این شهروند سنندجی با اشاره به انتقال سد آزاد به سد قشلاق سنندج می‌گوید: به گفته مسئولان مشكل كم‌آبی در سنندج رفع شده است، اما اكنون این پرسش مطرح می‌شود كه آیا با وجود سدهای فراوان در این منطقه، شایسته است كه همشهریان اینگونه برای تأمین آب شرب در عذاب باشند؟

 

تعطیلی نانوایی‌ها
یكی دیگر از اهالی نایسر نیز با اشاره به بحران آب در این محله حاشیه نشین اظهارمی‌كند: مدتی است كه ساكنان این شهرك با مشكل مواجهند و ناچارند ازطریق تانكرهای آبرسانی، آب آشامیدنی مورد نیاز خود را تأمین كنند.


«احمد مرادی» می‌گوید: اگر راستش را بخواهید، فكر می‌كنیم كه مسئولان ما را از یاد برده‌اند، چراكه از هرنظر كه بگویید، مشكل داریم. ازنظر آبرسانی با كمبود شدید آب روبه رو هستیم و این تانكرها كفاف آب مورد نیاز مردم این منطقه را نمی‌دهد. ازسوی دیگر بوی بد فاضلاب نیز زندگی‌مان را مختل كرده است.


وی تصریح می‌كند: بی توجهی به نقش مردم مناطق محروم در برنامه‌های توسعه، سبب تشدید شكاف طبقاتی میان مردم و درنتیجه، افزایش نارضایتی‌عمومی می‌شود.


این شهروند همچنین با اشاره به افزایش مشكلات در این ناحیه ادامه می‌دهد: كمبود و قطعی آب، مشكلات را دوچندان كرده است، به‌طوری كه یك روز به دلیل نبود آب همه نانوایی‌های نایسر دست از كار كشیده بودند كه این موضوع، سبب بروز مشكلاتی برای اهالی نایسر شد.


مرادی می‌افزاید: نبود آب یعنی نبود بهداشت و درنتیجه، میزان بیماری‌ها در این محله افزایش می‌یابد به همین دلیل هم مسئولان باید برای رفع مشكلات موجود تلاش بیشتری كنند.


این شهروند می‌گوید: مشكل افت فشار آب در مناطق شهری و روستایی از موضوع‌هایی است كه در روزهای مختلف سال در مناطق مختلف شاهد آن هستیم و هرسال در آستانه فصل تابستان واكنش‌ها به این مشكل بیشتر می‌شود. اگر چه سطح آب‌های زیرزمینی به دلیل استفاده بیش ازحد كاهش پیدا كرده، رسیدگی به وضع آب آشامیدنی تا زمانی كه به چالشی اساسی تبدیل نشده است، باید در اولویت‌كاری مسئولان قرار گیرد.

 

مسئولان مشكلات مردم را ببینند
یكی از توزیع كنندگان آب آشامیدنی در نایسر نیز اظهارمی‌كند: مدت‌هاست كه نایسر با مشكل كمبود و قطع آب آشامیدنی مواجه است و در طول هفته مردم فقط چند ساعت از نعمت آب لوله كشی برخوردارند.


«محمد مرادی» كه شغل اصلی او توزیع آب آشامیدنی با تانكر است، ادامه می‌دهد: این روزها كمبود آب به حدی است كه برای فروش و توزیع آب، اقدام به نوبت دهی كرده‌ایم، زیرا بیشتر مناطق نایسر از این مشكل رنج می‌برند.


وی عنوان می‌كند: هر تانكر آب در حدود 15هزار تومان برای خانواده‌ها هزینه دربر دارد و این میزان، فقط كفاف 2روز را می‌دهد. این موضوع درحالی است كه بیشتر ساكنان نایسر، از قشرهای كم درآمد و بی بضاعت هستند.


این توزیع كننده آب آشامیدنی ادامه می‌دهد: مسئولان باید از نزدیك با مردم در ارتباط باشند و مشكلات را به خوبی لمس كنند تا ببینند كه زندگی مردم در این شهرك چگونه سپری می‌شود.


مرادی اضافه می‌كند: این روزها مردم با رنج كم‌آبی زندگی می‌كنند، چراكه توزیع آب با تانكر، آلودگی‌هایی به همراه دارد و می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های عفونی شود.


دراین میان مسئولان اظهارمی‌كنند كه چاه‌های نایسر با كاهش منابع آبی مواجه شده‌است و اكنون نیز برای رفع این مشكل جیره‌بندی آب به‌صورت 48‌ـ‌ساعت اجرا می‌شود.


همچنین گفته می‌شود كه طرح انتقال آب از تصفیه خانه آب آشامیدنی سنندج به نایسر تا چند روز دیگر به پایان می‌رسد و مشكل كمبود و قطع آب آشامیدنی نیز در این شهرك رفع می‌شود.

امیدوار به رفع مشكل هستیم
 نایب رئیس شورای اسلامی شهر سنندج در گفت‌وگو با آفتاب دل اظهارمی كند: اكنون مشكل كمبود آب آشامیدنی در سنندج جدی است و این موضوع سبب ایجاد مشكلات زیادی برای اهالی نایسر نیز شده است.


«وفا اصلانی» ادامه می‌دهد: برای رفع این مشكل پیگیری‌هایی با اداره آب و فاضلاب شهری انجام شده است كه امیدواریم این مشكل به زودی رفع شود.
 وی اظهارمی كند: فعلاً برای آبرسانی به شهرك نایسر از تانكرهای آب استفاده می‌شود و در شرایط كنونی با همكاری نهادها و سازمان‌های مربوط 5دستگاه خودرو درحال ارائه خدمت و آبرسانی به ساكنان نایسر هستند.


این مسئول می‌گوید: این تعداد تانكر جوابگوی تأمین نیاز آب نایسر نیست و درحال رایزنی با اداره‌های مختلف هستیم تا خودروهایی برای ارائه خدمت بیشتر به ساكنین این شهرك در اختیار ما قرار دهند.


 اصلانی با اشاره به اقدام‌های انجام شده برای رفع مشكل كمبود آب آشامیدنی در نایسر اضافه می‌كند: در این زمینه اقدام‌هایی ازجمله ساخت منبع آب انجام شده است.


انتهای پیام/

 برچسب ها :

وفا اصلانیکمبود آب در نایسر5 تانکر آب

نظرات کاربران :

arash [شنبه 24 مرداد 1394 | 17:18] پاسخ

بله..............

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel