Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 21 مرداد 1394 / 07:41|کد خبر : 272|گروه : اخــبــار اســتــان

سقف‌های نامطمئن برسر 55 درصد از کردستانی‌ها

سقف‌های نامطمئن برسر 55 درصد از کردستانی‌ها

وجود بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در کردستان و به ویژه در سنندج از چالش‌های اساسی این استان محسوب می‌شود و براساس آمارهای موجود بیش از 55 درصد از مردم این استان در اینگونه مناطق زندگی می کنند.

به گزارش آفتاب دل، وجود بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در کردستان و به ویژه در سنندج از چالش‌های اساسی این استان محسوب می‌شود و براساس آمارهای موجود بیش از 55 درصد از مردم این استان در اینگونه مناطق زندگی می کنند. این آمار ضرورت تأمل دراین موضوع را مهم تر کرده است.


گسترش شهرنشینی و تمایل به زندگی در شهر، این کانون‌های بزرگ تجمع انسانی را مملو از ظرفیت‌ها و درعین حال چالش های جدیدی کرده است و برای داشتن یک زندگی بهتر و با رفاه بیشتر در جوامع امروزی، باید کمبودها و نیازهای مختلف در شهرها با برنامه ریزی اصولی رفع شوند.


بافت های فرسوده در کنار سکونتگاه‌های غیررسمی در شهرهای کردستان، امروز از مهم‌ترین دغدغه ها و چالش‌های این استان محسوب می شود که حل و فصل آنها نیازمند تدابیر ویژه ای است. با وجود ارائه طرح‌های مختلف برای رفع مشکل بافت فرسوده سنندج، یک نگاه مشترک به همه آنها وجود دارد و آن نیز لزوم مشارکت مردمی است.


دراین زمینه با «فرزام فاروقی» مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان و عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی کردستان به گفت و گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

 

مجموعه عمران و مسکن سازان چه اقدام هایی برای احیای بافت فرسوده و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی می تواند انجام دهد؟
محور اصلی فعالیت ما در این شرکت، حوزه بافت‌های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی است. در گذشته دولت سیاست توانمندسازی را دنبال می‌کرد، اما از سال قبل موضوع بازآفرینی در دستورکار قرار گرفت. برای تحقق این موضوع، سند ملی بازآفرینی کشور تهیه شده است.

 

سند ملی بازآفرینی کشور می‌تواند چه تأثیری در احیای بافت‌های فرسوده شهری داشته باشد؟
سند ملی راهبردی برای احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و با هدف جلب همکاری و مشارکت همه دستگاه‌های مربوط در فرایند بازآفرینی پایدار محدوده ها و محله‌های هدف تهیه و تدوین شده است.

 

اساس کار سند ملی بازآفرینی کشور چیست؟
اساس کار این سند استفاده از ظرفیت و مشارکت خود مردم برای دستیابی به اهداف مطرح شده است، چراکه مطمئنیم «برنامه ریزی با مردم» به جای «برنامه ریزی برای مردم» بهتر جواب می‌دهد. براساس آنچه در این سند دنبال می‌شود مشکلات مربوط به بافت های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی ابتدا از طریق مردم مشخص می شود و پس از اولویت بندی، با بازگرداندن به مردم برای اجرای راهکارها، از توان مردم مجددا بهره گرفته می شود و در واقع پشتوانه اجرای این سند، همان مشارکت مردمی است.

 

قرار است در کردستان این سند ملی در چه شهرهایی محقق شود؟
طرح بهسازی و نوسازی محله ها و محدوده های هدف بازآفرینی برای شهرهای سقز، بیجار، قروه، مریوان و ناحیه منفصل شهری «نایسر» سنندج تعریف شده است که فعلا در مرحله مطالعاتی قرار دارد، اما پیش بینی من این است که این مطالعات تا پایان سال جاری به پایان می رسد و عملا وارد فاز اجرا می شود.

 

چه مشکلی بر سر راه اجرای این طرح قرار دارد؟
نکته‌ای که در این میان وجود دارد، این است که سرعت فعالیت دستگاه های اجرایی برای اجرای این سند و طرح‌ها، کند است و به عبارت دیگر زمانی که شرکت عمران و بهسازی کشور برای طرح‌های مشوق توسعه در منطقه ای بودجه اختصاص می‌دهد، انتظار دارد که دستگاه‌های مختلف مسئولیت اجرا و نظارت را در آن منطقه بپذیرند.

 

ازنظر شما به چه دلیل اجرای طرح نوسازی بافت های فرسوده و ساماندهی سکونتگاه ها تا به حال موفق نبوده است؟
کردستان و به صورت ویژه سنندج بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی گسترده‌ای دارد، به گونه ای که براساس آمارها بیش از 55 درصد مردم استان در اینگونه مناطق زندگی می‌کنند. در حوزه سکونتگاه های غیررسمی اقدام‌های لازم در استان ما دیر آغاز شد و باید گفت که در این زمینه، همواره مردم از دولت ها جلوتر بوده‌اند. به عنوان نمونه ناحیه منفصل نایسر سنندج با 60 هزارنفر جمعیت ازسوی خود مردم ایجاد شد و آنها نایسر را توسعه دادند، درحالی که منطقه ای مانند «بهاران» ازسوی دولت مدیریت شد و طرح‌های تفکیکی لازم از ابتدا در آن اعمال شد.


 افزایش عجیب قیمت مسکن درسال‌های اخیر و ناتوانی ساخت مسکن برای بسیاری از افراد و همچنین نزدیکی و دسترسی آسان نایسر به سنندج، سبب شد شاهد سیل مهاجرت به این منطقه باشیم و پس از به وجود آمدن چنین وضعی که حاصل غفلت گذشته است، چند سالی است که مسئولان به دنبال ساماندهی این منطقه هستند. می‌خواهم بگویم سرعت واکنش مجموعه‌های دولتی با فضایی که در زمینه سکونتگاه‌های غیررسمی ایجاد می شود، متناسب نیست. این موضوع مشکل بسیار بزرگی است که باید به آن توجه کرد و به دنبال رفع معضل بود.

 

برای افزایش مشارکت مردم در بهسازی بافت فرسوده چه باید کرد؟
در زمینه بافت فرسوده همانگونه که عنوان کردم، نقش آفرینی مردم برای احیا و بهسازی اجتناب ناپذیر است. نوسازی این مناطق به دلیل وضع ناایمن و ناپایدار آنها یک ضرورت بوده و ارائه بسته‌های تشویقی به شهروندان برای احیای مناطق و بافت مسکونی خود در این نواحی باید دنبال شود. این بسته های تشویقی در دولت های گذشته نیز وجود داشت، اما به دلیل وسعت بافت فرسوده در سنندج، این مشوق ها نتوانستند تغییرات چشمگیری در وضع این بافت به وجود آورد. بنابراین همه دستگاه‌های اجرایی از شهرداری و نظام مهندسی گرفته تا دستگاه های خدمت رسان باید احیا و نوسازی این بافت ها را به صورت جدی‌تری پیگیری کنند و در صورت امکان تخفیف هایی ویژه برای شهروندان درنظر گرفته شود.

 

به عنوان یک کارشناس برنامه ریزی شهری، چه راهکاری برای رفع معضل ترافیک، به ویژه در شهری مانند سنندج ارائه می دهید؟
در موضوع ترافیک نیز همین مشکل فرصت سوزی وجود دارد. ابتدا اجازه می دهیم کار به مرحله مشکل برسد و سپس به دنبال راهکار و حل معضل می‌رویم. قطعا در این وضع، ساماندهی دشوار می‌شود و کار بسیار کند پیش می رود. طراحی خیابان‌ها و معابر سنندج مربوط به زمانی است که تعداد خودروها، بسیار کمتر از امروز بود. درواقع می‌توان گفت که خیابان ها براساس نیازهای آن دوران طراحی شده اند و به همین دلیل، با افزایش تعداد خودرو در شهر، معابر سنندج دیگر قدرت پاسخگویی ندارند.


 ترافیک سنندج را باید از ابعاد مختلف دید، اما به صورت ویژه به یک بعد آن می پردازم. بخش عمده‌ای از ترافیک موجود در هسته مرکزی شهر به دلیل سرازیر شدن جمعیت از مناطقی مانند شهرک بهاران و ناحیه منفصل نایسر است.


در منطقه‌ای مانند شهرک بهاران که ساخت و ساز در آن از ابتدا ازسوی دولت مدیریت شد، سرانه مشخص و فضای خدماتی و تجاری و ورزشی هم برای آن درنظر گرفته شده است، اما مشکل اینجاست که ترکیب این سرانه ها پس ازچند سال و با تغییراتی به هم خورده که این موضوع نیازمند بازنگری است. برخی اراضی که کاربری تجاری برای آنها منظور شده بود، در گذشته و زمانی که این کاربری به صرفه نبود به مسکونی مبدل شدند و چنین وضعی برای فضاهای سبز و ورزشی نیز به وجود آمد. اکنون که کاربری های مسکونی در بهاران تثبیت شده است، متوجه شده اند که فضاهای تجاری، خدماتی و درمانی ندارد. به همین دلیل بسیاری از نیازهای مردم به هسته مرکزی شهر سرریز می شود و چون پیش بینی لازم برای ساخت مراکز خدماتی در مناطق و حواشی شهر صورت نگرفته است، ترافیک امروز بیش از هر زمان دیگری به عنوان یک معضل خود را نشان می دهد.


به طور طبیعی، تمرکز بسیاری از خدمات اصلی در مرکز شهر، سبب می شود مردمی که در نقاط حاشیه شهر و شهرک ها زندگی می کنند، برای برآورده کردن نیازهای روزمره خود به مرکز شهر مراجعه کنند.


 بنابراین معتقدم باید پس از بازنگری در ترکیب سرانه ها در نقاطی مانند بهاران، نسبت به ساخت فضاهای تجاری و خدماتی و درمانی اقدام کرد و به آن، به عنوان یک گام اساسی برای کاهش مشکل ترافیک شهر نگاه کرد و در این زمینه، اقدام‌های مناسبی انجام داد.

 

کیوان قاسمی- روزنامه همشهری کردستان



برچسب ها :

فرزام فاروقیمدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان و عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی کردستانبافت های فرسوده

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel