Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 21 مرداد 1394 / 07:35|کد خبر : 271|گروه : اخــبــار زنــان

شکست های زندگی که نردبان پیشرفت و ترقی شد/ اشتغال برای 110 نفر از بانوان کردستانی

شکست های زندگی که نردبان پیشرفت و ترقی شد/ اشتغال برای 110 نفر از بانوان کردستانی

بانوی کارآفرین برتر کردستانی گفت: من کارم را با 50 هزار تومان پولی که قرض گرفته بودم شروع و به تدریج توانستم بر مشکلات غلبه کنم زیرا به این گفته باور داشتم که هیچ کاری آسان نیست بلکه باید با تلاش و کوشش سختی ها را کنار زد تا درهای موفقیت بر روی انسان ها باز شود .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، زنان به عنوان نیمی از جامعه نقش مهمی در همه عرصه‌های اجتماعی دارند، اما معمولاً به نقش آنها در حوزه اقتصاد کمتر توجه شده و از ظرفیت عظیم آن‌ها در این حوزه غفلت می‌شود. این در حالی است که زنان بسیاری در سرزمین ما وارد فعالیت‌های مختلف اقتصادی می‌شوند که یکی از این حوزه‌های فعالیت، حوزه کارآفرینی است.


بحث کارآفرینی، کاریدی نیست  خیلی از آدم‌ها هستند که دانش کلاسیک ندارند؛ اما نبوغی دارند که باعث می‌شود خیلی از طرح‌ها را پیش ببرند. البته برحسب نیازهای محاسباتی، ممکن است آن شخصی که اصول علمی را می‌تواند انجام دهد، به کمک این آدم بیاید تا او این محاسبات را بداند، خلاصه آن‌که در کارآفرینی، مرد و زن نداریم.


زنان ایرانی همپای مردان در مسیر توسعه اقتصادی کشورهمواره قدم برداشته اند و در این میان هم زنان کردستانی با همت و تلاش خستگی ناپذیرشان علاوه بر اشتغال خود برای چندین نفر از زنان و دختران هم شغل ایجاد کرده است .


سیده زهرا منبری یکی از بانوان کارآفرین نمونه ی کردستانی و مدیر عامل یک شرکت تعاونی و عضو کانون زنان بازرگان ایران است که در شاخه های مختلف رشته صنایع دستی از جمله فرش، گلیم، گیوه بافی و دوخت لباس های محلی فعالیت می کند  و تاکنون از راه تولید ، آموزش و عرضه ی محصولات برای 110 نفر از بانوان کردستانی ایجاد شغل کرده است در این زمینه با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛


1.    لطفا خودتان را معرفی نمایید؟
سیده زهرا منبری متولد 1338 ، 6 فرزند دارم و دارای مدرک دیپلم و ساکن شهر سنندج هستم ، سال 1384 با همکاری 9 نفر از اعضای خانواده، یک شرکت تعاونی را تاسیس کردم این به این معنی نیست که من پیش از آن در بازار کار حضور نداشتم و تا قبل از نیز در منزل با تولید فرش مشغول به کار بودم .


2.    چطور تصمیم به ایجاد این کارگاه تولیدی کردید؟
در آن زمان توان مالی نداشتیم وهمسرم هم تصادف کرده بودو همین امر سبب شد تا با مشکلات زیادی مواجه شویم ، در آن زمان من کارم را با 50 هزار تومان پولی که قرض گرفته بودم شروع و به تدریج توانستم بر مشکلات غلبه کنم  زیرا به این گفته باورداشتم که هییچ کاری آسان نیست بلکه باید با تلاش و کوشش سختی ها را کنار زد تا درهای موفقیت بر روی انسان ها باز شود .


3.    خانم منبری شما در چه عرصه هایی فعالیت می کنید؟
تعاونی بلندجامگان غرب را با کمترین هزینه به ثبت رساندم که با تلاش و جدیت و پیگیری های مستمر در تولید و فروش ، فعالیت های چند منظوره صنایع دستی از قبیل انواع فرش ، گلیم ، مرواریددوزی ، کریستال بافی ، لباس محلی و ... در استان و خارج از استان فعالیت جدی دارم .
همچنین در زمینه های آموزش صنایع نساجی و صنایع دستی نیز فعالیت و در حال حاضر زمینه اشتغال 110 نفر به صورت مستقیم در واحدهای مشاغل خانگی را فراهم و به دنیال توسعه و گسترش هر چه بیشتر کار خود می باشیم.

4.    مردم موفقیت‌ها را به شانس نسبت می‌دهند ، شما در زندگی چه اندازه به شانس اعتقاد دارید؟
 باید بخواهید تا بدست آورید، زیرا انسان وقتی  مسیری را انتخاب می‌کند، ریسک و خطر می‌کند و وارد می‌شود و همچنین اعتماد و اعتقاد به خداوند اهمیت ویژه‌ای دارد. در بحث موفقیت خواستن مهم‌ترین چیز است. خیلی‌ها می‌خواهند عادی زندگی کنند و می‌گویند من اگر ماهی شش‌صد‌هزار یا یک میلیون تومان بگیرم راضی‌ام. این آدم‌ها همانقدر می‌خواهند و همانقدر هم گیرشان می‌آید ولی بعضی از آدم‌ها می‌خواهند کارآفرین باشند، می‌خواهند هزار تا کارگر داشته باشند. وقتی که آدم می‌خواهد، باید حرکت کنند و شما وقتی حرکت می‌کنید، سر راهتان با آدم‌هایی برخورد می‌کنید که شما را وارد یک مسیرهای جدیدتری می‌کنند. در صورتی که این موضوع برای کسی که ایستاده به وجود نمی‌آید چون او نخواسته است.


5.    آیا از شکست در این کار نترسیدید ؟
وقتی روح بزرگ داشته باشی، قدم‌های بزرگ برمی‌داری ، هدف‌گذاری‌های بزرگ فکر آدم را وسعت می‌دهد و قدم‌های آدم را محکم‌تر می‌کند. وقتی حس کنید که خداوند یک قدرت بزرگ را در وجودتان قرار داده اعتماد به نفس پیدا می‌کنید. اگر شکست خوردید و نتیجه بد گرفتید هم می‌دانید که باز می‌توانید بلند شوید.

 

6.     آیا ناامیدی در کار برایتان پیش آمد؟
دو بار وارد کار شدم اما موفق نشدم  اما حتی در این دوبار که این ماجرا برایم پیش آمد هم ناامید نشدم. البته ممکن است خسته شده باشم اما این خستگی به معنای ناامیدی نبود. حرف و حدیث دیگران هم که زیاد شده بود اما من خوشبختانه آدم سرسختی بودم و این حرف‌ها تلاش مرا بیشتر می‌کرد. هیچ‌وقت این حرف‌ها باعث نشد درجا بزنم، متوقف شوم و برگردم آن‌قدر ادامه دادم که بالاخره موفق شدم.


7.    عوامل موفقیت خودتان را در چه چیزی می بینید؟
اتکاء و توکل بر خدا ، پشتکار و تلاش خستگی ناپذیر و هوش همراه با هدفدار بودن و مطالعه قبل از اقدام، ایجاد انگیزه کار و فعالیت در همسر و همراه نمودن وی با خود و حفظ آرامش در خانواده، ریسک پذیری بالا و جسارت ، استفاده از نیروها و پتانسیل‌های حول و حوش و اطراف ، امید و نهراسیدن از شکست و فکر و اندیشه مثبت و خلاقیت داشتن را از عوامل موفقیت خود در شغلم میدانم .


8.    آیا مسئولین از ایده و نظرات شما حمایت کردند؟
متاسفانه برخی از مسئولین به جای حمایت، بر سر راه اعطای تسهیلات سنگ اندازی می کنند  زیرا با اینکه در هر محفلی بحث حمایت از کارآفرینی و تولید ملی وجود دارد اما وقت عمل که می رسد هیچ حمایتی از آنان صورت نمی گیرد .


9.    مشکلات و دغدغه های شما در حوزه ی کارآفرینی چیست؟
تمام نیروهای من را خانم های خانه داری تشکیل می دهند که مشاغل خانگی را در خانه انجام می دهند و هنگام پس دادن سفارش، دستمزد خود را می گیرند ، اما بسیاری از زنان که در آپارتمان زندگی می کنند با مشکل مواجه می شوند چون آپارتمان نشینی سرو صدای ناشی از فرش بافی را پذیرا نیست و یا کار با ماشین بافندگی سرو صدای زیادی را تولید می کند و اهالی خانه نیز تحمل این صداهای مزاحم را ندارند و با این موضوع مشکل پیدا می کنند و با کمبود جا و مکان مواجه هستم و خواستار توجه بیشتر مسئولان به این مساله هستم چون بیشتر این زنان را سرپرست خانوار و نان آور خانواده تشکیل می دهند و در صوت وجود کارگاه دیگر مزاحمت ها برایشان ایجاد نمی شود بنابراین شاهد کارایی بیشتر زنان خواهیم بود .

گفتگو از مهوش رحیمی


انتهای پیام/

 برچسب ها :

بانوی کارآفرین کردستانیزهرا منبری110 نفر اشتغال

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel