Aftabedel Print Banner
یکشنبه 18 مرداد 1394 / 07:45|کد خبر : 260|گروه : اخــبــار زنــان

عضویت بیش از 170 هزار بانوی کردستانی در بسیج

عضویت بیش از 170 هزار بانوی کردستانی در بسیج

مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کردستان گفت: در حال حاضر بیش از 170 هزار نفر از جمعیت بانوان کردستان در بسیج جامعه زنان عضویت دارند.

به گزارش آفتاب دل به نقل از فارس، بسیج خواهران به عنوان نخستین و گسترده‌ترین تشکل مردمی زنان پس از انقلاب شکوهمند ایران در مراحل مختلف وظایف خطیری را به عهده داشته است. این تشکل انقلابی به ویژه در عرصه‌های علمی و فرهنگی طلایه دار حرکت‌های شورآفرین در دفاع از اسلام در حوزه مسائل زنان با تبیین دیدگاه‌های امام راحل بوده است.

بسیج خواهران بعد از پیروزی انقلاب و همزمان با تشکیل بسیج در کشور، فعالیت خود را در حوزه‌های مختلف به ویژه پشتیبانی از رزمندگان در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل آغاز و به حق در این راستا اقدامات ارزشمند زیادی انجام داده است..

بسیج جامعه زنان به عنوان سازمانی منسجم از شاخص‌هایی نظیر تحکیم هویت دینی، ملی و انقلابی، ترویج فرهنگ فاطمی و پرچمداری نهضت زنان برخوردار است و این ویژگی‌ها موجب شده تا در تعامل اثربخش با دیگر سازمان‌های دولتی و تشکل‌های مردمی دیگر، موجودیتی پویا داشته باشد.

 به بهانه روز قشر بسیج جامعه زنان و به منظور آشنایی بیشتر مخاطبین با برنامه‌ها و اقدامات سازمان بسیج جامعه زنان سپاه بیت‌المقدس کردستان با ناهید منصوری مسئول این سازمان در استان گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید...

خانم منصوری برای شروع این مصاحبه، بفرمایید که تشکل بسیج خواهران در کردستان از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کرده است؟

منصوری: بسیج خواهران در کردستان از سال 64 فعالیت خود را در استان آغاز کرد، این تشکل تا سال 69 زیر نظر قرارگاه حمزه سیدالشهداء فعالیت می‌کرد و از سال69  به بعد کار خود را به صورت مستقل و در چارچوب تعریف شده دنبال کرده و این تشکل عظیم بانوان انقلابی، از سال 90 تاکنون به عنوان سازمان بسیج خواهران سپاه بیت‌المقدس در حوزه‌های مختلف به اقتضای نیاز فعالیت می‌کند.

 به مجموعه‌های فعالیت‌های که این تشکل مردمی در سال‌های آغازین داشته است، اشاره کنید.

 با توجه به شرایط آن برهه از زمان که هم‌زمان با جنگ تحمیلی بود، فراگیری آموزش‌های نظامی و آمادگی دفاعی برای مقابله با حملات احتمالی دشمن به شهرها و روستاها و سازماندهی‌های خاص مرتبط با جبهه و جنگ در کنار آموزش‌های بصیرتی و اخلاقی از مهم‌ترین اولویت‌های حرکتی بسیج خواهران در سراسر ایران اسلامی و کردستان بود.

البته بسیج خواهران در آن دوران در کنار توجه به بحث آموزش‌ها در ستادهای پشتیبانی و امور ایثارگران رزمندگان ستادهای پشتیبانی از رزمندگان را تشکیل و بانوان در قالب گروه‌های مختلف در زمینه بسته‌بندی پوشاک، غذا، دارو و غیره برای رزمندگان فعالیت سازماندهی شده‌ داشتند.

سرکشی از خانواده رزمندگان و شهدا از دیگر رسالت‌های بانوان بسیجی در سال‌های جنگ تحمیلی بود و این برنامه به صورت مستمر در زمان حضور رزمندگان در جبهه صورت می‌گرفت.

قطعا بعد از پایان جنگ، برنامه‌های این سازمان هم تغییر کرد، بیشتر چه برنامه‌هایی را برای این تشکل در نظر گرفته بودند؟

با پایان جنگ تحمیلی بسیج خواهران فعالیت‌های خود را در راستای پیشرفت و سازندگی کشور و احیای هویت زنان مسلمان، تعمیق بصیرت دینی و تحکیم بنیان خانواده تعریف کرد و حرکت‌های بسیار سازنده‌ای را در این حوزه‌ها انجام داده است.

اینگونه اقدامات و حرکت بر اساس این مبنا و اهداف موجب شد بسیج خواهران از همت بالا و پایبندی به ارزش‌ها و اخلاق برخوردار و رسالت خود را به اثبات برساند.

 صحبت از رسالت بسیج خواهران کردید، مهم‌ترین وظایفی که اکنون این سازمان عده‌دار است، بیان بفرمایید.

رسالت بسیج خواهران به عنوان یکی از بزرگترین و فعال‌ترین تشکل‌های بانوان ایران اسلامی از بعد از انقلاب تاکنون در راستای تحقق آرمان‌های امام راحل و فرامین مقام معظم رهبری در مورد تشکیل بسیج ده‌ها میلیونی است.

احیای هویت والای زن مسلمان، پیشگیری و مقابله با تهدیدات نرم دشمنان در حوزه مسائل مربوط به زنان، مشارکت در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، علمی، درمانی و سازندگی بر مبنای نیازهای اساسی انقلاب از مهم‌ترین رسالت‌های بسیج خواهران در سطح کشور و به صورت خاص استان فرهنگی کردستان است.

 دشمنان نظام و گروهک‌های ضدانقلاب بنا را بر آن دارند تا همواره مردم کردستان را از نظام جدا سازند، با این اوصاف؛ آیا بانوان کردستان از حضور در بسیج استقبال می‌کنند؟

با وجود شرایط سخت جنگ و به ویژه استان کردستان به دلیل حضور گروهک‌های ضدانقلاب و تهدیداتی آنان که مردم انقلابی این استان را زیر فشار قرار داده بود، استقبال از حضور در بدنه بسیج بانوان در زمان شکل‌گیری این تشکل بالا بود و مشارکت در برنامه‌های مختلف به ویژه پشتیبانی از رزمندگان قابل توجه بود.

این استقبال هر ساله با شناخت بیشتر بانوان کردستانی از برنامه‌ها و اهداف این سازمان، گسترده‌تر شد و امروز بیش از 170 هزار نفر از جمعیت بانوان کردستان در بسیج جامعه زنان عضویت دارند و این پاسخی محکم است که مردم این استان به یاوه‌گویی‌های جبهه ضدانقلاب می‌دهند.

نحوه سازماندهی این تعداد بسیجی زن در کردستان به چه صورت است؟

بانوان بسیجی کردستان در حال حاضر در قالب یک‌هزار و 500 حلقه صالحین، 590 پایگاه بسیج، 215 گردان الزهرا و 9 گردان کوثر در سطح شهرها و روستاهای این استان سازماندهی شده‌اند.

 اقدامات سالانه این تشکل را چگونه برنامه‌ریزی کرده‌اید و آیا برنامه‌های اجرایی در استان بومی‌سازی می‌شود؟

ترویج فرهنگ حجاب و عفاف، برگزاری نشست‌های علمی، برگزاری جشن میلاد کوثر، برگزاری همایش‌های تبیین ضرورت‌های افزایش جمعیت، برگزاری طرح پیوندهای آسمانی، برگزاری دوره‌های آموزشی مقدماتی بسیج، ترویج فرهنگ و تفکر بسیجی و ایجاد بسترهای لازم برای جذب در بسیج از جمله اقدامات و برنامه‌های بسیج خواهران است که هر ساله با یک نوآوری و گستردگی بیشتر در سطح استان برگزار می‌شود و با نظارت‌هایی که انجام می‌گیرد نقاط ضعف و قوت هر کدام از این برنامه‌ها احصا و در راستای رفع و یا تقویت آن جلسات همفکری و هم‌اندیشی برگزار می‌شود.

هر ساله در این راستا برنامه‌های خاص صورت می‌گیرد و با توجه به آسیب‌ها و نیازهای موجود در استان برنامه‌ها تعریف و در سطح تمام پایگاه‌ها برای اقشار مختلف بانوان استان اجرا می‌شود.

به فرض مثال در بسیج خواهران استان طی دو سال اخیر با تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در سطح تمام پایگاه‌ها اقدامات قابل توجهی را در راستای توسعه حجاب و عفاف و همچنین مقابله با تاثیرات مخرب ماهواره در قالب طرح دجالواره در استان انجام داده است.

جلسات شوراهای امر به معروف بسیج خواهران در سطح پایگاه‌ها ماهی دوبار تشکیل و در قالب آن به بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای لازم برای ترویج معروفات و مقابله با منکرات به صورت کارشناسی شده ارائه می‌شود.

 حجاب و عفاف و ازدواج آسان از جمله مواردی است که تشکل بسیج زنان باید با آن درگیر باشند، شما به عنوان سازمان بسیج جامعه زنان کردستان در این دو حوزه چه اقداماتی داشته‌اید؟

در سال گذشته اقدامات خاصی در این زمینه صورت گرفت که می‌توان به اجرای طرح ترویج حجاب و عفاف به صورت چهره به چهره با زیرپوشش قرار دادن بیش از دو هزار و 200 نفر، ارائه آموزش‌های تخصصی به مربیان مهد کودک‌های قرآنی و برگزاری نشست‌های علمی مختلف در این راستا اشاره کرد.

ازدواج آسان هم در قالب برنامه‌ای با عنوان طرح پیوند آسمانی در بسیج خواهران دنبال می‌شود و با مشارکت بسیار خوب افراد خیر که از بدنه خود بسیج هستند بسترهای لازم برای ازدواج آسان با تهیه کمک هزینه خرید جهیزیه انجام  می‌گیرد تا جایی که در سال گذشته برای 30 زوج جوان نیازمند جهیزیه تهیه شد و به آنها اهدا گردید.

برنامه‌های این قشر بسیج را در سال جاری چگونه تدوین کرده‌اید؟

ترویج حجاب و عفاف در محلات با شناسایی افراد بی‌حجاب و اجرای جلسات روشنگری برای آنان، اجرای طرح" نهضت ما زنده‌ایم" مربوط به اقشار مختلف از جمله دانش‌جویان، دانش‌آموزان، ورزشکاران و غیره، برگزاری کارگاه‌های آموزشی مسائل زن در خانواده، ارائه آموزش‌های لازم به گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر، دیدار و سرکشی از خانواده معظم شهدا، برگزاری دوره‌های تربیتی طرح صالحین، برگزاری یادواره‌های شهیده زن در شهرستان‌های مختلف، برگزاری اردوهای جهادی و غیره از جمله برنامه‌های بسیج خواهران سپاه بیت‌المقدس در سال‌جاری در استان خواهد بود.

 لطفا بیشتر در خصوص طرح "نهضت ما زنده‌ایم" توضیح دهید...

طرح "نهضت ما زنده‌ایم" از برنامه‌های جدید سازمان بسیج جامعه زنان است که امسال برای نخستین سال در استان ما اجرا می‌شود.

این برنامه با هدف احیای هویت دینی و تحکیم مبانی اعتقادی و دفاع از ارزش‌های اسلامی و به منظور تقویت شجاعت، عفت، احساس مسئولیت، ایثار و از خودگذشتگی در بین دختران جوان و معرفی الگوهای برتر انجام می‌شود.

برگرداندن هویت دینی و ملی جوانان با توجه به اینکه تاریخ معاصر ایران، حضور همه جانبه و فعالانه زن مسلمان ایرانی در صحنه‌های مختلف رزمی، دفاعی، سیاسی و اجتماعی را در زمان مشروطه، انقلاب، جنگ را همواره داشته است و در حال حاضر به دلیل توطئه‌های استکبار جهانی در قالب جنگ نرم گروه‌های زیادی از جوانان ما به خصوص دختران جوان با آسیب‌های گوناگون روبه رو هستند، تشکیل این نهضت برای بازگرداند هویت دینی و ملی به این جوانان نیازی بود که احساس شد و شاهد اجرای آن در کل کشور و به تبع آن استان فرهنگی کردستان در سال‌جاری خواهیم بود.

 ارتقای احساس مسئولیت، ایثار و از خود گذشتگی در بین دختران جوان، تقویت شجاعت، عفت، ترویج و نشر فرهنگ و تفکر بسیجی و ایجاد بستر لازم جهت جذب به بسیج، ترغیب مخاطبان به تقویت و تحکیم مبانی اعتقادی، ارتقاع سطح آگاهی مخاطبان نسبت به جایگاه و مسئولیت زن مسلمان و ایجاد زمینه آشنایی و ارتباط دختران جوان با الگوهای برتر از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح است...

و حرف آخر....

با توجه به سند چشم‌انداز بیست ساله کشور در خصوص بسیج خواهران و نقش آن در جامعه می‌توان گفت بسیج بستری را فراهم کرده است تا هر کس و با هر نوع استعداد و خلاقیت بتواند در آن حضور پیدا کند. به طوری‌که امروزه بسیج خواهران گسترده ترین تشکل مردمی زنان است که با حفظ جایگاه‌های حضور و سازمان یافته می‌کوشد تا در دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن با بهره‌گیری از توصیه‌های اسلام، دیدگاه‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری بهترین ظرفیت‌‌های خود را به کار گیرد.

با توجه به سند چشم‌انداز بیست ساله، بسیج خواهران، تشکلی مردمی و سازمانی منسجم و منعطف، کارآمد و پویا، قانونمند و فراگیر و باقدرت ایجاد عزم ملی در حفظ کرامت و منزلت زن مسلمان و استفاده از قابلیت‌های آنان در دفاع همه جانبه از انقلاب و دستاوردهای آن فراهم سازد.

انتهای پیام/

 برچسب ها :

ناهید منصوریمسئول سازمان بسیج جامعه زنان کردستان170 هزار بانوی بسیجی کردستانی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel