Aftabedel Print Banner
شنبه 17 مرداد 1394 / 07:52|کد خبر : 250|گروه : اخــبــار زنــان

خبرنگاري بايد در خون آدم‌ها باشد / امنیت پایین شغلی مهمترین مشکل در حرفه خبرنگاری

خبرنگاري بايد در خون آدم‌ها باشد / امنیت پایین شغلی مهمترین مشکل در حرفه خبرنگاری

بانوی خبرنگار کُردستانی گفت: امنیت پایین شغلی مهمترین مشکل در حرفه ی خبرنگاری ست، چرا که خبرنگار از هر دری می‌گوید و از هر دروازه‌ای عبور می‌کند ترس را به جان می خرد و هر جا که بشود می‌رود اما تنها چیزی که هیچ وقت برایش تضمین نمی‌شود امنیت او است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، خبرنگاران، پيشتازان عرصه آگاهی و عامل تاثيرگذار حضور بالنده و اثربخش ملت قهرمان ايران در صحنه های سرنوشت ساز هستند از اينرو گرامی داشت روز خبرنگار يعني ارج نهادن به آگاهی و دانایی.


هفدهم مرداد روز بزرگ و سترگ " خبرنگار " که به مناسبت سالروز شهادت " شهید محمود صارمی " نامگذاری شده است؛ این فرصت را مغتنم شمردیم وگفتگوی خواندنی با یکی از بانوان خبرنگار کردستانی داشتیم که در ادامه می خوانید،


1.    لطفا خودتان را کامل معرفی نمایید؟
عدالت ناصری کارشناسی روابط عمومی، گرایش رسانه  و حدود 11 سال است که در عرصه‌ی خبرنگاری مشغول به فعالیت هستم و چند ماهی است که افتخار فعالیت در هیئت مدیره‌خانه مطبوعات استان کردستان را دارم.


2.    از چه هنگام وارد حوزه ی خبرنگاری شدید؟
سال سوم دبیرستان در تعطیلات تابستانی در باشگاه خبرنگاران صداو سیما به عنوان اوقات فراغت دوره های آموزشی خبرنگاری را گذرانده و در آزمون پایان دوره شرکت کردم که از بین 117 نفر 16 نفر از ما قبول و وارد فعالیت در باشگاه خبرنگاران صداو سیما شده و بعد از گذراندن دوره‌هایی توسط سردبیرهای صدا و سیما مشغول به کار خبرنگاری شدم و اولین گزارش خود را با عنوان معرفی دانشمند معروف شیخ بهایی آغاز کردم .


3.    از علاقه ی خود به حرفه ی خبرنگاری بگویید؟
از بچگی به شغل خبرنگاری علاقه داشتم ولی نمی دانستم که آنقدر شغل پر مشغله و پردردسری است ولی با تمام سختی های این حرفه اگر دوباره به همان زمان برگردم این شغل را انتخاب خواهم کرد چون با وجود سختی هایی که دارد، اطلاعاتم در مورد مسائل مختلف جامعه زیاد می شود .


4.    چه سختی هایی در حوزه ی خبرنگاری کشیده اید؟
شغل خبرنگاری سراسر استرس و سختی است امادر کنار آن تنوع و جذابیت خاصی هم برای خبرنگاران دارد ، شروع کاریم از لحاظ حقوق و مزایا زیاد نبود اما به خاطر علاقه ام وارد این حرفه شدم .


5.    نگرش مردم نسبت به خبرنگار را چطور می بینید؟
متاسفانه نگرش مردم نسبت به خبرنگاران خصوصا خبر در حوزه ی فضای مجازی بسیار پایین است و آن طور که باید سواد رسانه ای در بین مردم جا نیفتاده است ، تا آنجایی که بتوانیم مشکلات مردم را بازگو می کنیم و انتظار داریم مردم هم با خبرنگاران همکاری داشته باشند ولی گاها چون مشکلات مردم که از طریق رسانه منعکس می شود به نتیجه نمی رسد،ناراحت می‌شوم هرچندما به عنوان خبرنگار می‌گوییم و اطلاع می‌دهیم، اما کار اجرایی دست ما نیست. مسئولش هرکه هست، او باید حل کند که متاسفانه در برخی موارد مسئولان هم پاسخگو نیستند.


6.    چه شخص یا عاملی مشوق شما برای ورود به این عرصه بود؟
 خانواده ام از ابتدا که به عنوان اوقات فراغت می رفتم مخالفتی نداشتند اما وقتی آن را به عنوان یک حرفه انتخاب کردم مخالف بودند ولی وقتی علاقه ی مرا به این شغل دیدند نه تنها مخالفت بلکه مرا هم به این کار تشویق کردند .


7.    بهترین و بدترین خاطره دوران فعالیت کار خبری شما چیست؟
اخباری که باعث گشوده شدن گره ای از کارهای مردم میشه غالبا باعث رضایت خاطر خبرنگاران می شود که خودش می تواند به عنوان خاطرات شیرین ثبت شود، خاطره تلخ هم نوشتن اولین خبرم در حوزه حوادث که مربوط به تصادفی دردناک بود که به عنوان خبری تلخ همچنان در ذهنم مانده است.


8.    مهمترین دغدغه و مشکل در حوزه کاری شما چیست؟

 ظرفیت پایین مدیران در نقد پذیری، عدم تمایل برخی مدیران در انتشار اخبار دستگاه های خود، تبعیض جنسیتی از شغل خبرنگار، حقوق و مزایای بسیار کم در این حرفه، نبود بیمه برای بسیاری از خبرنگاران استان، نبود چاپخانه ای در استان برای انتشار هفته نامه های محلی از جمله مشکلات خبرنگاران استان است که من هم در بسیاری مواقع با این موارد مواجه بوده ام و علاوه بر این مهمترین مشکلی در این حرفه وجود دارد امنیت پایین شغلی است، چرا که خبرنگار از هر دری می‌گوید و از هر دروازه‌ای عبور می‌کند ترس را به جان می خرد و هر جا که بشود می‌رود اما تنها چیزی که هیچ وقت برایش تضمین نمی‌شود امنیت او است.


9.    مزیت کار خبری و رسانه چیست؟
خبرنگاران در واقع به عنوان وجدان بیدار جامعه شناخته شده اند که باید چشم بینا و گوش شنوای مردم باشند و بتوانند واقعیات را آنگونه که باید به مردم برسانند در مجموع می توان گفت؛ آگاهی بخشی به جامعه، کمک به مدیران دستگاه‌ها در ارائه خدمات مطلوب تر به جامعه هدف و اطلاع رسانی رویدادهایی که در جامعه ما رخ می دهد همگی مزیت های وجود رسانه محسوب می شود.


10.    چه موفقیت هایی در حوزه ی خبری کسب کرده اید؟
در طول چند سال اخیر در جشنواره های مطبوعاتی بسیاری شرکت کردم و لوح تقدیر و جوایزی را هم به دست آورده ام که کسب جایزه ی نخستین و دومین جشنواره‌ی فصلی مطبوعاتی در حوزه یادداشت، دریافت لوح تقدیر همایش بین‌المللی منادیان وحدت در حوزه مقاله وکسب جایزه ویژه بخش خبر با عنوان اصلاح الگوی مصرف در جشنواره مطبوعاتی استان کردستان از جمله موفقیت‌هایی بوده که در حوزه خبری داشته‌ام.


11- تعریف شما از خبرنگارچیست؟
      خبرنگاران رزمندگان عصر حاضر در برابر سیاه‌نمایی‌های رسانه‌های غربی علیه جامعه اسلامی  هستند.     


12- حرف آخر شما ...؟
مسئولین و مردم باید نقد پذیری در جامعه را قبول داشته باشند زیرا نقد باعث پیشرفت و بهتر انجام دادن کارها خواهد شد در حالی که متاسفانه آستانه تحمل برخی از مدیران ما بسیار پایین است که باعث مشکلاتی در حوزه ی خبری ما هم خواهد شد و در پایان هم 17 مرداد روز خبرنگار رو به تمام اصحاب رسانه به ویژه خبرنگاران استان کردستان تبریک عرض کنم و برای همه این عزیزان که در یکی از مشاغل سخت دنیا به فعالیت می پردازند آرزوی صحت و سلامت و موفقیت روز افزون دارم.


برای شما آرزوی پیشرفت می کنیم.
انتهای پیام/

 برچسب ها :

عدالت ناصریعضو هیئت مدیره خانه مطبوعاتخبرنگار خبرگزاری فارسبانوی خبرنگار کردستانی

نظرات کاربران :

یک همکار [شنبه 17 مرداد 1394 | 08:36] پاسخ

با خسته نباشید و تبریک روز خبرنگار واقعا سختی های زیادی سر راه خبرنگاران وجود دارد و اینکه خبرنگار بین مردم پذیرفته نشود و کسی به آنها اهمیت ندهد بدتر از هر مشکل و دغدغه ی دیگری است

یک خبرنگار مشکل دار [شنبه 17 مرداد 1394 | 08:59] پاسخ

بازم 364 روز طی شد تا به هفدهم مرداد ماه روز خبرنگار رسیدیم، روزی که انگار هیچ‌کس حتی مسئولان این شهر نمی‌خواهند یادشان باشد که قلم و خبرنگار حرمت دارد و حداقل در روزی که منتسب به آنان است به جای پرداختن به مسائل مرتبط با این گروه که با تحمل مرارت‌ها و سختی‌های فراوان برای انجام درست رسالت خود می‌کوشند، در پی اقناع خود هستند.

ناشناس [شنبه 17 مرداد 1394 | 09:03] پاسخ

خبرنگار منجی ثبت لحظاتی است که بی حضور او نشانی از آنها در یادها نمی ماند.

اسرین [شنبه 17 مرداد 1394 | 09:08] پاسخ

کاش مسئولینی در استان وجود داشته باشند که برای خبرنگار حرمت قائل باشند نه اینکه فقط آنها را برای عملکرد نوشتن خودشان به حساب بیاورند !!!!!!!!!!!

شادمان [شنبه 17 مرداد 1394 | 09:10] پاسخ

متاسفانه مردم از مسئولین بدتر هستند و خبرنگاری را جزء شغلی پایین می شمارند که جا دارد سواد رسانه ای در میان مردم با دادن آموزش هایی افزایش پیدا کند

کلهر [شنبه 17 مرداد 1394 | 09:11] پاسخ

روز خبرنگار و رو به این دوست عزیز و تمام خبرنگاران زحمتکش استان تبریک می گویم .

خبرنگار سنندجی ****** [شنبه 17 مرداد 1394 | 09:12] پاسخ

کسی که روز خبرنگار رو بهمون تبریک نمی‌گه. خودمون باید به هم تبریک بگیم.
بچه‌ها روزتون مبارک. قلمتون پرجوهر، صفحاتتون پرخبر، دفتر تلفنتون پرورق.

شکری [شنبه 17 مرداد 1394 | 09:31] پاسخ

این روز رو به همه ی خبرنگاران تبریک میگم .

خبرنگارسنندجی [شنبه 17 مرداد 1394 | 09:41] پاسخ

باسلام وخسته نباشید.وتبریک روزخبرنگاربه این همکاربزرگواروزحمتکش وکلیه خبرنگاران کردستان.دولت هرساله یه خبرخوش برای خبرنگارها داشت ولی امسال هیچ خبرخوشی نداریم.مثلا پارسال قطع هدیه رییس جمهوری داشتیم .امسال هم قطع بیمه هاروداریم..قبلنا یه تعداد محدودی ادارات یه هدیه ناقابلی به خبرنگارها میدادند.خوشبختانه اونم قطع شد.تا17 مرداددیگه وخبرخوش دیگه خدانگهدارتون.

سرور [یکشنبه 25 مرداد 1394 | 18:22] پاسخ

موفقیت تمام بانوان خبدنگار برای همه ی ما خانم ها افتخاره ان شاءالله همیشه موفق باشید . ممنون

باغبانی [یکشنبه 25 مرداد 1394 | 18:23] پاسخ

موفق باشی بانوی عزیز در راه رسالت خطیری که بر عهده داری.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel