Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 15 مرداد 1394 / 09:46|کد خبر : 241|گروه : اخــبــار اســتــان

نگاه پرتمنای كودكان كار کٌرد / شناسایی 133 کودک کار در سنندج

نگاه پرتمنای كودكان كار کٌرد / شناسایی 133 کودک کار در سنندج

كافی است سر چهاراه‌ها و پشت چراغ قرمزها نگاهی دقیق به اطراف بیندازید. بی شك چند كودك را می‌بینید كه در هیبت فال فروش با چشمانی پر از تمنا به شما می‌نگرند یا كودكانی آن طرف تر در تلاش برای تمیز كردن شیشه خودرو شما و گرفتن مبلغی به‌عنوان انعام و دستمزد هستند.

به گزارش آفتاب دل، كافی است سر چهاراه‌ها و پشت چراغ قرمزها نگاهی دقیق به اطراف بیندازید. بی شك چند كودك را می‌بینید كه در هیبت فال فروش با چشمانی پر از تمنا به شما می‌نگرند یا كودكانی آن طرف تر در تلاش برای تمیز كردن شیشه خودرو شما و گرفتن مبلغی به‌عنوان انعام و دستمزد هستند.


این كودكان رنجور را نه تنها در خیابان كه بسیاری اوقات نیز می‌توان در كارگاه‌های كوچك البته با كارهایی پرمشقت یافت؛ كودكانی كه با وجود جثه كوچك خود، كارهایی سنگین انجام می‌دهند كه هرگز مناسب سن و سال آنها نیست، اما اجبار آنها را به این وادی كشانده است.


در این روزهای گرم تابستان كه والدین بسیاری از دانش‌آموزان به دنبال پر كردن اوقات فراغت فرزندانشان هستند و تلاش می‌كنند تا آنها را با فرستادن به كلاس‌های آموزشی، ورزشی و تفریحی سرگرم كنند، هنوزهم هستند كودكانی كه راهی بازار كار می‌شوند تا كمك خرج خانه باشند.


با فرا رسیدن اوقات فراغت، خانواده‌ها و مسئولان برای پركردن این زمان، دغدغه‌هایی دارند تا بتوانند برای شركت در برنامه‌های متنوع و گذراندن اوقات فراغت، برنامه‌هایی در این راستا تدوین كنند، اما چه كسی به فكر این كودكان كار است؟


وجود این كودكان كار، شاید به وضع نامناسب اقتصادی خانواده‌ها، ازكار افتاده بودن سرپرست خانواده، فوت پدر، اعتیاد والدین و... مربوط باشد، اما دلیل بروز این پدیده هرچه كه هست، كودكی این كودكان را از بین می‌برد. كودكان كار خیلی زود بزرگ می‌شوند. هرچند در گذشته نه چندان دور رسم بر این بود كه كودكان و نوجوانان بعد از پایان سال تحصیلی برای یاد گرفتن یك رشته و صنعت به‌عنوان شاگرد مشغول به كار می‌شدند، اما اكنون شرایط به‌گونه ای دیگر رقم خورده است و با وجود اینكه نباید كودكان زیر 18سال به كار گمارده شوند، این بچه‌ها بدون در نظر گرفتن ایمنی و سلامت كار، مجبور به انجام مشاغل سخت می‌شوند.  امروز بسیاری از مراكز و كارگاه‌ها بدون در نظر گرفتن بیمه و دیگر مزایای قانون كار، از كودكان برای انجام فعالیت‌های روزمره خود استفاده می‌كنند. این قشر برای تأمین هزینه‌های زندگی، ناچارند به شرایط نامطلوب موجود تن دهند. درباره ساماندهی طرح اوقات فراغت و خشونت علیه كودكان كار با «جمال ارشدی» مدیركل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به گفت‌وگو نشستیم كه در ادامه می‌خوانید.

 

در سال جاری برای ساماندهی كودكان كار استان چه برنامه‌هایی اجرا شده است؟
موضوع ساماندهی این كودكان در جلسه كارگروه اجتماعی و فرهنگی استانداری مطرح و در همین زمینه نیز آیین نامه ساماندهی كودكان كار و خیابانی، برای اجرا به همه اعضا ارسال شد و هر 3ماه یكبار نتیجه اقدام‌های انجام شده ارزیابی می‌شود. همچنین كمیته ساماندهی كودكان كار در محل اورژانس اجتماعی اقدام به برسی همه ابعاد طرح، امكانات مالی و چگونگی ساماندهی كودكان كار كرده و شناسایی كودكان كار ازسوی مددكاران انجام شده است. اعتماد سازی و برقراری ارتباط مناسب با كودكان كار، ارتباط والدین برای توجیه كردن آنها برای همكاری‌های لازم، برگزاری كلاس‌های آموزشی، ورزشی، حرفه آموزی تفریحی و هنری، بازدید از منزل كودكان كار، شناسایی خانواده‌های نیازمند و برنامه‌های متعدد دیگر نیز ازسوی اداره بهزیستی انجام شده است.

 

آماری از فعالیت‌ كودكان كار سنندج در اختیار دارید؟
133كودك كار در سنندج شناسایی شده‌اند كه به شغل‌های كاذبی مانند آدامس‌فروشی، روزنامه‌فروشی، موز‌فروشی، وزن كردن، واكسی، نان‌فروشی، دوره‌گردی، شاگردی، فروش دستمال كاغذی و سایر مشاغل كاذب فعالیت دارند. این كودكان در چهارراه‌های اصلی شهر، پارك‌ها و پایانه‌های مسافربری، مشغولند.

 

گروه سنی كودكان كار كردستان در چه رده ای قرار دارد و چگونه باید این كودكان را ساماندهی كرد؟
سن كودكان كار كردستان 9 تا 17 سال است و براساس آیین نامه اداره‌های مربوط نسبت به ساماندهی آنها اقدام می‌شود. برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی كودكان كار با تمركز بر كاهش یا حذف حضور كودكان در خیابان‌ها و همچنین پر كردن اوقات فراغت آنان فعالیت‌های مفیدی انجام می‌شود. این فعالیت‌ها برای كاهش آسیب‌های وارده براثر كار و خیابان و در صورت لزوم تأمین هزینه‌هاست. البته به شكلی كه خانواده به حمایت‌های بهزیستی وابسته نشود. همچنین براساس علاقه كودكان با هدف ارتقای سلامت جسمی و روانی، آنها به كلاس‌های آموزشی، ورزشی، هنری و تفریحی هدایت می‌شوند كه اینك اجرای این طرح منجر به جمع‌آوری كودكان و زیبایی چهره شهرها شده است.  

 

برخی اوقات در معابر و خیابان‌ها شاهد رنج و آزار كودكان كار هستیم. برای مقابله با این‌گونه خشونت‌ها چه اقدام‌هایی انجام شده است یا چه اقدام‌هایی در دست انجام دارید؟
به دلیل وجود اورژانس اجتماعی در سنندج و سقز در این شهرهای كردستان می‌توان از خدمات اورژانس اجتماعی كمك گرفت و تلفن گویای 24ساعته 123 هرگونه خشونت و كودك آزاری كودكان كار را پیگیری می‌كند و با كمك مددكاران، نسبت به رفع مشكل اقدام می‌شود.

 

به‌عنوان یك مسئول، دلیل اصلی خشونت علیه كودكان كار در استان را در چه می‌دانید؟ ضعف اقتصادی خانواده‌ها یا سوءاستفاده كارفرمایان از موقعیت اقتصادی جامعه؟
عامل اصلی همان ضعف اقتصادی خانواده‌هاست كه‌گاه کودكان را وادار می‌كند به كسب و كار خیابانی رو آورند و در همین زمینه مورد خشونت و سوءاستفاده قرار می‌گیرند. مواردی هم مانند آسیب‌های ناشی ازطلاق، مواد مخدر (توزیع و خرید و فروش موادمخدر و اعتیاد والدین) از عوامل مورد خشونت قرار گرفتن كودكان كار محسوب می‌شود كه البته با تحقیقات به عمل آمده، ریشه همه این مشكلات مواد مخدر است.

 

برای ساماندهی طرح اوقات فراغت و جلوگیری از خشونت علیه كودكان كار، در تابستان جاری چه برنامه‌هایی به اجرا درآورده‌اید؟
متولی ساماندهی كودكان كار سازمان بهزیستی است كه با همكاری سایر اداره‌ها و سازمان‌های غیردولتی، نسبت به عقد تفاهمنامه ای دراین زمینه اقدام كرده است و برنامه‌هایی برای پركردن اوقات فراغت این قشر انجام می‌دهد. از این برنامه‌ها می‌توان به برگزاری كلاس‌های ورزشی، آموزشی و اردوهای تفریحی و مشاوره برای پر كردن اوقات فراغت این كودكان اشاره كرد.

 

با توجه به نبود ایمنی و سلامت كار در مراكزی كه این نیروها مشغول به كارند، برنامه ای برای كودكان كار در نظر گرفته شده است؟
ابتدا باید اشاره كنم كه براساس قانون، كودكان زیر 18 سال نمی‌توانند كار كنند و استفاده از كودكان به هر عنوانی در اماكن و كارگاه‌ها خلاف قوانین موجود و كنوانسیون حقوق كودك محسوب می‌شود. بهتر آن است كه سیستم‌های اجتماعی برای اجرای این قانون اقدام‌های لازم را انجام دهند تا به فكر امنیت و سلامت كار برای كودكان باشند.

 

در زمینه جلوگیری از كار كودكان چه پیشنهادی دارید؟
برای رسیدن به نتایج مطلوب در حوزه كار كودكان، ابتدا باید به شناسایی علل و عوامل این پدیده بپردازیم. اگر توجه داشته باشیم عوامل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حقوقی در ایجاد گرایش كودكان به كار موثرند. به‌عنوان مثال مهم ترین عاملی كه می‌تواند در كار كودكان موثر باشد فقر اقتصادی، كمبود درآمد و پایین بودن سطح درآمد كودكان است و در این شرایط افراد برای تأمین نیازهای عمومی خود به كار كودكان پناه می‌برند، بنابر این اگر بخواهیم در بعد اقتصادی پیشنهادهایی ارائه دهیم بهتر است سطح معیشتی خانواده‌ها ارتقا یابد. در این زمینه نیز می‌توان مواردی همچون تأكید بر اجرای قوانین حقوق كودك در ایران، تغییر ابزارهای حمایتی از كودكان مطابق با شرایط جهانی و محلی، بازنگری در قوانین موجود مطابق شرایط فعلی، گسترش فعالیت خدمات اجتماعی به ویژه اورژانس اجتماعی و استفاده از رسانه‌ها در راستای تقویت حقوق كودك را پیشنهاد داد تا اجرایی شود.

گفتگو از روناک کنعانیان

منبع: روزنامه همشهری کردستان

انتهای پیام/

 برچسب ها :

کودکان کار در سنندجنگاه پر تمنای کودکان کارشناسایی 133 کودک

نظرات کاربران :

شهروند سنندجی [شنبه 17 مرداد 1394 | 08:34] پاسخ

دردناک است که ببینیم یک کودک 10 یا 12 ساله مجبور است برای معاش زندگی خود یا خانواده اش در خیابانها مشغول کار شود امیدواریم مسئولان راهی برای این مهم بیندیشند

یک شهروند [یکشنبه 18 مرداد 1394 | 00:05] پاسخ

با تشکر از مطلب زیبا و جالبتون .

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel