Aftabedel Print Banner
جمعه 1 آذر 1392 / 09:47|کد خبر : 235|گروه : اخــبــار زنــان

مأمن معتادان در ساختمان های نیمه کاره سنندج

مأمن معتادان در ساختمان های نیمه کاره سنندج

رکود ساخت و ساز باعث نیمه تمام رها شدن ساختمانهای زیادی شد که به نوبه خود مشکلات عدیده ای را برای شهری مانند کردستان ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، تاريخچه زندگي انسان ها را در خانه‌هايشان، تاريخچه افراد يك سرزمين را در همان سرزمين، و تاريخچه افرادي كه در يك شهر زندگي مي كنند را در همان شهر بايد جستجو كرد. خانه بزرگ همه، شهري است كه در آن زندگي مي كنند، حال چه بر ما گذشته كه اينقدر نسبت به بعضي از بخش هاي اين خانه بي تفاوت شده ايم نمي دانم؟


رکود ساخت و ساز باعث نیمه تمام رها شدن ساختمانهای زیادی شد که به نوبه خود مشکلات عدیده ای را برای شهری مانند کردستان ایجاد کرده است. متأسفانه مدیران شهری به دلیل مشغله زیاد و ورود در مسأیل مختلف از جمله جمع آوری زباله، آسفالت، کنده کاری و... از موارد مهمی چون سازه های ناتمام غافل شده اند.ساختمانهایی که زمان طولانی از عمر ناتمام ماندن آن می گذرد، تأثیر نامطلوب روانی و آشفتگی بصری در شهروندان ایجاد می کند. اگر شهر را یک موجود زنده فرض کنیم، ساختمانهای نیمه تمام همچون یک عضو بیمار بهداشت جسمی و روانی شهروندان را در معرض مخاطره قرار داده است.


اعتیاد یک موضوع پیچیده و بغرنجی است که متاسفانه گریبانگیر جوامع دنیا شده است و بلای خانمان سوز بعضی از خانواده هاست اعتیاد به مواد مخدر از سیگار شروع میشود و به مواد صنعتی مانند کراک،شیشه و غیره…منتهی میشود .
شاید شما هم تاکنون صحنه های بسیاری از جولان معتادان،در خرابه ها و دخمه های شهر دیده اید اما به راستی چه کسی مسئول گسترش این پدیده ی ناهنجار اجتماعی است؟


 قرارگرفتن این مناطق چسبیده به مدارس،مردم و والدین کودکان را سخت نگران کرده است،که آیا کودکشان سالم به خانه خواهد رسید؟


بارها کودکان معصوم و مردم عادی در شهر و هنگام گذر از معابر شاهد تزریق و استعمال دخانیات بوده اند.
جدا از بحث برخورد و جمع آوری معتادان از سطح شهر آیا واقعا نمی شود با فضا سازی مناسب شهری،از ورود آنان جلوگیری کنند.


  برای مثال، مسئولین  استانی کردستانی شاید در جمع آوری معتادان خوب عمل کرده اند اما آیا بهتر نیست،که با تبدیل فضاهای ناهنجار شهری به مناطق تفریحی و فرهنگی،هم از تجمع معتادین جلوگیری شود و هم به فضاهای فرهنگی شهر افزون گردد؟


در حال حاضر ساختمانهای نیمه تمام در شهر ما جولانگاه معتادان و اراذل و اوباش شده است. آمارهای موجود در نیروی انتظامی از ایجاد ارتکاب جرم در سطح وسیعی در همین ساختمانهای نیمه کاره حکایت دارد.


زمین‏ های رها شده به پناهگاهی امن برای معتادان مبدل شده و جولانگاه افراد بزهکار محلات می‏شد. به همین دلیل، بسیاری از شهروندان با گلایه‏مندی از وضع موجود، خواستار رسیدگی به وضعیت زمین‏های بلاتکلیف و رها شده شهر بودند.
یکی از شهروندان سنندجی در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل اظهارداشت: بناهای تاریخی این منطقه از شهر به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه و مرتفع بودن از انظار دور هستند و قرار گرفتن پارکی نیز در مجاورت این مجموعه موجب شده است در اکثر مواقع شاهد تجمع دستجمعی معتادان باشیم.


 وی ادامه داد: این مسئله مشکلاتی را برای ساکنان ایجاد کرده است که بارها نیز طی نامه هایی به مسئولان بروز چنین وضعیتی را کرده ایم اما تاکنون اقدامی نشده است.


این شهروند سنندجی با اشاره به وسعت پارک ها ( خصوصاٌ پارک کشاورز سنندج ) و عدم نظارت صحیح بر اداره این مرکز تفریحی و فرهنگی گفت: کمتر خانواده ای به دلیل وضعیت ناهنجار این مجموعه برای تفریح به این مجموعه مراجعه می کند این درحالی است که طرحهای گسترش پارک نیز درحال انجام است و هر روز شاهد آزاد سازی محوطه اطراف پارک برای گسترش آن هستیم.


 وی ادامه داد: از سوی دیگر آزاد کردن حریف پارک با کندی پیش می رود و همین مسئله موجب شده است این مکانها نیز که تخلیه شده است موجب بد منظره شدن منطقه و ایجاد محلی برای تجمع افراد ولگرد شود ضمن اینکه این محل به مکان مناسبی نیز برای حشرات موزی نیز تبدیل شده است.


 
خواسته بحق مردم از شهردارسنندج اجرای قانون است. نمای شهری کردستان به طور قطع باید وضعیت متناسب با سایر شهرها داشته باشد، یک معماری ایرانی - اسلامی که مسافر به محض ورود به شهر این تفاوت را حس کند. پس بیشتر دقت کنیم تا فرهنگ معنوی در معماری این شهر متجلی شود.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel