Aftabedel Print Banner
جمعه 3 آبان 1392 / 09:28|کد خبر : 224|گروه : اخــبــار زنــان

انتظاری طولانی در پشت درب دفترخانه های ثبت اسناد کردستان

انتظاری طولانی در پشت درب دفترخانه های ثبت اسناد کردستان

متاسفانه از زمان ثبت اینترنتی بسیاری از دفاتر ثبت اسناد استان با مشکلات اینترنتی و فنی در سایت اعلام شده مواجه بودند و نتوانستند پاسخگوی مراجعات مردم باشند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل ، دفاتر اسناد رسمی به موجب قانون مسئول انجام معاملات رسمی شناخته می شوند ولی گویا وضعیت نابسامان ثبت اسناد در سنندج و عدم نظارت بر آن متاسفانه از زمان ثبت اینترنتی بسیاری از دفاتر ثبت اسناد استان با مشکلات اینترنتی و فنی در سایت اعلام شده مواجه بودند و نتوانستند پاسخگوی مراجعات مردم باشند.


سازمان ثبت اسناد یک نهاد وابسته به قوه ی قضاییه است و این سازمان در رابطه به واگذاری امور به بخش خصوصی از نهاد های موفق در کشور محسوب می شود ، دفاتر اسناد رسمی به موجب قانون مسئول انجام معاملات رسمی شناخته شده است ولی گویا هم اکنون طبق آمار 42 درصد درآمد سازمان ثبت در اختیار هلال احمر ، 8 درصد در اختیار شهرداری و 50درصد نیز به خزانه واریز می شود و این در حالی است که سازمان ثبت در وضعیت نابسامانی در حوزه ی امکانات به سر می برد و در عمده ی استانها این سازمان از حداقل امکانات برخوردار است .


در چند هفته ی گذشته با اعلام ثبت آنی در دفترخانه ها بسیاری از مردم  به خیال اینکه دیگر کارشان طول نخواهد کشید خوشحال بودند اما گویا این روزها کم و بیش با دغدغه ی امور مردم گذشت و هر روز امنیت روحی و روانی سر دفتران در انجام وظایفشان به عنوان نهاد حاکمیتی و امین مردم تأمین نشده و قادر نیستند به ارباب رجوع اطمینان دهند که چه زمانی برای امضای سند خویش مراجعه کنند ولی اگر سری به دفترخانه های سنندج زده باشید متوجه خواهید شد که نه تنها کارها به زودی انجام نمی شود بلکه از ثبت های آنی هم خبری نیست و این در حالی است که جامعه ی سردفتران کشور که تبیین به عدل و اهل علم و قضاوت و نخبگان علم حقوق و دلسوزان به امور مردم هستند بنابراین اگر از طرف آنان چنین کارهایی دیده شود قابل بخشش نخواهد بود .


در اجرای تکالیف برنامه پنجم توسعه در سراسر کشور سامانه ثبت الکترونیک دفاتر اسناد رسمی از چند هفته گذشته آغاز به کار کرد.


با راه‌اندازی این سامانه با آدرس اینترنتی www.ssar.ir از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار است تمام پرداخت‌ها به صورت الکترونیکی و آنلاین انجام گیرد اما با توجه به کند بودن اینترنت متاسفانه طی چند روز اخیر مردم استان کردستان با مراجعه به دفاتر مختلف در شهرستان سنندج نتوانسته‌اند کارهای مربوط به ثبت اسناد خود را انجام دهند.
مسئول یکی دیگر از دفاتر ثبت اسناد شهرستان سنندج نیز اظهار کرد: گرچه از دوم مهرماه مشکلات اینترنتی سامانه اعلام شده از سوی سازمان ثبت اسناد تاحدودی مرتفع شده اما مراجعات مکرر مردم از شهرهای دور و نزدیک باعث نارضایتی آنها از فعالیت دفاتر ثبت در شهرستان سنندج شده است.


وی یادآور شد: بسیاری از مراجعه‌کنندگان که مسافر شهرهای دیگر استان بوده‌اند به دلیل ثبت نشدن اسنادشان در چند روز گذشته مجبور به رفت‌وآمدهای مکرر از شهر محل اقامت خود به مرکز استان شده‌اند و این مهم نیز موجب شده تا کار دفاتر ثبت شهرستان سنندج که در چند روز اخیر انجام نشده با تاخیر و در نهایت با ابراز نگرانی مردم پیش رود.
برخی از مراجعه‌کنندگان به دفاتر ثبت شهرستان سنندج نیز خواستار رسیدگی مسئولان و همکاری بیش از پیش ارگان‌های مرتبط با این مشکل شدند.


این در حالی است مرتباٌ از مسئولان گرانقدر گزارش می دهند که مأموران ما مشغول بازرسی هستند اما آیا این واقعاٌ معنای بازرسی است و آیا نیازی به تأمل  و تفکر بیشتری با زیرساخت های قوی تری نیست که باعث ایجاد مشکلات بزرگتر نشود ؟
متأسفانه مراجعه کنندگان به ثبت اسناد از عملکرد آنها احساس نارضایتی می کنند و گفته ها و شنییده ها حاکی از آن است با وضعیت افزایش بی حد و حساب دفاتر و رکود بازار از یک دفترخانه به دفترخانه ی دیگر متأسفانه نظارت این سازمانها بر دفاترخانه ها بسیار کم شده است .


رئیس ثبت اسناد و املاک کردستان گفت : هم اکنون 50 دفترخانه ی اسناد رسمی ، 115 دفترخانه ی ازدواج  و 34 دفترخانه ی طلاق در استان کردستان فعال هستند و مأموران ثبتی به طور مرتب با بازرسی از دفترخانه های استان بر نحوه ی فعالیت های آنان نظارت کامل دارند و در صورت بروز تخلفی آن را گزارش می کنند .
وی  نیز در ارتباط با این بحث گفت: ثبت آنی اسناد یکی از وظایفی است که به این اداره‌کل محوله شده است.
محمد حیدرزاده تصریح کرد: ثبت آنی مستلزم زیرساخت‌هایی است که اکنون در این استان تا حدودی انجام شده و با تحقق اقدامات مخابرات ظرف کمتر از یک هفته مشکل حل خواهد شد.


به گفته وی، پهنای باند مهم‌ترین مشکل در ارتباط با این موضوع است که استارت کار توسط مخابرات زده شده است و با افزایش پهنای باند این مشکل برطرف می‌شود.


مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کردستان گفت: اکنون کار در دفاتر ثبتی انجام می‌شود اما کند است و برخی از دفاتر شاید خود به همین دلیل تعطیل کرده‌اند.


وی گفت : مردم در صورت مشاهده ی هر گونه تخلفی از سوی سر دفتران می توانند مراتب را به اداره ی کل اطلاع دهند .برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel