Aftabedel Print Banner
دوشنبه 5 مرداد 1394 / 11:12|کد خبر : 2|گروه : اخــبــار زنــان

کارآفرینی زنان، آغازی شیرین اما پردردسر

کارآفرینی زنان، آغازی شیرین اما پردردسر

وجود نرخ بالای بیکاری زنان در کردستان به یکی از دغدغه های بزرگ تبدیل شده است و کارآفرینی یکی از راه‌حل‌ها مهم رفع معضل بیکاری زنان محسوب می‌شود که لازم است مراتب تسهیل و تسریع فرآیند توسعه کارآفرینی در کشور فراهم شود .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل،  بیش از نیمی از جمعیت امیلیون و 610 هزاری استان کردستان را بانوان تشکیل می دهند، آنان همواره توانسته اند در عرصه های مختلف پا به پای مردان حضوری چشمگیر داشته باشند .


سرگذشت زندگی پرفراز و نشیب انسان هایی که بارها زمین خورده و دوباره برخاسته است برای کسانی که با یک شکست متوقف می شوند عبرت اموز باشد به ویژه زمانی که بدانند وی شکست را همواره به تجربه ی طلایی زندگی اش تعبیر می کند و از ان پلی می سازد برای رسیدن به موفقیت.


زنان قوی دلی که علاوه بر اشتغال خود در هر عرصه ای برای چندین نفر هم شغل ایجاد کرده اند ، هر چند ممکن است آغاز هر کاری شیرین باشد اما همواره با دردسرهایی از جمله تفکیک جنسیتی، مشکلات اقتصادی و اجتماعی و ... همراه است .


میزان حضور مشارکت های زنان در عرصه های مختلف یکی از معیارهای ارزیابی کشورها از نظر توسعه است ، کارآفرینی جریان بالنده ای است که نه تنها موجب ایجاد کسب و کار در جامعه می شود بلکه نشاط و شادابی راهم به جامعه ارزانی می دارد .


این بانوان بر این باور نادرست که زنان نمی توانند درست بیاندیشند خط بطلان کشیده و میدانند چگونه بیاندیشند و چگونه عمل کنند.


زنان در راه کارآفرینی با موانع بیشتری نسبت به مردان روبرو هستند، چرا که وقتی مردان کاری را می خواهند شروع کنند هزاران ان شااله و ماشااله  آنان را بدرقه می کند و زنان هزاران اما و اگر ...


 هر چند زنان در مقایسه با مردان کمی دیرتر به مقصد و هدف خود می رسند، مقابل زن ها همیشه موانعی وجود دارد و ان ها باید این موانع را پشت سر بگذارند تا به موفقیت برسند زن ها به هدف خود خواهند رسید شاید کمی دیرتر اما  دیرتر و خسته تر.


معنای کارآفرین از نام آن پیداست اما تعریفی ساده توانمندی های فرد کارآفرین را بیشتر نمایان می کند.


ایجاد نهادی که بتواند با ایجاد فضای کسب و کار برای بانوان و رفع موانع اقتصادی موجود زمینه را برای شکوفا ساختن توانمندی های بالفعل آنان فراهم نماید می تواند گامی موثر در توسعه کارآفرینی باشد.


بطوریکه با تشویق و حمایت های علمی، تخصصی، مشاوره ای و حقوقی از فعالیت های زنان در عرصه تجاری، تولیدی و خدماتی بتواند فعالیت های آنان را در راستای توسعه اقتصادی کشور قرار دهد.


در استان کردستان با توجه به اینکه زنان بیشتر در حوزه های سنتی همچون قالی بافی، گلیم بافی، نمد بافی و ... مهارت داشته و فعالیت می کنند لذا زنان در این حوزه ها می توانند به صورت مستقل مشغول شده و تبدیل به کارآفرینی مستقل شوند.


بانوان کردستانی با مشارکت در فعالیت های اقتصادی نقش کلیدی را در جامعه ایفا می کنند ، کم نیستند بانوان کارآفرین کارآمد و توانمند در عرصه های کارآفرینی گوی سبقت را از مردان ربوده اند .


آنها به عنوان افراد نوآور و مبتکر همواره می توانند منشا تحولات عظیمی در زمینه های اجتماعی و تولیدی باشند زیرا دستان کارآفرینان کلید اشتغال و اشتغالزایی است و می تواند زمینه ای برای تقویت نهضت کارآفرینی و رفع بیکاری جوانان جامعه ی ما باشد .

--------------------------------

یادداشت از غریبه رحیمی

-------------------------------
انتهای پیام/

 برچسب ها :

زنان کارآفرین - کردستان - مشکلات - چالش ها

نظرات کاربران :

سه قزی [دوشنبه 5 مرداد 1394 | 12:18] پاسخ

با توجه به قشر عظیم تحصیلکردگان و متخصصین توانای زن در ایران و تمایل گسترده این خیل عظیم برای مشارکت در عرصه‌های اقتصادی می طلبد که مسئولان کارهایی برای زنان در این راستاها انجام دهند .

یک شهروند سنندجی [دوشنبه 5 مرداد 1394 | 13:03] پاسخ

بانوان شهرستان سنندج توانمندیهای گسترده ای در عرصه های مختلف دارند و می توانند کسب و کار مناسبی برای خود و حتی دیگران ایجاد کنند اما متاسفانه هیچ حمایتی از سوی نهادهای دولتی از آنان نمی شود و مسئولان باید به فکر چاره ای برای این مهم باشند.

سینا رحیمی [دوشنبه 5 مرداد 1394 | 15:26] پاسخ

مطلب زیبایست تشکر

مینا [دوشنبه 5 مرداد 1394 | 15:55] پاسخ

تشکر از مطالب خیلی موضوع جالبیست . من تا بحال کار نکرده ام . و نمی دونم چه زحماتی می کشند . ولی واقعا زحمت کشند . خسته نباشید

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel