Aftabedel Print Banner
سه شنبه 19 اسفند 1393 / 08:23|کد خبر : 1802|گروه : اخــبــار زنــان

زنان کردستانی درباره اقتصاد مقاومتی چه می گویند

زنان کردستانی درباره اقتصاد مقاومتی چه می گویند

زنان كردستانی همواره در طول تاریخ دوشادوش مردان برای مدیریت اقتصادی خانواده‌هایشان تلاش بی وقفه ای كرده‌اند و از ستون‌های مستحكم اقتصاد خانواده دراستان به شمار می‌روند. براین اساس این قشر نقش مهمی در تحقق اهداف مورد نظر در اقتصاد مقاومتی دارند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، زنان كردستانی همواره در طول تاریخ دوشادوش مردان برای مدیریت اقتصادی خانواده‌هایشان تلاش بی وقفه ای كرده‌اند و از ستون‌های مستحكم اقتصاد خانواده دراستان به شمار می‌روند، براین اساس این قشر نقش مهمی در تحقق اهداف مورد نظر در اقتصاد مقاومتی دارند و بدون تردید هر یک از اعضای خانواده با تدابیر درست خویش در مدیریت اقتصادی خانواده نقش جدی دارند ولی در این میان نقش زنان با توجه به جایگاه و مسئولیت آنان بیشتر است اقتصاد خانواده به معنای چگونگی ساماندهی و مدیریت منابع خانه است که اگرتدابیر اصولی و صحیحی اندیشه شو د اعضای خانواده می توانند از کم ترین امکانات بیشترین استفاده و بهره وری را داشته باشند.


توجه به رهنمون های مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) در برنامه ریزی هر سیاست گذاری های کلان کشور یک اصل مهم اساسی بوده و هست، چرا که ایشان با توجه به مبانی ارزشی، نگاه سیستمی و راهبردی و البته توجه ویژه به اقتضائات کشور، مسیر رسیدن به وضع مطلوب از وضع موجود را در چار چوب گفتمان انقلاب اسلامی جهت دستیابی به اهداف پیشرفت و عدالت اقتصادی را ترسیم می نمایند.

 

با توجه به حضور چشمگیر و گسترده زنان در حوزه‌های مختلف اعم از عرصه اجتماع و خانه، بانوان می‌توانند در ایجاد باور فرهنگی در زمینه ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی نقش زیادی داشته باشند.

 

در این زمینه با تعدادی از بانوان شهروند سنندجی به گفتگو نشستیم و نظر آنها را درباره اقتصاد مقاومتی جویا شدیم .


پرهیز از مصرف‌زدگی و تجمل‌گرایی  راهی برای تحقق اقتصاد مقاومتی
یکی از شهروندان سنندجی اظهار کرد: بخش عمده‌ای از مدیریت اقتصادی خانواده بر دوش زنان است بنابراین پرهیز از مصرف‌زدگی و تجمل‌گرایی و تاکید بر مصرف کالاهای داخلی، ابتدا در خانه شکل می‌گیرد، البته مسؤولیت زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی به این نقطه ختم نمی‌شود؛ بلکه با توجه به آنکه اقتصاد مقاومتی مربوط به امروز و فردا نیست، لازم است زمینه را برای عملی کردن آن برای نسل های آینده خود نیز فراهم کنیم .

 

رضیه حسین پناهی گفت: زنان نقش خطیری در تحقق اقتصاد مقاومتی و نقش مهم و تأثیر گذاری در ایجاد خانواده مصرف گرا و قناعت گر و تولید کننده دارند و در این راستا زنان در رونق تولیدات خانگی، فرهنگ سازی مصرف کالای داخلی و گفتمان سازی فرهنگی و بازیابی نقش بانوان در مدیریت خانه نقش آفرینی مؤثری دارند.
 

ایفا کردن نقش عظیم بانوان در حمایت از تولیدات داخلی
سعیده مرادی یکی از زنان خانه دار سنندجی می گوید: خانم ها در اقتصاد مقاومتی می توانند نقش عظیمی را ایفا کنند و یکی از این نقش ها حمایت از تولیدات داخلی است چراکه بیش ترین مصرف کنندگان مربوط به خانم هاست بنابراین حمایت از تولیدات داخلی نقش مهمی را در تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی ایفا می کننند.

 

اقتصاد مقاومتی باید از همان دوران مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود
کبری اعظمی مدیر یکی از مدارس اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی باید از همان دوران مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود و روند تربیتی نسل جدید مورد توجه قرار گیرد.


وی گفت: با توجه به آنکه تعداد زیادی از مربیان و معلمان مدارس، زنان هستند، آنان می‌توانند از طریق آموزش صحیح به کودکان و نوجوانان، نقش زیادی در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشند، چرا که این موضوع در شرایط وجود مشکلات اقتصادی در سطح جهان می‌تواند به عنوان یک مدل نیز ارائه شود.

 

یکی ازبانوان خانه دار درمورد انتخاب کالاهای ایرانی هنگام خرید می گوید: ما هیچوقت اصراری برخریدن کالای خارجی نداشته ایم بلکه هرجنسی خوب بوده است خریده ایم.


خط مقدم اقتصاد مقاومتی، زن است
لیلا ظریحی بیان کرد: خط مقدم اقتصاد مقاومتی، زن است چراکه مردان همواره در تلاش هستند تا نیازها و خواسته‌های زنان را محق کنند، بنابراین اگر خانم خانه با تغییر نگرش و ذائقه خانواده بتواند مدیریت اقتصادی سالمی را پیاده کند مرد هم به تبع آن مدیریت می‌شود.


وی گفت: هادینه‌کردن مصرف محصولات داخلی از مهم‌ترین نقش‌های زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی است که در رابطه با مدیریت درآمدها، هزینه کردها، مدیریت و هماهنگی با نحوه توزیع و تعمیم سبد خانوار، مهم تر از همه فرهنگ استفاده از امکانات موجود، خرید و هم چنین بالا رفتن تقاضاها و آستانه رضایت مندی در رابطه با تعمیم مایحتاج خانوار و نحوه رویکرد اجتماعی به اقتصاد، نقش بی تردیدی را ایفا می کنند.


باید سطح زندگی را ساده تر کنیم
زیبا فلاح می گوید : زیاد می بینیم مردم به دنبال خریدن جنس خارجی خصوصا درتهیه جهیزیه هستند و می گویند جنس خارجی بهتراست ولی ما می گوییم جنس باید ایرانی باشد.


یکی دیگر ازبانوان خانه دار می گوید : نقش زنان دراقتصاد مقاومتی خیلی مهم است باید سطح زندگی را ساده تر کنند؛ نه تنها در تهیه جهیزیه بلکه درهمه زمینه های زندگی باید چنین روشی پیش بگیریم و فرزندان من دراین مسأله با من موافقند ومثل خود من هستند ما حتی اگرجنس ایرانی را گران تربخریم بهترازاین است که با خرید جنس خارجی موجب بیکاری جوانان شویم بلکه باید با حمایت ازتولید کننده داخلی به اقتصاد کشورکمک می کنیم.


 
انتهای پیام/

گفتگو از مهوش رحیمیبرچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel