Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 7 اسفند 1393 / 08:50|کد خبر : 167|گروه : اخــبــار زنــان

آرامستان هایی که در دل شهر سنندج آرام گرفته اند

آرامستان هایی که در دل شهر سنندج آرام گرفته اند

ایجاد ترافیک، استشمام بوی بد، آلودگی صوتی و دیگر مشکلاتی که شهروندان و ساکنان در همسایگی آرامستان ها وسط شهر و قبرستان های مجاور ترمینال سنندج به معضلی برای زندگی شهری شهروندان سنندجی تبدیل و این مکان ها را به آرامستان های ناآرام داخل حریم شهر بدل کرده است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، زمانیکه از وسط شهر سنندج به سمت ترمینال می رفتیم سنگهای قبر قدیمی توجهمان را جلب کرد. ایجاد ترافیک، استشمام بوی بد، آلودگی صوتی و دیگر مشکلاتی که شهروندان و ساکنان در همسایگی آرامستان های وسط شهر و قبرستان های مجاور ترمینال سنندج به معضلی برای زندگی شهری شهروندان سنندجی تبدیل و این مکان ها را به آرامستان های ناآرام داخل حریم شهر بدل کرده است.


 
گورستان هاى معروف و قدیمى شهر سنندج که اکنون تقریبا وسط شهر شده و دفن اموات در آن تقریباٌ تعطیل و بعضی از آنها به صورت پارک درآمده است اما همچنان بعضی از این قبرستانها در شهر همچنان باقی هستند و آرامش، امنیت و بهداشت که چند مقوله اصلی برای ادامه زندگی در اجتماع و محیط های شهری است که مسئولان و مدیریت شهری را بر آن داشته است تا حداقل شرایط زندگی را برای شهروندان فراهم کنند.


 
برخی از آرامستان های سنندج دقیقاً وسط شهر واقع شده اند و آسایش و بهداشت شهروندان را به خطر انداخته اند. برخی از آرامستان ها به صورت قومی است و بستگان فرد فوت شده حاضر نیستند که فوتی خود را در آرامستانی دیگر دفن کنند ساماندهی این امر در داخل شهر به دلیل درآمدزایی آن، با مشکل مواجه شده است.


 
بیشتر به دلیل درآمدزایی رفع مشکل دفن اموات در مرکز شهر بر زمین مانده است و باید طوری فرهنگ سازی شود که مردم متوجه شوند که چه مشکلات بهداشتی دارد تا دیگر اقدام به چنین کاری نکنند.


 
وجود آرامستان‌ها در محیط‌های شهری از نظر بهداشتی و زیست محیطی مشکلاتی را به وجود می‌آورند


 
یکی از شهروندان که در مجاور این قبرستان ها ساکن هستند در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت: وجود آرامستان در داخل شهر مشکلات فراوانی از جمله بهداشتی را ایجاد می کند بنابراین آرامستانی نباید در داخل شهر وجود داشته باشد.


 
وی گفت: آدم وقتی به زیبایی های شهر سنندج نگاه می کند به جای شاد شدن و لذت بردن از زیبایی و سرسبزی آن، غمی ناشناخته وجود انسان را فرا می گیرد و آدم پر از اندوه می شود.


 
در دیگر کشورها و شهرها آرامستان هایی وسط شهر وجود دارد ولی همانند آرامستان های مرکز شهر سنندج نابسامان نیستند و برای آسایش و بهداشت شهروندانش خطری ایجاد نمی کنند.ایجاد ترافیک، استشمام بوی بد، آلودگی صوتی و دیگر مشکلاتی که شهروندان و ساکنان کنار این آرامستان ها بهتر می دانند؛ به معضلی زندگی شهری شهروندان سنندجی تبدیل شده است.


 
علاء الدین جماعتی مدیرعامل سازمان آرامستهای شهرداری سنندج گفت: در مناطق مسكوني شهر سنندج قبرستان هايي ديده مي شود كه داراي مجوز دفن اموات نيستند ولي معمولا در آن تدفين هاي غيرمجاز صورت مي گيرد و وجود اين قبرستان ها نه تنها به زيبايي شهر لطمه زده بلكه نگراني هايي براي ساكنان اطراف آن به لحاظ پيامدهاي بهداشتي و اجتماعي نيز به وجود آورده است.علاء الدین جماعتی با تاکید بر اینکه اموات به صورت غیر مجاز نباید دفن شوند اضافه کرد: آرامستان های غیر مجاز را بعد از 30 سال می توان تخریب کرد و به فضای سبز و ... تبدیل کرد بنابراین این امر باید مورد توجه باشد.
وی در خصوص تعداد آرامستان های مجاز و غیر مجاز سطح شهر سنندج اظهار داشت: در حال حاضر یک آرامستان مجاز و  4 آرامستان غیر مجاز تحت عنوان تپه شیخ سلام، پیر محمد، پشت سازمان پایانه مسافربری شهرداری، تپه شیخ محمد باقر در سطح شهر وجود دارد.وی همچنین خاطر نشان کرد: علاوه بر چهار آرامستان قدیمی ذکر شده روستاهای نزدیک شهر نیز دارای آرامستانهایی بوده اند که با رشد شهر به نواحی منفصل شهری بدل شده و به شهر پیوسته اند و آرامستانهای  آنها همچنان به همان شیوه سنتی مانده و دفن غیر مجاز در آن ادامه دارد.
 


مدیرعامل سازمان آرامستانهای شهرداری سنندج ادامه داد: وجود آرامستانهای  غیرمجاز به دلیل به وجود آوردن مشکلات بهداشتی و روانی برای شهروندان، نبود امکان نظارت دقیق بر کفن و دفن و نگرانی ساکنان مجاور با  همواره مشکل‌ساز بوده است.جماعتی تصریح کرد: هر چند بنا به تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداري ها مالكيت آرامستانهای عمومي با شهرداري است اما با توجه به اين كه برخي زمين ها وقف بوده يا حالت مشاع دارد تا زمان در اختيار گرفتن آنها نياز به پيگيري دارند.
 


وی افزود: در همین راستا اقدام به مذاکره برای تملک 57 هکتار زمین از اداره راه و شهرسازی و 34 هکتار از سپاه بیت المقدس در ضلع شمال شرقی بهشت محمدی نمودیم که در حال طی کردن مراحل پایانی تملک استوی بیان کرد: با توجه به رعايت مفاد آيين نامه بهداشتي براي تدفين اموات كه استانداردهايي همچون ابعاد قبر، عمق دفن و ايزوله نمودن قبر مدنظر است متاسفانه در تدفين هاي غيرمجاز، اين استانداردها رعايت نمي شود و عاملي براي تهديد سلامت عمومي است.جماعتی در نهایت به برنامه های آتی سازمان برای سال جاری اشاره کرد و گفت: ایجاد امکانات رفاهی، روشنایی و فضای سبز تپه شیخ محمد باقر و پیر محمد با هدف زیبا سازی منظر شهری برای سال آینده در دستور کار این  سازمان قرار گرفته است.

 


بنابراین لازم است تا مسئولان برای حل این مشکل چاره ای بیندیشند تا دیگر در وسط شهر شاهد قبرستان ها نباشیم.انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel