Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 10 دی 1393 / 08:47|کد خبر : 164|گروه : اخــبــار زنــان

" هه لپه رکی" آیینه ی تمام نما از باز آفرینی فرهنگ کردها

" هه لپه رکی" آیینه ی تمام نما از باز آفرینی فرهنگ کردها

رقص كردی با زیبایی خاص آئینه ای تمام نما از زندگی گذشته مردم کردستان است كه به صورت زنده در زمان حال در وجود آنان در حركت و جریان است .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، رقص کردی که در میان مردم کردستان به آن"هه لپه رکی" می گویند، با زیبایی خاص آیینه ی تمام نما از زندگی گذشته این مردم است که به صورت زنده در زمان حال در وجود آنان در حرکت و جریان است، اگر به ریشه یابی و علل به وجود آمدن این هنر توجه نمائیم باید اذعان نمود که این هنر ریشه در زندگی و کار روزانه مانند کشاورزی، اعتقادات دینی، مراسم و جشن های بزرگ، بازی های محلی، جنگ و دفاع ،حالات روحی و درونی افراد دارد،


هه لپرکی  از گذشته هاي دور به يا د گار مانده است و چيزي فراتر از رقص عا دي مي باشدايرانيان به قدمت و غناي تاريخ خود مفتخر هستند.آنان در هر عرصه اي نشان داده اند كه پا سدار شا يسته سنت هاي اصيلو دوستدار ايران و فرهنگ ايراني اند.مردم خطه كردستان و كرما نشاه و سا ير شهرهاي كرد نشين نيز از اين خصيصه مستثني نيستند.


رقص هاي كردي يكي از سنتهاي ديرينه و يادگارهاي ارزشمند آريا يي ها ست.كه در ميان اكراد همچنان محفوظ ما نده وحتي دررقص هاي سنتي بعضي از اقوام همجوار همچون آشوري ها تا ثير كرده است . بي گمان تا ريخچه اين حركات مربوط به هزاره هاي دوم و سوم قبل از ميلاد مسيح است اما تاريخ مشخص و چگونگي ايجاد آ ن در اين باره وجود ندارديك كتيبه سنگي در قلعه ((هه پير))وجود دارد كه متعلق به هزاره اول قبل از ميلاد است .


روي اين كتيبه تصويريك سرنا و دهلو تعدادي كه به نظر مي رسد در حا ل اجراي حركا ت موزون هستند روي سنگ حك شده است اين كتيبه كهن سند مهمي در تاريخي بودناين حركا ت موزون در كردستا ن است .  


برون گرایی مردم کرد تأثیری ملی بر این رقص داشته به طوری که رقص کردی کاملاً بیانگر فعالیت های درونی، طرز فکر و شرح اتفاقاتی است که باز آفرینی این اتفاقات در قالب هه لپه رکی پدیدار گشته است.


استان کردستان از قدیم الایام مرکز فرهنگی و علمی بوده است مردمان این استان از لحاظ پاسداری از فرهنگ و آداب و سنن کردی همیشه مورد ستایش بوده اند و با افتخار در راستای حفظ و ترویج آنچه قرن هاست هستی آن ها را زینت بخشیده گام برداشته اند.


 رقص مملوء از کرشمه ها یا اشاره های فولکلوریک است، این اشاره ها یا کرشمه ها در زبان ساده فولکلور منعکس می شود و برای ما این امکان را فراهم می آورد تا در یک مطالعه از درون است مایه های لازم برای مطالعه فرهنگ هر جامعه صاحب رقص را بدست آوریم.


در کردستان موسوم است که رقص های گوناگون را با همگونی ویژه و پشت سرهم انجام می دهند این همگونی همیشه پاس داشته می شود و برخی به گونه گروهی دور کامل این رقص ها را اجرا می کنند.


رقص کردی(هه لپه رکی) یکی از زیباترین رقص های بجا مانده از دوران  باستان است که در طی ادورا متمادی و سالیان دراز با مد نظر داشتن پراکندگی جغرافیایی قوم کرد و بستر زیست محیطی هر منطقه اشکال و انواع متفاوتی از این رقص به وجود آمده است که همگی آنها در فرم و محتوای خویش باز کلیتی ثابت و مشترک را دنبال می کند و در همه ی آنها رکنی ثابت و صورتی استوار به چشم می آید.


قطب الدین صادقی می گوید: در همه ی جهان رقص یکی از بارزترین و بی واسطه ترین حالت های انسان برای بیان آنچه راجع به خودش جمع،  طبیعت و خدا می اندیشد است و در مورد رقص کردی آیین های نهفته است که بیش تر از هر چیز وحدت انسان ها را نشان می دهد.


هر چیزی نقطه ی اوجی دارد و نقطه اوج"هه لپه رکی" نیز چوپی می باشد.


"سر چوپی کش" دو دستمال رنگین در دست می گیرد و در کنار دیگر افراد به گونه ی پیوسته حرکت می کنند، چوپی به ما می آموزد که دنیا چندان بقایی ندارد ، و یاد آور می شود که امروز دست توست، فردا با دیگری....


 شهر سنندج و مریوان دارای تنوع بیشتری در رقص می باشند و در این  رابطه گروه های رقص بیشتری در این شهرها شکل گرفته است به عنوان نمونه مهم ترین شیوه های هه لپه رکی سنندج عبارتند از : گریان، پشت پا، هلگرتن، فتاح پاشایی، چه پی، شان، سه جار، خانه میری


منا بع:
1)    نگرشی بر رقص کردی- گرد آوری علی محمودی
2)    رقص از دیدگاه قطب الدین صادقی
3)    هه لپه رکی- رووناک روسته می
    انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel