Aftabedel Print Banner
یکشنبه 29 آذر 1394 / 09:09|کد خبر : 1602|گروه : اخــبــار اســتــان

پل قشلاق سنندج؛ ظرفیت گردشگری مهم اما مغفول

پل قشلاق سنندج؛ ظرفیت گردشگری مهم اما مغفول

ديدار از سرزمين‌ كردستان‌ بر بينندگان‌ دري‌ مي ‌گشايد از هر آن چه‌ جوياي‌ آن‌ است، یکی از آثار قدیمی شهر سنندج که قدمتی طولانی دارد پل تاریخی قشلاق است که متاسفانه محلی مملو از فضولات و پسماندهای شهری شده است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، پل قشلاق در سه کیلومتری شرق سنندج بر روی رودخانه قشلاق کشیده شده است اين پل با آجر بنا شده و به دوره صفوی بر می گردد. دو دهانه بزرگ و 4 چشمه کوچک را دارا ست. عرض پل در حدود 5.8 متر و طول آن حدود 90 متر می باشد. در دو طرف ستونهای اصلی آبشکنهایی، هر دو در اشکال گرد و مثلثی وجود دارند.


 دو دست نوشته که بر روی ساختار اصلی پل قرار دارند و به دوره قجر باز می گردند، تاريخ ساخت را 1148 هجری ذکر می نمايد. پل تاریخی قشلاق در شرق شهر سنندج نرسیده به پایانه مسافربری واقع شده است.

 

ديدار از سرزمين‌كردستان‌بر بينندگان‌دري‌مي ‌گشايد از هر آن چه‌جوياي‌آن‌است‌، جنبه ‌هاي‌تاريخي‌، جامعه‌شناسي‌، مردم ‌شناسي‌، صنايع‌دستي‌متنوع‌، تنوع‌زيستي‌جانوري‌و گياهي‌، طبيعت‌سرشار از پديده ‌هاي‌ديدني‌ چون‌كوه‌، جنگل‌، درياچه‌، رودخانه‌، چشمه ‌هاي‌آب‌معدني‌ و نيزمعماري‌مسكوني‌ نشات‌گرفته‌از طبيعت‌ جاي‌ جاي‌ آن‌، هركدام‌ فصلي‌ است‌ از حيات‌دير سال‌اين‌ديار نام‌آوران‌.


 پل تاریخی قشلاق یکی از جالب ترین پل هایی است که در استان کردستان وجود دارد و هرساله میزبان گردشگران بسیاری چه داخلی و چه خارجی می باشد.


سالیانی دور پلی وجود داشت که جلوه ی وفور نعمت در ان زبانزد خاص و عام بود ولی هم اکنون قامت خمیده ی ان با گذشت زمان خمیده تر از قبل شده و غبار بی توجهی بر چهره ی رنجور ان نشسته است. سال ها گذشته ، اما حالا کمر این پل در گذر زمان شکسته وبرای شروعی دوباره چشم  امید به دستی دارد که یاورش باشد. در رابطه با مشکلات و مسائل این پل  سری به میان مردم زدیم و نظرات آن ها را جویا شدیم که در ادامه می خوانید.


یکی از سندهای هویت استان کردستان
یکی از شهروندان که در نزدیکی پل منزل مسکونی دارد در گفتگو با آفتاب دل گفت: پل تاریخی قشلاق نمادی از شهر و گردشگری و یکی از سندهای هویت استان کردستان است که دچار چنین زخمی شده است.


حسن زندی افزود: متأسفانه این پل  که هویت ملی ماست در اثر بی توجهی و کم آبی در حال نابود شدن است.

پل تاریخی با بی مهری مسؤولان مواجه است


یکی دیگر از شهروندان افزود: این طور نیست که تمام گردشگری سنندج همین پل باشد بلکه موارد زیادی را غبار گرفته است که مختص این منطقه است و باید معرفی گردد.


فتح الله رستمی افزود: این پل چون در ورودی شهر سنندج قرار دارد نیازمند توجه بیش تری می باشد. چراکه می بینیم که این پل تاریخی با بی مهری مسؤولان مواجه شده است و امروزه به مکانی برای ریختن زباله تبدیل شده است که باعث بیماری های عفونی برای بچه هایمان می شود.


زباله دانی برای پس ماندها و فاضلاب های شهری
یکی دیگر از شهروندان سنندجی در گفتگو با خبرنگار ما در این مورد اضافه کرد: باید عوامل شهرداری هر چند وقت یک بار برای تمیز کردن این فاضلاب ها بیایند و اینها را تمیز کنند چون واقعاٌ مردم این مناطق گرفتار نامسئولی بعضی از مردم شده اند.


وی ادامه داد: موقع بارش باران،  مواد شیمیایی  فاضلاب ها و مکانیکی های آن مناطق وارد پل می شود و سبب تخریب آن می گردد.


وی در این مورد گفت: تا دم دمه های صبح بر اثر صدای قورباغه ها که در این فاضلاب ها هستند؛ خواب به چشمهای مان نمی آید.


وی اظهار کرد: با توجه به نزدیکی این پل به شهر و با مناطق مسکونی انتظار داریم با اتخاذ تدابیری سنجیده، روند افزایش بودجه برای تعمیر و تمیز کردن این پل افزایش یابد.


سمیرا مرادی افزود: باید کار گروهی تشکیل شود تا به مواردی که تاکنون تحقق نیافته است جامه عمل بپوشاند تا جهشی در این روند داشته باشیم و منابع مالی پایدار همانند گردشگری، مجتمع های خدماتی و رفاهی و بازارچه ها را شاهد باشیم.


یکی دیگر از شهروندان اضافه کرد: این پل گویا تبدیل به زباله دانی برای پس ماندها و فاضلاب های شهری شده است .


انبوه زباله های شهری که شهروندان به جوی آب می سپارند یا اینکه از طریق فاضلاب های شهری به  وی افزود: مزارع اطراف شهر سنندج منتقل می شود به معضل بسیار بزرگی برای مزارع و باغات کشاورزان روستاها و پلهای اطراف سنندج تبدیل شده است.


یکی دیگر از شهروندان بیان کرد: این روزها یا بهتر بگویم این سال ها کف رودخانه، حوالی پل قشلاق مملوء از اشغال  شده است.


منصور رضایی اضافه کرد: آلودگی های شیمیایی بدترین آسیب ها را به پل می زند و باعث ایجاد ترک در بنا خواهد شد.


وی اضافه کرد : نبود آب زیاد دسترسی مردم را به زیر پل آسان می کند و باعث می شود تا وسط پول برای شستن ماشین بروند و گویا دوست داران میراث فرهنگی نقش آلاینده ها را نا دیده می گیرند که به مراتب خطرنا کتر است.


وی ادامه داد: متاسفانه هرساله سیل عظیم مواد پلاستیکی و فلزی اعم از بطری، نایلون، قوطی و مواردی از این قبیل وارد پل می شود که علاوه بر تخریب منابع طبیعی آسیب جدی به زمین های کشاورزان اطراف پل  وارد کرده است.


مشکلات مردم در نقاط پایین شهر پایانی ندارد چون برای بهبود شرایط این مناطق نیاز به عزم جدی تمامی مسئولین است تا آستینی بالا زده و مردم این مناطق را هم جزء همین شهر بدانند.

 


انتهای پیام/


گزارش از غریبه رحیمیبرچسب ها :

پل قشلاق سنندجمملو از زبالهسنندج

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel