Aftabedel Print Banner
شنبه 11 آبان 1392 / 08:18|کد خبر : 146|گروه : اخــبــار زنــان

فرصتها و چالشهاي پيش روي صنايع دستی

فرصتها و چالشهاي پيش روي صنايع دستی

يكي از تنها صنايعي كه ميتواند در اين گستره جغرافيايي قابليت اجرا و پياده سازي و سرمايه گذاري داشته باشد صنايع دستي يا صنعت توريسم است كه بايد به طور جدي به آن پرداخته شود.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل ، صنايع دستي،هنر صنعتي است كه براي ايجاد يك شغل نياز به صرف هزينه و سرمايه گذاري بالا،تكنولوژي پيچيده،زمين براي ساخت محل كار،كارشناس خارجي ندارد.ضمن اينكه با ساده ترين ابزار و حتي در منازل افراد و با كمترين سرمايه گذاري امكان كار فراهم است و از نظر اقتصادي، محصولات صنايع دستي داراي ارزش افزوده بالايي است. نبود آثار مخرب زيست محيطي و امكان گسترش كار در همه استانها و شهرستانها و روستاها،از ديگر مزاياي فعاليت در حوزه صنايع دستي است،كه مورد غفلت مسئولان برنامه ريزي اشتغال كشور قرار گرفته است.


يكي از مزيتهاي فرهنگي،اجتماعي و جغرافيايي كشورمان موضوع صنايع دستي و مزيت ديگر موضوع صنعت توريسم است،كه به نظر مي رسد هنوز مسئولان اقتصادي كشور روي ظرفيت هاي عظيم اقتصادي و اشتغال زايي اين صنايع حساب نمي كنند.


صنايع دستي ميتواند در بحث مشاغل خانگي،مشاغل زنان سرپرست خانوار و حتي براي مشاغلي كه به عنوان كمك درآمد يا درآمدهاي مكمل به آنها پرداخته ميشود نقش اساسي ايفا كند
.در شرايطي كه حدود بيش از دوميليون نفر از افراد جوياي كار در كشور از هموطنان روستا نشين و عشاير هستند و از طرفي بخش عمدهاي از هنرهاي بومي و خاستگاه توليدات صنايع دستيمان و مواد اوليه ساخت صنايع دستي در روستاها و مناطق عشايرنشين وجود دارد لذا باز هم پرداختن به موضوع صنايع دستي از اولويتهاي برنامه ريزي اشتغال در كشور محسوب ميشود.


همانگونه كه گستره جغرافيايي بيكاري كشورمان را شامل ميشود و استانهاي كوهستاني تا استانهاي كويري مان با مشكل بيكاري مواجه اند، لذا يكي از تنها صنايعي كه ميتواند در اين گستره جغرافيايي قابليت اجرا و پياده سازي و سرمايه گذاري داشته باشد صنايع دستي يا صنعت توريسم است كه بايد به طور جدي به آن پرداخته شود.


البته براي توسعه اشتغال در هر صنعتي، ابتدا بايد سطح فعلي اشتغال در آن صنعت حفظ شود. به عبارتي ابتدا بايد وضعيت اشتغال هنرمندان و صنعتگران صنايع دستي در كشور ساماندهي گردد و بعد با ايجاد بازارهاي جديد و رونق در فروش محصولات صنايع دستي،تقاضا و نياز به توليد جديد و به تبع آن اشتغال جديد را برنامه ريزي كرد.


وضعيت هنرمندان و صنعتگران حوزه صنايع دستي كشور،به رغم همه پتانسيل و ظرفيتي كه اين هنر صنعت در اقتصاد و اشتغال دارد،وضعيت مناسبي نيست.امروزه فعالان توليد صنايع دستي كشور با مشكلات عديدهاي مواجه هستند. اكنون عدم رونق و فروش محصولات،عدم ارائه تسهيلات در توليد كارگاهي،عدم تامين انرژي ارزان براي كارگاههاي صنايع دستي و اخيرا موضوع اخذ بيمه و ماليات و عوارضهاي مختلف از هنرمندان صنايع دستي و بخصوص آن دسته كه توليد كارگاهي دارند،را تجربه ميكنند.


از طرفي وضعيت بد اقتصادي و گرانيها، باعث شده به رغم ميل باطني، بسياري از هنرمندان صنايع دستي از اين كار فاصله بگيرند و براي كسب درآمد بيشتر به ساير صنايع و مشاغل كه حقوق و دستمزد بيشتري دارند،روي آورند.ازجمله دلايل ركود صنايع دستي كشور كه هنرمندان اين حوزه را رنج ميدهد عدم وجود بازارهاي فروش و كاهش تقاضا براي خريد است.


بازار محلي،بازار ملي،بازار توريستي و بازار صادرات،چهار بازار اصلي براي فروش محصولات صنايع دستي است.آسيب شناسي اين بازارها به گونه اي است كه بازارهاي محلي قدرت،حجم و گستردگي بالايي براي ايجاد تحرك اقتصادي در اين بخش را ندارد و بازارهاي ملي هم كه به دليل ورود بيرويه كالاهاي چيني و عدم فرهنگسازي و عدم توجه و تعصب هموطنان به خريد كالاي ايراني و توليدات صنايع دستي تاكنون نتوانسته است اين ظرفيت عظيم اقتصادي و اشتغال زا را شكوفا كند.


از طرفي عدم ورود تعداد قابل توجهي توريست خارجي به كشور،و ركود صنعت توريسم،صنايع دستي كشور را از بازار توريستي محروم كرده است،و عدم وجود تعاونيهاي تخصصي و حرفه اي در صادرات صنايع دستي هم باعث شده كه بازار صادرات هم براي صنايع دستي كشور فعال نشود. به عبارتي همه بازارهاي صنايع دستي در حالت ركود و بدون برنامه ريزي رها شده اند و اين روند باعث شده تا بسياري از كارگاههاي توليد صنايع دستي به تعديل يا اخراج كاركنان خود كه همان هنرمندان صنعتگر صنايع دستي هستند، روي بياورند و هنرمنداني هم كه به صورت اشتغال خانگي و انفرادي فعاليت ميكنند هم با ركود و بي انگيزگي و عدم فروش و كاهش درآمد مواجه هستند. لذا صنايع دستي كه مزيت فرهنگي و اجتماعي و جغرافيايي كشور مان در ايجاد اشتغال محسوب مي گردد در حفظ سطح اشتغال فعلي خود با مشكل مواجه است.

در حالي كه با درايت و توجه و حمايت دولت و البته با ورود بخش خصوصي و صنف و انجمنهاي تخصصي به موضوع صادرات و احياي بازارهاي محلي و ملي و توريستي،ميتوان افراد شاغل فعلي را حفظ كرد و هم شغل جديد ايجاد كرد.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel