Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 12 آذر 1394 / 07:37|کد خبر : 1384|گروه : اخــبــار زنــان

حضور اتباع خارجی ، فرصت یا تهدید/اقامت 500 خانوار تبعه خارجی در استان کردستان

حضور اتباع خارجی ، فرصت یا تهدید/اقامت 500 خانوار تبعه خارجی در استان کردستان

براساس آمار موجود، اكنون حدود500 خانوار تبعه خارجی كه حدود 3هزارنفر را شامل می‌شوند دركردستان حضور دارند و در8ماه ابتدایی سال جاری‌ تردد غیرقانونی 1700تبعه خارجی در این استان ثبت و از اقامت آنان دركردستان جلوگیری شده است...

به گزارش آفتاب دل، براساس آمار موجود، اكنون حدود500 خانوار تبعه خارجی كه حدود 3هزارنفر را شامل می‌شوند دركردستان حضور دارند و در8ماه ابتدایی سال جاری‌ تردد غیرقانونی 1700تبعه خارجی در این استان ثبت و از اقامت آنان دركردستان جلوگیری شده است.


در این میان بعد از تحولاتی كه در كشورهایی از جمله افغانستان، عراق و پاكستان اتفاق افتاد، مردم این كشورها به دلیل امنیت بالا، همسایگی، اسلامی بودن و همچنین مهمان‌پذیر بودن ایرانیان، روانه كشور ما شدند كه در این میان كردستان ایران هم از سهم این مهمانان كه بسیاری از آنان با آواره شدن از شهر و دیارشان راهی این منطقه روانه شده‌اند، بی‌نصیب نبوده است.


حضور اتباع خارجی در ایران از موضوع‌هایی است كه از دیرباز ایران اسلامی ما با آن روبه‌رو بوده است، چراكه امنیت بالای كشور، مردم كشورهای اطراف را برای داشتن یك زندگی آرام، راهی ایران می‌كند. امروز در كردستان بیش از 5 پایگاه اسكان اتباع خارجی وجود دارد كه در این پایگاه‌ها و حتی در شهرستان‌های آن شاهد حضور مردمی از كشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاكستان و به‌ویژه عراق هستیم كه مانند یك شهروند ایرانی از خدمات شهروندی بهره‌می‌برند و با آرامش در حال گذران زندگی هستند.

 

 اردوگاه اسكان اتباع خارجی
مدیركل دفتر اموراتباع و مهاجران خارجی استانداری، بیشترین اتباع مستقر در استان را عراقی عنوان می‌كند و می‌گوید: بیشترین آمار اتباع خارجی كه اكنون در كردستان اقامت دارند از كشورهای عراق و پاكستان هستند.


«مسلم كاظمی» با اشاره به نبود اتباع سوری در كردستان و وجود 5 اردوگاه اسكان اتباع خارجی در این استان می‌افزاید: این اردوگاه‌ها در شهرهای سنندج، سقز، دزلی، سروآباد، دهگلان و كامیاران قرار دارند. وی اظهارمی‌كند: با وجود اردوگاه‌های ویژه اتباع خارجی دركردستان و ارائه همه خدمات درمانی و آموزشی، تعداد كمی از آنان در این اردوگاه‌ها مستقر و بیشتر این افراد در خارج از اردوگاه و در شهرستان‌ها ساكن هستند.

 

خدمت‌رسانی به اتباع خارجی
مدیركل دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری می‌گوید: تبعه درواقع به ‌شهروندی گفته می‌شود كه اصالتا بومی یك كشور نباشد. ایران اسلامی از معدود كشورهایی است كه همیشه و حتی در اوج جنگ‌های داخلی و خارجی، پذیرای اتباع خارجی بوده و هرگز هیچ خدمتی را از آنان به بهانه غیرایرانی بودن دریغ نكرده است.


كاظمی با بیان اینكه همه خدماتی كه به یك شهروند ایرانی ارائه می‌شود، اتباع خارجی در اردوگاه‌ها نیز این خدمات را دریافت می‌كنند، عنوان می‌كند: در این اردوگاه‌ها همه خدمات از جمله كارت همایش و هزینه‌های سلامت، به‌جز یارانه، به این افراد ارائه می‌شود و البته به اتباع خارجی مستقر در اردوگاه‌ها به جای یارانه، ماهانه جیره‌های غذایی تعلق می‌گیرد.


وی اظهار می‌كند: همه اتباع خارجی ساكن كردستان، مجوز دولتی دارند و هركسی كه غیرقانونی وارد كشور شده و یا در اینجا اسكان دارد، براساس قانون دستگیر و به كشورش بازگردانده می‌شود.


كاظمی با بیان اینكه 500خانوارتبعه خارجی كه حدود 3هزارنفر را شامل می‌شود، در استان حضور دارند و 90‌درصد آنان عراقی و بیشتر در شهرستان‌های بانه و مریوان ساكن هستند، اضافه می‌كند: در 8ماه ابتدایی سال جاری،‌ تردد بیش از 1700مهاجر غیرقانونی را ثبت و آنان را با حكم دادگاه، راهی كشورشان كرده‌ایم.

بازگشت اتباع خارجی اجباری نیست
مدیركل دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری درباره ساماندهی اتباع خارجی در كردستان نیز اظهار می‌كند: سیاست كلی دولت بر برگشت این افراد به كشورهایشان است، اما برای تحقق این موضوع، اجباری در كار نیست و بازگشت این مهاجران كاملا اختیاری است.


كاظمی همچنین با اشاره به اقامت چند میلیون عراقی در خاك كردستان در زمان جنگ‌ها و ناآرامی‌های این كشور می‌گوید: از بعد از جنگ و ایجاد آرامش در كشورها، شاهد بازگشت آمار بالایی از این مهاجران بوده‌ایم، اما تعدادی از آنان همچنان در كردستان باقی مانده‌اند.


وی می‌افزاید: افرادی كه قبلا در سایر كشورها آواره بوده‌اند، اگر به كشورهای خود بازگردند، براساس قانون مملكتشان، مزایایی از جمله خدمات ویژه و همچنین ضرر و زیان ناشی از آوارگی را دریافت می‌كنند.كاظمی همچنین با اشاره به اشتغال اتباع خارجی مقیم ایران در مشاغل مختلف عنوان می‌كند: اتباع خارجی مقیم كردستان بیشتر مشغول كارهای خدماتی، كارگری،دستفروشی و فروشندگی هستند.

ممنوعیت استخدام رسمی
این مسئول می‌گوید: براساس قانون، در سراسر كشور استخدام رسمی اتباع خارجی ممنوع است و هیچ ملك، خودرو و غیره چه با مجوز و چه بدون‌مجوز، به‌صورت رسمی در داخل كشور به نام آنان ثبت نمی‌شود.


كاظمی می‌افزاید: اتباع خارجی مقیم كردستان می‌توانند از همه خدمات آموزشی ایران بهره‌گیرند و با طی كردن مراحل علمی، آموزشی و فنی، در مشاغل آزاد و غیردولتی فعالیت و مانند شهروندان ایرانی در بازار آزاد داخلی امرار معاش كنند.

 

ازدواج؛ تنها ثبت رسمی مهاجر
مدیركل دفتر اموراتباع و مهاجران خارجی استانداری، تنها سند قابل ثبت به نام مهاجران مقیم ایران را سند ازدواج اعلام می‌كند و می‌گوید: البته در این زمینه نیز نخست باید تحقیقات لازم انجام شود تا مطمئن شویم تبعه متقاضی ازدواج با شهروند ایرانی، دروغ نگفته است و قصد كلاهبرداری ندارد.


كاظمی اظهار می‌كند: براساس قانون مصوب1310 دولت می‌تواند بدون هیچ دلیل منطقی با ازدواج اتباع خارجی با شهروند ایران به‌ویژه زمانی كه دختر ایرانی است، مخالفت كند.


وی ازدواج با تبعه خارجی را سبب بروز مشكلات فردی و اجتماعی متعدد می‌داند و می‌افزاید: ایران كشوری اسلامی و دارای آداب و رسوم كهن و فرهنگ اصیل با ارزش‌های بسیاری است كه در بیشتر كشورهای خارجی، حتی بسیاری از كشورهای اسلامی، این اصول ارزشی و انسانی رعایت نمی‌شود. این مسئول اضافه می‌كند: این موضوع از دلایل اصلی بروز بسیاری از مشكلات فردی و اجتماعی در این نوع ازازدواج‌هاست.

 

کیوان قاسمی- روزنامه همشهریبرچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel