Aftabedel Print Banner
سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 / 11:06|کد خبر : 131|گروه : اخــبــار زنــان

تجلیل از 13 شهیده پیشمرگ كرد مسلمان در كردستان

تجلیل از 13 شهیده پیشمرگ كرد مسلمان در كردستان

زنان نه تنها در عرصه‌های مادری و همسری كه در سایر عرصه‌ها هم خوش درخشیدند و در روزهای سخت برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران یا در روزهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تلاش‌هایی فراوان داشتند.

به گزارش آفتاب دل، زنان ایران اسلامی علاوه بر كمك به پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه‌های اجتماعی كشور، در دوران جنگ تحمیلی نیز در سنگر دفاع از ارزش‌های دینی، اسلامی و انقلابی كشور نقش بی‌بدیل و چشمگیری ایفا كردند؛ زنانی كه فرزندان برومندشان را با قرآن و دعایی از جنس نور رهسپار جبهه‌های نبرد حق علیه باطل و‌گاه همسرانشان را بدرقه می‌كردند و از هیچ تلاشی برای آموختن تعالیم اسلام و انقلاب به فرزندانشان فروگذار نمی‌كردند.


 زنان نه تنها در عرصه‌های مادری و همسری كه در سایر عرصه‌ها هم خوش درخشیدند و در روزهای سخت برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران یا در روزهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تلاش‌هایی فراوان داشتند؛ زمانی در کسوت امدادگر ایفای نقش می‌كردند و روزی هم در پشت جبهه‌ها به پخت غذا، دوخت لباس، جمع‌آوری دارو و كمك‌های مردمی می‌پرداختند.


 هرچه كه هست انقلاب و 8 سال دفاع مقدس را نمی‌توان از این قشر و كمك‌ها و تلاش‌های آنها جدا دانست.


كردستان نیز از استان‌هایی است كه دوران جنگ و پیروزی انقلاب اسلامی بر آن تأثیری مستقیم داشت. این استان در زمان جنگ تحمیلی و حتی قبل از آن، بیش از 5400 شهید گلگون‌كفن را در راستای حفظ ارزش‌های این نظام مقدس الهی تقدیم كرد كه 536 نفر آن زنان بودند.


 این شیرزنان الگوی كاملی از ایثار، ازخودگذشتگی و ایمان هستند كه باید با‌ ترویج افكار و آموزه‌های آنان در میان زنان به‌ویژه دختران جوان در تقویت باورهای جامعه‌ساز در كشور اسلامی‌مان گام برداریم.


با هدف معرفی این جلوه‌های ایثار، قرار است در اردیبهشت همزمان با سالروز سفر رهبرمعظم انقلاب اسلامی به كردستان، كنگره «پیشمرگان كرد مسلمان» در این استان فرهنگی برگزار ‌شود.
این كنگره با هدف شناسایی و معرفی شهدای زن پیشمرگ كرد مسلمان به آحاد جامعه به‌ویژه نسل جوان و همچنین برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تجلیل از خانواده‌های آنان برگزار می‌شود.


نخستین روز از برنامه‌های كنگره شهدای پیشمرگ زن كرد مسلمان در كردستان كه به مدت یك هفته ادامه می‌یابد، به همایش «خواهران» اختصاص دارد و در قالب آن، از خانواده‌های شهیده پیشمرگ مسلمان كرد در استان تجلیل به عمل می‌آید.


زنان شهید‌ كردستان به‌عنوان مظلوم‌ترین شهیده‌های كشور یاد می‌شوند، چراكه تعداد زیادی از این شیرزنان در اوایل پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی به دلیل دفاع از ارزش‌های اسلامی، به بدترین شكل ممكن شكنجه و جلوی چشمان كودكانشان به شهادت می رسیدند.


قرار است كنگره پیشمرگان زن مسلمان كرد 22 اردیبهشت در سنندج برگزار شود. به همین بهانه با «ناهید منصوری» دبیر كنگره شهدای پیشمرگ زن كرد مسلمان در كردستان به گفت‌وگو نشستیم كه در ادامه می‌خوانید.

    چه تعداد شهیده پیشمرگ مسلمان كرد در كردستان شناسایی شده‌اند؟

تاكنون 13شهیده پیشمرگ كرد مسلمان در كردستان شناسایی شده‌اند كه این افراد به‌صورت مشخص در مسیر دفاع از اسلام و انقلاب به درجه رفیع شهادت نایل شدند. این شیرزنان پیشمرگ كرد مسلمان نقش بسیار برجسته و ماندگاری در پیروزی انقلاب و پاسداشت و نگهداری از آن ایفا كردند و دین بزرگی به گردن جامعه كرد، كردستان و كشور دارند. پس باید نگاهی ویژه به آنها داشت.


نكته مهم و قابل ذكر این است كه ایثار این شیرزنان در اوج گمنامی بوده است و برای سال‌ها بیشتر مردم از فداكاری و ازخودگذشتگی و درنهایت، ایثار جان آنها اطلاع نداشتند. در همین زمینه برای تجلیل از زنان پیشمرگ و معرفی آنان به نسل‌های آینده به‌ویژه نسل جوان، كنگره «پیشمرگان كرد مسلمان» در اردیبهشت برای یك هفته برگزار می‌شود كه یك روز این كنگره، به‌صورت اختصاصی به مراسم زنان پیشمرگ كرد مسلمان اختصاص دارد و برنامه‌هایی ویژه برای این روز در نظر گرفته شده است. شهادت بیش از هزاران شهیده در طول عمر با بركت انقلاب اسلامی، سندی محكم بر نقش‌آفرینی این قشر در مقابله با تهدیدهای دشمنان و دفاع از ارزش‌های اسلامی و انقلابی است.    به‌طوركلی آمار شهدای زن كرد مسلمان چه تعداد است؟

به‌طوركلی آمار شهدای زن كردستان 536 نفر است و از میان آنها، تعداد زنان پیشمرگ قبلا 9 شهیده تخمین زده شده بود، درحالی كه براساس آخرین تفحص، آمار شهدای زن پیشمرگ كرد مسلمان این استان به 13نفر رسیده است و ما به این موضوع مفتخر هستیم كه چنین بانوان بزرگواری داریم.    برای اجرای مطلوب و مؤثر این همایش، تاكنون چه كارهایی صورت گرفته است و چه برنامه‌ریزی‌هایی داشته‌اید؟

در همین زمینه سپاه بیت‌المقدس كردستان و اداره‌كل بنیاد شهید و امورایثارگران استان به یاری ما آمدند و به جمع‌آوری زندگینامه و اطلاعات شهدای زن كه در فاصله سال‌های 1357 تا 1367 رزمندگان اسلام را در زمینه‌های مختلف یاری می‌رساندند و یا اینكه با گرفتن سلاح به دست، از انقلاب و ارزش‌های والای آن دفاع كردند پرداختند كه جای قدردانی دارد.

    هدف از برگزاری این همایش چیست؟

باید پیشمرگان كرد مسلمان را در دنیا مطرح كنیم و فداكاری و ایثارگری‌های آنان را به نسل آینده به‌ویژه نسل جوان انتقال دهیم. با توجه به فرمایش‌های امام خمینی(ره) كه فرمودند در پیروزی انقلاب اسلامی سهم زنان بیشتر از مردان بود و ما پیروزی خود را مرهون فداكاری این شیرزنان می‌دانیم. برهمین اساس زنان ما سهم بسزایی داشته‌اند و در همه عرصه‌ها نقش‌آفرین بوده‌اند. هدف از برگزاری این همایش نیز تجلیل از مقام والای شهدا وهمچنین معرفی شهدای زن به نسل جوان است، چرا كه بسیاری از آنها در كردستان ناشناخته و مظلوم مانده‌اند و به‌ویژه نسل جوان با آنها كاملا بیگانه هستند. ازسوی دیگر تلاش می‌كنیم با این كار به‌ ترویج فرهنگ شهادت در جامعه بپردازیم و مردم با این عزیزان كه نقش مهمی در محافظت از انقلاب اسلامی و نظام داشته‌اند، بیشتر آشنا شوند.

    مسئولان برگزار‌كننده این همایش چه كسانی هستند؟

این همایش با همكاری همه اداره‌ها، امور بانوان استانداری و همچنین بسیج جامعه زنان سپاه بیت‌المقدس كردستان با حضور هزار نفر از مدعوین در سالن آموزش و پرورش كردستان و به‌صورت همایش استانی برگزار می‌شود. چه بسیار شیرزنانی كه برای دفاع از ارزش‌های اسلام و انقلاب بدون هیچ ترس و واهمه‌ای دوشادوش برادران، همسران و پدرانشان سلاح بر‌داشتند و به دلیل دفاع از ارزش‌های اسلام و انقلاب به دست ناجوانمردانه دشمنان به مقام رفیع شهادت نایل آمدند. باید زنان پیشمرگ كرد مسلمان را در دنیا مطرح كنیم و فداكارها و ایثارگری‌های آنان را به نسل آینده به‌ویژه نسل جوان انتقال دهیم.

گفتگو از غریبه رحیمیبرچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel