Aftabedel Print Banner
دوشنبه 17 آذر 1393 / 11:00|کد خبر : 127|گروه : اخــبــار زنــان

صله ی رحم در سایه سنگین تشریفات رو به فراموشی است

صله ی رحم در سایه سنگین تشریفات رو به فراموشی است

کارشناس آموزش وپژوهش اداره کل تبلیغات اسلامی کردستان گفت: امروزه دوستي و ارتباط ميان خويشاوندان به دلايلي که مهم ترين آن نبود سادگي و بي آلايشي و پررنگ شدن تکلف و تجمل گرايي در روابط است، کم شده طوري که حتي يک ارتباط کوچک هم باعث زحمت افراد مي شود.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، جوامع مادى وصنعتى،برخلاف تكنيك برترخود كه درخيلى ازمواردومراحل زندگى،موجبات راحتى انسان‏ها را فراهم آورده،اما ازطرفى باعث ازهم‏ پاشيدگى عاطفه وروابط فاميلى،حتى پدرومادر و فرزندان شده است. به ويژه جهان غرب كه هرروز بدترازديروز،روابط و فرهنگ نيكى واحترام به نزديكان را تضعيف وآن را با وسايل گوناگون مخصوصاً وسايل ارتباط جمعى پيشرفته مانند اينترنت و ماهواره و مطبوعات خود كه بايد در راه پيشرفت وتكامل همه ‏جانبه انسان‏ها و جوامع بشرى بكارگرفته شوند ازبين مى‏ بردو فقط به فكر منافع مادى خود مى‏ باشد.

امادرفرهنگ آسمانى والهى مامسلمانان،ضمن تأكيد برپيشرفت درعلم وصنعت،به روابط انسانى نيز اكيداًسفارش شده است در این زمینه با مسعودمحمدی کارشناس آموزش وپژوهش اداره کل تبلیغات اسلامی کردستان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.


صله ی رحم چیست؟
ابتدای عرایضم را با حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که فرمودند: صله ی رحم کنید حتی اینکه  با سلام کردن باشد بنا به این تعریف از پیامبر به صله ی رحم پی می بریم.
از جمله مطالبی که خانواده ها باید آن را بدانند موضوع پیوند و احترام خویشاوندان است که آن را در لسان شرع صله ی رحم می نامند، به این معنی که کسانی که از طریق پدر و مادر با انسان مورد احترام خاص قرار می گیرند تا جایی که در تمام امور از آنان رسیدگی نموده و این پیوند و آگاهی از حالات یکدیگر را تا پایان عمر از دست ندهند.


دیدگاه اسلام نسبت به این فضیلت اخلاقی  چه می باشد؟
در واقع رسیدگی و پیوستن به فامیل از عبادات پر ارجی است که لازم است انسان قسمتی از اوقات خود را وقف دیدن آنان کند و از پدر و مادر و خواهر و خویشان دور و نزدیک دلجویی کرده و رفع مشکلاتشان نمایند.


ترغیب زیاد اسلام و دیدگاه اسلام به صله رحم نه فقط برای دیدن خویشان است، بلکه بیش تر برای رفع نیازمندی های مالی و غیر مالی و حل سختی ها و راهنمایی و درمان درد هاست  و خیال نشود که اوقاتی که در پیوند خویشان مصرف می شود بیهوده است.


از نظر شما چرا صله رحم در بین خانواده ها کم شده است؟
امروزه صله ی رحم این سنت پیامبر و امامان معصوم(ع) بسیار کمرنگ شده است و نسبت به آن بی مهری می شود که برخاسته از دل برخی علل است که اختصا و تیتر وار به آن اشاره می نمائیم:


ناهمگونی طبقاتی: از ویژگی های جامعه امروزی ، گونه گونی باورها ی مذهبی ، خلق و خوها، سلیقه ها و توجه به نوگرایی و مد پرستی است، این نوع مسائل نوعی ناهمگونی طبقاتی میان افراد جامعه را پدید می آورد و فاصله ی اجتماعی میان آنان را تشدید می کند. در این شرایط افراد معمولاً به ارتباط با کسانی  علاقه مندند که علایق و وجوه مشترکی با آن ها دارند. در مقابل هرگونه ناهمسانی و اختلاف طبقاتی، فاصله میان آن ها را افزایش می دهد در نتیجه دید و بازدیدها و جویا شدن از وضعیت خویشان و در یک قدم صله رحم کمرنگ می شود.


مهمانی های پر هزینه: برپایی مهمانی های پر هزینه و تشریفات کمر شکن و دادن هدایای گران قیمت به مناسبت های گوناگون به خویشاوندان خود سبب می شود برخی افراد به دلیل ناتوانی مالی  یا بخل، با خویشاوندان قطع رابطه کنند. این افراد از عوامل بسیار مهم در تضعیف پیوندهای خویشاوندی در جوامع امروزی است.


فساد اخلاقی برخی از خویشاوندان: انسان ها تمایل دارند با افراد درست کار و موجه و شایسته  ارتباط و با آنان رفت و آمد داشته باشند از این رو کسانی که جایگاه خویش  را نزد خویشان از دست می دهند ارتباط دیگران با آن ها کمرنگ می شود. البته عوامل دیگری نیز چون  کوچک شدن خانه ها و آگاه نبودن  به حقوق و وظایف یکدیگر که جهت اختصار تیتر وار اشاره نمودم وجود دارد.


چرا جوانان رفت و آمد با اقوام وخویشان را دوست ندارند و نسبت به آن کم توجه هستند؟
زندگی ماشینی و تمدن جدید غرب که بر پایه ی سود آوری و کار و تلاش بنا شده است جایی برای روابط صمیمانه ی افراد باقی نگذاشته است خصوصاً در مورد جوانان، به گونه ای که روز به روز فاصله ی میان اقوام وخویشان با جوانان کمرنگ شده است و بر همین اساس علاقه ی جوانان به وسایل ارتباطی مثل موبایل و بازی های رایانه ای و اشتغال بیش از حد به تلویزیون و بعضا ماهواره باعث کمرنگ شدن حضور جوانان در جمع های خانوادگی می باشد.


اگر صله ی رحم فراموش شود چه آسیب هایی مردم و جامعه را در بر می گیرد؟
قطع صله ی رحم نیز همچنان که ما در مورد صله ی رحم و آثار آن و پیامدهای آن سخن می گوییم دارای پیامدهایی است، موضع گیری صریح اسلام در نکوهش این عمل و برحذر داشتن مؤمنان از ارتکاب آن، حساسیت را در این زمینه آشکار می سازد و در مورد قطع رحم باید گفت آسیب های  زیادی انسان را تهدید می کند مثل کاهش عمر و مرگ نابهنگام، محروم ماندن از رحمت خداوند، نابودی اجتماع، از دست دادن خویشاوندان، فقیر شدن، گرفتار اندوه شدن، به اجابت نرسیدن دعا، حبط اعمال، محروم ماندن از بهشت، نزول بلا و ... کلیه ی این امور که عرض شد گوشه ای از ترک صله رحم است که آیات و روایات بسیاری در این زمینه نقل شده است.


برای این پیامدهایی که مطرح کردید چه سیاست هایی را باید اتخاذ نمود؟
 متون و آموزه های دینی ما به شدت بر صله ی رحم و رسیدگی به وضع خویشاوندان تأکید کرده است  و ان را از مسائل مهم دین بر شمرده است و از پیروان خویش می خواهد که درباره صله ی رحم کوتاهی نکنند. از این رو بالا بردن سطح آموزه های دینی  و مذهبی مردم و جایگزین کردن فرهنگ اصیل اسلامی در روابط خویشاوندی به جای فرهنگ بیگانه بسیار ضروری است.
شما به عنوان یک کارشناس چه راهبردهایی را برای این مبحث پیشنهاد می کنید؟


مستقیم و غیر مستقیم نقش روابط اجتماعی را بیش از پیش در برنامه های خود تقویت کنند.برپایی مهمانی های ساده و صمیمی که هدف آنها به جای شکم پارگ، ایجاد روابط دوستانه  و تحکیم پایه های دوستی  است گسترش پیدا کند.


دوری از مهمانی های پر زرق و برق و دوری از چشم و هم چشمی که باعث می شود عده ای به خاطر ضعف مالی و عدم توانایی در برپایی چنین مسائلی  از دعوت ها و برقراری ارتباط صرف نظر کنند و به تدریج روابط های خانوادگی  کم رنگ و حتی بی رنگ شود خود داری نمایند. ترویج فرهنگ اصیل اسلامی - ایرانی و دوری ار فرهنگ غلط بیگانه می تواند بسیار مؤثر باشد.انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

شهروند [یکشنبه 12 مهر 1394 | 16:46] پاسخ

ممنون عالی بود خدا خیرت دهد

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel