Aftabedel Print Banner
جمعه 28 آذر 1393 / 10:56|کد خبر : 124|گروه : اخــبــار زنــان

فقدان نظارت عملی وهدفمند از عوامل مهم پیدایش فساد است/ تفکر جهادی راه حل فایق آمدن بر فساد اقتصادی

فقدان نظارت عملی وهدفمند از عوامل مهم پیدایش فساد است/ تفکر جهادی راه حل فایق آمدن بر فساد اقتصادی

مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی کردستان گفت: ضعف مدیریت، انفعال نظارتی، بی تعددی برخی عوامل و کم توجهی مسئولین به هشدارها و رهنمودهای مقام معظم رهبری از جمله عوامل ایجاد رانت ها سیاسی و اقتصادی است که منجر به فساد گسترده می شود .

مدیرکل اداره  تبلیغات اسلامی کردستان در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت: فرمان هشت ماده ی مقام معظم انقلاب که در واقع می توان آن را منشور اقتصادی انقلاب نامید حاوی نکات و راهبردها و همچنین راهکارهای اساسی و کلیدی در تحقق اقتصاد اسلامی و اقتصاد انقلابی است که ریشه در آموزه های قرآنی و دینی و همچنین آرمان ها و اهداف نظام جمهوری دارد .


این فرمان در سال 1391 صادر شد سالی که به نام " رفتار علوی" مزین شده بود و به نوعی الگوگیری و الگوسازی از نظام علوی را نوید می داد ضمن اینکه ایشان در مقدمه فرمان خود نکات بسیار اساسی مهمی را متذکر شدند که می بایست سرلوحه اقدام مسئولین قرار می گرفت از جمله آن به موارد زیر اشاره می شود :


1.    راه اندازی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و تهیه طرح مبارزه با فساد مستلزم عزم جدی و اقدام عملی مسئولان می باشد که تذکر رهبری در سال 1393 نشان گرایش است که هنوز این مهم کاملاً تحقق نیافته است .


2.    رسالت اصلی طرح مبارزه با فساد اقتصادی کم کردن فاصله طولانی حکومت با نظام آرمانی ، علوی و اسلامی است که تحقق آن جهادی از سر اخلاص و همتی سستی ناپذیر می طلبد . اکنون پس از 13 سال از آن فرمان به راحتی می توان میزان توفیق یا عدم توفیق مسئولین در کم کردن این فاصله را ارزیابی نمود .


3.    عدم غفلت از اینکه جمهوری اسلامی ایران جز خدمت به مردم و برافراشتن پرچم عدالت اسلامی هدف و فلسفه ای ندارد . اکنون در سال 1393 یعنی بیش از یک دهه از صدور فرمان ضمن تقدیر از خدمات، مناسبت ها و اقدامات انجام شده و تحولات ایجاد شده می توان این پرسش را مطرح نمود که آیا اولویت مدنظر در فرمان هشت ماده ای جایگاه خود را در تصمیم سازی و تصمیم گری ها و اقدامات مسئولین داشته و یا دعواهای سیاسی و امور حاشیه ای مانع تحقق کامل آن شده است . بی تردید اگر این غفلت ایجاد می شد امروز به اتکاء اقتصادی و توازن قوای جبهه ی اقتصادی خود در برابر جبهه معارض بسیار قوی تر و برجسته تر بود .


4.    رفتار قاطع و منصفانه علوی و اتکا به کمک الهی و حمایت مردمی از جمله نکاتی بود که رهبر معظم انقلاب در مقدمه فرمان تاریخی خویش به آن تأکید کرده اند که سنجش آن نیز در شرایط امروزی خیلی دشوار نیست .


5.    فرمودند امروز کشور ما تشنه فعالیت اقتصادی سالم و ایجاد اشتغال برای جوانان و سرمایه گزاری مطمئن است و در این راستا باید صحت و سلامت ارتباطات حکومتی و امانت و صداقت متصدیان امور مالی و اقتصادی در سطح جامعه محرز شده و اطمینان آنها حاصل شود. اما اکنون این اطمینان حاصل شده است؟  اصول مسئولین محترم چه راهکارها و راهبردهایی را برای بالا بردن سطح اطمینان مردمی به حوزه ی اقتصادی کشور  و بر توجه به شایعات و جو سازی های روز افزون داخلی و خارجی و افزایش سطح امیدواری مردم اندیشیده اند؟ و اکنون  درصد اطمینان و امید اقتصادی مردم در چه سطحی است؟


6.     مقام معظم رهبری  در مقدمه فرمان، با همان صلابت و قاطعیت  مثال زدنی خوبش به قطع دست مفسدان و سوء استفاده کنندگان از امکانات حکومتی و طرد امتیاز طلبان و زیاده خواهان پر مدعا  و انحصار جو جلوگیری از نا امنی و نومیدی سرمایه گذاری ها و تولید کننده ها و اشتغال  طلب ها تاکید کردند . اکنون پرونده های ریز و درشت اقتصادی و سوء استفاده های دولتی حاکی از حقیقت تلخی است که ریشه در کم توجهی  و عدم اقدام بایسته در رفع نگرانی های مقام معظم رهبری دارد.


7.     خشکانیدن ریشه فسادهای مالی و اقتصادی و عمل قاطع و گره گشا از طریق هماهنگی قوای سه گانه و نظارت سازمان یافته، دقیق و بر اغماض، استفاده از کارشناسان و قضات قاطع و پاکدامن، تسهیل راه کارهای قانونی تسهیل کننده از جمله توقعات مقام معظم رهبری از مسئولین بود که با مقایسه ی شرایط و وضعیت امروز در این خصوص نیز چندان دشوار نیست.
8.     بی توجهی و عدم تزلزل در مقابل جوسازی ها و مخالفت ها از سوی افراد و گروه های متضرر، بد دل یا ساده دل ، عدم تبعیض، رعایت دقت و ظرافت و توجه به این نکته  که تسامح در مبارزه با فساد به نوعی همدستی با فاسدان و مفسدان است.


9.     پر واضح است اگر مسئولین محترم با چنین اقتدار و استحکام و صلابتی پای به میدان مبارزه با  فساد گذاشته و زمینه را برای هرگونه تسامح و سستی در خوشبینانه تر  و دلگرم تر از امروز با این امر مواجه شده و قله های ترقی و تعالی بشریت  همه جانبه را با سرعت بالاتری طی می کردند.


نکته ی بسیار مهم فرمان  هشت ماده ای رهبری که ارتباط بسیار مستقیمی  با تذکر معظم له در سال 93 دارد این است که ایشان در بند هشتم این مسئله را متذکر شده اند  که با موضوع مبارزه با فساد نباید به گونه ای شعاری و تبلیغاتی  و تظاهر گونه رفتار شود و به جای  تبلیغات باید آثار و برکات عمل مشهود گردد و این دقیقاً مفاد تذکر آذر 93 رهبری در پاسخ به نامه آقای جهانگیری معاون اول رئییس جمهور در ارتباط با برگزاری همایش ملی مقابله با فساد می باشد و حاکی از نگرانی جدی معظم له در برخورد شعاری با امر حیاتی مبارزه با فساد و آخرین نکته در این بخش صراحت رهبر فرزانه  انقلاب در باره نوع چگونگی و میزان اطلاع رسانی به افکار عمومی در حوزه مبارزه با فساد اقتصادی است که در بند 8 فرمان درج گردید. و بر اساس آن ایشان تأکیدد فرموده اند که هر گونه اطلاع رسانی به افکار عمومی باید به دور از اظهارات نسنجیده و تبلیغات گونه و حفظ آرامش و اطمینان افکار عمومی در نظر گرفته شود.


متأسفانه  در این مورد هم بعضاً رعایت اعتدال و حتی احقاق نشده برای تسویه حساب های جناحی و بازی های سیاسی  و انتخاباتی تبدیل گردید و بر خلاف نظر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) ، حفظ آرامش، اطمینان و اعتماد جامعه فدای مصالح زود گذر  و مطامع حزبی و باندی گردید که لازم است از این پس مورد دقت و عنایت بیشتری قرار گیرد.البته آنچه گفته شد نافی خدمات برجسته و پیشرفت های خیره کننده نظام و تلاش مسئولین محترم در عرصه های گوناگون نیست بلکه نگاهی بود آسیب شناسانه به نوع رویکرد و اقدام مسئولین در خصوص فرمان تاریخی  مقام معظم رهبری است.


آفتاب دل: علت عدم اهتمام جدی و قاطع به مبارزه با فساد در مسئولان چیست؟
متأسفانه در برخی موارد قبح عمل فاسد از بین رفته و کسی آن  عمل  را قبیح نمی داند. مثلاً در مورد رشوه  هم رشوه دهنده و هم رشوه گیرنده آن را حق  خود می دانند و به راحتی به آن مبادرت می ورزند.


گروهی دیگر قبح آن را می دانند و آگاهانه و بعضاً علنی جرم را مرتکب می شوند دلیل آن هم این است که خود را در امنیت می بینند . یعنی حاشیه ی امنی پیرامون خویش کشیده و به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای مرتکب عمل فاسد می شوند.


مدیریت تعارفی  و عدم اراده ی جدی در مقابله با فساد هم  علت دیگر شیوع این پددیده شوم است که بخصوص در مورد دانه درشت ها و فساد های کلان بیشتر رخ می نماید. ضمن اینکه قوانین باز دارنده  و زیر ساخت های مقابله با فساد هم باید تقویت شود. آخرین علت هم که جزء عوامل مهم و کلیدی  است و در فرمان مقام معظم رهبری  بدان تصریح شده استفاده از عوامل نظارتی  و مدیریتی  پاک دست و کار آمد  است که متأسفانه  در بسیاری از موارد و اغلب در سطوح  پایین دست اداری کاملاً مورد غفلت قرار گرفته است.


آفتاب دل:دستاورد برگزاری همایش ها پیرامون فساد اقتصادی چیست؟
 همایش ها و سمینارها می تواند در اطلاع رسانی، هماهنگی، هم افزاری و توجیه عوامل مؤثر باشد به شرطی که اول بهنگام باشد و ثانیاً هدفمند و عالمانه تدارک دیده شده باشد. همایش که اخیراً مورد نقد مقام معظم رهبری قرار گرفت فاقد حداقل شرایط اول بود. پس از 13 سال از صدور حکم و تشکیل ستاد مبارزه با فساد کمترین توقع این است  که مذکور با دستانی پر و گزارشی مدون و عملیاتی در خصوص اقدامات انجام شده بر اسا منشور ابلاغی رهبری، توقعات مهم، مطالبات نظام و بخصوص در شرایط حصر اقتصادی و تحریم ناجوان مردانه استکبار جهانی در صحنه حاضر  و موجبات دلگرمی و امید افزایی رهبری و مردم را فراهم نموده و دشمنان و بدخواهان را مایوس می کرد.


 اینکه بعد از سال ها مطالبه و انتظار همایشی که شأنیت آن آغاز یک حرکت و جریان سازی است با تبلیغات رسانه ای فراوان به عنوان یک اقدام مؤثر و لازم تلقی گردد خارج از توقع بود که به درستی در معرض تذکر دلسوزانه و متین رهبری قرار گرفت.


آفتاب دل:علل ایجاد رانت های سیاسی و اقتصادی که منجر به فساد گسترده می شود در چیست؟
  ضعف مدیریت، انفعال نظارتی، بی تعدی برخی عوامل و کم توجهی مسئولین به هشدارها و رهنمودهای رهبری از جمله عوامل ایجاد  رانت ها و شفاف است. برخی افراد و گروه ها منافع حزبی و باندی خود را به مصالح کلی نظام ترجیح می دهند و برای نیل به اهداف خویش خط قرمزها را زیر پا می گذارند و فضای جامعه را آلوده می کنند.


آفتاب دل:اقدامات قوه قضاییه در زمیینه مبارزه با فساد چه بوده است؟
قوه قضائیه در مقابله با فسادهای کوچک و ریز اقدامات نسبتاً مناسب انجام داده  و در خصوص دانه درشت ها توقع اقدامات سریع تر و قاطعانه تری وجود دارد  باید به صورت ویژه و فوری اقدام کنند تا این غده ی چرکین ریشه ندوانند چرا که پس از آن اقدام بسیار مشکل و سخت و هزینه بر خواهد بود.


آفتاب دل:اقدامات مجلس در زمینه مبارزه با فساد چه بوده است؟
  مجلس محترم در تدوین و تصویب قوانین زیر ساختی محکم و شفاف متناسب با جرائم جدید و توطئه ها و فریب های اقتصادی باید شتاب و حرکت جدی تری از خودشان نشان دهد  شناسایی خلأ های قانونی راه را بر هر گونه توجیه، فرار و با سوء استفاده از قوانین موجود ببندد.


آفتاب دل:اقدامات دولت در زمینه مبارزه با فساد چه بوده است؟
چند سالی است مقام معظم رهبری با تکیه بر تحولات اقتصادی و نیاز جامعه ایرانی به آن اهتمام جدی دولت در خصوص حل و فصل مسائل اتصادی و حرکت شتابان تر براساس افق چشم انداز 1404 را مطالبه فرمدند و به صراحت حرکت جهادی در جبهه ی اقتصادی را تکلیف کرده اند . بدیهی است اولین قدم در جهت حرکت جهاد اقتصادی پیرایش و پالایش وضعیت موجود ، پاکسازی محیط، ایجاد تفکر جهادی و به کارگیری نیروی جهادی است که مقدمه آن شناسایی نقطه های فسادخیز عوامل خبر و برچیدن زمینه فساد است .


در حرکت جهادی دو شاخص اساسی تلاش و کوشش و مقابله با دشمن اجتناب ناپذیر است و در جهاد اقتصادی نیز باید مدنظر قرار بگیرد .


در صورتی دولت می تواند بر بحران ها و تحریم های اقتصادی و مشکلات ناشی از آن و همچنین فساد اقتصادی فایق آیند که مسیر خود را براساس تفکر جهادی و عمل به رهنمودهای رهبری قرار دهند .


اصرار به نسخه های غربی، چینش مدیران و عوامل اقتضائات سیاسی و جناحی، سستی در تصمیم گیری و انفعال در اقدام از جمله آفت هایی است که فراراه دولت و دولت ها در مسیر مبارزه با فساد قرار دارد که باید از آن پرهیز کرد .


آفتاب دل:روند بررسی پرونده های مفاسد اقتصادی به کجا رسیده است؟
اقداماتی انجام شده است و همچنانکه مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده اند قاطعیت، دقت و سرعت بیشتری متوقع است .برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel