Aftabedel Print Banner
یکشنبه 13 مهر 1393 / 10:54|کد خبر : 122|گروه : اخــبــار زنــان

تفاوت‌های فرهنگی زوجین از دلایل افزایش طلاق است

تفاوت‌های فرهنگی زوجین از دلایل افزایش طلاق است

بانوی فرهیخته کردستانی گفت: عوامل فرهنگی و اجتماعی به عنوان عاملی اساسی در بروز طلاق نقش مهمی ایفا کند به طوری که می توان تفاوت‌های فرهنگی زوجین را از دلایل افزایش طلاق در استان دانست .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، پدیده طلاق در سال های اخیر در استان به مشکلی فزاینده و با صعودی پلکانی همراه بوده،وقتی صحبت از آمار تکان‌دهنده به میان می‌آید، ذهن‌ها به دنبال آمار تخریب ناشی از حوادث مختلف یا پایان زندگی انسان‌ها بر اثر حادثه‌ای می‌رود. غافل از اینکه در پشت دیوار‌های شهرمان چه بی‌صدا هزاران زندگی خراب می‌شود، چندین هزار نفر به نقطه پایانی زندگی می‌رسند و سیل بی‌خانمانی برای کودکان معصومی می‌ماند که از کودکی طعم تلخ جدایی را می‌چشند و تا بزرگ‌سالی آفت‌های ناشی از زخم کهنه جدایی را به‌اجبار به جان می‌خرند. از طرفی خانواده ازهم پاشیده پس از رسیدن به نقطه پایان، آغازی می‌شود برای هزاران معضل و آسیب اجتماعی.


ژاله حیدری مقدم از فعالان فرهنگی و بانوی فرهیخته ی  استانی در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل از آسیب های این معضل اجتماعی می گوید .


تعریف شما از طلاق چیست؟
طلاق در اصل از طلق می آید ،یعنی جدایی حاصل کردن در بین دو چیز که به هم ربط داشته اند. طلاق هم به عنوان یکی از احکام شرعی که در دین اسلام آمده است از طرف خداوند به عنوان منفورترین حلال از آن نام برده شده است که ناشی از یک سری عوامل می باشد و تصمیم نهایی  و آخرین  راهی است که زوجین به عنوان سرپرستان یک زندگی ان را می گیرند  و این اتفاق می افتد.


تفاوت تشکیل خانواده در غرب و ایران در چیست؟
در غرب، جوانان، تمایلی برای تشکیل خانواده ندارند. تنها زمانی می پذیرند در قالب یک خانواده قانونی در کنار همدیگر زندگی کنند که تمام راه ها را آزموده و به دنبال پایه دارماندن نسل خود باشند، ولی در ایران، همه جوانان، آرزومند تشکیل خانواده هستند، ولی شرایط اقتصادی، امکان تشکیل خانواده را از آنها گرفته و در صورتی که به ازدواج تن دهند، مشکلات اقتصادی و عوامل مالی، باعث بروز ناهنجاری در خانواده می شوند.


از دیدگاه شما طلاق آخرین راه در برابر مشکلات زندگی است؟
 خداوند متعال در بحث ارتباط بین زن و شوهر به عنوان آخرین راه آن را قرار داده است. بعد از آن که بیش تر راه حل های دیگر مثل صحبت ما بین یکدیگر و یا اگر لازم باشد حکم و کسی از طرفین جدا شوند  و نفر سومی در ما بین آن ها صلح و سازش برقرار سازد و با هر روشی که لازم باشد بسازند و کاری بکنند که آن بنیان خانواده از هم نپاشد؛ چرا که خانواده مقدس ترین بنیان اجتماعی است و خانواده به عنوان یک هسته ی کوچک،  سلول تشکیل دهنده ی اجتماعی است که تمدن ها از آن شکل می گیرد و بالاخره حیات بشری هم در راستای همین اجتماع می باشد تا زمانی که این اجتماعات  موفق عمل کنند تمدن بشری روبه پیشرفت و تعالی سوق پیدا می کند و اگر برعکس هم باشد روبه تنزل و رکود و ویرانی می آید. این خانواده ها هر کدام  به عنوان یک سلول در این اجتماع نقش مهم  و خاصی در جایگاه خود دارند  و اگر هر کدام از این سلول ها از هم بپاشد و جدا شود بخشی از پیکره ی اجتماع صدمه می بیند و طلاق هم حتی اگر یک مورد باشد ، صدمه ی خود را به اجتماع می زند.


در صحبت هایتان اشاره کرید به اینکه طلاق از یک سری عوامل ناشی می شود به این عوامل اشاره ای می کنید؟
عوامل مختلفی در امر طلاق دخیل هستند و می توانیم آین عوامل را به دو بخش تقسیم کنیم ، عوامل مربوط به درون خانواده و عوامل مربوط به بیرون از خانواده. عوامل برون خانواده همان مسائل اقتصادی ، بیکاری، و گاهاً سیاست های کلانی است که تا حدودی بازخورد آن به خانواده برمی گردد. عوامل درون خانواده که شاید بیش ترین تأثیر را در بروز طلاق دارد بر می گردد به روابط شخصی بین زوجین و مدیریت خود و خانواده که در یک بیان  می توان آنرا عوامل فرهنگی نامید. و این خود زیر مجموعه هایی دارد. در دین مبین اسلام قبل از تشکیل خانواده بعنوان مقدمه و زیرساخت بحث هم کفو بودن زوجین مطرح می شود.هم کفو بودن یعنی اینکه زوجین از هر لحاظی چه سنی ، مالی، فرهنگی، تفکرات و ایده آل ها  که اگر این شرایط نزدیک هم باشند و مانند دو کفه ی ترازو در تعادل باشند در حد اعتدال قرار گیرند که در نتیجه آن خانواده قطعاً پایدارتر می ماند.


منظورتان این است که باید  تساوی بین طرفین باشد تا زندگی پایدارتری صورت بگیرد؟
هم کفو بودن لزوما به معنای تساوی مطلق نیست، بلکه منظور از آن تعادل فرهنگی است.به زبانی ساده تر به این معناست  که ممکن است در موضوعی نظرات و دیدگاه های  متفاوتی داشته باشند ،ولی اگر در هدف مشترک باشند آن هدف مشترک باعث می شود که آن دو دیدگاه مختلف در یک نقطه به هم برسند و از اختلاف در محیط خانواده و طلاق جلوگیری شود.


 امروزه  شاهد آن هستیم زندگی سنتی در مقابل زندگی مدرن قرار گرفته است این مدرنیته بودن چه تاثیراتی در زندگی جوانان امروزی داشته است؟
زندگی امروزی خانواده های جهان سومی در حال گذر از سنتی به سوی مدرنیته شدن است.طی این گذر قطعاً مستلزم هزینه هایی می شود از آن جمله هزینه های فرهنگی،زمانی، انسانی... در بحث هزینه های فرهنگی شکافی ما بین نسل ها ایجاد می شوداین شکاف به گونه ای است که والدین همچنان بر آن فرهنگ گذشته ی خودشان پایبند هستند و به ان تعلق دارند و برای آن ارزش قائل هستند و آن فرهنگی است که با آن بزرگ شده اند  در حالی که به دلیل عدم تفهیم جایگاه آن برای جوانان ،آنان به آن پایبند نیستند و خانواده نتوانسته آن فرهنگ و رسوم را نهادینه کند چون جوان ما از گروه همسالان و جامعه هم الگو می گیرد. امروزه علاوه بر همسالان و گروه و خانواده، گروهی به نام رسانه نیز به آن اضافه شده است که شامل ماهواره، اینترنت، چت، موبایل و... است.  این ابزارها اطلاعاتی دیگر غیر از اطلاعات والدین را در اختیار جوان قرار میدهد.در این بین سهم تأثیر پذیری جوانان از خانواده و والدین شاید بتوان حدود 30 الی 40 درصد برشمرد و مابقی را از بیرون می گیرند و این اطلاعات تزریقی همگی صحیح و درست نمی باشد در نتیجه جوان ما به این نتیجه میرسد که خانواده ی من مخالف آزادی است  و خود را وابسته و مقید نمی بیند. در نهایت می بینیم هر روزه فاصله ها از هم زیاد می شود  در نتیجه همین جوان بعدها می رود و با کسی دیگر که شبیه خودش است ازدواج می کند و می بینیم که بعد از مدتی آن دو نفر در بیش تر جاها با هم تعارض پیدا می کنند چون طرز فکرشان بر پایه ی در ست بنا نشده است و خیلی دیر به نقطه ی تفاهم می رسند و می بینیم که چنین خانواده هایی بعد از عمری کم از تشکیلشان به طلاق منتهی می شود .


به عنوان یک فعال فرهنگی استان افزایش امار طلاق را در چه چیزی می بینید؟
 عوامل مختلفی در بحث طلاق در استان دخیل هستند، عواملی به نام بیکاری و مسئله ی اقتصادی، اما بیشتر از عوامل اقتصادی ،عوامل فرهنگی  نقشی جدی دارند .هرچند منکر عامل اقتصادی نیستیم چرا که در پیشبرد زندگی  لازم و ضروری است. اما بیش تر عوامل فرهنگی است چراکه زمانی که زن و شوهر سر زندگی خودشان می روند نه زن از وظایف و نقش خود آگاهی  دارد و نه مرد، شناخت های متقابل خیلی کم است .یک زن بطور همزمان دارای نقشهای مادری ، همسری ، دختری و فرزندی می شود. مرد هم به همین ترتیب.هر کدام از این نقشها وظایف خاص خود را دارند که در صورت عدم آشنایی لازم و کافی در این باره هر کدام از زوجین خود را در مقابل انبوهی از وظایف و کارهای بدون پیش بینی قبلی می بیند. باید آنقدر سطح آگاهیشان بالا باشد که بتوانند تعادل لازم را به وجود بیاورند و هیچ کدام از این نقش های اصلی را فدای نقش های دیگر نکند.


برای امر کاهش طلاق چه راه حل هایی را پیشنهاد می دهید؟
در امر کاهش طلاق در سطح کلان مسئولین باید شرایط لازم برای جوانان  را مهیا کرده و ازدواج آسان را تبلیغ کنند. در سطح خرد نیز برای افراد جامعه لازم است که طبق فرموده پیامبر اکرم(ص) کسب علم و اگاهی را بر خود فرض بدانند و منظور از علم و آگاهی  صرف نوشتن و خواندن نیست ،بلکه باید علمی درست و صحیح را بیاموزند و در کنار ان از قالب شعار بیرون بیاییم و همین علم و آگاهی ها را در زندگی کاربردی کنیم.


مهار و کنترل این سونامی ویرانگر و معضل بزرگ اجتماعی بویژه در استان که باید ارایه دهنده الگویی از پایداری، ثبات، نشاط و معنویت خانوادگی باشد، نیازمند عزم جدی مسؤولان و مردم، روحانیت معظم و حوزه‌های علمیه، رسانه‌های مسؤول و متعهد و همچنین مستلزم تجدیدنظر در قوانین، توجه به معیشت خانواده‌های جوان و برنامه‌ریزی مجدانه نهادهای فرهنگی، آموزشی و قضایی است.


حرف آخر شما.....؟
با توجه به اینکه در دنیای مدرن ، مکانیزه، دنیای علم و فناوری و ... رار داریم  جوان هم حق دارد که به دنبال این پیشرفت ها برود، اما آن علم و دانشی که بدست می اورد سعی کند در خدمت به خود و خانوداه و جامعه اش ان را به کار ببرد تا بتواند فردی مفید به حال خود، خانواده و اجتماعش باشد اگر هم در آستانه ی ازدواج است سعی کند که از ازدواج های احساسی و آنی  دوری بگیرد و ازدواج آگاهانه و هدفمند برای زندگی پایدار داشته باشد.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel