Aftabedel Print Banner
سه شنبه 15 مهر 1393 / 10:52|کد خبر : 120|گروه : اخــبــار زنــان

ترویج سبک زندگی غربی مهمترین عامل پدیده زندگی مجردی است

ترویج سبک زندگی غربی مهمترین عامل پدیده زندگی مجردی است

رئیس شورای عالی زنان کردستان گفت: تغییر در میزان انتظار، گسترش زندگی ماشینی و دسترسی ساده به وسایل و امکانات باعث شده است که این فکر نشأت گرفته از غرب که اکنون در جوامع غربی مذموم شمرده می شود، متأسفانه در جامعه ی اسلامی ما، بهانه ای برای فرار از مسئولیت های اجتماعی زنان و مردان تلقی شود.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، يکي از موضوعات مهم در زمينه مطالعات اجتماعي، مسئله جوانان است. جوانان در جوامع مدرن، مهم‌ترين گروه تأثيرگذار اجتماعي به شمار مي‌آيند، به گونه‌اي که اراده‌ها، کنش‌هاي فردي و گروهي، سلايق و گرايشات آنان، ناخواسته، نمادي از کليت وضعيت جوامع است و از اين رو بخش مهمي از توان مديريتي جوامع، به رفع نيازها و مطالبات جوانان اختصاص مي‌يابد.با نگاهی به آنچه اطرافمان می‌گذرد می‌توان فرار جوانان از ازدواج  و میل به تجرد گرایی را مشاهده کرد .

 

جوانان مجرد، بالا رفتن سن ازدواج، آسیب های اجتماعی، بی‌بندوباری، مفاسد اخلاقی، ... اینها واژه‌هایی هستند که وقتی درباره ی زندگی مجردی صحبت می‌کنیم، ناخودآگاه در ذهن شنونده تداعی می‌شود و با جستجوی ساده‌ای در فضای مجازی می‌توان انواع مطالب هشداردهنده درباره ی خطرات این سبک زندگی را یافت

 

برای بررسی موضوع و به دلیل لزوم توجه بیش تر جوانان به این امر با فاطمه ابوالهادی رئیس شورای عالی زنان به گفتگو نشستیم  که در ادامه می خوانید.

تجرد قطعی از نگاه شما به چه معناست؟

تجرد قطعی به این معناست که فرد سنش از سن معمولی ازدواج بالاتر برود، ولی این هرگز به آن معنا نیست که دیگر امکان ازدواج برای فرد وجود ندارد ،بلکه به این معناست که برخی از اتفاقات چون ازدواج اگر در دوره ی زمانی خاصی صورت گیرد بیش ترین اثر را در پیشبرد زندگی فرد دارد.

چرا آمار زندگی مجردی در حال افزایش است؟

یکی از علت های افزایش زندگی تجردی، تغییر در میزان انتظار است و توقعات جوانان از خود، جامعه و والدین می باشد. گسترش زندگی ماشینی و دسترسی ساده به وسایل و امکانات و ... باعث شده است که این فکر نشأت گرفته از غرب که اکنون در جوامع غربی مذموم شمرده می شود، متأسفانه در جامعه ی اسلامی ما، با اهمیت تلقی شود و بهانه ای شود برای فرار از مسئولیت های اجتماعی زنان و مردان.

زندگی مجردی به اجبار یا به اختیار؟

با بررسی های انجام شده و شرایط فعلی جامعه، این نوع زندگی اختیاری است، منتهی خانواده و جامعه شرایطی را برای مهیا ساختن فراهم می کنند، خانواده ای که دچار خود فریفتگی و عدم اقتدار برای تربیت فرزندان می باشد، با کمک مادی به فرزندان خود، آنها را برای سکنی گزیدن در این خانه ها و دوری از محیط و کانون گرم خانواده تشویق می کند.

دلایل هراس و ناامیدی از ازدواج در بین جوانان؟

هراس و ناامیدی از ازدواج در بین دختران جامعه بسیار افزایش یافته است و با توجه به افزایش آمارهای مربوط به طلاق و اینکه اکثر ازدواج ها در سه سال اول زندگی مشترک زوجین به شکست منجر می شود، باعث شده است نوعی ترس و هراس از این پدیده در بین جوانان بخصوص دختران بوجود آید و آ نها هیچ انگیزه ای برای ازدواج نداشته باشند و مجردی را به زندگی مشترک ترجیح بدهند.

تا چه اندازه  تغییرات و دگرگونی های مدرن توانسته  بر ریشه و بنیان خانواده تأثیر بگذارد؟

مسلماً انسان موجودی است اجتماعی و نیاز به حضور در جامعه دارد. کوچگترین واحد اجتماعی، کانون گرم خانواده می باشد که با توجه به تغییرات جدیدی که در طی قرن ها در اجتماعات بشری به وقوع پیوسته است اما هنوز واحد خانواده به عنوان قدیمی ترین و پایدارترین و مستحکم ترین اجتماع در حال ایفای نقش می باشد که خوشبختانه ناملایمات روزگار و ... نتوانسته است به اصل آن ضربه بزند. هر چند دچار تغییراتی همچون کوچک شدن و تقلیل وظایف و تکالیف شده اما هنوز جایگاه اصیل و واقعی خود را در اجتماعات بشری حفظ کرده است .

پیامد های زندگی مجردی و تجرد گرایی چه چیزی می تواند باشد؟

خانواده ای که باید ملجا و پناهگاه افراد باشد و به قول قرآن کریم مایه ی آرامش  و مودت افراد  خصوصاً همرا ه باشد، در این نوع زندگی ها( خانه های مجردی و تجرد گرایی) اولین موضوعی که ضربه می خورد همان مودت و آرامش در روح و روان است که خمیر مایه ی اصلی بنیان خانواده می باشد و وقتی که آرامش و آسایش از فردی گرفته شود، دچار اضطراب ، افسردگی و فرسودگی روحی و روانی می شود. بدنبال آن کارکرد فرد در جامعه دچار تغییر و دستخوش ناملایمت می گردد، مسائل اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی و... همه تحت الشعاع قرار می گیرد.

 چه شاخصه هایی جوانان را به این سمت و سو سوق داده است؟

در ظاهر، مسایلی همچون استقلال، راحتی و تحصیل جوانان را به سوی خود جلب می کند که در دراز مدت فرد دچار انزوا و گوشه گیری می شود.

چه شاخصه هایی سبب گردیده که تجرد گرایی در جامعه ما افزایش پیدا کند؟

این مشکل را نمی توان به کل جامعه تعمیم داد بلکه تعداد اندکی از جوانان بر اثر دریافت تکنولوژی و فرهنگ غربی آن هم گوشه ای از آن که برای ما و فرهنگ جامعه اسلامی مضر است ، این است که جوانان ما دچار بی هویتی فرهنگی شده اند. و خود را نمی توانند مدیریت کنند، اراده ی قوی و ایمانی راسخ به خود وآرمان های خود ندارند، زندگی را فقط از جنبه ی مادی و دنیوی آن ، نگاه می کنند. نگاهی که اسلام به انسان دارد، نگاه تکاملی و تعادلی است انسان نه تنها با خود باید ارتباط داشته باشد، بلکه خداشناسی نتیجه ی خود شناسی  و بعد از آن در خدمت جامعه بودن، یکی از وظایف اصلی انسان هاست. جوانان باید این فرمایش حضرت امام علی(ع) ( من عرف نفسه فقد عرف ربه) کسی که خود را شناخت همانا پروردگار خویش را شناخته است الگوی خویش قرار دهند.

 منظورتان این است که جوانان ما به بحث خودشناسی نپرداخته اند؟

جوانان ما کمتر به بحث خود شناسی پرداخته اند و خود را موجودی مادی تلقی می کنند در صورتی که از طریق اجتماع ، مراودات اجتماعی مخالف با هواهای نفسانی و دوری از نفسیات و تمنیات درونی، بهتر و راحت تر می توانند  به حق برسند که همانا هدف خلقت حضرت باری تعالی است.

برای جلو گیری از تجرد گرایی و تشویق به ازدواج چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

ارائه راه حل خاصی مد نظر نمی باشد به تعداد جوانان و فکر و ایده ی آن ها، راه حل های منطقی، توأم با سعه ی صدر و صبر موجود است که پدران و مادران و اولیای فرهنگی و افراد تأثیر گذار می توانند از آنها برای کمک به جوانان بهره بگیرند.

اما به صورت کلی چند توصیه می توانیم داشته باشیم

1-    تقویت مبانی اخلاقی و اعتقادی جوانان

2-     تعادل در رفتار با جوانان

3-    تکریم منزلت و تجلیل شخصیت جوانان

4-    ترغیب جوانان به ازدواج به هنگام و آماده کردن شرایط برای این امر مهم

5-    تأمین خلأ روانی، ناشی از مشکلات جامعه بوسیله پدران و مادران

6-    آگاهی بخشیدن به جوانان تحصیل کرده و مدارا کردن افراد مسن با جوانان

متولیان و مسئولان چه کارهایی را باید در این رابطه انجام دهند؟

متولیان فرهنگی ، قانون گذاران و مجریان قانون و در کنار آنها خانواده ها برای تحکیم بنیان خانواده و تشویق جوانان به امر ازدواج، از اهرم های قانونی و اجرایی و عاطفی استفاده کنند، قانون محور و رأس برنامه ها باشد و توصیه های مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی اسلامی به صورت جدی، دردسترس کار تمامی اقشار قرار بگیرد و یک بسیج عمومی برای اجرای منویات معظم له در سطح جامعه ایجادشود.

گفتگو از غریبه رحیمی

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel