Aftabedel Print Banner
دوشنبه 7 مهر 1393 / 10:51|کد خبر : 119|گروه : اخــبــار زنــان

ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج های امروزی موفق تر است

ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج های امروزی موفق تر است

مشاور امور بانوان استانداری کردستان گفت: ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج های امروزی تر، به لحاظ توجه به هنجارها و قوانین خانواده ها، ازدواج با ثبات و امن تری به حساب می آید.

در حالی که جوانان گذشته، با گزینه های معدودی از شیوه های ازدواج روبرو بودند و همان روال سنتی را در پیش می گرفتند، جوانان امروز با گزینه های متعدد و متفاوتی روبرو هستند. لذا دائما از خود یا از متخصصین می پرسند، که کدام روش بهتر است؟ روش سنتی یا امروزی؟

 

لیلا آژیر مسئول امور بانوان استانداری کردستان در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل اظهار کرد: ازدواج عقدی قانونی است که در بین دو نفر ایجاد می شود . طوری که فرد از انزوا بیرون آمده و نوعی شراکت از نظر منابع مالی و شراکت در صمیمیت در بین دو طرف ایجاد می شود.

 

مشکلات پیش روی ازدواج در جامعه ی امروزی ما چیست؟

جامعه ی ما، جامعه ای از سنتی به مدرنیته و در حال گذر است، که هم درگیر مشکلات فرهنگی و هم مشکلات اقتصادی است. با بالا رفتن سن ازدواج ، مراحل تحصیل طولانی، استقلال مالی سن ازدواج بالا می رود که فرا جنسیتی است، یعنی هم در بین آقایان و هم در بین خانم ها این مسئله صدق می کند . از لحاظ اقتصادی فرد به دنبال امکانات اولیه ای است که با حداقل امکانات بتواند به کمال گرایی برسد در حالی که کمال گرایی از لحاظ افراطی خود دچار نوعی مشکل است.ضرورت های دنیای امروز و تکنولوژی مرزها را شکسته است فردی که قبلاً با خانواده زندگی می کرد با بالارفتن سن و بحث اشتغال مجبور به مهاجرت می شود که همین مسئله باعث به تأخیر افتادن ازدواج خواهد شد.

تفاوت بین ازدواج های سنتی و ازدواج های امروزی چیست؟

فرایند سنتی ازدواج، معمولاً با خواستگاری رسمی و خانوادگی شروع می شود. خانواده ها همدیگر را می سنجند تا ببینند آیا مطابق با اصول و هنجارهای یکدیگر هستند یا نه. در صورتی که تطابق وجود داشت، از دختر و پسر هم نظر خواهی می کنند و اگر این دو به ازدواج رضایت دادند، بقیه مراحل اجرا می شود. حتی هنوز هم در برخی از ازدواج های سنتی در همان شب خواستگاری مراسم عقد کنان انجام می شود ولی شکل امروزی تر آن، این است که خانواده ها به دختر و پسر فرصت می دهند تا همدیگر را بیشتر بشناسند و در طی چند جلسه گفتگو، تصمیم بگیرند.اما در شیوه ی دیگر امروزه جوانان و خانواده ها با شکل متفاوتی از ازدواج روبرو می شوند که اصطلاحا به آن ازدواج غیر سنتی گفته می شود. منظور ازدواجی است که متفاوت با رسوم و قرارداد های خانوادگی و فرهنگی انجام می شود. مثلا دختر و پسری با همدیگر َآشنا شده، قرار ازدواج می گذارند. مدتی را برای شناخت همدیگر صرف می کنند و بعد از اینکه تصمیم نهایی را برای ازدواج گرفتند، خانواده هایشان را در جریان قرار میدهند.

یک شکل دیگر هم وجود دارد که دختر و پسری بدون هیچگونه قصدی برای ازدواج وارد یک رابطه عاطفی می شوند، شدیدا به همدیگر علاقمند و وابسته شده و بعد تصمیم به ازدواج می گیرند. در برخی موارد این دو اصلا آماده ازدواج نیستند اما به خاطر وابستگی ایجاد شده، ازدواج را اجتناب ناپذیر می بینند.

چه روشی از ازدواج موفق تر است؟

ازدواج فی نفسه امری سالم و مقدس است ؛چون شریکی را جست و جو می کنیم که باعث تسلی و آرامش می شود و طبق آمار افراد متاهل نسبت به افراد مجرد، متعهد تر، سالم تر و طول عمر زیاد تری دارند و از بسیاری از آسیب های اجتماعی مبرا هستند. اما ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج های امروزی تر، به لحاظ توجه به هنجارها و قوانین خانواده ها، ازدواج با ثبات و امن تری به حساب می آید.

اگر ازدواج به شکست منجر شود باید دلایل آن را از قبل جست و جو کنیم یا این اتفاق بعد از ازدواج صورت گرفته ،که نتوانسته ایم مدیریت لازم را داشته باشیم، زیرا کمبود مهارت های فردی و اجتماعی مسلماً سبب جدایی خانواده از هم می شود. در حالی که فرد در فضای خانواده هم اعتماد به نفس ، هم فضای امن برایش ایجاد خواهد شد و هم خلأ های او با ازدواج از بین خواهد رفت.

چرا و به چه دلایلی انگیزه ی ازدواج در میان جوانان ما کمرنگ شده است؟

رواج روحیه ی فرد گرایی در بین خانواده ها به شدت در حال افزایش است ، فرد گرایی نوعی تجرد است که فرد در مقابل خانواده قرار می گیرد و به خاطر ترس از شکست و مسئولیت پذیری تجرد را بر تأهل ترجیح می دهد. انگیزه هایی همچون : کار، مسائل اقتصادی، مسائل رفاهی، ایده آل گرایی باعث می شود که جوانان ما تجرد را به رابطه ی صمیمانه و ثابت ترجیح دهند، در حالی که شریک زندگی در تمام جهات فرد را کامل و نقاط ضعف و قوت را به او نشان می دهد.

سن و فاصله سنی مناسب برای ازدواج چه هنگام است؟

سن مناسب ازدواج ریشه در فرهنگ و قومیت های هر منطقه دارد، هر چه فاصله ی سنی زیاد بین افراد وجود داشته باشد ،فرد از هیجان های خود فاصله گرفته و شکاف نسل ها و تفاوت های فردی منجر به شکست در زندگی خواهد شد.

برای ایجاد انگیزه در بین جوانان باید چه اقدام هایی انجام شود؟

ازدواج مقوله ای چند وجهی ست که از لحاظ فرهنگی، بستر سازی مناسبی را می طلبد تا بتوانیم جوانان را به امر ازدواج تشویق کنیم و مسئولان می توانند با ایجاد مسکن های ارزان قیمت، اشتغال و.... ازدواج را در میان جوانان خصوصاً در دانشگا ه ها ترویج دهند و به آن ها آموزش دهند.

متأسفانه از لحاظ بسیاری از جوانان ازدواج هدف بلند مدت و طولانی مدت است و مانع تحصیل و استقلال و اشتغال خواهد شد در حالی که دانشجویان متأهل بسیار موفق تر از دانشجویان مجرد هستند.

در بحث دیگر لازم است که به جوانان آموزش های لازم از همان دوران کودکی داده شود،ولی متأسفانه امروزه خانواده ها هم خود به نوعی درگیر آشفتگی و سر در گمی هستند، که آیا باید کاملاً مدرن رفتارکنند یا نقش سنتی را انجام دهند در حالی که حد و مرز زندگی مدرنیته و سنتی در آن رعایت شود.

حرف آخر ؟

جوانان باید به امر ازدواج آگاه شوند و ضروری است دختران و پسران را در دوران مختلف زندگی با وظایفشان به خوبی آشنا کنیم چرا که در غیر این صورت عدم آشنایی سرآغاز مشکلات بعدی آنها در زندگی است.

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel