Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 16 مهر 1393 / 10:40|کد خبر : 115|گروه : اخــبــار زنــان

دردی به نام طلاق/ طلاق منفورترین حلال الهی

دردی به نام طلاق/ طلاق منفورترین حلال الهی

گاهی زن و مرد بعد از مدتی زندگی مشترک ، به مرحله ای می رسند که نسبت به همدیگر بی پرده می شوند و این مرحله تا جایی ادامه پیدا می کند و به جایی می رسد که احساس می کنند نمی توانند همدیگر را تحمل و تنها راه حل جلوی خویش را جدایی می دانند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، از آنجایی که یکی از حساس ترین ، پیچیده ترین و مهم ترین نهادهای به ظاهر کوچک، خانه و خانواده است. اداره آن نیاز به مدیریتی با کفایت و عاشقانه دارد. طلاق بعنوان یکی از تلخترین پدیده هایی که در حال تبدیل به امری رایج ولی قبیح است، همواره از سوی کلیت جامعه مورد مذمت و قبح بوده است.


گاهی زن و مرد بعد از مدتی زندگی مشترک ، به مرحله ای می رسند که نسبت به همدیگر بی پرده می شوند و این بی پردگی تا جایی ادامه پیدا می کند و به جایی می رسد که احساس می کنند نمی توانند همدیگر را تحمل کنند و تنها راه حل جلوی خویش را جدایی می دانند. تعداد بسيار زيادي از افراد با اميدها و آرزوهاي واهي ازدواج مي كنند و زماني كه مشاهده مي كنند كه اوضاع كمي دشوار شده و بر وفق مرادشان نيست درخواست طلاق را پر كرده و طلاق! اگر چه این موضوع در قرآن هم آمده که اگر زن و مرد به مرحله ای رسیدند که نتوانستند با هم زندگی کنند ، باید از هم جدا شوند ولی اینجا باید تأکید کنیم که خداوند هرگز نمی خواهد همسران به سادگی از هم جدا شوند .


 با حجت الاسلام علی محسن منتشلو منتشلو رئیس اداره تبلیغات شهرستان سنندج و کارشناس مسائل دینی برای بیان سیری در رابطه با خانواده و طلاق به گفتگو نشستیم.


از دیدگاه شما طلاق آخرین راه در برابر مشکلات زندگی است؟
روایات بسیاری داریم مبنی بر اینکه زن و مرد باید با هم کنار بیایند و سخت ترین شرایط را تحمل کنند، نه اینکه با اولین مشکل و سختی که در زندگی جلوی راهشان را می گیرد تصمیم به جدایی بگیرند. همسران باید قبل از تصمیم گیری برای چنین امری که در روایات و احادیث از آن به عنوان منفورترین حلال نام برده شده است به تلاش برای ادامه زندگیشان بپردازند. هر دختری با یک دنیا آرزو خانه پدرش را ترک می کند، پسر هم به همین طریق، والدین هم با آرزوهای بسیار فرزندانشان را صاحب خانمان می کنند؛ بنابراین شک نکنید که شیرازه ی چنین خانواده هایی را از بین بردن از گناهان بزرگ زندگی است. پس تا جایی که ممکن است باید به زندگیشان ادامه دهند و تحمل و صبر و گذشت را پیشه ی خود قرار دهند، و در آخر اگر قادر به پایداری در زندگیشان نبودند و از طلاق هم ترس و هراسی نداشتند آخرین راه را انتخاب کنند و رسماً از هم جدا شوند.


چگونه می توان زن و مردها را به ادامه زندگی تشویق کرد؟
قبل از هر چیزی لازم است که خانواده ها اولین قدم را برای تشویق فرزندانشان برای ادامه زندگی بردارند و خانواده ها در این زمینه خود را مکلف بدانند، نه اینکه آن ها را به سمت طلاق دادن سوق دهند. و اینکه به مشاوره مراجعه نمایند؛ و نه اینکه فوراً به دادگاه مراجعه نمایند و سعی کنند که مدتی را دور از هم باشند.


نقش معنویات را در روند زندگی چگونه می بینید؟
اگر خانواده ها در همان ابتدا خود را مکلف بدانند و فرزندانشان را با امور معنوی و معنویات آشنا سازندو روحیه ی خداپرستی و شوق به عبادت و تقرب به خالق بی همتا را در آنان پرورش دهند شاید تا حد زیادی آینده فرزندانشان را از لحاظ برخی مسائل و مشکلات که جامعه ی امروزی از آن رنج می برد و موجب طلاق و از هم گسیختگی خانواده ها می شود دور کنند. پس اگر همسران توجه خود را به خدا وند زیاد کنند؛ همین توجه به پروردگار و عبادت و بندگی خداوند آنان را یاری خواهد کرد. اعتقاد درست سبب می شود که انسان خدا را رازق بداند و بداند که فقر سببب متلاشی شدن خانواده نمی شود. در نتیجه نبود اعتقاد درست و ایمان و باور که از طرف هر کدام از طرفین باشد می تواند سمت و سوی زندگی آنان را تغییر دهد. در سایه ی معنویات و اعتقادات درست است که سبک زندگی اسلامی شکل می گیرد و سبک زندگی اسلامی و الگوگیری از زندگی اهل بیت (ع) و بزرگان دین بهترین و قوی ترین عامل موفقیت و دوام و بقای زندگی مشترک است.


نقش محبت را در زندگی چگونه می بینید؟
 از احتیاج های روانی هر انسانی محبت است و نباید از یاد ببریم که کانون خانواده بیش از هر چیز دیگری احتیاج به محبت دارد و هر خانه ای که با چراغ محبت روشن نباشد خانه ی خاموشان است. پروردگار مهربان در قرآن مجید محبت و مهربانی زن و شوهر در محیط خانه را یکی از آیات قدرت و حکمت خود معرفی می کند و در آیه ی 21 سوره روم می فرماید:
{وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ} .
«یکی از نشانه های قدرت و حکمت خداوند این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید و میان شما و همسرانتان دوستی و مهربانی برقرار ساخت و در این موضوع برای اندیشمندان نشانه خداشناسی پایدار است.»
نباید از یادببریم که برای اینکه بنیان زناشویی استوار و محیط خانه به چراغ محبت همیشه روشن باشد باید محبت دوطرفه باشد. زیرا دل ها به هم راه دارند و محبت، محبت می آورد و لذا در اسلام همان طور که به زن سفارش شده که شوهر خود را دوست بدارد به مرد هم تأکید شده که همسر خود را دوست داشته باشد.


مفهوم درک متقابل از دیدگاه شما چیست؟
 در هر تضاد و اختلافی که در بین همسران به وجود می آید ، مفهوم درک را نباید فراموش کرد. اگر درک متقابل وجود داشته باشد، تحمل شرایط بسیار ساده تر می شود. تفاهم در زندگی و گذشت، همچنین درک شرایط طرف متقابل از جمله مواردی است که رعایت آن منجر به ایجاد ثبات در خانواده­ها می­شود.امام علی (ع) می فرماید: هیچ زمانی نبوده که فاطمه(س) از من چیزی را طلب کند که من نداشته باشم. یکی از مهم‌ترین پایه‌های زندگی مشترک درک متقابل است؛ یعنی هم مرد و هم زن دوست دارند که همسرشان آن‌ها را درک کند. درک کردن هم به این معناست که به همسر خود بفهمانیم که قدر و منزلت کارهای او را دانسته و به آن احترام می‌گذاریم، روحیات و حساسیت‌های او را ‌شناخته و آن را در نظر می‌گیریم، به شرایط و موقعیت‌های خاص او توجه کرده و خواسته‌های خود را متناسب با آن تنظیم می‌کنیم، ایده‌ها و اهدافش را در نظر گرفته و در مسیر آن حرکت می‌کنیم، علایق و سلایق او را شناخته و در رفتار و گفتارمان به آن توجه می‌کنیم.اگر زن یا شوهری احساس کند که همسرش او را درک نمی‌کند، زندگی برایش تلخ و غیرقابل تحمل می‌شود. هر اندازه درک متقابل رشد کند، محبت دو طرفه هم زیاد خواهد شد.


توصیه آخر شما ؟
زن و شوهر باید بدانند که دو رفیق اند نه دو رقیب! همسران اگر می خواهند مورد لطف خداوند قرار بگیرند، باید در تمام زندگی با دید محبت به یکدیگر نگاه کنند ؛ که این کار هم با گشاده رویی و حسن خلق، نیکی کردن و خودداری از خرده گرفتن انجام می گیرد. زنان و مردها نباید درکانون گرم خانوادشان حرف و حرکتی را از خود نشان دهند که بنیان خانواده راسست کند و جلوه ی دوستیشان را از بین ببرد. این همان سبک زندگی اسلامی است که در سایه سار لطف الهی و قرآن کریم و پیامبر اعظم و اهل بیت کریمش شکل گرفته و ادامه می یابد در غیر این صورت هر گونه مشکلی ممکن است بروز نماید .به امید روزی که از این حلال الهی استفاده نگردد.

------------------------------------

گفتگو از غریبه رحیمی

---------------------------------

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel