Aftabedel Print Banner
سه شنبه 19 آبان 1394 / 09:06|کد خبر : 1134|گروه : اخــبــار زنــان

بازنشر خبر؛

بخاری‌های خاموش در کلاس‌های سرد / سرنوشت نامعلوم بخاری های نفتی

بخاری‌های خاموش در کلاس‌های سرد / سرنوشت نامعلوم بخاری های نفتی

علی رغم تلاش دولت های گذشته بسیاری از روستاهای استان کردستان همچنان گاز کشی نشده اند و به همین دلیل دانش آموزان آن ها نیز در مدارسی درس می خوانند که با بخاری نفتی گرم می شود.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، استانهای شمال و غرب کشور از جمله استان کردستان همیشه زودتر از سایر شهرها شاهد سرما هستند و در واقع از فصل پاییز لباس های گرم به تن کرده و بخاری های خود را روشن می کنند. در این سرمای زمستانی و بعد از آن هم در سوز و سرمای بیشتر فصل پاییز، دستان دانش آموزان مناطق محروم استان کردستان که در چادر درس می خوانند یخ زده در حالی كه هنوز از بخاری های نفتی استفاده می کنند.

 


هنوز از یادها نرفته است که پانزدهم آذرماه سال 91، بخاری به جان 29 دانش‌آموز کلاس چهارم ابتدایی مدرسه‌ای در شین آباد پیرانشهر افتاد و آنها را با شعله‌هایش بلعید.

 


اما هنوز خیلی از خانواده ها در استان کردستان هستند که مدرسه فرزندانشان همانند مدرسه کودکان شین آبادی بخاری نفتی دارد زیرا تعداد زیادی از روستاهای استان گاز کشی نشده اند و به تبع آن مدارس آن ها نیز گاز ندارند. از سوی دیگر مدارسی هم هستند که در روستا گاز وجود دارد ولی بنا به دلایل عمدتا مالی به مدرسه گاز کشی نشده است.

 


اما در حالی که فصل سرد باز هم از راه رسیده اما  هنوز هم بخاری های نفتی در بسیاری از مدارس کشور جولان می دهند. زمستان از راه رسید. آمدن فصل سرما برای بچه هایی که گرم شدن در کلاس درس شاید برایشان تاوان سختی داشته باشد؛ خوشایند نیست. خانواده های روستایی در حالی با نگرانی فرزندانشان را راهی خانه دوم خود می کنند که آموزش و پرورش هنوز نتوانسته اعتماد از دست رفته آنها را در مورد ایمنی مدارس جلب کند.

 


فصل سرما برای دانش آموزان بیشتر مناطق روستایی کشور همراه با سوز و سرمای طاقت فرسای کلاس درس است. هنوز هم این مدارس با چراغ های نفتی و بخاری های گازی  روشن می شوند و هر بار خاطره دردناک سوختن هم کلاسی هایشان را به یاد دانش آموزان می آورد. حالا پدر و مادرها خوب می دانند شاید بهای با سواد شدن بچه هایشان سنگین باشد.

 


به این ترتیب، خانواده های روستایی در حالی با نگرانی فرزندانشان را راهی خانه دوم خود می کنند که آموزش و پرورش هنوز نتوانسته اعتماد از دست رفته آنها در مورد ایمنی مدارس را جلب کند.

 


هر چند شاید مدارس شهری جایی در  لیست سیاه کلاس های سرد ندارند و علاوه بر تخته های هوشمند و دفتر و کتابهای رنگ و لعاب دار ، کلاس های گرم هم سهم آنهاست اما اوضاع برای دانش آموزان مناطق محروم متفاوت است.

 


اینکه چند سال طول می کشد و چقدر اعتبار برای گرم کردن اصولی کلاس‌های درس لازم است هر سال در ابتدای فصل سرما از مسئولان آموزش و پرورش پرسیده می شود و پاسخ ها همیشه امیدوار کنند ه است اما عمل امیدوارکننده نیست.

 


ایجاد فضای گرم و مطلوب برای تحصیل دانش آموزان از مقدماتی ترین وظایف نهادهای متولی است که امسال با آغاز فصل سرما در اذهان شهروندان میزان توجه به آن قضاوت خواهد شد.

 


گفتنی است، در طول 17 سال گذشته 6 مدرسه روستایی دچار سانحه آتش سوزی شدند . در این آتش سوزی ها 63 دانش آموز دچار سوختگی شدید شدند و 4 دانش آموز هم جان خود را از دست دادند . بر اساس آمار ارائه شده علت اصلی آتش سوزی مدارس سیستم گرمایشی نا مناسب عنوان شده است.انتهای پیام/برچسب ها :

بخاری های نفتی در مدارس کردستانکلاس های سردمدارسسرنوشت نامعلوم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel