Aftabedel Print Banner
سه شنبه 19 آبان 1394 / 08:53|کد خبر : 1133|گروه : اخــبــار زنــان

زنگ خطر «بی تفاوتی» در جامعه/ فیلمبرداری؛ نخستین واكنش به اتفاق‌ها

زنگ خطر «بی تفاوتی» در جامعه/ فیلمبرداری؛ نخستین واكنش به اتفاق‌ها

از مهم‌ترین مشكلات جوامع انسانی امروز، بی‌تفاوتی به همنوعان است. حوادث، رویدادها و اتفاق‌های تلخ و شیرینی كه در اطراف هر یك از ما رخ می‌دهد، به‌گونه‌ای متفاوت عكس‌العمل ما را برمی‌انگیزد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، از مهم‌ترین مشكلات جوامع انسانی امروز، بی‌تفاوتی به همنوعان است. حوادث، رویدادها و اتفاق‌های تلخ و شیرینی كه در اطراف هر یك از ما رخ می‌دهد، به‌گونه‌ای متفاوت عكس‌العمل ما را برمی‌انگیزد؛ واكنش‌هایی مانند خشم و عصبانیت، رضایت و خوشحالی، قدردانی یا انتقاد از عوامل و دلایل رویدادها، واكنش‌های طبیعی هستند كه بسیاری از ما در زندگی خصوصی و اجتماعی ازخود نشان می‌دهیم، اما به تازگی نوعی بی‌تفاوتی بر سایر واكنش‌ها در جامعه سایه افكنده است؛ بی‌تفاوتی‌ای كه به گفته كارشناسان موضوع‌های اجتماعی زنگ خطری برای جامعه محسوب می‌شود.


در طول زمان و به‌ویژه در یك دهه اخیر مردم از كنار بسیاری از معضلات و اتفاق‌ها با بی‌تفاوتی می‌گذرند و به آن اهمیتی نمی‌دهند.

 

عادت می‌کنیم
یك شهروند سنندجی در این زمینه اظهار می‌كند: جامعه به سمتی پیش رفته است كه بی‌تفاوتی به همدیگر در حال تبدیل شدن به عادتی شهروندی است.


«حسن جلیلی» ادامه می‌دهد: به مرور زمان به اتفاق‌های ناخوشایندی كه در مقابل دیدگانمان رخ می‌دهد، عادت می‌كنیم و به چیزی واكنش مناسب نشان نمی‌دهیم.


وی می‌افزاید: بارها در جامعه دیده‌ام كه مردم بدون نشان دادن كوچك‌ترین واكنشی به اتفاق‌هایی كه در چند قدمی آنها رقم می‌خورد، راه خود را ادامه می‌دهند، فرقی هم نمی‌كند كه این اتفاق چه باشد؛‌خواه تصادف وسیله نقلیه یا خشونت كلامی نسبت به سالخوردگان، بچه‌ها و زنان باشد یا حتی جوانان با یكدیگر.

 

فیلمبرداری؛ نخستین واكنش به اتفاق‌ها
یكی دیگر از شهروندان سنندجی می‌گوید: این روزها خیلی در مورد یكدیگر بی‌مسئولیت و بی‌تعهد شده‌ایم.‌گویی حس همدردی از میان ما رخت بربسته است.


«اسرا رجبی» ادامه می‌دهد: اكنون دیگر اگر اتفاقی بیفتد، می‌بینیم كه شهروندان به جای كمك كردن به فردی كه با مشكل مواجه شده است، با تلفن همراه خود فیلمبرداری می‌كنند.


وی می‌افزاید: فرد بی‌توجه به آنچه درحال وقوع است، مشغول فیلمبرداری می‌شود تا آن را در شبكه‌های اجتماعی با دوستانش به اشتراك بگذارد یا ركورد بالاترین بازدید را از آنِ خود كند و به اصطلاح «Follower»های بیشتری جذب كند.


رجبی می‌گوید: این بی‌تفاوتی‌ها می‌تواند به‌سرعت همه جامعه را فرا گیرد، چون اتفاقی كه امروزه برای یكی از همنوعانمان اتفاق می‌افتد، فردا ممكن است برای ما هم رخ دهد و بازهم یك عده گوشی به دست، فقط فیلمبرداری می‌كنند. به هرحال این موضوعی است كه با فرهنگ ایرانیان كاملا منافات دارد و باید فكری به حال این وضع كرد.

 

جای خالی آموزش شهروندی
یكی دیگر از شهروندان سنندجی نیز اظهار می‌كند: بی‌تفاوتی‌های كوچك سبب رنجش دیگران می‌شود و مشكلات عدیده‌ای را به همراه دارد.


«آرمان رحیم‌زاده» ادامه می‌دهد: بی‌تفاوتی را در انواع رفتارهای مردم می‌توان دید. برای مثال همسایه ما زباله‌اش را در ساعتی غیر‌مقرر بیرون از منزل می‌گذارد و‌گاه بوی بد آن، سبب آزار و اذیت همسایه‌ها می‌شود، هرچه هم تذكر می‌دهیم، می‌گوید كه زندگی شخصی‌ام به خودم ربط دارد و دیگران نباید در كارم دخالت كنند.وی عنوان می‌كند: این شخص به همنوع و همسایه‌اش بی تفاوت است و برایش مهم نیست كه بوی زباله، همسایه‌اش را آزار می‌دهد.رحیم‌زاده اضافه می‌كند: چنین موضوع‌هایی ناشی از نبود آموزش مناسب است و باید حقوق شهروندی به مردم آموزش داده شود تا دیگر شاهد چنین مشكلات و بی‌تفاوتی‌هایی نباشیم.

 

بی‌تفاوتی؛ بیماری اجتماعی
یك دانشجوی سنندجی نیز می‌گوید: بی‌تفاوتی در جامعه را باید نوعی بیماری اجتماعی به‌حساب‌آوریم، همان‌گونه كه در نقطه مقابل آن در زندگی فردی و اجتماعی نوعدوستی و توجه به همنوع نشانه پویایی و سلامت اجتماع است.


«خسرو مؤمنی» ادامه می‌دهد: مردم دوست ندارند وارد حریم شخصی آنها شوید. برای مثال اگر در زمینه مشكلی مانند اعتیاد با آنان همدردی كنید، گمان می‌كنند كه قصد دخالت در زندگیشان را دارید.


وی عنوان می‌كند: بی‌تفاوت نبودن به آسیب‌های اجتماعی جامعه و دخالت كردن در این امور به معنای وارد شدن به مسائل خصوصی افراد نیست. در بیشتر جوامع توسعه‌یافته، این واكنش‌های مردم مسئول است كه جامعه را در برابر بسیاری از آسیب‌ها واكسینه می‌كند.

بی اعتمادی مردم به یكدیگر
یكی دیگر از شهروندان سنندجی هم اظهار می‌كند: آدم‌ها دیگر مانند گذشته به یكدیگر اعتماد ندارند و در این شرایط ترجیح می‌دهند فقط گلیم خود را از آب بیرون بكشند و دیگر سرنوشت افرادی كه در كنار آنان در اجتماع زندگی می‌كنند، برایشان اهمیتی ندارد.


«لیلا گویلی» می‌افزاید: این فرهنگ مخرب، جامعه را عوض كرده است و در كنار مشكلاتی مانند بیكاری، فقر و سختی زندگی سبب شده تا هیچ‌كس حواسش به روزگار و شرایطی نباشد كه در آن هستیم.


وی ادامه می‌دهد: دامنه این بی‌تفاوتی‌ها فقط درمورد شهروندان نیست و در حوزه فرهنگی و اجتماعی این شرایط به مراتب وخیم‌تر است.

بی‌تفاوتی آفت جامعه است
یك كارشناس مسائل اجتماعی استان اظهار می‌كند: بی‌تفاوتی و ضعف احساس مسئولیت در بخشی از جامعه به ناهنجاری‌ها و قانون‌گریزی‌ها، آفت بزرگی است كه باید فكری به حال آن كرد.


«آرزو مولودی» ادامه می‌دهد: نباید از یاد ببریم كه در آموزه‌های دینی ما هم امر به معروف و نهی از منكر افراد را در واكنش نشان دادن به اعمال دیگران موظف كرده است، اما به نظر می‌رسد نگرانی از عواقب كار و واكنش مخاطبان، سبب كمرنگ شدن این رفتار اجتماعی شده است.


وی عنوان می‌كند: بی‌تفاوتی به معنای كمی یا علاقه نداشتن به انجام برخی رفتارها یا اقدام‌هاست؛ بی‌تفاوتی به خود یا سایر افراد و سرنوشت جامعه كه نقطه مقابل همدلی محسوب می‌شود.


مولودی می‌افزاید: مردم به‌تدریج به مشكلات مربوط به زندگی معمولی خود عادت می‌كنند و واكنش ویژه‌ای نشان نمی‌دهند كه نتیجه آن، حركت به سوی فروپاشی مدرن است. مردم باید به خود آیند و بر نقش خود در سرنوشت جامعه مسلط شوند.


این كارشناس اجتماعی می‌گوید: مردم نباید به موضوع‌های فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی بی‌تفاوت باشند، بلكه باید این بی‌تفاوتی را جدی بگیرند.
مولودی ادامه می‌دهد: در فلسفه اخلاق آمده است كسی كه در زندگی، دیگری برایش مهم نباشد زندگی آن فرد، اخلاقی نیست. به تعبیر دیگر نباید به اطرافیان و جامعه خود بی‌تفاوت باشیم.


وی اضافه می‌كند: به‌عنوان مثال اگر فردی مشاهده كند كه همسایه‌اش دچار اعتیاد شده است و به آن بی‌تفاوت باشد و‌كاری انجام ندهد، چه بسا این موضوع در زمانی دیگر خود یا فرزندش را نیز درگیر كند درحالی كه اگر برای رفع این مشكل اقدامی كند، می‌توان گفت به همسایه و شهروندان بی‌تفاوت نبوده است.

غریبه رحیمی

انتهای پیام/برچسب ها :

بی تفاوتی در جامعهفیلمبرداری مردم به اتفاق هازنگ خطر «بی تفاوتی» در جامعه

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel