Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 29 مهر 1400 / 07:37|کد خبر : 11308|گروه : اخــبــار اســتــان

رویکرد های آموزش و پرورش کردستان در خصوص بازگشایی مدارس از آبان ماه/ بیش از 85 درصد فرهنگیان واکسن دریافت کردند

رویکرد های آموزش و پرورش  کردستان در خصوص بازگشایی مدارس از آبان ماه/ بیش از 85 درصد فرهنگیان واکسن دریافت کردند

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه ملاک عمل برای بازگشایی مدارس، الگوی ابلاغی و مصوبات ستاد ملی کرونا است، گفت: هیچ تغییری در الگوی ابلاغی انجام نشده است و مدارس باید با تکمیل فرم ها و اخذ مجوز از شهرستان و منطقه، برای بازگشایی آمادگی کامل داشته باشند.

به گزارش آفتاب دل، رشید قربانی در نشست سالانه کارشناسان تربیت بدنی و سلامت استان که به صورت حضوری در باشگاه فرهنگیان سنندج برگزار و مدیران و روسا و معاونین پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستانها و مناطق تابعه نیز به صورت ویدئو کنفرانس در این نشست حضور داشتند، با تبریک هفته وحدت و ولادت با سعادت رسول گرامی اسلام حضرت محمد ( ص ) از زحمات کلیه دست اندرکاران در بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید تشکر کرد.

 

وی با اشاره به دستاوردهای آموزش و پرورش کردستان و نتایج حضور دانش آموزان استان در المپیاد ها، مسابقات و رقابت های مختلف، گفت: علیرغم محدودیت های موجود و چالش های پیش رو، عملکرد استان و موفقیت دانش آموزان قابل توجه بوده، که امیدواریم با تلاش های شبانه روزی، همراهی و همدلی فرهنگیان، موقعیت استان حفظ و همچنان در کسب موفقیت پیشتاز باشیم.

 

قربانی در ادامه به رویکرد های وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس از آبان ماه نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه هیچ تغییری در الگوی ابلاغی فعالیت آموزشی و تربیتی مدارس ایجاد نشده است، تصریح کرد: در شرایط فعلی به جز ستاد ملی کرونا، هیچ مقامی اجازه تصمیم گیری در خصوص بازگشایی مدارس را ندارد و ملاک عمل ما، تصمیم ستاد ملی کرونا و الگوی ابلاغی است.

 

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه بر اساس الگوی بازگشایی، بستر آموزش در فضای مجازی در عموم حالت ها حفظ شده است، اظهار داشت : رویکرد ها نشان می دهد که مدارس پرجمعیت در آینده نزدیک به صورت کامل باز نمی شود و در این فرایند دانش آموزان به صورت گروهی و ترکیبی از آموزش حضوری استفاده خواهند کرد.

 

وی یکی از اقدامات اولویت دار را هماهنگی و برنامه ریزی به منظور تامین تجهیزات ارتباطی ( گوشی و تبلت ) برای دانش آموزان نیازمند عنوان کرد و با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در دو سال گذشته با کمک موسسات دولتی، خصوصی و هم چنین مشارکت خیرین که از این طریق حدود 6 هزار دستگاه گوشی و تبلت تهیه و توزیع شده است، گفت: در همین راستا از طریق دولت محترم مبلغ قابل توجهی برای تامین تجهیزات ارتباطی به نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اختصاص یافته است که باید بر اساس فرم های ابلاغی اقدام شود.

 

وی افزود: در این فرآیند شناسایی دانش آموزان مستحق و نیازمند خیلی مهم است و در صورت خرید و ارسال تجهیزات، وسایل در بین دانش آموزان با اخذ رسید و به صورت ضابطه مند توزیع و ضمن مدیریت موضوع، جهت استفاده نیز اطمینان خاطر حاصل شود.

 

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان در ادامه سخنان خود، یکی از برنامه های اولویت دار را شناسایی و جذب دانش آموزان تارک و بازمانده از تحصیل عنوان کرد و با بیان اینکه به دلایل مختلف و از جمله شرایط کرونا، ممکن است تعدادی از دانش آموزان در طول سال از پوشش تحصیلی خارج شده باشند، بر تشکیل کارگروه شناسایی و جذب در سطح شهرستانها و مناطق تاکید کرد و گفت: باید پوشش تحصیلی دانش آموزان در دوره های مختلف حفظ شود.

 

وی هم چنین بر ساماندهی فضاهای آموزشی و مدیریت موضوع تاکید کرد و گفت: مدیران و روسا باید از طریق نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، نسبت به پیگیری این موضوع اقدام و برای بازگشایی مدارس در آبان ماه آمادگی کامل وجود داشته باشد.

 

قربانی سلامت دانش آموزان را اولویت اول آموزش و پرورش عنوان کرد و با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی در این خصوص، به مدیران و روسا و کلیه دست اندرکاران امر توصیه کرد : ضمن بررسی وضعیت فیزیکی ساختمان ها و مدارس ، نسبت به تشکیل کارگروه سلامت و ایمنی در شهرستان و مناطق اقدام و موضوعات مربوط به ایمنی فضاها و سلامت دانش آموزان توسط کارگروه مذکور پیگیری و از بروز حوادث و خطرات پیشگیری شود.

 

وی با بیان اینکه در ایام شیوع کرونا در حوزه آموزش اقدامات خوبی از طریق مدارس و معلمان انجام شد، اظهار داشت : در حوزه تربیت بدنی و سلامت و پرورشی و فرهنگی نیز در راستای تهیه و تولید محتوای آموزشی و بارگذاری آن در فضای مجازی و شبکه شاد و اجرایی شدن برنامه ها ، اقدامات قابل توجهی صورت گرفته، اما اثر بخشی آنها کم بوده است، لذا توصیه می شود در صورت حضوری شدن کلاس های مدارس، به مدیران تاکید شود در کنار مسائل آموزشی به برنامه های پرورشی و ورزشی نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

 

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بازگشایی حضوری مدارس پرداخت و با اشاره به استلزامات بازگشایی گفت: یکی از استلزامات، واکسیناسیون فرهنگیان و دانش آموزان است که خوشبختانه بیش از 85 درصد فرهنگیان استان از طریق مراکز تجمیعی در دو مرحله واکسن تزریق نموده و حدود 10 درصد نیز از طریق مراکز عمومی اقدام به واکسیناسیون نموده اند.

 

وی هم چنین به وضعیت واکسیناسیون دانش آموزان استان نیز اشاره کرد و با بیان اینکه میزان تزریق واکسن دانش آموزان در کردستان تاکنون 55 درصد بوده و نسبت به میانگین کشور که 70 درصد می باشد، پایین تر است، بر تشکیل کارگروه سلامت و پیگیری موضوع تاکید کرد و گفت: باید با فراهم نمودن بستر لازم و اقدامات توجیهی و اقناعی، دانش آموزان و خانواده های آنان را ترغیب و تشویق کردکه در این برنامه ملی شرکت کنند و در صورت بازگشایی مدارس، آمادگی لازم را داشته باشند.

 

قربانی بر رعایت فرایند بازگشایی بر اساس دستورالعمل ابلاغی و تکمیل فرم های بهداشتی و چک لیست های بارگذاری شده در سامانه LTMS توسط مدارس تاکید کرد و گفت: بعد از تکمیل این فرم ها، ادارات نیز باید ضمن بررسی وضعیت مدارس، نسبت به صدور مجوز برای بازگشایی اقدام کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه مدارس قبل از اخذ مجوز از آموزش و پرورش شهرستانها و مناطق حق بازگشایی ندارند، گفت: در این راستا ضرورت دارد کارشناسان شهرستانها و مناطق بر اقدامات و فعالیت ها و مسائل بهداشتی مدارس و هم چنین نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های مربوطه نظارت لازم را داشته باشند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان با اشاره به اجرای طرح بسته تحولی سواد حرکتی دانش آموزان در سال تحصیلی جدید، از شهرستانها و مناطق خواست نسبت به اجرایی شدن آن برنامه ریزی و اقدام کنند.

 

وی بهره گیری از تجارب کارشناسان خبره در کلیه بخش ها و عدم جابجایی و استفاده از توان افراد در پیگیری امور را لازم دانست و گفت: با توجه به تثبیت ساماندهی نیروی انسانی، شهرستانها و مناطق باید با استفاده از روش های مختلف و پتانسیل های موجود ، نسبت به پوشش کلاس های درس خود اقدام نمایند، بطوریکه هیچ دانش آموزی نباید خارج از مدرسه باشد و هیچ معلمی بدون ابلاغ و هیچ کلاسی بدون معلم نباشد.

 

عدم تغییر الگوی ابلاغی بازگشایی مدارس، رعایت پروتکل های بهداشتی برابر چک لیست ها، آمادگی برای بازگشایی حضوری از نیمه دوم آبان ،اقدام بر اساس الگوی ابلاغی و مصوبات ستاد ملی کرونا در بازگشایی مدارس، تکمیل چک لیست های بازگشایی توسط مدارس و صدور مجوز توسط شهرستانها و مناطق ، تشکیل ستاد راهبری شناسایی و جذب دانش آموزان تارک و بازمانده از تحصیل ، استمرار فعالیت مراکز سنجش آمادگی پیش دبستان، راه اندازی پویش برای تهیه گوشی و تبلت برای دانش آموزان نیازمند، استمرار همکاری با دانشگاه علوم پزشکی در اجرای برنامه ها و تشکیل تیم نظارتی هوشمند و میدانی به منظور ارزیابی وضعیت واحد های اداری و آموزشی از آخرین توصیه های مدیر کل آموزش و پرورش کردستان در این نشست بود. 

 

گفتنی است بعد از برگزاری آیین افتتاحیه این گردهمایی سالانه، نشست کارشناسان تربیت بدنی و سلامت به صورت مجزا با حضور روسای ادارات تربیت بدنی و سلامت و تندرستی استان در باشگاه فرهنگیان برگزار و مقرر است سیاست ها و اولویت های کاری هر حوزه در این نشست تشریح و تبیین شود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel