Aftabedel Print Banner
یکشنبه 3 مرداد 1400 / 12:10|کد خبر : 11111|گروه : اخــبــار اســتــان

شمارش معکوس برای افتتاح پروژه های سینمایی حوزه هنری در کردستان / افزایش 9 سالن سینمایی به ظرفیت موجود استان

شمارش معکوس برای افتتاح پروژه های سینمایی حوزه هنری در کردستان / افزایش 9 سالن سینمایی به ظرفیت موجود استان

با پایان یافتن عملیات ساخت سالن ها سینمایی در سنندج، بیجارو سقز شمارش معکوس افتتاح 9 سالن سینمایی در استان آغاز شد.

به گزارش آفتاب دل، براساس چشم انداز بلند مدت حوزه هنری،" که معرفی حوزه هنری به عنوان سازنده و اداره کننده ی سینماهایی مقبول تماشاگران و موثر در جریان پخش و نمایش فیلم در سپهر ایران اسلامی  است و اینکه خود را در برابر کیفیت اوقات فراغت مردم مسئول می داند، گسترش فضاهای فرهنگی وهنری را درقالب سالن های سینمایی در دستور کار خود قرارداده است.


در این راستا حوزه هنری با در اختیار داشتن بیش از 130 سالن سینمایی به عنوان بزرگترین سینما دار کشور به منظور اوطع عادلانه زیرساخت های فرهنگی وهنری براساس برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز ایران 1404 عملیات ساخت سالن های سینمایی را در شهرهای مختلف کشور با همکاری و مشارکت استانداری ها، سازمان مدیریت وبرتامه ریزی و فرمانداری های شهرستان ها آغاز کرده است.


درهمین راستا در استان کردستان نیز که پیش از این تنها در سنندج و مریوان (بخش خصوصی) سالن سینمایی جهت اکران فیلم وجود داشت ساخت سینما در بیجار آغاز و در کمتر از 8 ماه عملیات ساخت سالن سینمایی آزادی بیجار به سرانجام رسید که با استقبال بسیار خوب مردمی مواجه شد.


بعد از این تجربه موفق و براساس پیگیری های صورت گرفته و درخواست های متعدد مردمی با حمایت استاندار کردستان و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و همکاری و همراهی فرمانداری ویژه سقز و حمایت نماینده گان مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین اداره آموزش و پرورش این شهرستان مجموعه غیر فعال شهید بهشتی این شهردر اواخر سال 1398 جهت تبدیل به سالن سینمایی در اختیار حوزه هنری استان کردستان و موسسه بهمن سبز قرار گرفت.


کلنگ زنی این عملیات ساخت این مکان اسفند ماه 98 با حضور استاندار کردستان آغاز شد که متاسفانه بدلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا پس از مدتی فعالیت براساس دستورالعمل های صادره چند ماه متوقف و مجدداً از اواسط تابستان 99 با رعایت کامل شیوه نامه های کرونایی عملیات ساخت ان شروع شد.


در کنار این پروژه سینمایی با توجه به استقبال گسترده مردم شهر بیجار از سینما و به منظور افزایش سرانه صندلی سینمایی تبدیل سینما آزادی بیجار به یک پردیس سه سالنه نیز در دستور کار قرار گرفت گه براساس آن با افزایش 2 سالن سینمایی .... صندلی سینمایی نیز در این شهر افزایش پیدا کرده است.


از دیگر پروزه های مهم سینمایی حوزه هنری همزمان با این دو پروژه ساخت 4 سالن سینمایی در مجموعه پردیس سینمایی بهمن سنندج است که در مجموع 220 صندلی به ظرفیت 759 صندلی موجود پردیس سینمایی بهمن سنندج می افزاید.


ساخت اولین سینما روباز منطقه غرب کشور در پردیس سینمایی بهمن سنندج از پروژه های مهمی است که در این سینما رقم خورده است.


هم اکنون با اتمام عملیات پروژه های در دست اقدام حوزه هنری شمارش معکوس آغاز به کار 3 سالن سینمایی در پردیس سینمایی مهر سقز، 2 سالن در پردیس سینمایی آزادی بیجار و 4 سالن در پردیس سینمایی بهمن سنندج آغاز شده است که نوید بخش روند ساخت سالن های سینمایی در دیگر شهرستان های استان خواهد بود.


با آغاز به کار این 9 سالن سینمایی مجموع سالن های دراختیار حوزه هنری به 13 سالن سینمایی و تعداد صندلی های سینمایی استان از 1380 صندلی موجود به 1745 صندلی افزایش پیدا می کند و حدود 33 درصد به سرانه صندلی استان افزوده می شود.


تا پایان سال 1398 استان کردستان با دارابودن 11 شهرستان و 32 شهر تنها در 3 شهر(سنندج، مریوان و بیجار) دارای سالن سینما بوده است و 29 شهر استان از سینما محروم بوده اند که براین اساس جزء استان های کم برخوردار محسوب می گردند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel