Aftabedel Print Banner
شنبه 18 اردیبهشت 1400 / 10:44|کد خبر : 10953|گروه : اخــبــار اســتــان

گزارش؛

نابسامانی اقتصاد زیر سایه خوش‌بینی مسئولان دولتی/ وضعیت تورم و گرانی در کردستان نگران کننده است

نابسامانی اقتصاد زیر سایه خوش‌بینی مسئولان دولتی/ وضعیت تورم و گرانی در کردستان نگران کننده است

وضعیت گرانی و نرخ بالای تورم ماهانه و نقطه به نقطه در استان کردستان از ابتدای دهه ۹۰ آغاز شده است و متاسفانه مسئولان استانی و حتی کشوری هم در خصوص این وضعیت یا سکوت کرده و یا اینکه موضوع را نادیده گرفته اند.

به گزارش آفتاب دل، هر روز خبر تازه‌ای درباره گرانی کالاها به گوش می‌رسد، تورم سر به فلک زده است، از سوی دیگر هم طبق آمار، جمعیت بیکاران کردستان رو به افزایش است و همین سختی وضعیت اقتصادی را دو چندان کرده است.


وضعیت گرانی و نرخ بالای تورم ماهانه و نقطه به نقطه در استان کردستان از ابتدای دهه ۹۰ آغاز شده است و متاسفانه مسئولان استانی و حتی کشوری هم در خصوص این وضعیت یا سکوت کرده و یا اینکه موضوع را نادیده گرفته اند و متاسفانه دود این بی تفاوتی به چشم مردم کردستان رفته و تاکنون اقدامی عملی در راستای رفع این دغدغه ها صورت نگرفته است.


گاهی به آمارهای اعلام شده از سوی مراجع رسمی از جمله بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نشان می دهد که متاسفانه طی نزدیک به یک دهه اخیر استان کردستان همواره در شاخص های مختلف بیکاری، گرانی و تورم همواره جزء سه استان اول کشور بوده و علیرغم تمامی وعده های داده شده اقدامی در راستای رفع این مشکل صورت نگرفته است.


آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران با عنوان شاخص قیمت و نرخ تورم کشور در سال ۱۳۹۹ نشان می دهد، استان کردستان در دو شاخص تورم نقطه به نقطه و همچنین میزان تغییرات شاخص ۱۲ ماهه به نسبت دوره مشابه سال قبل از آن، استان دوم کشور است و از این حیث استان کردستان هم در نرخ تورم و هم در نرخ گرانی رتبه دوم کشور را در اختیار دارد.


از طرفی دیگر نیز مقایسه نرخ بیکاری و تورم کردستان در ۹ سال اخیر حاکیست که در تورم بالا، نرخ بیکاری جمعیت استان بیشتر شده است.

 


چشم پوشی از واقعیت های اعلام شده در شاخص های آماری


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان در آخرین اظهار نظر خود در خصوص وضعیت نرم تورم و گرانی در استان اظهار کرد: در ماه های اخیر همزمان با افزایش شاخص قیمت ها در سطح کشور از جمله استان کردستان شاهد تحلیل ها و اظهار نظراتی بوده ایم، افزود: برخی از این اظهار نظرها غیر کارشناسانه بوده و شائبه استفاده ابزاری برای اهداف خاصی را به اذهان متبادر می کند.


بهرام نصرالهی زاده ضمن چشم پوشی از واقعیت های اعلام شده در شاخص های آماری در استان کردستان، اضافه کرد: برخورد غیر کارشناسانه با مقوله های فنی و علمی با هر قصد و نیتی صورت گیرد نتیجه آن مشوش کردن اذهان عمومی و ایجاد اثرات زیانبار اجتماعی خواهد بود.


وی گفت: در این مدت واقعیت ها و بررسی های میدانی نیز نشان می دهد که متوسط قیمت بیشتر اقلام بویژه کالاهای اساسی که مورد مصرف همه مردم است در استان کردستان در حد متوسط کشور و یا پایین تر از بسیاری استان های دیگر است.

 


اینکه کردستان را جزو استان های گران کشور به حساب بیاوریم صحیح نیست


از طرف دیگر خالد جعفری «معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان خالد جعفری در نشست خبری با رسانه‌های جمعی در خصوص نرخ تورم اعلامی توسط مرکز آمار ایران که در آن استان کردستان را جزو استانهای با تورم بالا در کشور نام برده است گفت: هیچ کس در کشور منکر وجود گرانی نیست، اما اینکه کردستان را جزو استان های گران کشور به حساب بیاوریم صحیح نیست.

 

وی با بیان اینکه در مقاطعی از سال استان کردستان جزو استان های آخر در تورم و در مقاطعی نیز در ردیف استان های اول قرار می گیرد، اضافه کرد: با در نظر گرفتن همه شاخص ها می توان اذعان کرد که در نرخ تورم کردستان در میانه های جدول جای می گیرد.

 

وی با بیان اینکه در سال ۹٨ درآمد خانوار شهری در استان ۴۰ و در روستایی ۲۰ میلیون بوده است، اظهار کرد: میانگین درآمد خانوارهای شهری کشور در همان سال ۵۴ میلیون و خانوارهای روستایی ۲۹ میلیون بوده است.

 

جعفری افزود: رتبه تورمی در کشور و در هیچ استانی ثابت نیست و با توجه به اینکه سرانه درآمدی مردم استان تقریبا نصف میانگین کشوری است و مردم توان خرید زیادی ندارند کردستان نمی تواند استانی با گرانی فراوان باشد.


بر اساس آمارهای اعلام شده میزان درآمد کردستانی نصف میانگین کشوری است و در کنار این مهم گرانی در کردستان هم بیداد می کند و به همین دلیل نیاز است که همه مدیران و مسئولان استان برای رفع این دغدغه ها تلاش و جدیت بیشتری داشته باشند.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel