Aftabedel Print Banner
دوشنبه 16 فروردین 1400 / 13:25|کد خبر : 10880|گروه : اخــبــار اســتــان

مديركل راه و شهرسازی كردستان:

بهره برداری از 97 درصد پروژه‌های مسكن مهر در کُردستان/ سند دار كردن اراضی ملی و رفع تصرفات جزو اولويت های ويژه در راه و شهرسازی است

بهره برداری از 97 درصد پروژه‌های مسكن مهر در کُردستان/ سند دار كردن اراضی ملی و رفع تصرفات جزو اولويت های ويژه در راه و شهرسازی است

مديركل راه و شهرسازی كردستان گفت: در بحث مسكن مهر از مجموعه سهميه تعيين شده براي استان كردستان بيش از 97 درصد پروژه‌های مسكن مهر مورد بهره برداری قرارگرفته و به متقاضيان تحويل شده است.

محمدصديق ثابتی مديركل راه و شهرسازی كردستان در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل به تشریح فعالیت‌های انجام شده در سال گذشته پرداخت و گفت: در سال گذشته گام‌های بلندي در راستای بهبود وضعيت حمل و نقل جاده ای استان برداشته شد كه می توان به ايجاد تحرك و شتاب بخشی مناسب به منظور ارتقاء برخورداري از ميزان سطح بزرگراه و راه اصلی اشاره كرد.


وی با بیان این که تلاش در به ثمر رساندن و بهره برداری از پروژه‌های آغاز شده در سنوات گذشته از مهمترين اولويت‌های هدف گذاري شده سال 1400 اداره كل راه و شهرسازی كردستان به شمار می رود، افزود: احداث  33.2كيلومتر  انواع راه  (بزرگراه ووراه اصلی) از جمله اقدام‌های انجام شده به شمار می رود.


ثابتی دیگر اقدام‌های انجام شده در سال 99 را این گونه بر شمرد: ادامه عمليات اجرايی قطعات بزرگراه كرمانشاه- مياندوآب ( كريدور شمال- جنوب)، ادامه احداث ۴ خطه گردنه صلوات آباد ( آسفالت بخشی از مسير در حال احداث)، ايجاد تحرك در ساخت ۴ خطه بيجار- زنجان، ادامه عمليات تكميل باند دوم بيجار- ديواندره و اجراي ۴خطه سقز به بانه از جمله پروژه های بزرگراهی فعال استان درسال 99 بوده است. امسال نيز تلاشمان اين خواهد بود که نسبت به اتمام و بهره برداری از اين پروژه‌ها با جديت بيشتری كارشود.


احداث جاده جديد سنندج- مريوان


وی با اشاره به این که در بحث راه‌های اصلي نيز پروژه‌های متعددی فعال بوده است، تصریح کرد: از جمله می توان به احداث جاده جديد سنندج- مريوان (واريانت تيژتيژ- گاران) بيجار-همدان و كامياران- سروآباد-مريوان اشاره كرد. با توجه به اهميت و نقش ويژه ای که جاده جديد سنندج- مريوان در مبادلات مرزی دارد، اميدواريم با تخصيص به موقع منابع مالي در سال 1400 شاهد بهره برداری از اين پروژه مهم باشيم.


ثابتی گفت: به منظور تداوم اقدامات مثبت آغاز شده در حوزه راهسازی سال گذشته با تعاملات صورت گرفته اقدام‌های خوبي در راستاي جذب و تأمين اعتبار لازم براي پرداخت مطالبات پيمانكاران انجام شد، با توجه به نقش تمامی عوامل پيمانكاری در راستای توسعه راه‌های استان، اين تلاش‌ها و پيگيری ها در سال جديد با جديت بيشتر ادامه خواهد يافت.


بهره برداری از 97 درصد پروژه‌های مسكن مهر


مديركل راه و شهرسازی كردستان در ادامه به حوزه مسكن اشاره كرد و گفت: در بحث مسكن مهر نيز تاكنون از مجموعه سهميه تعيين شده براي استان كردستان بيش از 97 درصد پروژه‌های مسكن مهر مورد بهره برداری قرارگرفته و به متقاضيان تحويل شده است. در سال جديد نيز تلاشمان اين است كه مانده واحدهای مسكن مهر راه به بهره برداری برسانيم به استثنای پروژه‌هايی كه مشكل حقوقی دارند.


وی افزود: با افتتاح 364واحد مسكن مهر در سطح استان در سال 99،  از مجموع 37هزار و 932 واحد در تعهد استان،تعداد 36هزار و 632واحد به بهره برداری رسيده است.


ثابتی عنوان كرد: اقدام در راستای محوطه سازی و آماده سازی سايت‌های مسكن مهر و بهبود شرايط زندگی در واحدها با تأمين حداقل‌های ممكن از جمله هماهنگی با سازمان‌های خدمات‌رسان برای تأمين آب، برق، گاز و ... اجرا و تكميل لكه هاي تجاري به مقدار ۶۸ مورد، اجرا و تكميل مسجد در سايت مسكن مهر بهاران، و نظارت عاليه بر ساخت و سازهای سطح استان را می توان از جمله مواردی بر شمرد كه در سال گذشته صورت گرفته است.


برنامه‌های سال جدید در حوزه مسکن


مديركل راه و شهرسازی در ادامه گزارش حوزه مسكن تصریح كرد:.در راستای  سرفصل های ابلاغی وزارت راه وشهرسازی تعداد 22هزار نفر در سامانه طرح اقدام ملی مسکن  ثبت نام  کرده که بیش از 14هزار نفر تایید شده اند و برای رسیدن به اهداف تعریف شده  با توجه به وضعیت توپوگرافی  وکمبود اراضی  در بیشتر شهرهای استان، طبق دستور وزیر محترم راه وشهرسازی تامین زمین  برای تمام متقاضیان  تایید شده  در دستور کار قرار گرفت وتا کنون زمین مناسب جهت 3829مورد تامین  ودر سامانه طرح اقدام ملی ثبت شده واقدام برای تهیه زمین بقیه  با بررسی زمین های معرفی شده  در حال انجام است.


 وی ادامه داد: دستيابی به اهداف تعيين شده در خصوص طرح اقدام ملي مسكن و خانه دار كردن بخشی از مردم استان با اجرای پروژه‌های طرح اقدام ملی از ديگر اقداماتی است كه در سال 1400  پیگیری واجرايی خواهند شد.


اقدام‌های حوزه عمران شهری


مديركل راه وشهرسازی كردستان با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه عمران شهری  در سال 99گفت: سال گذشته در این حوزه كارهای خوبي در بافت‌های ناكارآمد و نواحی منفصل شروع شده كه از جمله آن‌ها مي توان به مشاركت در طرح كشوری بازآفرينی شهري شامل بهسازی معابر، تكميل مدرسه، احداث منبع آب، اجرای عمليات ساخت مدرسه ۹ كلاسه، ساخت كانون فرهنگی، ورزشی، تفريحی، بهسازی و احداث شبكه فاضلاب در سقز و قروه، بهسازی معابر و سنگ فرش كوچه در سنندج و مريوان، احداث و آغاز عمليات اجرايی پارك در مريوان و سنندج، احداث پياده راه محله آغه زمان سنندج و تعداد ديگر از پروژه‌های ريز و درشت اشاره كرد.


وی گفت: در سال گذشته در مجموع 16پروژه در حوزه باز افرینی با 180میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسیده وتحویل موقت است.


ثابتی در خصوص املاك و حقوقی نيز توضیح داد : یکی از كارهايی كه سال گذشته به جد دنبال آن بوديم، بحث حفاظت از اراضی و رفع تصرفات از اراضي ملی بوده و اقدامات خوبی نيز در سطح شهرستان‌های استان در این خصوص انجام شده است.


وی گفت: اخذ سند اراضی موات و ملی داخل محدوده (78هكتار )، تحصيل اراضی ملی و موات داخل حريم (476 هكتار)، تبديل اسناد مالكيت از دفترچه ای به تك برگ (500مورد)، شناسايی 309 قطعه اراضی تصرفی، 405 مورد ساماندهی عرصه مسكن مهر، تأمين مسكن اقشار ويژه به تعداد 145واحد واگذاري اراضی مسكوني به تعداد 27 واحد، واگذاری 1.5هكتار اراضی غير مسكونی و طرح دعوی و تشكيل پرونده برای متصرفين اراضي دولتی و تعيين تكليف قراردادهای مهلت سپری شده سنوات گذشته در سال 99 انجام شده است و اين روند به ياری خداوند متعال در سال 1400 نيز ادامه خواهد يافت.


او با اشاره به سند دار كردن اراضی ملی و رفع تصرفات از اين اراضی گفت: تثبيت مالكيت دولت و جلوگيری از تعرض افراد سودجو همچنين رفع تصرفات و قلع و قمع متعرضين از جمله اهدافی است كه امسال جزو اولويت های ويژه در راه و شهرسازی كردستان است.


مديركل راه و شهرسازی كردستان در ادامه پيگيری مسائل حوزه شهرسازی از جمله تصويب و يا بازبینی طرح های تفصيلي و ناحيه ای، برگزاری جلسات كار گروه تخصصي امور زيربنايي، جلسات كميسيون ماده ۵ و اطلاع رسانی مردمی مصوبات آن و همچنين جلسات سيما و منظر و تصميم گيري‌های لازم به منظور بهبود فضاي شهری را جزو اقدامات انجام شده در سال 99 و اولويت هاي اداره تحت مديريت خود  برشمرد.برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel