Aftabedel Print Banner
سه شنبه 5 اسفند 1399 / 05:24|کد خبر : 10803|گروه : اخــبــار اســتــان

وقتی مرغ همسایه غاز شد؛

حرف مسئولان «صمت» خریدار ندارد/ مرغداران کُردستانی سبد همسایه را پر می‌کنند!

حرف مسئولان «صمت» خریدار ندارد/ مرغداران کُردستانی سبد همسایه را پر می‌کنند!

در روزهای گرانی و تورم؛ گرانی مرغ حکایت دیگری دارد، اما تعجب کننده تر از آن این است که در استانی همچون کرمانشاه که 70 درصد مرغ خود را از کردستان تهیه می کنند شاهد اختلاف قیمت چند هزار تومانی به ازای هر یک کیلو مرغ در فروش آن هستیم!

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، ستاد تنظیم بازار در استان کردستان قیمت مرغ را به ازای هر کیلو 20400 تومان قیمت گذاری کرد اما این در حالی است که در شهر سنندج مرغ کشتار روز به قیمت 27 تا 28 هزار تومان به فروش می رسد اما جالب تر اینکه استان کرمانشاه که 70 درصد تامین مرغ خود را از این استان تهیه می کند با اختلاف کاهش سه هزار تومانی به 24 هزار تومان بفروش می رسد!


13 مهر ماه سال جاری بود که معاون اقتصادی استانداری کردستان اعلام کرد که؛ قیمت تولید مرغ در استان کردستان به نسبت میانگین کشوری پایین‌تر است و حتی نسبت به استان‌های همجوار نیز وضعیت مناسب‌تری داریم و این نشان می‌دهد که نظارت کامل صورت می‌گیرد اما در بحث قیمت مصرف کننده تفاوت‌هایی وجود دارد.

 


جعفری بیان کرد: در حال حاضر قیمت مرغ برای مصرف کننده در استان کردستان بالاتر از میانگین کشوری است که نباید اینگونه باشد و باید با جمع بندی اطلاعات استان و سایر استان‌های کشور, علت این موضوع بررسی شود.


حال بعد از گذشت چندین ماه هنوز این موضوع بررسی نشده است که چرا با وجود اینکه مرغ  از کردستان به کرمانشاه فروخته می شود اما گرانی آن نصیب خودی ها شده است گویا برای مسئولین مرغ همسایه غاز است!

 


استان کرمانشاه گوشت مرغ را به صورت زنده با 17 تا 18 هزار تومان از کردستان خریداری می کند


از طرف دیگر شهریار حنیفی مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطر نشان کرد: 70درصد گوشت مرغ استان کرمانشاه از استان کردستان تامین می‌شود و تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از خروج مرغ از استان و تامین بازار صورت گرفته اما متاسفانه به جایی نرسیده است.


وی گفت: در حال حاضر مرغ مصوب باید به قیمت 15200 تومان به دست کشتارگاه و 21200 تومان به دست مصرف کننده برسد اما  با توجه به اینکه مرغ از استان کردستان به استان های همجوار صادر می شود لذا باید قیمت استان کردستان 300 تومان از قیمت استان های همجوار پایین تر باشد که بر این اساس روزانه قیمت سایر استان ها بررسی می شود.


وی اضافه کرد: به علت عدم کنترل بازار از سوی جهاد و دامپزشکی استان کرمانشاه، متاسفانه گوشت مرغ را به صورت زنده با 17 تا 18 هزار تومان از کردستان خریداری کرده و با قیمت هر کیلوگرم 21 تا 22 هزار تومان در بازار خود عرضه می کنند لذا قیمت های  فروش آن کمتر از استان کردستان خواهد بود و این بر بازار استان تاثیر می‌گذارد.


وی می گوید: مرغدار کُردستانی هم به دلیل عرضه گوشت مرغ زنده به استان کرمانشاه، متاسفانه  قصد توزیع مرغ در بازار استان کردستان را نداشته است.

 

 

گرانی هر روز آن دیگر برای مردم خسته کننده شده است

 

یکی از مرغ فروشی های سنندج می گوید: مرغ در استان کردستان کم نیست اما گرانی هر روز آن دیگر برای مردم خسته کننده شده است چرا که در استان همجواری همچون ارومیه و کرمانشاه که مرغ های شهر ما به انجا فروخته می شوند چرا باید نرخی پایین تر از حتی میانگین کشوری را داشته باشند پس معلوم می شود که مرغداران در جستجوی سود بیشتر هستند.


وی گفت: باعث تعجب است که چرا کسی با این رویه برخورد نمی کند مرغدار به جای ارسال به کشتارگاه، مرغ را به کرمانشاه می فرستد و کسی هم جلوی این تخلف را نمی گیرد! و از مسئولان قضایی انتظار داریم با این مشکل برخورد کنند چرا که مسئولین صمت هم گویا نظارتی بر این صنف مرغداری ندارند.

 


این سوال برای مردم کردستان بی جواب مانده است که چرا؛ با وجود اینکه خارج شدن مرغ از استان تنها با مجوز سازمان دامپزشکی مقدور است و از طرفی هم رصد بازار و گلوگاه‌های فروش مانند کشتارگاه‌ها و یا فروشگاه‌ها نیز زیر نظر سازمان صمت و تمامی سرنخ‌ها هم به دست دولت است پس چگونه مرغ‌های استان کردستان سر از استان‌های همچوار آن هم با قیمتی کمتر از قیمت تعیین شده در استان درآورده و پر می‌کشند؟!

گزارش از مهوش رحیمی

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel