Aftabedel Print Banner
سه شنبه 28 بهمن 1399 / 08:46|کد خبر : 10776|گروه : اخــبــار زنــان

حال و روز صنعت فرش در گیرودار بی ‎تدبیری؛

وقتی واسطه ها بیشترین سود را از فروش می برند/ برندهای فرش تک‌پود سنندج و بیجار در انتظار ثبت جهانی

وقتی واسطه ها بیشترین سود را از فروش می برند/ برندهای فرش تک‌پود سنندج و بیجار در انتظار ثبت جهانی

نقش زمین که می‌شوند، با نگریستن به گره های دارقالیش ، دشتی سرسبز و پر گل برایت جلوه گری می کند و بی منتها می بینی که دستان پر هنر مهربانوی کُردستانی با هر گره که می بافد، آسمان را به زیر پایت می کشاند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، نقش زمین که می‌شوند، با نگریستن به گره های دارقالیش ، دشتی سرسبز و پر گل برایت جلوه گری می کند و بی منتها می بینی که  دستان پر هنر مهربانوی کُردستانی با هر گره که می بافد، آسمان را به زیر پایت می کشاند و  زیر قدم هایت این نوشته تنها حکایت یک بافته نیست؛ بلکه لحظه لحظه اش برایت ماندگار می شود.


آری حدود 90 هزار نفر در استان کُردستان در صنعت فرش بافی کار می کنند  و تنها  12 هزار نفر آنان زیرپوشش بیمه قرار دارند.، صنعتی که اگر مورد حمایت قرار گیرد می تواند بخشی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهد و ارزآوری خوبی برای استان داشته باشد.

 


وقتی واسطه ها بیشترین سود را می برند


مهربان خانم زن 45 ساله ی سنندجی است که به گفته ی خودش گره زدن بر دارقالی برای دیگران خرج خانواده ام را می دهم اما متاسفانه نه از بیمه ای برخوردارم و نه پول کافی برایم باقی می ماند چرا که بیشترین سود را در فرش بافی واسطه ها می برند و عملاً برای قالیبافان سود چندانی باقی نمی ماند.


وی گفت: برای بافتن یک قالی خوب زمانی بیشتر از یک سال را صرف می کنیم و در پایان دچار چشم درد و زانو دردهای شدیدی می شویم که امیدواریم مسئولین در این زمینه حمایت کافی را داشته باشند.

 


برندهای فرش تک‌پود سنندج و بیجار ثبت جهانی می شود


محمد دره وزمی رئیس سازمان صمت استان کردستان در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل اظهار داشت: فرش دستباف استان کردستان از قدمت دیرینه ای برخوردار است و به دلیل قدمت آن دو فرش سنه و فرش بیجار که ثبت ملی ان انجام شد در حال انجام کارهای مقدماتی ثبت جهانی است چرا که خوشبختانه در حوزه دست فرش بافت شهره تولیدات کردستان به خارج از کشور رسیده است و  امیدواریم با ثبت جهانی آن بتوانیم بازار مناسبی را برای فرش بافان استان فراهم کنیم.


وی افزود: فرش بافان استان کردستان با مشکلات ملی و بین المللی روبرو هستند که بخش بین المللی آن مربوط به بحث صادرات است که امیدواریم در بحث ثبت جهانی بتوانیم بازار صادرات را رونق ببخشیم اما در حوزه ی داخلی در سال گذشته از اعتبارات پایدار توسعه ی روستایی 8 میلیارد و 500 میلیون تومان به فرش بافان حقیقی به اضافه ی 29 کارگاه متمرکز و غیر متمرکز تسهیلات 50 میلیونی تا 500 میلیون تومانی پرداخت شد.

 

وی ادامه داد: برای سال جاری هم به محض تخصیص اعتبارات پایدار توسعه ی روستایی تسهیلات در نظر گرفته شده به فرشبافان تعلق می گیرد ولی به دلیل  عدم صادرات فرش دستباف کردستان به خارج از کشور که یکی از حلقه‌های مفقوده این صنعت است، باعث شده این صنعت آنگونه که باید ارزش افزوده ایجاد نکند.

 


ساماندهی و توسعه بحث فرشبافی بخشی از مشکلات اشتغال را حل می کند


خالد جعفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان هم روز گذشته در کارگروه فرش استان کردستان گفت بود: در حال حاضر نرخ بیکاری استان در کشور 14 درصد است که ساماندهی و توسعه بحث فرشبافی می‌تواند بخشی از مشکلات جامعه را حل کند و ایجاد اشتغال کند.


جعفری اظهار کرد: مواد اولیه ای که در فرش‌های کردستان استفاده می‌شود باید بالاترین ویعیت را دارا باشد تا بتوان ارزش افزوده ایجاد کرد و نام فرش کردستان را باز هم در کشور بر سر زبان‌ها انداخت.


وی افزود: هر صنعتی که بتواند ایجاد اشتغال کند و یا ارزش‌افزوده ایجاد کند را باید مورد حمایت قرار داد چرا که به طور مستقیم بر روی زندگی مردم و میزان درآمد شهروندان موثر است.

 


حال باید منتظر بود و دید که ثبت جهانی فرش کردستان در صورت تحقق چه مقدار می تواند در کاهش نرخ بیکاری اثرگذار باشد.

 

گزارش از مهوش رحیمی


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel