Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 10 دی 1399 / 04:20|کد خبر : 10641|گروه : سیاسی

کاک مسعود فقط امشب شهر را نگهدار!

روایتی از ناامیدی نیروهای بارزانی و بارقه امید با ورود سردار سلیمانی/ وقتی حاج قاسم مانع تصرف اربیل به دست داعش شد

روایتی از ناامیدی نیروهای بارزانی و بارقه امید با ورود سردار سلیمانی/ وقتی حاج قاسم مانع تصرف اربیل به دست داعش شد

مسعود بارزانی رئیس وقت اقلیم کردستان عراق در ساعات بحرانی سقوط اربیل، بیش از ۵ بار به آمریکایی‌ها پیام داد و درخواست کمک کرد اما هیچ اقدامی صورت نگرفت. همین پیام را بارزانی به ایران فرستاد و جمهوری اسلامی در یک تصمیم شجاعانه و با تاکید بر اصل کمک به همه مردم عراق از همه اقوام (سنی - شیعه و کُرد) به سرعت وارد عمل شد و سردار سلیمانی شبانه با پرواز ویژه در اربیل فرود آمد و عملیات دفع حمله داعش را مستقیم فرماندهی کرد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، خردادماه سال 1393 نیروهای داعش با پیشروی به سمت مناطق شمال عراق به سرعت توانستند مناطق مهمی از شمال این کشور از جمله موصل را به تصرف خود در آورند و در سوی دیگر نیز نیروهای داعشی پیشروی خود از مرزهای غربی عراق در استان الانبار را آغاز و با تصرف بخش اعظمی از این استان، حرکت خود به سمت بغداد برای تصرف پایتخت کشور عراق را آغاز کردند.

 

داعش در ادامه پیشروی‌های خود در شمال عراق  پس از تصرف موصل، شهر اربیل را به محاصره خود در آورد و می‌رفت تا با تصرف این شهر عملا بخش مهمی از اقلیم کردستان عراق را نیز اشغال کند.

 


وضعیت حکومت خودخوانده داعش در عراق و سوریه - سال 1393

 

اما در حالی که داعش گام‌های آخر برای تصرف اربیل را برمی‌داشت، یک اتفاق مهم این شهر را از  سقوط حتمی نجات می‌دهد. سرلشکر سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران شخصا با 70 تن از نیروهایش به اریبل می‌رود و طی عملیاتی که شخصا فرماندهی آن را به عهده داشت، موفق می‌شود محاصره شهر اربیل را بشکند.

 

 

چندی بعد در مهر ماه همان سال، سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در همین باره گفت:" اگر ایران نبود داعش کردستان عراق را می‌گرفت، سردار سلیمانی با 70 نفر جلوی داعش را گرفت و نگذاشت وارد اربیل شوند."

 

به راستی نقش بی بدیل سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در جبهه مقاومت و تار و مار کردن تروریست های داعش نه تنها زبانزد دوستان بلکه دشمنان نیز هست به طوری که همواره مقام های آمریکایی و اروپایی نیز به این واقعیت اعتراف کرده اند.

 

امروز نه تنها اقلیم کردستان بلکه دیگر مناطق عراق و سرزمین های شام و سوریه، لبنان و فلسطین نیز مدیون و مرهون مجاهدت های آزاد مردی است که با خدای خود برای نجات جان و مال مسلمانان از چنگال تروریست های تکفیری عهد بسته بود و در این وادی شبانه روز تلاش کرد.

 

سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به همراه «ابومهدی المهندس» بامداد یکشنبه ۱۳ دی در اقدامی جنایتکارانه هنگامی که از فرودگاه بغداد عازم شهر بودند، به دستور «دونالد ترامپ» هدف حمله تروریستی پهپادهای دولت آمریکا قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

 

 

حاج قاسم گفت «کاک ‌مسعود، فقط امشب شهر را نگه‌دار»

 

مسعود بارزانی روایتی از نقش بی بدیل سردار شهید قاسم سلیمانی در متوقف کردن یورش داعش به اقلیم کردستان ارائه می‌دهد.

 

«مسعود بارزانی» رئیس سابق اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دمکرات کردستان عراق در گفتگو با شبکه انگلیسی زبان «mbc»، به کمک‌های تسلیحاتی و نظامی ایران به اربیل و نقش ایران در مقابله با داعش در روزهای اولیه حمله این گروه تروریستی به عراق اشاره کرده است.

 

بارزانی گفت: «در روزهای آغازین حمله داعش به عراق و نزدیک شدن تروریست‌ها به منطقه کردستان، شهید سلیمانی اولین کسی بود که با من تماس گرفت و برای کمک تسلیحاتی و نظامی به ما اعلام آمادگی کرد».

 

 

وی افزود: «سردار سلیمانی از من پرسید آیا به چیزی نیاز دارید. من هم گفتم در صورت امکان دوشکا و آر پی جی لازم داریم. صبح روز بعد ایران با هواپیما سلاح‌ها را برای ما ارسال کرد».

 

وی در ادامه گفت که تروریسم از قبل هم وجود داشت اما داعش به عنوان یک پدیده عجیب توانست ظرف 24 ساعت در امتداد هزار کیلومتر از مرزهای ما مستقر شود، ولی ما هیچ امکاناتی نداشتیم، زیرا دولت اجازه نداد تا سلاح به دست ما برسد و متاسفانه آمریکا نیز در این باره با آنها همراهی کرد.

 

 رئیس حزب دمکرات کردستان عراق درباره دلیل نفوذ داعش به خاک عراق تصریح کرد: سلطه داعش بر موصل به آسانی قابل پیش‎بینی نبود، اما ارتش عراق بر مبنای اصل وفاداری به کشور شکل نگرفته بود و به همین دلیل در برابر داعش عقب‌نشینی کرد.

 

نماينده اقليم کردستان عراق: شهيد سليمانی مانع نسل کشي کُردها به دست داعش شد

 

 نماينده اقليم کردستان عراق در ايران اخیرا در اظهاراتی گفته است، نخستين کمک به اقليم کردستان عراق در دفع خطر داعش و نيز ممانعت از سقوط اربيل، با فرمان و حمايت سردار شهيد حاج قاسم سليمانی انجام شد.

 

ناظم دباغ می گوید، اگر درايت، شجاعت و هوش نظامی و دلسوزی حاج قاسم به ياری نيروهای پيشمرگه نمی‌آمد، شبی که تروريست‌های داعش به دروازه اربيل رسيده بودند فاجعه‌ای بزرگ رخ می‌داد و داعش با کشتار مردم کُرد، اقليم کردستان را هم تصرف مي‌کرد. 

 

 

شهید حاج قاسم سلیمانی بود که شهر اربیل را از سقوط به دست گروه تروریستی داعش نجات داد

 

«سعد المطلبی» سیاستمدار مستقل عراقی هم تاکید کرد که نجات شهر «اربیل» در اقلیم کردستان عراق از خطر اشغال از سوی گروه تروریستی «داعش»، مرهون مجاهدت سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی سپاه قدس بود.

 

 المطلبی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «العهد» عراق تصریح کرد: وقتی گروه تروریستی داعش به چند استان عراق در سال 2014 میلادی یورش برد، در آستانه ورود به شهر اربیل و سیطره بر این شهر بود.

 

وی افزود: اما این شهید حاج قاسم سلیمانی بود که شهر اربیل را از سقوط به دست گروه تروریستی داعش نجات داد.

 

 

کُردها دلاورمردی سردار سلیمانی را فراموش نمی‌کنند


 دبیر حزب اسلامی ایران زمین در کردستان گفت: کُردها کمک سردار سلیمانی را در ممانعت از ورود داعش به هه‌ولیر و دیگر دلاورمردی‌ها و فداکاری‌های این شهید بزرگوار در جلوگیری از پیشروی جریان تکفیر و داعش فراموش نمی‌کنند.

 

سیدخالد حسینی با اشاره به اینکه سردار شهید سلیمانی دارای شخصیت نظامی و اخلاقی والایی بود، اظهار داشت: این سردار بزرگوار از لحاظ نظامی فرد بسیار توانمند و خبره‌ای بود و درک نظامی بالایی داشت.

 

وی یکی از بارزترین خصوصیات اخلاقی سردارسلیمانی را توجه به مستعضفان و یاری رساندن به آنها اعلام و اضافه کرد: محبوبیت این سرباز وطن بحدی بود که در مراسم تشییع جنازه او ۳۰ میلیون نفر از اقصی نقاط کشور شرکت کرده بودند.

 

دبیر حزب اسلامی ایران زمین کردستان  افزود: کُردها هم فراموش نمی‌کنند وقتی داعش قصد اشغال هه‌ولیر(پایتخت اقلیم کردستان عراق) را داشت با یاری  سردار سلیمانی مانع پیشروی این گروه افراطی شدند.

 

حسینی یادآور شد: اگر سردار شهید سلیمانی نبود بلایی که سر شنگال آمد دوباره در هه‌ولیر تکرار می‌شد و تعداد زیادی از مردم این منطقه هم از بین می رفتند و آواره می‌شدند.

 

وی اظهار داشت: این شهید والامقام در زمان حیاتش علی رغم مشهور بودنش هیچگاه خود را مطرح نکرد و این نشان می دهد اخلاق و منش بزرگی داشت و همین برای شناخت خصوصیات او کافی است.

 

دبیر حزب اسلامی ایران زمین کردستان گفت: دشمنان اعم از داخلی و خارجی از شخصیت محبوب و تاثیرگذار سردارسلیمانی هراسان بودند و به همین دلیل نقشه ترور ایشان را کشیدند و ناجوانمردانه او را به شهادت رساندند.

 

گزارش از مهوش رحیمی 

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel