Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 26 آذر 1399 / 07:27|کد خبر : 10608|گروه : اخــبــار اســتــان

تسهیلات دولتی کارساز نیست؛

تب کرونا نفس فعالان صنایع دستی را برید/ فروش آنلاین؛ کورسوی امید برای نجات‌ صنعتگران

تب کرونا نفس فعالان صنایع دستی را برید/ فروش آنلاین؛ کورسوی امید برای نجات‌ صنعتگران

یکی از بازار‌هایی که تحت‌تاثیر کرونا قرار گرفته و آسیب‌های مالی قابل‌توجهی را تجربه کرده است بازار گردشگری است که صنایع‌دستی نیز به عنوان یکی از حوزه‌های جانبی دچار رکود شده است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، بازار صنایع دستی در کردستان همواره جایگاه خوبی میان مردم داشته و مورد استقبال آنها قرار می‌گرفته است اما اخیرا پیچ‌و‌خم‌های دشواری گریبان‌گیر هنرمندانی شده که در این عرصه فعالیت می‌کنند.


معضلات و مسائل پیش‌روی هنر صنایع دستی تنها مربوط به زمان شیوع کرونا نیست بلکه پیش از آن هم موارد متعددی بر سر راه رونق اقتصادی هنرمندان صنایع دستی قرار داشته است.


در برخی مواقع که حضور توریست و گردشگران در کشور و نیز استان کردستان کمرنگ می‌شد، صنایع دستی با مشکل فروش روبرو شده و به دنبال آن برخی موارد اقتصادی را نیز متحمل می‌شده است.

 


برخی صنعتکاران به ناچار تغییر شغل داده اند


بر اساس آمارهای اعلام شده بیش از 40 هزار نفر صنعتگر در بیش از ۳۰ رشته اصیل بومی و ملی در شهرها و روستاهای کردستان مشغول به تولید آثار منحصر به فرد صنایع دستی هستند.


 حمید یکی از آنهاست که در سنندج تولیدی دارد، وی می گوید: اگرچه قیمت محصولات تولیدی بالا رفته اما هزینه های تولید و مواد اولیه هم نسبت به سال گذشته چند برابر شده است. به طور مثال قیمت هر کیلو چسب ۶۰هزار تومان، الکل صنعتی ۶۰۰۰ تومان و رنگ کیلویی ۶۰هزار و ساعت کاری چوب بری ها هم از ۳۰هزار تومان به ۱۰۰هزار تومان افزایش یافته و این نرخ ها برای تولیدکنندگان اصلا به صرفه نیست. 


این صنعتگر صنایع دستی به کسادی بازار اشاره کرد و می گوید: با شیوع بیماری کرونا بازار کاملا دچار رکود شده و درآمدها جوابگوی هزینه های زندگی و اجاره بهای مغازه نیست. بسیاری از مغازه ها و فروشگاه ها به حالت تعطیل  یا نیمه تعطیل درآمده و برخی صنعتکاران به ناچار تغییر شغل داده اند.


 

راه برون رفت از وضع موجود گره خورده است به حوزه گردشگری


وی درآمد صنعتکاران را زیر خط فقر عنوان می کند و توضیح می دهد: گرانی کمرشکن بسیاری از تولیدکنندگان را زیر بار سنگین خود له کرده و در چنین شرایطی دولت باید از صنعتکاران حمایت کند. وام هایی که پرداخت شده جوابگوی مشکلات نیست. از سویی فردی که هیچ درآمدی ندارد در پرداخت اقساط با مشکل مواجه است.


یکی دیگر از صنعتکاران در خیابان شهدای سنندج به ارتباط صنایع دستی با حوزه گردشگری اشاره کرده و می گوید: وقتی مسافر و گردشگر به شهر ما نیاید کسی از تولیدات ما خرید نمی کند؛ بنابراین راه برون رفت از وضع موجود گره خورده است به حوزه گردشگری.

 


چراغ کم سوی صادرات

صادرات صنایع دستی به کشورهای همجوار نیز یکی از راهکارها برای رونق بازار این صنعت است که چراغ آن هم کم سو شده است. 


فرید ناصری یکی از فعالان این عرصه است که می گوید: پیش از این تولیدات صنایع دستی را از صنعتکاران خریداری و بر اساس کیفیت و ارزش هنری آنها را به برخی استان های کشور و حتی کشورهای خارجی صادر می کردیم، اما مدت هاست که در این حوزه شاهد رکود هستیم؛ زیرا رکود اقتصادی جهانی است و بر درآمد همه مردم جهان تاثیر گذاشته و دیگر کسی قدرت خرید چنین محصولاتی را ندارد.

 


پروژه مجتمع صنایع دستی سنندج برای ۱۲۰ نفر شغل ایجاد می‌کند


یعقوب گویلیان از تامین اعتبار برای تکمیل دو پروژه حوزه صنایع دستی و گردشگری  استان خبرداد و با اشاره به اینکه بهره‌برداری از طرح مجتمع صنایع‌دستی، به‌ طور مستقیم برای بیش از ۱۲۰ نفر  اشتغال ایجاد می کند، اضافه کرد: این پروژه زمینه رشد و شکوفایی صنایع‌دستی استان را که در اثر ویروس کرونا به‌ شدت دچار ضرر و زیان شده، فراهم خواهد کرد.


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان افزود: مجتمع صنایع‌دستی سنندج دارای ۲۳ کارگاه همراه با انبار، نمازخانه، سرویس بهداشتی وغیره است.


گویلیان با بیان اینکه کارگاه‌های موجود در این مجتمع از جمله کارگاه‌های مجهز صنایع‌دستی درغرب کشور خواهند بود، گفت: پروژه اقامتگاه سنتی سنندج هم در صورت افتتاح برای هشت نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می کند.


وی اظهار داشت: اقامتگاه سنتی سنندج در محل خانه تاریخی متوسل قرار دارد و هم اکنون توسط بخش خصوصی در حال مرمت است.


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان اظهار داشت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان آمادگی خود را در راستای همکاری برای راه اندازی بازارچه صنایع‌دستی در سطح شهرستان‌های استان، توسعه و رونق دوباره صنعت گردشگری و هتلداری، حمایت از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاها و همچنین حفظ و احیای آثار تاریخی اعلام کرده است.


 

فعالیت بیش از 40 هزار هنرمند کردستانی در حوزه صنایع‌دستی


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان همچنین از فعالیت بیش از چهل هزار هنرمند در حوزه صنایع‌دستی استان خبر داد.


یعقوب گویلیان افزود: «کردستان استانی غنی در بحث تامین مواد اولیه حوزه صنایع‌دستی است و با توجه به این پتانسیل بیش از 40 هزار هنرمند استان در نزدیک به ۵۰ رشته صنایع‌دستی فعالیت دارند.»


وی به تاثیرگذاری سبک زندگی و فرهنگ بومی ساکنین این منطقه در ساخت و تولید انواع صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: «هم اکنون ۲۱ رشته‌ بومی فعال در حوزه صنایع دستی در استان کردستان موجود است.»


گویلیان بیان کرد: «چهارده هزار و ۵۰۰ نفر از این تعداد در سامانه معاونت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارای شناسه فعالیت هستند که از این تعداد، سه هزار و ۶۰۰ نفر بیمه تامین اجتماعی دارند.»


وی با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌ها در حوزه صادرات، افزود: «بحث مطالعات ظرفيت سنجي صادرات صنايع دستي استان و شناسايي كشورهاي هدف را در دستور كار قرار داده‌ايم تا بتوانيم بيش از پيش در بحث توسعه صادرات صنايع‌دستي اقدام نماییم.»


 

ضرورت استفاده از ظرفیت های فروش آنلاین


فرج نصرتی، کارشناس اقتصادی می گوید: صنایع دستی یکی از ظرفیت هایی است که می توان برای رونق اقتصادی و اشتغالزایی در استان های مرزی که دارای بیشترین آمار بیکاری در کشور است، از وجود آن بهره گیری کرد.


 وی افزود: طی چند دهه گذشته بخش صنایع دستی در کردستان رونق خوبی گرفته و تعداد زیادی از نیروهای انسانی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند و آثار هنرمندان و صنعتکاران کردستانی در سطح کشور و دنیا حرف های زیادی برای گفتن دارد و این نشان از ظرافت و کیفیت کار هنرمندان است.


وی ادامه داد: کردستان در بحث مواد اولیه برای ساخت و تولید آثار هیچ گونه مشکلی ندارد، زیرا این استان از بهترین و با کیفیت ترین مواد اولیه برای ساخت و تولید آثار صنایع دستی برخوردار است، اما در حوزه فروش با مشکل مواجه هستیم. هرچند در چنین شرایطی که وضعیت بازار نامناسب است باید صنعتکاران از ظرفیت های فضای مجازی برای عرضه و فروش محصولات خود استفاده کنند.

 

گزارش از مهوش رحیمی 


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel