Aftabedel Print Banner
یکشنبه 30 شهریور 1399 / 11:51|کد خبر : 10371|گروه : اخــبــار اســتــان

مديرعامل شركت آب منطقه اي كردستان عنوان کرد:

تجاوز به حريم رودخانه تهديد اساسی برای امنيت مردم پايين دست رودخانه‌ها

تجاوز به حريم رودخانه تهديد اساسی برای امنيت مردم پايين دست رودخانه‌ها

باوجود علم به اينكه ساخت و ساز در حريم رودخانه‌ها، هزينه هاي جاني و مالي گزافي را به كشاورزان و متصرفان تحميل مي‌كند، متاسفانه همچنان از سوي متصرفان شاهد اصرار بر توقف رفع تصرف هستيم.

كامران خرم در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل با اشاره به نقش رودخانه‌ها بعنوان شريان‌هاي حياتي، در چرخه حيات زمين، اظهار داشت: نقش رودخانه ها در رونق جوامع بسيار بارز بوده و اهميت آن غير قابل انكار است.


وي گفت: امروزه با افزايش جمعيت و توسعه ساخت و سازها، متاسفانه عليرغم استفاده هاي بي‌شمار از رودخانه، خواسته يا ناخواسته به حريم و بستر این شریان های حیاتی تجاوز شده و بصورت برداشت بی رویه از شن و ماسه بستر رودخانه، رواج مستحدثات غيرقانوني و احداث سازه هاي تقاطعي بدون رعايت اصول فني، بيشتر خود را نشان داده است كه اين اقدامات پيامدهاي ناگواري در پي خواهد داشت.


مهندس خرم تجاوز به حريم رودخانه‌ را تهديد اساسي براي امنيت مردم پايين دست رودخانه‌ها دانست و گفت: هر گونه کشاورزی و احداث خانه باغ ها و ويلاهاي غير مجاز در بستر رودخانه ها علاوه بر ايجاد آسيب پذيري در اين گونه بناها، در تشديد اثرات سيل نيز بسيار موثر است.


مديرعامل شركت آب منطقه اي كردستان با اشاره به اينكه دخل و تصرف در حريم رودخانه‌ها، سبب وقوع سيلاب‌هاي مخرب می گردد، خاطرنشان كرد: بر اين اساس قوانين و مقرراتي وضع گرديده تا با استفاده از اصول علمي اثبات شده توسط انديشمندان مهندسي رودخانه و سواحل، نظام حقوقي خاصي حاكم شود تا با جلوگيري از تجاوز به حرریم و بستر رودخانه ها، خسارت هايي كه بطور طبيعي توسط رودخانه بوجود مي‌آيد، به حداقل برسد.


مهندس خرم با اشاره به قانون ملی شدن آب که در تیر ماه 1347 مصوب گردید گفت : براساس ماده یک این قانون، تمامی آب های جاری در رودخانه ها و انهار طبیعی و دره ها و جویبارها و هر مسیر طبیعی دیگر اعم از سطحی و زیرزمینی و همچنین سیلاب ها و فاضلاب ها و زه آب ها و دریاچه ها و مرداب ها و برکه های طبیعی و چشمه سارها و آبهای معدنی و منابع آب های زیرزمینی ثروت ملی محسوب و متعلق به عموم است و مسئولیت حفظ و بهره بردارری این ثروت ملی و احداث و اداره تأسیسات توسعه منابع آب به وزارت آب و برق محول می شود. همچنین بستر انهار طبیعی و رودخانه ها اعم از اینکه آب دائم یا فصلی داشته باشند متعلق به دولت است و پهنای آن تا حدی است که مسیر رودخانه یا نهر را در حداکثر طغیان معمولی نشان دهد و همچنین ساحل دریاها و دریاچه ها طبق قانون اراضی ساحلی مصوب 25 مرداد ماه 1346 ایجاد هر نوع اعیانی در بستر انهار و رودخانه ها و در سواحل دریا و دریاچه ها اعم از طبیعی یا مخزنی با توجه به حریم قانونی ممنوع است مگر با اجازه وزارت آب و برق.


وی در این راستا افزود: کشاورزانی که اسناد زمین آنها قبل از سال 1347 صادر گردیده مالکیت و حقوق قانونی و شرعی آنها محفوظ است و از سال 1347 به بعد هر گونه صدور سند مالکیت وجاهت قانونی ندارد.


مهندس خرم با بیان اینکه رفع تصرفات و بازگشایی مسیل ها نقش مهمی در کنترل سیلاب و پیشگیری از حوادث احتمالی دارد، افزود: آموزش و فرهنگ سازي درخصوص رعايت حريم بستر رودخانه و سيلاب، ساماندهي و لايروبي رودخانه يكي از اقدامات غير سازه اي در راستاي جلوگيري از وقوع سيل‌هاي زيان بار و به تبع پیشگیری از ضرر و زیان های احتمالی در استان به شمار می آید که لازمه این کار همکاری و تعامل میان ادارات و سازمانهای مرتبط، رسانه ها و خصوصا صدا و سیما با این شرکت در جهت تنویر افکار عمومی می باشد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel