Aftabedel Print Banner
دوشنبه 17 شهریور 1399 / 11:49|کد خبر : 10329|گروه : اخــبــار اســتــان

در جلسه ثبت جهانی اورامان مطرح شد؛

«زیستگاه دل کوهستان» در گام آخر ثبت جهانی/ فرصت 6 ماهه برای رفع معایب موجود در منطقه اورامان داده شد

«زیستگاه دل کوهستان» در گام آخر ثبت جهانی/ فرصت 6 ماهه برای رفع معایب موجود در منطقه اورامان داده شد

مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه ایران رتبه دهم دنیا در ثبت آثار تاریخی را دارد، گفت: ارتقای این جایگاه می تواند در توسعه گردشگری کشور بسیار تاثیرگذار باشد.

به گزارش آفتاب دل، پویا طالب نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان پیش از ظهر امروز در جلسه ثبت جهانی اورامان در سنندج اظهار کرد: ارزیاب یونسکو اوایل مهر ماه به منطقه اورامان سفری خواهند داشت.


وی با بیان اینکه باید در بازه زمانی 15 روزه باقیمانده تا این سفر برای رفع مشکلات این منطقه به صورت جدی تلاش کرد، گفت: ارزیابان در این سفر راستی آزمایی مطالبی که در خصوص تاریخی بودن این منطقه به سازمان جهانی یونسکو ارائه شده را بررسی خواهند کرد و معایب را اطلاع می دهند.


مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان تصریح کرد: حدود 6 ماه فرصت داریم که این معایب را رفع کنیم و امیدواریم در جلسه سال آینده یونسکو، پرونده ثبت جهانی اورامان بسته شود.


طالب نیا با بیان اینکه در روستاهای این منطقه اختشاشات بصری را شاهد هستیم، گفت: جلوه روستاها را از روستای فرهنگی و تاریخی قدیمی بر هم زده است که باید اصلاح شوند تا در روند ثبت جهانی اورامان مشکلی پیش نیاید.


مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان اذعان کرد: در حال آماده سازی نهایی روستاهای منطقه اورامان پیش از سفر ارزیاب یونسکو هستیم.

 


وی ادامه داد: قبلا مشاور یونسکو به منطقه سفر کرده و گزارشی برای اینکه چه تغییرات و کارهایی باید انجام شود به ما ارائه کرده بود.


طالب نیا با اشاره به اینکه اعتبارات ملی هم برای ثبت جهانی اورامان اختصاص داده شده است، یادآور شد: دهیاری‌ها با نظارت این پایگاه، ساماندهی بافت روستاها را از جمله در زمینه نظافت عمومی، جداره سازی، کف سازی، معماری و مرمت را آغاز کرده‌اند.


 

ظرفیت شوراها و دهیاری‌ها در ثبت جهانی اورامان پای کار آورده شوند


ابراهیم زارعی سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در ادامه این جلسه اظهار کرد: ثبت جهانی اورامان کار بزرگی است و نیاز به تلاش جهادی همه دارد.


وی با بیان اینکه هر کمکی که در توان استان باشد باید پای کار آورده شود، تصریح کرد: الان زمان فداکاری و تلاش بیشتر است و باید شبانه‌روز کار کنیم تا به نتیجه برسیم.


سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان افزود: گاهی وقت‌ها اگر بخواهیم می‌توانیم کار کنیم باید با تلاش مضاعف زمینه این ثبت جهانی را فراهم سازیم.


وی احصای موانع و مشکلات را در روستاهای اورامان ضروری خواند و گفت: از بستر و ظرفیت شوراها و دهیاران استفاده و همه را پای کار آورد.


وی تصریح کرد: ما سه ثروت مهم تاریخی، فرهنگی و طبیعی در استان داریم که هر سه این ثروت در این منطقه اورامان وجود دارد.


سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استاندار کردستان اظهار کرد: کسانی که در این منطقه سکونت دارند نهایت مهربانی را با طبیعت داشته و آن را حفظ کرده‌اند.


کاری که مردم هورامان که بخش‌های مختلفی از کشور را در بر می‌گیرد از دوران گذشته تا کنون انجام داده‌اند این است که معماری و مردم آن را می‌توان به عنوان نماد رفتار مسالمت‌آمیز بشر با طبیعت و محیط زیست و زیست‌بوم دانست.


زارعی اظهار داشت: در این محل نهایت همراهی مردم و قدرشناسی در باب طبیعت و محیط زیست صورت گرفته و لازم است از شناخت مردم منطقه در پیگیری پرونده ثبت جهانی خوب استفاده شود.


وی افزود: اگر مردم منطقه نبودند و به صورت مسالمت‌آمیز با طبیعت و تاریخ رفتار نمی‌کردند قطعا اکنون هورامانی وجود نداشت.


وی عنوان کرد: هر اثری که در فهرست جهانی می‌گیرد مورد حمایت تمامی دنیا قرار می‌گیرد و متعلق به مردم تمام جهان خواهد شد.


وی با بیان اینکه به خاطر اینکه مدتی اورامان را رها کرده‌ایم متاسفانه ساخت و سازهای ناهماهنگی در آن انجام شده است، گفت: نوسازی در این منطقه ضروری است اما باید با برنامه باشد و اجازه ندهیم ساختار بکر و اصلی آن صدمه ببیند.


 

ثبت جهانی اورامان موتور محرکه توسعه غرب کشور است


فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  در ادامه اظهار داشت: ثبت جهانی منطقه اورامان یک فرصت مناسب برای معرفی بافت‌های تاریحی و دیدنی ایران است و این کار می‌تواند برای دنیا به عنوان یک پایلوت شناخته شود.


وی خاطرنشان کرد: تخت جمشید، میدان نقش جهان و چغازنبیل سه اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و با توجه به مشکلات جنگ تا سال 83 نتوانستیم آثار جدیدی را به ثبت برسانیم و امروز این تعداد به 24 مرکز رسیده است.


مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه ایران رتبه دهم دنیا در ثبت آثار تاریخی را دارد، گفت: ارتقای این جایگاه می‌تواند در توسعه گردشگری کشور بسیار تاثیرگذار باشد چرا که وقتی اثری ثبت جهانی می‌شود به عنوان منطقه گردشگری به گردشگران خارجی معرفی می‌شود.


عزیزی از حضور ارزیاب یونسکو برای بازدید از منطقه اورامان طی دو هفته آینده در استان خبر داد و گفت: باید مشکلات این منطقه را رفع کنیم تا شاهد تایید و تحقق این اقدام بزرگ باشیم.


وی بیان کرد: ثبت جهانی منطقه اورامان موتور محرکه‌ای است که می‌تواند گردشگری را در غرب کشور رونق دهد و گسترش گردشگری نیز توسعه یک منطقه را به دنبال خواهد داشت.


مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: امروز یک مدیریت دولتی و خصوصی در کنار یکدیگر در حال فراهم کردن شرایط مطلوب برای ثبت جهانی این منطقه است.


وی در پایان اذعان کرد: پشتوانه مردم نیز از دیگر ظرفیت‌های مهم در این راستا است که باید با توجیه مناست هم مردم و مسئولان پای کار بیایند.


 

ثبت جهانی اورامان نقش مهمی در توسعه کردستان دارد


خالد جعفری معاون امور اقتصادی استاندار کردستان هم اظهار کرد: با توجه به شرایط ویژه‌ای که منطقه دارد باید برنامه‌ریزی شود و بافتی را در منطقه ایجاد کنیم که ضمن داشتن جذابیت برای گردشگران، ساختار اصلی و سبک زندگی موجود در منطقه را تغییر ندهد.


معاون امور اقتصادی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: ثبت منطقه اورامان باید برای بازگشت به ارزش‌ها و حفظ ارزش‌های انسانی و اصالت و فرهنگ منطقه انجام شود.


جعفری تصریح کرد: ثبت جهانی اورامان نه تنها برای استان‌ ما برای کل کشور خروجی خواهد داشت.


وی اظهار کرد: اگر این میراث در منطقه اورامان ثبت جهانی شود یک نگاه و پشتوانه جهانی برای حفظ آن شکل خواهد گرفت.


وی با بیان اینکه ثبت جهانی اورامان در توسعه استان نقش حیاتی و مهمی دارد، گفت: مراسمات تاریخی، صنایع دستی و ...همه و همه باعث شده که زمینه جذب گردشگر و حتی مهاجرت معکوس در این منطقه شکل بگیرد.


وی افزود: یکی از مباحث مهم که می‌تواند به ثبت جهانی اورامان کمک کند بافت کشاورزی است که خاص منطقه اورامان است حفظ این سبک سنتی کشاورزی موجب شده که این منطقه مورد توجه قرار گیرد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel