Aftabedel Print Banner
دوشنبه 17 شهریور 1399 / 08:21|کد خبر : 10328|گروه : اخــبــار اســتــان

پیامدهای گرانی نهاده‌های کشاورزی تا به کی؟

شوک به کشاورزان در آستانه فصل کشت/ افزایش قیمت کود شیمیایی موجب عقب‌گرد کردستان در تولیدگندم می‌شود!

شوک به کشاورزان در آستانه فصل کشت/ افزایش قیمت کود شیمیایی موجب عقب‌گرد کردستان در تولیدگندم می‌شود!

افزایش پنج برابری قیمت کودهای شیمیایی و حدود سه تا پنج برابری سموم به عنوان مؤلفه‌های مهم تولید در صنعت کشاورزی، که به تصویب شورای اقتصاد رسیده در آستانه آغاز فصل زراعی جدید و در سال جهش تولید، ضربه بزرگی به تولید کنندگان وارد می کند.

به گزارش آفتاب دل، افزایش پنج برابری قیمت کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه و افزایش حدود سه تا پنج برابری سموم به عنوان مؤلفه‌های مهم تولید در صنعت کشاورزی، که به تصویب شورای اقتصاد رسیده در آستانه آغاز فصل زراعی جدید و در سال جهش تولید، ضربه بزرگی به تولید کنندگان وارد می کند.

 


با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز طی چند ماه اخیر و تشدید مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا، تقریبا در تمام صنایع تولیدی کشور شاهد افزایش قیمت مواد اولیه بوده ایم که در نهایت نیز به فاصله چند هفته، این افزایش قیمت در محصولات نهایی نیز خود را بروز داده است. چرخه ای که در نهایت باعث بروز تورم شدید و وارد شدن فشار سنگین روی قشر ضعیف تر جامعه می شود.

 


در این میان اما برخی تصمیمات مسئولان دولتی به سمتی پیش رفته که در کنار ایجاد فشار بر روی مصرف کننده نهایی، تولید کننده نیز دیگر توان و انگیزه ادامه تولید را به دلیل ضرر و زیان وارده به خود از دست می دهد و از کار دست می کشد.

 


یکی از نمونه های چنین اقداماتی را اخیرا در بخش کشاورزی شاهد هستیم که شورای اقتصاد اقدام به افزایش شدید قیمت سموم و کودهای شیمیایی کرده اما اجازه افزایش قیمت تولیدات کشاورزی را متناسب با هزینه های صورت گرفته نمی دهد. موضوعی که باعث اعتراض برخی انجمن ها و تشکل های کشاورزی نیز شده است.


کاشت محصول با این قیمت کود و سم مقرون به صرفه نیست

یکی از کشاورزان دهگلانی در خصوص افزایش قیمت سموم و کودهای شیمیایی گفت: قیمت سم و کود افزایش چند برابری داشته و دیگر کاشت محصول با این قیمت آب ساعتی که از چاه تامین می شود در کنار کودهای چند صد هزار تومانی مقرون به صرفه نیست.

 


محمد میره کی با بیان اینکه نباید شاهد افزایش قیمت کود شیمیایی باشیم، ادامه داد: وقتی کود و سم گران می شود، کشاورز توان خرید آن را از دست داده و در نتیجه استفاده نمی کند که در این صورت کیفیت محصولات افت خواهد کرد.

 


وی با اشاره به اینکه کشاورزان انتظار حمایت های عملی دولت را دارند، افزود: بنده یک گندمکار هستم و باید از کود فسفات در زمان کشت محصول استفاده کنم ولی قیمت دو گونی ۵۰ کیلوگرمی آن یک میلیون تومان است و بنده توان خرید آن را ندارم.

 


آخرین قیمت کود و سم در بازار کردستان

پرس و جوی میدانی خبرنگار ما در کُردستان نشان می دهد که قیمت هر گونی ۵۰ کیلوگرمی کود سوپر فسفات که در ابتدای سال گذشته ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان بود، اکنون به بیش از ۴۲۰ هزار تومان افزایش یافته و همچنین هر کیسه کود کلرید پتاسیم ۵۰ کیلوگرمی از ۵۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

 


قیمت هر گونی ۵۰ کیلوگرمی کود سولفات پتاسیم از ۹۰ هزار تومان سال قبل به ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزارتومان و هر ۵۰ کیلوگرم کود سولفات پتاسیم از ۶۵  هزار تومان به ۴۵۰ هزار تومان برای سال زراعی پیش رو افزایش یافته است.

 


در میان این کودها تنها قیمت کود دی آمونیم فسفات چهار برابر شده است و هر گونی ۵۰ کیلوگرمی آن از ۱۰۵ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است

 


افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی موجب عقب‌گرد کردستان در تولیدگندم می‌شود


سید حسین رحیمی نماینده انجمن کشاورزان خبره استان کردستان می گوید: دولت با این تصمیم اشتباه آزاد کردن قیمت کود فسفات و قیمت گذاری با ارز نیما تیشه به ریشه بخش کشاورزی خصوصا گندمکاران زد.

 


سید حسین رحیمی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: متاسفانه کشاورزان استان کردستان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و افزایش قیمت کود شیمایی فسفات تا 500 هزار تومان یعنی فاتحه کشاورز خوانده شده است.

 


 وی با بیان اینکه قیمت بسیاری از نهاده‌های کشاورزی نسبت به سال گذشته حدود یک هزار درصد افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: نرخ هر کیسه کود فسفات در تابستان سال گذشته ۶۵ هزار تومان بود و دیروز این میزان به ۴۹۵ هزارتومان افزایش پیدا کرد.

 


وی با اشاره به اینکه قیمت سم مبارزه با آفت سن از ۴۹ هزار تومان به ۴۳۲ هزار تومان رسیده است، اضافه کرد: مصرف عمده کود فسفات در فصل پاییز و در مرحله کاشت محصولات زراعی از جمله گندم است.

 


این گندمکار نمونه ملی افزود: کود فسفات برروی وزن هزاردانه و کیفیت گندم تاثیرگذار است و با قیمت کنونی آن کشاورزان استان توانایی خرید آن‌را نخواهند داشت.

 


رحیمی یادآور شد: کاشت گندم در سال زراعی جدید بدون کود فسفات باعث می شود باردیگر به وضعیت تولید گندم در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ برگردیم و به نوعی عقبگرد در میزان تولید و کیفیت این محصول را شاهد خواهیم بود.

 


وی از دیگر تبعات افزایش قیمت کود و سموم کشاورزی را افزایش بیکاری و مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها ذکر کرد و اظهار داشت: در سال جهش تولید و هفته دولت انتظار دادن چنین هدیه ای به کشاورزان را نداشتیم و بیشتر چشم انتظار حمایت در این راستا بودیم.

 


نماینده تشکل‌های بخش کشاورزی کردستان و یکی از گندمکاران نمونه در سطح ملی گفت: قیمت تضمینی هر کیلوگرم گندم دو هزار و ۵۰۰ تومان است و اگر این میزان به پنج هزار تومان افزایش یابد می بایست قیمت هر کیسه کود فسفات ۱۵۰ هزار تومان می شد تا کشاورز توانایی تهیه آن را داشته باشد.

 


رحیمی اضافه کرد: غرب کشور به ویژه کردستان در آستانه فصل کاشت محصولات زراعی هستند و این افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی بزرگترین لطمه را به این بخش وارد می کند.

 


کشاورزان از روی ناچاری روی به کشت صفی جات می آوردند


محمود جعفری کارشناس بخش کشاورزی در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت:  کشاورزان از روی ناچاری روی به کشت صفی جات می آوردند تا بتوانند چرخ زندگی خانواده خود را بچرخانند.

 


وی گفت: با توجه به اینکه هزینه تولید چند برابر شده و دولت قیمت های پایین و ناعادلانه برای خرید تضمینی در نظر می گیرد کشاورزان ناخواسته به کشت صیفی جات و محصولات پر آب سوق داده می شوند که این امر باعث تحمیل زیان های اساسی به بخش کشاورزی می شود.

 


جعفری اظهار داشت: کشت صیفی جات و محصولات پر آب باعث خسارت به منابع آبی و خاکی می شود و نیروی انسانی متحمل ضرر می شود و همچنین نبود زیرساخت های اساسی برای نگهداری محصولات کشاورزی باعث می شود محصولات یک جا به بازار وارد شوند و در این صورت به دلیل همخوانی نداشتن عرضه و تقاضا به اقتصاد کشور آسیب بزرگی وارد خواهد شد.

 


وی با تاکید بر اینکه برخی کشاورزان به دلیل بالا بودن هزینه تولید مجبور به اجاره دادن زمین های  کشاورزی خود هستند، ادامه داد: این امر باعث می شود تولید محصولات استراتژیک مانند گندم، جو و کلزا که برای کشور در خودکفایی و تامین امنیت غذایی نقش مهمی دارد کاهش یافته و بازهم دولت وابسته کشورهای بیگانه شود.

 


لذا دولت چنانچه می خواهد از این بحران های موجود در بخش کشاورزی عبور کرده و هزینه تولید را پایین آورده و درخود کفایی و تامین امنیت غذایی کشور با مشکل مواجه نشود و همچنین صنعت بزرگ کشاورزی بتواند روی پای خود بایستد، حداکثر تا پایان شهریورماه باید قیمت منطقی و عادلانه برای محصولات کشاورزی استراتژیک اعلام و برای کنترل قیمت کود و سموم کشاورزی اقدام کند.

 


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel