Aftabedel Print Banner
دوشنبه 13 مرداد 1399 / 22:32|کد خبر : 10278|گروه : اخــبــار زنــان

نظرات و ایده های بانوان فعال کردستان در ارائه راهکارهای فرهنگی استفاده می شود

نظرات و ایده های بانوان فعال کردستان در ارائه راهکارهای فرهنگی استفاده می شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان گفت: با تشکیل شبکه متمرکز نخبگان استانی، نظرات و ایده های بانوان فعال استان در ارائه راهکارهای فرهنگی استفاده می شود.

به گزارش آفتاب دل، حجت‌لاسلام احمد حاتمیان عصر امروز در جلسه شبکه متمرکز نخبگان فعال استانی که در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد، اظهار کرد: شیوه و روش زندگی فرزندان ما با شیوه زندگی و تربیتی ما در گذشته متفاوت است و نباید فرزندان را با شیوه تربیتی خودمون بزرگ کنیم چرا که برای زمانی غیر از زمان گذر جوانی و نوجوانی ما والدین آفریده شده‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه امروزه دغدغه های پدر و مادرها و جامعه نسل پیشین این است که فرزندان در بیرون از محیط منزل کجا می روند و چه کار خواهند کرد، افزود: شهید بهشتی و شهید مطهری در دو مطلب نزدیک به هم از نظر محتوا  می گویند نباید بچه ها را متهم کرد که بی دین شده اند چرا که طرز فکر جوانان امروز متفاوت است و آنها به دنبال دانشی هستند که مسائل را براساس خرد و عقلانیت بپذیرند.

 

وی خاطرنشان کرد: آنچه که کار فرهنگی را در جامعه ما بسیار دشوار می‌کند پیوستگی میان دین و حکومت است و نسل امروز دین و ارزش‌های دینی را می‌پذیرند که براساس عقلانیت و خرد تبیین شود نه براساس دستورالعمل و بخشنامه.

 

حجت‌الاسلام حاتمیان بیان کرد: اگر همچون قبل از انقلاب اسلامی دین از حکومت جدا بود می توانستیم کاستی‌ها و بدی‌ها و ناهنجاریها را به گردن حکومت بیندازیم اما امروز که حکومت دینی است این نظام حاکم بیشتر در معرض اتهام، بررسی و ارزشیابی است.

 

وی تصریح کرد: بسیاری از مواقع نظام حاکم بدنبال تثبیت ارزش‌های اسلامی است اما نگاه جامعه گاهی بگونه‌ای است که کارها مبتنی بر حکومت دینی نیست و آنرا پس می‌زنند بنابراین افراد نخبه و بانوان فعال استان می‌توانند برای تثبیت ارزش‌ها و هنجارهای دینی تلاش کنند و براین اساس نیازمند برنامه‌هایی مبتنی بر دانش، خرد محوری، روانشناسی و جامعه شناسی اجتماعی هستند.

 

وی خطاب به بانوان حاضر در این شبکه متمرکز اعلام کرد: باید در حوزه ارزش‌های دینی اجتماعی، مبارزه با ناهنجاری‌ها که مبتنی بر آموزه‌های وحیانی است کمک شود تا در برنامه‌ها و مناسبات مختلف برای کمک به فرهنگ دینی این جامعه بدور از نگرش‌های شخصی طرح و برنامه‌ای ارائه شود.

 

حاتمیان بیان کرد: از بانوان فعال استان می‌خواهیم که به این نهاد فرهنگی کمک کنند تا با شناختی که از وضعیت جامعه دارند برنامه‌های ارزشمندی در حوزه فرهنگی و اجتماعی براساس اولویت‌ها و نیاز جامعه تهیه و ارائه دهند.

 

اولویت‌های فرهنگی و اجتماعی استان احصا و پیگیری شود

 

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: هر کدام از بانوان عضو این جلسه پنج اولویت را از مشکلات و مسائل استان تهیه و به تبلیغات اسلامی ارائه دهند تا اولویت‌ها براساس نیاز استان رسیدگی و بررسی شود و در نهایت به چند اولویت اصلی و اساسی برسیم.

 

فرانک قدسی با اشاره به اینکه باید اولویت‌ها براساس مطالعات لازم ارائه شود، افزود: هر اولویتی که اعلام می‌شود نباید کلی باشد بلکه باید یک مشکل و دغدغه اساسی را مطرح کند که بتوانیم به موضوع رسیدگی کنیم و بتوانیم در حل یک مشکل و معضل اجتماعی و فرهنگی گام برداریم.

 

وی اضافه کرد: بعد از انتخاب اولویت‌ها برنامه‌‎های جامع تهیه و برنامه زمانبندی برای رسیدگی به آن مطرح خواهد شد.

 

مشکلات جامعه باید ریشه‌ای رسیدگی شود

 

غزاله مرادی از بانوان عضو شبکه متمرکز نخبگان فعال استان اظهار کرد: باید مشکلات جامعه ریشه‌ای‌تر بررسی شود و نگاه سطحی به مشکلات نمی‌تواند در رفع مشکلات و معضلات چاره‌ساز باشد.

 

 

وی بیان کرد: احصای مشکلات باید یکی یکی پیش برود و راهکارهای اساسی برای رفع مشکلات اعلام شود و خروجی فعالیت‌ها نیز مشخص باشد چراکه اجرای فعالیت‌ها بسیاری ضروری‌ و لازم است و تنها ارائه مشکل و راهکار مهم نیست و باید مصوبات عملیاتی شود.

 

پیگیری مشکلات کردستان نیازمند انجام مطالعات و کارهای میدانی است

 

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان با اشاره به اینکه مشکلات زمان زیادی است که احصا شده است، عنوان کرد: باید کارهای میدانی انجام شود که مختص استان کردستان باشد.

 

فاطمه سهرابی بیان کرد: آموزش غلط نتایج بدی به دنبال خواهد داشت و برگزاری کارگاههای آموزشی مثل روال گذشته نمی‌تواند در توانمندی افراد جامعه و یا رفع مشکلات موثر باشد.

 

باید بدنبال تصمیمات درست برای سرمایه‌های اجتماعی باشیم

 

ژاله حیدری مقدم نیز در این مراسم بیان کرد: این شبکه متمرکز یک نهاد تصمیم ساز به شمار می‌رود که می تواند نقش ایفا کند و باید دنبال تصمیمات درست در جامعه باشیم که مبتنی بر تحلیل علمی و میدانی باشد.

 

وی گفت: همه مشکلات موجود در جامعه را نمی توان احصا کنیم اما می توانیم یک گوشه از آن را در حوزه فرهنگ دینی پیگیر باشیم.

 

وی اضافه کرد: اعتماد در سطح جامعه دچار اختلال و کاهش شده و بسیاری از مسائل که بوجود آمده به دلیل کاهش اعتماد است و باید برخی از نگاهمان را به سمت جلب اعتماد عمومی هدایت کنیم.

 

حیدری مقدم بیان کرد: بیشتر تصمیماتی که برای استان کردستان گرفته می شود تصمیماتی است که براساس دستورالعمل از تهران است در حالیکه باید از ظرفیت های بومی و مبتنی بر اقتضائات استان کردستان برنامه ریزی شود.

 

وی یادآور شد: برای اصلاح فرهنگ حتما باید از آموزش عبور کنیم باید یاد بگیریم تا دچار مشکل نشویم و به مشکلات جامعه نیز اضافه نکنیم.

 

بازخورد مصوبات جلسات باید در جامعه دیده شود

 

مهدیه وهابی نیز از دیگر بانوان عضو شبکه متمرکز استان عنوان کرد: باید نتایج جلسات به اعضای جلسه اعلام شود تا انگیزه لازم برای شرکت در جلسات بعد وجود داشته باشد و علاوه بر آن بازخورد آن در جامعه نیز دیده شود.

 

آموزش باید به توانمندسازی زنان بینجامد

فتحی یونسی نیز از دیگر اعضای این جلسه بیان کرد: آموزش باید به توانمند سازی زنان برسد چرا که بسیاری از مسائل امروز از جمله تحکیم بنیان خانواده، پرورش و تربیت فرزندان و غیره به بانوان مربوط می شود.

 

وی بیان کرد: امروز مشکلاتی که در جامعه وجود دارد نشان می دهد که متاسفانه آموزش ها به اندازه ای که باید باشد نبوده و در این راستا کم کار شده است.

 

آلا شهسواری مسوول امور بانوان اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان نیز هدف از تشکیل شبکه متمرکز نخبگان استانی را تشکیل هیئت اندیشه‌ورز دانست و گفت: این هیئت به منظور ارائه ایده‌های فرهنگی و اجتماعی متناسب با نیاز استان کردستان تشکیل می‌شود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel