Aftabedel Print Banner
یکشنبه 29 تیر 1399 / 09:41|کد خبر : 10249|گروه : اخــبــار اســتــان

بزرگترین ناحیه منفصل شهری در خاورمیانه؛

متصل به شهر، منفصل از خدمات/ نایسر صد هزار نفری، 80 هزار فقیر دارد!

متصل به شهر، منفصل از خدمات/ نایسر صد هزار نفری، 80 هزار فقیر دارد!

لقب بزرگترین ناحیه منفصل شهری خاورمیانه را با 100 هزار نفر جمعیت به خود اختصاص داده، به‌علت عدم بی‌توجهی مسئولان کلکسیونی از همه معضلات، آسیب‌های شهری، اجتماعی و زیست‌محیطی است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، لقب بزرگترین ناحیه منفصل شهری خاورمیانه را با 100 هزار نفر جمعیت به خود اختصاص داده، البته ناگفته نماند که 80 هزار نفر از این جمعیت فقیر هستند، به‌علت عدم بی‌توجهی مسئولان کلکسیونی از همه معضلات، آسیب‌های شهری، اجتماعی و زیست‌محیطی است، هر چند به ظاهر متصل به شهر است اما در واقع منفصل از هر گونه خدمات است و در چند هفته اخیر آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه کشور طی ویودیو کنفرانسی دستور بررسی مشکلات این منطقه را صادر کردند.


ناحیه منفصل شهری نایسر در شمال شرقی شهر سنندج با مساحت ۳.۹.۵ هکتار، بزرگترین سکونتگاه خود انگیخته شهر سنندج است،  این ناحیه در ابتدا به صورت روستایی در اطراف شهر بود اما در گذر زمان و بدلیل کمبود زمین در شهر، ساخت و ساز در شیب بالای این روستا به یک ناحیه اقماری برای سرریز جمعیت شهر در دهه ۱۳۸۰ افزایش زیادی پیدا کرد.


واضح است تعلل در رسيدگی به وضعيت زندگي ساکنان نواحي منفصل شهری تکرار تراژدی معضلات اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی در حاشيه شهرها را رقم مي زند و نقاطی که زمان مامن مهارجران برای دست يافتن به شرايط زندگی بهتربود با انبوه جمعيت و در سايه نبود امکانات، به تهديدی برای مراکز شهرها تبديل شود!

 


قانون گریزی هایی که در این منطقه آسان است


«نایسر» به لحاظ جمعیتی از شهرهای کامیاران، بیجار و دهگلان بزرگتر و بر اساس آمارهای غیررسمی و گاها رسمی که در جلسات متعدد از سوی مسئولین اعلام شده است، جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر در خانه‌هایی در این منطقه زندگی می‌کنند که اغلب به صورت غیرمجاز احداث شده و این موضوع کنترل آمار جمعیتی، خدمت‌رسانی و ارتقای خدمات شهری را به آن دشوارتر کرده است.


در کنار مشکل جمعیتی و رشد غیرمجاز منازل مسکونی، وجود انشعاب برق غیرمجاز معضلات در این منطقه را افزایش و قانون‌گریزی را برای خیلی‌ها آسان کرده است.
مشکلات زیرساخت‌های آموزشی، نبود فضای سبز، مشکلات آب، کوچه‌های ناهموار و خاکی، خیابان‌های شلوغ و پُرتردد و مسائلی دیگر از این دست، از مشکلاتی است که مردمان این منطقه با آن دست به گریبان هستند.

 


نبود پارک و فضای سبز از مشکلات نایسر است


یکی از اهالی نایسر می گوید: واقعیت این است که هزینه‌ها و موانعی که در صدور مجوز ساخت و ساز وجود دارد موجب می‌شود مردم قانون را دور بزنند و شبانه اقدام به ساخت خانه‌های غیراستاندارد بکنند.


وی گفت: وضعیت اقتصادی مردم به خاطر فشارهای اقتصادی روز به روز بدتر می شود و بیماری کرونا هم مزید بر علت شده و مردم را به مناطق حاشیه سرازیر کرده است خانه هایی که در این مناطق با ارزان ترین قیمت ها خرید و فروش می شد الان با قیمت های باورنکردنی معامله می شود همین افسارگسیختگی قیمت مسکن و اجاره بهای مسکن موجب شده جمعیت حاشیه های شهر روز به روز بیشتر شود و امکانات محدودی که وجود دارد به جمعیت بیشتری تقسیم شود.


وی افزود: نبود پارک و فضای سبز از دیگر مشکلات نایسر است که بچه‌ها اینجا مجبورند میان گرد و خاک ریسک بازی زیر برق فشار قوی را هم قبول کنند که این موضوع به شدت خانواده‌ها را نگران کرده است.

 


تنها راه برون‌رفت از معضلات‌ 


یک کارشناس توسعه عمران شهری می‌گوید: نواحی منفصل شهری به عنوان یک منطقه از نواحی اصلی شهر و جزو مناطق تحت نظر شهرداری محسوب می‌شوند اما همچنان از خدمات و امکانات شهری بی‌بهره‌اند. در این میان نایسر با جمعیتی بالغ‌بر ۸۰ هزار نفر بزرگ‌ترین منطقه منفصل شهری در سنندج به شمار می‌رود که حدودا معادل ۲۰ درصد جمعیت کل شهر است.


«علی پوریایی» ادامه داد: از سوی دیگر مهاجرت بی‌رویه افراد از روستاهای اطراف و حتی از استان‌های دیگر که اغلب هم استطاعت مالی ندارند، بر ساخت‌وسازهای بدون مجوز و غیراستاندارد دامن زده‌اند. در بسیاری از نقاط این منطقه هنوز عملیات ابتدایی شبکه فاضلاب‌ انجام نشده و برای سازمان‌های متولی مشکلات زیرساختی جدی به وجود آورده است. 


وی گفت: رشد قارچ‌گونه جمعیت مهاجر و ساخت خانه‌ مسکونی در حریم برق و روی تپه‌ها چنان کلکسیونی از معضلات شهری و روستایی به وجود آورده که گاه مسئولان به مزاح می‌گویند که اختصاص بودجه‌های کلان نفتی نیز توان درمان درد این منطقه را ندارد.


 وی اضافه می‌کند: حال بعد از سال‌ها دست‌وپنجه نرم کردن نایسر با مشکلات، مسئولان و برخی کارشناسان شهری به این نتیجه رسیده‌اند که تنها راه برون‌رفت از حجم وسیع معضلات تبدیل شدن آن به شهر است.

 


سرقت های خرد در مناطق حاشیه ای بیش از دیگر مناطق به چشم می خورد


مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان با بیان اینکه هر دفتر تسهیل گری بیش از ۱۵ هزار جمعیت را تحت پوشش قرار می دهد، یادآور شد: بر اساس نظر سنجی انجام شده، مطالبه اول ساکنان نایسر توسعه گری است و مردم آن خواهان ارتباط با مدیران اجرایی برای طرح مطالبات و حل مشکلات این محله هستند.


فرانک قدسی مهمترین آسیب های اجتماعی را اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، بیکاری و خود حاشیه نشینی برشمرد و تاکید کرد: خشونت و خودکشی از آسیب های رو به رشد در استان به ویژه در مناطق حاشیه ای است که باید برای آن چاره اندیشی اساسی شود.


وی با بیان اینکه کردستان دومین استان کشور در نمره خام طلاق و در مقایسه با تعداد ازدواج ها در رتبه ۱۳ است، افزود: سرقت های خرد در مناطق حاشیه ای بیش از دیگر مناطق به چشم می خورد که این مساله بیانگر فقر ساکنان آن است.


مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان به ورود کارشناسان اجتماعی به محلات با تنش اجتماعی و خانوادگی بالا در نایسر اشاره کرد و اظهار داشت: تنها در یکی از محلات ۶ کودک در معرض تجاوز جنسی توسط خانواده شناسایی شده که یکی از آنان در مرحله بحرانی است.

 

 

امروزه، تقریباً تمام کارشناسان مسائل توسعه بر این باورند که رشد نامتعادل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجب نابرابری‌ها و عدم توازن شهر و روستا می‌‏شود و در پی آن گروه‌های متعدد روستائیان به سمت شهرها مهاجرت می‏‌کنند البته این گروه که آمارشان هم کم نیست در شهرها نه جذب فعالیت‌های اقتصادی و نه به جامعه و فرهنگ شهری می‌‏پیوندند بلکه در پیرامون بافت‏‌های فقیرنشین شهری سکنی می‏‌گزینند، و سکونت‌‏های نابهنجار خودرو و خودساز را پدید می‌‏آوردند.


مسوولین باید راهکاری اساسی برای حل معضلات نایسر در همه ابعاد بیابند چرا که رها کردن این منطقه به حال خود، پتانسیل بالایی برای بالا رفتن ناهنجاری‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است که در آینده می‌تواند ضربات جبران ناپذیری داشته باشد.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel