Aftabedel Print Banner
سه شنبه 10 تیر 1399 / 09:18|کد خبر : 10194|گروه : اخــبــار زنــان

نشانه های هوش هیجانی پایین در افراد را بشناسید

نشانه های هوش هیجانی پایین در افراد را بشناسید

اغلب کسانی که نشانه های هوش هیجانی پایین دارند در روابط شخصی و دیگر روابط اجتماعی خود دچار مشکل می شوند.

هوش هیجانی که با نام های دیگر هوش احساسی و هوش عاطفی (EQ) نیز خوانده می شود از جمله موئلفه های شناختی است که اگر شخصی از سطح پایینی از این هوش برخوردار باشد ممکن است روی روابط، شغل و کیفیت زندگی او تاثیر ناخوشایند بگذارد. در زیر با نشانه های هوش هیجانی پایین بیشتر آشنا خواهید شد.

نشانه های هوش هیجانی پایین

هوش هیجانی یا احساسی پایین چیست؟

هوش هیجانی توانایی ما برای خواندن و درک احساسات خود و دیگران است. افراد دارای هوش هیجانی بالا اغلب از سلامت روانی بالاتری لذت برده و به گزارش پرشین وی اغلب در حرفه و همچنین روابط شخصی خود نیز راضی تر هستند. اشخاصی که از هوش هیجانی پایینی دارند اغلب قادر به شناسایی احساسات دیگران نبوده و به ندرت حتی احساسات خود را تشخیص می دهند. همین امر ایجاد روابط قوی بین آنها و دیگران را دچار مشکل می کند.

نمونه احساسات و رفتارهای ذکر شده در زیر از بارزترین نشانه های هوش هیجانی پایین است.

  • نمی توانید دیگران را درک کنید.

هوش احساسی به شما این امکان را می دهد که احساسات طرف دیگر را تشخیص داده و درک کنید. هوش هیجانی به ما این امکان را می دهد که وقتی کسی که دوست داریم غمگین، دچار استرس و یا شاد باشد را متوجه شویم. وقتی نتوانیم از احساسات دیگری به طور موثر باخبر شویم، نه تنها در ارتباط برقرار کردن با او دچار ناتوانی می شویم، بلکه ممکن به رابطه فعلی ما نیز آسیب بزند.

افرادی که دچار مهارت های هیجانی و احساسی ضعیفی هستند آگاهی اندکی داشته و اغلب به طور کامل نسبت به احساسات دیگران بی توجه هستند.

هوش احساسی

عواقب هوش احساسی پایین در روابط

  • فاقد احساس همدردی هستید.

احساس همدردی توانایی است که به ما این امکان را می دهد که احساس و تجارب مختلف را با دیگران سهیم شویم. این بستگی به توانایی فکری یا تخیل ما دارد که بتوانیم احساس شخص دیگر را متوجه شویم. اگر از سطح هوش عاطفی پایینی برخوردار باشیم، اغلب فاقد احساس همدردی خواهیم بود.

از نشانه های هوش هیجانی پایین در این مورد این است که حتی گاهی مردم، شخص را به نوعی “خود شیفته” تصور می کنند چرا که او قادر به بروز همدردی نیست و به گزارش پرشین وی اغلب این فرد نمی تواند خود را جای دیگری گذاشته و احساس دیگران را متوجه شود.

  • فکر می کنید دیگران زیادی احساساتی هستند.

رفتارهای بی احساس یکی از ویژگی های متداول افراد فاقد هوش هیجانی است. وقتی هوش هیجانی و یا EQ پایینی داشته باشید ممکن است در موقعیت های تراژیک و غم انگیز مثل مراسم خاکسپاری شوخی کنید و در مقابل تصور کنید دیگران زیادی احساساتی هستند. این رفتار، شما را در نظر دیگران بی احساس نشان می دهد.

دردسرهای هوش احساسی پایین

  • احساسات خودتان را درک نمی کنید.

احساسات ما اغلب روی افکار، رفتارها و عملکردهایمان تاثیر می گذارد. به گزارش پرشین وی وقتی نتوانید احساسات خود را تشخیص دهید، می تواند منجر به عملکردهای بیهوده و رفتارهای تهاجمی و منفعلانه شود. اگر اغلب در حیرت هستید که چرا شما و یا شخص دیگر احساس دیگری دارد از دیگر نشانه های هوش هیجانی پایین است. این امر حس کردن احساسات و عواطف را به طور کلی برایتان سخت می کند.

  • قادر به مدیریت احساسات نیستید.

هوش احساسی بیش از هرچیزی در مورد مدیریت وضعیت احساسی خودتان است. این هوش به شخص کمک می کند تا در زمان لازم آرام شده و یا در زمان لازم اظهار عشق و سپاسگزاری کرده و یا در موقعیت های خاص از احساساتش دفاع کند.

نشانه های هوش هیجانی پایین

پیامدهای هوش عاطفی پایین

وقتی دچار هوش عاطفی پایینی باشید احتمالا با کنترل احساسات خود دچار مشکل خواهید شد. افراد دچار EQ پایین ممکن است به طور ناگهانی و غیرمنتظره عصبی شده و یا غیرقابل کنترل به نظر برسند. آنها ممکن است واکنش تندی نسبت به دیگری نشان داده بدون اینکه متوجه شوند او چقدر از نظر احساسی تحت فشار قرار دارد.

  • در رابطه هایتان دچار مشکل هستید.

هوش هیجانی پایین می تواند به طور قابل توجهی روی روابط شخص تاثیر سو بگذارد. بنابراین نشانه های هوش هیجانی پایین این است که نه تنها به طور مداوم دچار سوء تفاهم و دعوا در رابطه می شوید، بلکه ممکن است با وابستگی های عاشقانه نیز دچار مشکل شوید. میزان EQ پایین منجر به جدایی های مداوم از شریک عاطفی و دوستان خواهد شد. علاوه بر این روابط با افراد خانواده و همکاران و دیگر روابط اجتماعی را نیز ممکن است خسته کننده و سخت کند.

در زیر با برخی دیگر از نشانه های هوش هیجانی پایین که توسط نویسنده و کار آفرینی به نام موریل مایگنان ویلکینز نوشته شده و به گزارش پرشین وی در مقاله بازنگری بیزینس هاروارد به چاپ رسیده، آشنا خواهید شد.

نشانه های بیشتر از هوش احساسی پایین

نشانه ۱: در بیشتر اوقات احساس عصبانیت و ناشکیبایی داشته چرا که فکر می کنید دیگران شما را درک نمی کنند.

نشانه ۲: فکر می کنید دیگران اغلب بیش از حد نسبت به شوخی ها و حرف های شما واکنش نشان داده و ناراحت می شوند، به نحوی که موجب تعجب تان می شود.

نشانه ۳: شما فکر می کنید دوست داشته شدن توسط دیگران مهم نیست و به نوعی مبالغه است.

نشانه ۴: شما اغلب برای ابراز عقاید و فرضیات خود عجولانه عمل می کنید و بی درنگ به شدت از آنها (از باورها و فرضیات خودتان) دفاع می کنید.

نشانه ۵: شما خودتان را با استانداردهای بسیار بالا نگه داشته و همین انتظار را از دیگران هم دارید.

نشانه ۶: از دیگر نشانه های هوش هیجانی پایین این است که در زمان بروز دردسر و مشکل اولین واکنش تان سرزنش کردن دیگران است. شما نمی توانید مسئولیت اشتباه خودتان را بپذیرید.

نشانه ۷: وقتی دوستان وخانواده از شما انتظار دارند درک کنید که آنها چه احساسی دارند، عصبی و آزرده خاطر می شوید.

نشانه ۸: شما اغلب موجب آزردن و آسیب به دیگران می شوید بدون اینکه درک کنید دقیقا چطور و چگونه موجب این آزار شدید.

نشانه ۹: احساسات شما اغلب مانع از بهینه کار کردن شما شده و یا از یافتن راه حل های احتمالی مناسب جلوگیری می کند.

نشانه ۱۰: شما قادر به روبه رو شدن با موقعیت های عاطفی محور نیستید.برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel