Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 14 خرداد 1399 / 10:09|کد خبر : 10134|گروه : اخــبــار زنــان

رحلت امام توده مردم سنندج را متأثر کرد؛

بعضی ها بلند بلند نوحه کُردی میخواندند

بعضی ها بلند بلند نوحه کُردی میخواندند

همراه با پیشمرگان مسلمان حسابی گریه کردیم و سرمان را به دیوار می کوبیدیم، بعضی ها روی زمین می غلتیدند، بعضی ها بلند بلند نوحه کردی میخواندند...

شاید مردم ایران در طول حیات سیاسی خود ، روزی غمبارتر و تلخ تر از 14 خرداد 1368 ه.ش را تجربه نکرده باشد. روزی که امام خمینی (ره) رهبر بزرگ و دوراندیش خود و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را از دست داد.


 شخصیتی برجسته که تأثیری عمیق و سرنوشت ساز بر تاریخ کشور کهن ایران گذاشت و همزمان ارادۀ مردم و آیین آنها یعنی اسلام را در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران ، متجلی کرد.


 ولی حضرت امام تنها به عنوان یک سیاستمدار برای ملت ایران و همه مسلمانان مطرح نبود، بلکه ایشان یک عالم بزرگ دینی ، رهبری مردمی و ساده زیست و مظهر مبارزه با ظلم و بی عدالتی به شمار می رفت. از همین روست که با وجود گذشت 30 سال از ارتحال امام خمینی (ره) ، یاد وی همچنان در دلها زنده و رهنمودهایش راهگشاست.

 

عزاداری پرسوز و تشییع جنازۀ باشکوه و بی نظیر مردم برای امام خمینی (ره(نیز در واقع قدردانی آنها از رهبری بود که همه چیز خود را وقف مردم کرده بود و از صمیم قلب به آنها علاقه و اطمینان داشت. این رابطه عمیق و عاطفی میان مردم و آن مصلح دلسوز باعث شده که پس از 30 سال هنوز اندیشه های مترقی و انقلابی امام ، نه تنها در ایران ، بلکه در سایر کشورهای جهان نیز در میان مردم رو به گسترش باشد.

 

مردم کردستان با ارادت خاصی که نسبت به رهبر انقلاب دارند معتقدند انقلاب امام، کرامت‌های انسانی را در جامعه دوباره احیا کرد و میگیند که گرامیداشت سالگرد امام، تجلیل از آرمان‌های امام است، زیرا امام خمینی(ره) با انقلاب خود اسلام را از بن‌بست نجات داد.

 

رحلت امام توده مردم سنندج را متأثر کرد


محمد الله مرادی از بنیانگذاران سازمان پیشمرگان مسلمان کرد است که به همراه برادران و پدر شهیدش که هرچه داشتند در راه انقلاب اسلامی جانفشانی کرده اند، از حال و هوای کردستان و پیشمرگان کرد در ایام رحلت امام میگوید: صبح روزی که مجری با صدای حزینش اعلام کرد" روح ملکوتی امام به خدا پیوست، " بسیاری از مردم را دیدم که از خانه هایشان بیرون آمدند، در خیابان های شهر سنندج جو حزینی ایجاد شده بود. 


رحلت امام فقط کسانی مثل پیشمرگ ها و پاسداران مسلمان را تحت تاثیر قرار نداده بود بلکه توده ها مردم تحت تاثیر قرار گرفته بودند. من خاطرم هست همراه با پیشمرگان مسلمان حسابی گریه کردیم و سرمان را به دیوار می کوبیدیم، بعضی ها روی زمین می غلتیدند، بعضی ها بلند بلند نوحه کردی میخواندند و گریه می کردند.


 با دوستان سری به داخل شهر زدیم دیدیم مغازه ها اکثرا تعطیل هستند و پارچه سیاه زدند آن هم به طور خود جوش. خیلی از اهل سنت به صورت خود جوش به سمت تهران برای شرکت در مراسم تشییع جنازه حرکت کردند. البته اگر بخواهیم واقع نگر باشیم، مثل قم و تهران نبود اما در حد خودش بسیار تعجب برانگیز بود.


سکوت عجیبی در بین گروهک ها ایجاد شده بود. هیچ کس جرأت نمی کرد علیه این ماجرا نفس بکشد. ماموستاهای پرنفوذ پیام تسلیت داده بودند. شعرای کرد در رثای امام شعر سروده بودند. یادم می آید یکی از شاعران معروف شعری سروده بود و از شبکه کردستان پخش میشد، که مضمونش به فارسی این می شد: "دریغا، صد دریغا، هزاران نفر داشته باشیم مثل تو نمی شود و..."


باز به یاد دارم در مسجد ملاویسی سنندج که اولین مراسم مردمی بصورت خودجوش در آنجا برگزار شد؛ یکی از روحانیون اهل سنت باسواد ولی گوشه گیر که اصلا فکرش را نمیکردیم، در مراسم حضور پیدا کرد. همانجا بلند شد و در مورد نهضت امام سخنرانی بسیار زیبایی کرد و همه را تحت تاثیر قرار داد. شب ها در خانه های مردم مراسم برگزار میشد. مردم به احترام رحلت امام عروسی های خود را برگزار نمی کردند. تقریبا دوماه این جو حاکم بود.


ما با عده ای از پیشمرگان و سپاهیان بیرون از شهر مستقر شده بودیم که در صورتیکه اتفاق خاصی افتاد بتوانیم واکنش نشان بدهیم. چون گروهک ها اعلام کرده بودند که انقلاب ایران تمام شد. گفته بودند با رفتن خمینی در انقلاب هم بسته شد و کسی دیگر نمیتواند این راه را ادامه بدهد. میخواستند فضای وحشت و ناامیدی را حاکم کنند. این تبلیغات داشت روی مردم هم تاثیر می گذاشت؛ ما نیز ترسیده بودیم و نمی توانستیم آینده را پیش بینی کنیم. اما با انتخاب رهبری همچون آبی که بر آتش ریخته شد و جو خوبی بر شهرها حاکم شد و علمای اهل سنت هم اعلام حمایت کردند و بدلیل همراهی مردم گروهک ها نیز پایگاه اجتماعی خودشان را از دست دادند.

 

اشک و بغض مردم کردستان در روز رحلت امام خمینی (ره)

 

سلیمان الله‌مرادی خبرنگار اهل سنت صداوسیمای کردستان بود که 16 خرداد  1368یعنی روز تشییع پیکر امام خمینی(ره) را پوشش خبری داده ، وی از حال و هوای مردم کردستان در آن روز برایمان می گوید:

 

آن موقع خبرنگار صدا و سیما بودم،  آمدیم سر کار و قرار شد از حال و هوای شهر گزارش تهیه کنیم. سطح شهر به‌شدت خلوت بود. آن موقع روز تا به حال شهر این‌قدر خلوت نشده بود. تک و توکی که از مغازه‌ها باز شده بود رفتیم برای مصاحبه کردن. این نکته را باید بگویم که شرایط آن زمان کردستان به‌گونه‌ای بود که مردم تمایلی برای مصاحبه با تلویزیون نداشتند اما به‌عکس در آن زمان، به‌خاطر دارم از 40 الی 50 نفری که مصاحبه کردیم نصف جمعیت وسط مصاحبه بغض و شروع به گریه می‌کردند. وقتی به سازمان برای تدوین آمدیم همه عوامل که عمدتاً افراد بومی استان کردستان بودند جمع شده بودند و حرف‌های مردم را نگاه می‌کردند و از این حرف‌ها تعجب کرده بودند.

 

مراسم ختمی در مسجد جامع شهر سنندج برگزار شد که یکی از شلوغ‌ترین اجتماعات تا آن روز بود. شخصیت‌های برجسته و جریان‌هایی که تا آن روز ارتباطی با حاکمیت نداشتند در مراسم حضور داشتند، حتی آنهایی که حضور نداشتند، پیام‌های صوتی برای مردم فرستادند و این مصیبت را تسلیت گفتند.

 

یعنی اتفاقات جوری رقم خورد که رحلت امام باعث همبستگی و همدلی بین توده‌های مردم کردستان و حاکمیت شد، همان چیزی که شاید دشمنان به‌عکسش را تصور می‌کردند. شاید بتوان گفت درصد بسیاری از مردم با رحلت حضرت امام، عظمت انقلاب را شناختند.

 

بسیاری از مردم بدون هیچ هماهنگی و نظارت دستگاه‌های حکومتی به‌صورت خودجوش خودشان رفتند تهران برای شرکت در مراسم رحلت امام، یعنی آن چیزی که ما در آن روزها مشاهده می‌کردیم مسائل سیاسی یا جناحی نبود، پیوند قلبی توده‌های مردم اهل سنت کردستان با شخص حضرت امام بود.

 

تمام این مسائل در شرایطی بود که اینجا کردستان بود و یکی از استان‌های مرزی که هشت سال درگیر جنگ بود، درگیر ناامنی‌های بعد از انقلاب بودند، فرزندانشان شهید شده بودند، بعضی‌ها به‌خاطر تبلیغات جذب گروهک‌ها شده بودند و در این هشت سال واقعاً در سختی زندگی می‌کردند و روز خوشی ندیدند، با وجود همه این مسائل یک چیزی بین مردم و امام پیوند ایجاد کرده بود و این جزء معجزات خداوند بود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel