Aftabedel Print Banner
شنبه 10 خرداد 1399 / 09:43|کد خبر : 10126|گروه : اخــبــار زنــان

آغاز پروسه معرفی مفاخر کردستان؛

شکستن طلسم شش ساله/سریال «سنجرخان» وارد پیش تولید شد

شکستن طلسم شش ساله/سریال «سنجرخان» وارد پیش تولید شد

در حالی طی شش سال اخیر داستان ساخت و تولید سریال فاخر سنجرخان وزیری از سوی شبکه کردستان مطرح شده بود که بالاخره این طلسم شکسته شد و قرار است این اثر تولید شود.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، مهر نوشت؛ تولید آثار فاخر با محوریت زندگی قهرمانان ملی و الگوسازی در بین نسل جوان یکی از رویکردهای اصلی در ساخت و تولید برنامه‌های مختلف سینما و تلویزیون است و به همین دلیل امروز در سراسر جهان بر روی این موضوع سرمایه گذاری زیادی صورت می‌گیرد.

استان کردستان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و همچنین ویژگی‌های منحصر به فرد فرهنگی و هنری، دارای غنای زیادی در حوزه وجود افراد و چهره‌های تأثیرگذار در تاریخ خود است ولی متأسفانه تاکنون هیچکدام از این چهره‌ها به مردم معرفی نشده‌اند.

تولید آثار تلویزیونی با موضوع معرفی چهره‌های تأثیرگذار و ماندگار در تاریخ کردستان از اواخر سال ۹۴ به صورت رسمی به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی در این استان مطرح شده و در همین راستا شبکه کردستان گام‌های مهمی را در این راستا برداشت.

با انتصاب ابوالقاسم مان الهی به مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان، داستان تولید سریال سنجر خان برای اولین بار در اولویت قرار گرفت و در ادامه با توجه به استقبال صورت گرفته از این اقدام، دو سریال دیگر در خصوص دو نفر از مفاخر این استان یعنی امیرنظام گروسی و مستوره اردلان هم در دستور کار قرار گرفت.

سنجرخان وزیری معروف به سردار اکرم فرزند حاج یوسف مالک روستای نران از توابع شهر سنندج و فرزندجیران خانم از خانواده اردلان (خاندان حاکم کردستان) و فرزند چهارم از ۹ فرزند خانواده است.

در این زمان که روس‌ها مناطق مختلف ایران از جمله کردستان را اشغال کرده‌اند و آزار و اذیت مردم باعث اعتراض عمومی می‌شود. سنجر خان بعد از این وضعیت نیروی متشکل از مردم محلی را تشکیل داده و از روستاهای اطراف کامیاران شروع به جنگ و زد و خورد می‌شود و روس‌ها را تا شهر سنندج فراری داده و با شکست دادن آنان، آنها را مجبور به ترک روستاها و شهرها می‌نماید.

وی با فراهم کردن سوارانی از روستاهای اطراف و با یاری مردم دوباره راهی میدان می‌شود و از شهر دهگلان روس‌ها را در پی یک نبرد سخت شکست و فراری داده و با به دست آوردن مقدار زیادی غنایم جنگی سبک و سنگین و مهمات به جنگ‌های بعدی ادامه می‌دهد.

جنگ به شهرهای دیواندره و سقز کشیده می‌شود و در اکثر مناطق سواران سنجر خان موفق به شکست روس‌ها و آزاد سازی مناطق مذکور می‌گردند. با همکاری یکی از حاکمان منطقه سقز و بوکان سنجرخان روس‌ها را تا پل منجیل فراری می‌دهد و به عقب می‌راند و تمامی خاک کردستان را از نیروهای روسی پاکسازی می‌کند و به همین نامه‌ای به میرزا کوچک خان می‌نویسد و میرزا را از کار روس‌ها آگاه می‌کند که آنها را از کردستان فراری داده‌ام و اکنون نوبت شماست که آنها به طرف شما در راهند.

در اولین گام حسین جلالی از نیروهای بومی استان کردستان به عنوان تهیه کننده انتخاب و سپس ضیا الدین دری به دلیل تجربه و تخصص در ساخت سریال‌های تاریخی به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر انتخاب شد و مقرر گردید که در پروسه‌ای یک ساله این اثر نگارش شده و بعد از آن وارد فاز تولید شود.

در حال در ابتدا سال ۹۶ برای آغاز ساخت سریال سنجر خان اعلام شده بود ولی به دلایل مختلف از جمله درگذشت استاد ضیا الدین دری و همچنین عدم تأمین اعتبار و البته ایجاد حواشی مختلف در خصوص انتخاب کارگردان تولید این اثر با وقفه‌ای طولانی مدت مواجه شد.

با تغییر و تحول در مدیرکلی صدا و سیمای مرکز کردستان، جعفر عبدالملکی مدیرکل جدید شبکه کردستان هم ساخت و تولید سریال سنجرخان را یکی از اولویت‌های خود عنوان کرده و در مدت یک سال اخیر اقدامات و پیگیری‌های مختلفی برای تولید این اثر انجام داد.

وعده و وعیدهای مختلف از سوی مدیران کشوری و استانی بالاخره نتیجه داد و با انتخاب محمدحسین لطیفی به عنوان کارگردان سریال سنجرخان، بالاخره هشتم خرداد ماه به صورت رسمی مراسم پیش تولید ساخت سریال سنجرخان برگزار شد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت تولید سریال سنجرخان، بیان کرد: استان کردستان مملو از وجود بزرگ مردان و شیرزنانی است که هر کدام منشأ تحولی بزرگ و اساسی در تاریخ این خطه از کشورمام هستند.

معرفی چهره‌ها و مفاخر کردستان یکی از اولویت‌های رسانه ملی است

جعفرعبدالملکی ادامه داد: بدون شک سنجرخان به عنوان یک چهره ضد استعماری و برجسته در تاریخ نه تنها کردستان، بلکه کشوری دارای جایگاهی والا و ارزشمند است و به همین دلیل معرفی مناسب خدمات و رشادت‌های وی یکی از نیازهای لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه رسانه ملی در استان کردستان یکی از اولویت‌های اصلی فعالیت‌های خود را متمرکز بر معرفی چهره‌ها و مفاخر ملی کرده است، افزود: انتظار می‌رود که در ادامه فعالیت‌ها و برنامه سازی در این بخش بتوانیم زمینه برای تولید سریال مستوره اردلان و امیرنظام گروسی را نیز فراهم کنیم.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان عنوان کرد: تولید این سریال و پخش آن می‌تواند زمینه را برای گسترش وحدت و همدلی در جامعه فراهم کرده و در کنار آن یکی از مفاخر این خطه را به بهترین شکل ممکن به مردم معرفی کند.

تهیه کننده سریال سنجرخان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به روند طولانی نگارش فیلمنامه و آغاز ساخت این اثر، بیان کرد: متأسفانه در روند آغاز به کار تولید این اثر با مشکلات مختلفی مواجه شدیم ولی در سایه حمایت‌های مسئولان استانی و کشوری بالاخره سریال سنجرخان به مرحله پیش تولید رسید.

حسین جلالی یادآور شد: در حال حاضر و با برگزاری مراسم رسمی پیش تولید، ما در صدد انتخاب عوامل هستیم و تلاش شده است که ضمن استفاده از حضور چهره‌های ملی و برجسته برای مشارکت و همکاری در تولید این اثر، از نیروهای توانمند حوزه فیلم و سینمای کردستان نیز به شکل مناسبی استفاده شود.

وی ضمن اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته برای انتخاب بازیگران اصلی سریال سنجرخان، افزود: با افراد مختلفی در این زمینه صحبت‌های اولیه صورت گرفته ولی تاکنون نهایی وارد مرحله قرارداد نشده است ولی سعی می‌کنیم که در یکی دو هفته آینده این مهم به صورت کامل نهایی شود.

تهیه کننده سریال سنجرخان ضمن درخواست از لزوم حمایت‌های بیشتر مسئولان استانی، اظهار کرد: خوشبختانه مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان حمایت ویژه ای از تولید این اثر داشته‌اند و انتظار می‌رود که بتوانیم از دیگر ظرفیت‌های موجود در استان نیز در راستای تولید هر چه بهتر این اثر فاخر استفاده کنیم.

از ظرفیت نیروهای بومی توانمند کردستان در سریال سنجرخان استفاده می‌شود

محمدحسین لطیفی که بعد از درگذشت مرحوم دری، کارگردانی سریال سنجرخان را عهده دار شده است، به اهمیت تولید این اثر اشاره کرد و افزود: ساخت سریال سنجرخان می‌تواند بخشی از تاریخ ایران را به نمایش و عرصه واقعی خود برساند.

وی ضمن اشاره به جایگاه قوم کرد در تاریخ این سرزمین، بیان کرد: قوم کرد بسیار مهربان و سختکوش هستند و امیدوارم در کنار این مردان بزرگ بتوانم همراه با تیمم این کار را به ثمر برسانم.

لطیفی عنوان کرد: بخش اعظمی از سازندگان این سریال از افراد مستعد کردستان هستند و قطعاً با این اقدام، سریال واقعی‌تر پیش خواهد رفت.

وی ضمن تاکید بر لزوم حمایت بیشتر مدیران و مسئولان کشوری و استانی برای تولید این اثر فاخر، گفت: حمایت مسؤولان برای ساخت فیلم با استانداردهای بین‌المللی نیاز است تا در اقلیم کردستان عراق و کشورهای دیگر این اثر دیده شود.

سریال سنجرخان بر اساس آنچه که دست اندرکاران تولید این اثر عنوان می‌کنند، قرار است بازتاب بخشی از رشادت‌های مردم کردستان به ویژه سردار سنجرخان وزیری در راستای دفاع از این مرز و بوم باشد و به همین دلیل نیاز است که در کنار استفاده از عوامل توانمند کردستانی، استفاده از ظرفیت‌های کارشناسی فعالان فرهنگ و تاریخ این خطه از کشور فراموش نشود، تا این اثر به واقعیت‌های آن روزهای بسیار مهم در تاریخ این منطقه نزدیکتر باشد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel