Aftabedel Print Banner
شنبه 10 خرداد 1399 / 07:01|کد خبر : 10125|گروه : اخــبــار اســتــان

همه‌ راه ها به دور میدان ختم می‌شود!

همه‌ راه ها به دور میدان ختم می‌شود!

«دور میدان» نوستالژی است که گویی تمام راه‌های جهان به آن ختم می‌شود و در این نوستالژی خاص، «دور میدان» برای ما سنندجی‌ها نیز مرکز جهان است چرا که از همه جور آدم تا همه جور شغل و همه نوع ماشین و همه نوع آسیب و ... در آن یافت می شود.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، می‌گوییم یک سنندجی اصیل کسی است که هر نقطه‌ی دنیا باشد و بخواهد تاکسی بگیرد اولین مسیرش «ده‌ور مه‌یان» (دور میدان) است، بعد از آن‌جا تصمیم می‌گیرد که کجا برود!

 


برای یک مسافر یا رهگذر تازه‌وارد، ده‌ور مه‌یان یا دور میدان یا همان میدان انقلاب سنندج چیزی جز یک میدان بسیار کوچک قدیمی با آن عمارت کلاه‌فرنگی شرق میدان و تندیس نه چندان خوش‌ریخت وسط آن نیست و انبوه دستفروشان و سیگارفروشان و کارگران در اطراف آن. 

 


اما برای یک سنندجی، این «دور میدان» کوچک چیزی است شبیه میدان آزادی تهران، نقش‌جهان اصفهان، پیکادلی لندن یا میدان سرخ مسکو که معیار رفاقت سنندجی‌ها را هم گاه بر اساس مثلی قدیمی با آن می‌سنجند!

 


«دور میدان» نوستالژیایی است که گویی تمام راه‌های جهان به آن ختم می‌شود و در این نوستالژیای خاص سنندجی، اگر بپذیریم که هر اتاقی مرکز جهان است پس «دور میدان» برای ما سنندجی‌ها نیز مرکز جهان است.

 


همه می‌خواهند به دور میدان برسند چون آنجا مرکز جهان است و چون بازار قدیم سنندج آنجاست و انگار هیچ راهی جز گذر از پل صراط دور میدان به آنجا متصور نیست و این دایره‌ گرد و کوچک در وسط نقشه‌ جغرافیای شهر ما تحمل این همه فشار را ندارد چرا که هر روز صبح از ساعت 6 صبح تا نزدیکی های عصر میزبان کارگرانی است که با کیسه نانی در دست دلهره ی کسب نان یک روز خود را دارد.

 


صورت هاي آفتاب سوخته و دست هاي زبر و پينه بسته شان حكايت از رنج ها و تلخي هاي زندگي دارد، چشم هايي نگران، ابرواني در هم، خنده هايي گاه سرد بر لب و دل هايي آشفته كه همواره دغدغه كار و درآمد، مثل خوره به جانشان مي افتد.

 

 

در گروه هايي دو يا چند نفره دور هم ايستاده و به محض اينكه كسي از عابران نزديك شان بايستد و سوالي بپرسد، همه اطرافش را مي گيرند و از توانايي شان براي انجام كارهاي مختلف مي گويند به اين اميد كه آن روز بيكار نمانند و غروب با دستي پر به خانه باز گردند.

 

 

کاک عبدالله زندی هر روز بعد از اذان صبح و صرف صبحانه راهي چهار راه انقلاب مي شود و در كنار ديگر كارگران انتظار مي كشد بلكه كاری گيرش بيايد و برای خريد مايحتاج خانواده دست خالي نماند.

 

 

اين كارگر زحمتكش كه سال 70 از روستا به سنندج مهاجرت كرده و مشغول به كارگري است، گفت: بيمه آزاد دارم، غير از مستمري ناچيز بهزيستي منبع درآمدي ديگري ندارم و با توجه به تورم موجود، امرار معاش و تهيه مايحتاج خانواده برايم سخت و دشوار است.

 


فواد مستاجر است، 2 فرزند دارد و در محله تپه خديجه (يكي از محلات حاشيه شهر سنندج) زندگي مي كند و روزهايي را كه كار ندارد هر روز صبح تا غروب در چهار راه انقلاب همراه با ديگر كارگران مي ايستد كه شايد كسي كاري به او پيشنهاد كند.

 


او كه اغلب كار ساختماني مي كند در فصول سرد سال آمار روزهاي بيكاري اش بالاست، مي گويد: حقوق روزانه يك كارگر 60 تا 75هزار تومان است كه با توجه به بالا بودن قيمت كالاهاي اساسي و مواد غذايي، كفاف زندگي را نمي دهد اما خانواده و فرزندانم به اين وضعيت عادت كرده و قناعت مي كنند.

 


آه سردي كشيد و در حاليكه از روي كنجكاوي به خيابان و دوستان ديگرش نگاهي مي اندازد، ادامه مي دهد: روزهايي كه كار پيدا نمي كنم از شرمندگي تا غروب به خانه برنمي گردم و براي ناهار 2 قرص نان مي خرم و وقتم را تا پايان روز در كنار خيابان سپري مي كنم.

 


كابوس او بازگشت به خانه با دستاني خالي است، هر روز كه از خانه خارج مي شود از خدا مي خواهد دست پر و با حقوقي هر چند كم به آغوش خانواده باز گردد تا خجالت زده زن و فرزندانش نشود.

 


چه زندگی سختی است که صبح تا پاسی از شب را در این دور میدان منتظر باشی تا بلکم صاحب کاری کارگری را لازم داشته باشد و بتوانی با رویی شاد و با دستی پُر به خانه برگردی.

 


این تصویر کلیشه ای که برای تمام مردم سنندج آشناست بهترین معرف مراکزی است که کارگران در آن جمع می شوند و شخصیت اصلی این سریال ادامه دار کارگران بلند می گوید کارگر می خواهم و چندین نفر بر سر و رویش می ریزندو به زور سوار ماشین می شوند.

 


به راستی لازم است که نمایندگان مجلسی که تازه راهی بهارستان شده اند فکری برای این نوع مشکلات و بیکاری جوانان و کارگران شهرمان داشته باشند تا غول خفته ی بیکاری یکی یکی این ها را نبلعد.

 


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel